scheidene gastendie vertrekken op het groole Badhuis hadden besteld die afgezegd. De tweede kanier is legen Dingsdag 3 Mei bijeengeroepentot hervat ting der werkzaamheden. De eerste kamer komt morgen bijeen. Met genoegen verneemt men dat de heer mr. Faber van Riemsdijk, deken der orde van advocaten alhierin beterschap toeneemt. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. EIVCËLAKO. LONDEN, 24 April. Donderdag 11. had in de bijzondere kapel van Windsor Castle de plegtige kerkelijke bevestiging plaats van prinses Alice, tweede dochter der koningin. Den vorigen dag was zij in tegenwoordigheid van de koninginden prins gemaal en den aartsbisschop van Canterbury door den deken van Windsor ondervraagd. De Daily News verzekert dat Oostenrijk reeds heeft geantwoord op het door onze regering ingediende protest, ten opzigte van de instruetiën aan den generaal Giulay gegeven. Dit antwoord, hoewel in eenen beleefden vorm opgesteldbevatte ecne weigering om verandering in de genoemde in struetiën te brengen. Graaf Buol zou daarin verklaren dat de keizer den tot hiertoe aangenomen gedragslijn tot het einde toe zou volgen. liet is zeker dal onze regering nog altijd hare krachten inspant om Oos tenrijk tot andere inzigten over te halen. Graaf Malmesbury heeft daartoe zijnen broeder, gezant te Bern, naar Milaan gezonden. Of deze in zijne zending zal slagen is twijfelachtig. Men zou echter al te vreden zijn indien hij er in slaagde het begin der vijandelijkheden te doen uitstellen. Onze dagbladpers is algemeen gestemd voor eene gewapende onzijdigheid, als de beste staatkunde die Engeland in dit oogenblik kan volgen. De bladen der oppositie blijven steeds vijandig tegenover lord Derby, en verwij ten hem eene te grootc sympathie voor Oostenrijk. Dit verwijt straalde ook door in eene redevoering door lord Russell gehoudenin eene vergade ring van kiezers in de city. De genoemde spreker heeft bij die gelegenheid zijne medeburgers uitgenoodigdom geen deel te nemen aan geldleeningen die men voor den eenen of anderen staat mogl ondernemen. Als de zenuw van den oorlog ontbreektzeide hijzal men spoedig genoodzaakt zijn vrede te sluiten. De Times deelt als gerucht mede dat de kanaalvloot is vertrokken met verzegelde lastbrieven. Hare bestemming zou de Adriatische zee zijn. Alvorens naar New-Orleans terug te keeren heeft de groote schaak speler Morphy dezer dagen acht partijen gespeeld tegen de voornaamste hier aanwezige beoefenaars van het schaakspel. De heer Morphy bevond zich in eene kamer geheel alleen en oogenblikkelijk, nadat de gedane zetten hem waren medegedeeld, maakte hij zijn zet bekend. De uitslag was, dat na eenen strijd van zeven uren twee partijen door den heer Morphy werden gewonnen en de overige remise waren. FRANKRIJK. PARIJS25 April. De Moniteur berigt dat niet alleen Engeland maar ook Rusland gepro testeerd heeft tegen de handelwijze der Oostenrijksche regering. Voorts zijn, volgens dat bladde bevelhebberspostcn bij het leger aldus verdeeldde ge neraal Magnan houdt het bevel over de troepen te Parijs; de maarschalk Pclissier zal bet observatieleger aanvoeren welks hoofdkwartier te Nancy gevestigd wordt; de maarschalk Castellane het bij Lyon vereenigde leger. De maarschalk Randon is belast met het opperbevel over het leger der Al penwaarbij Baraguay d'llilliers, Mac Mahou, Canrobert en Niel komman dementen erlangen. Men spreekt thans niet meer over het al of niet waarschijnlijke van den oorlog, maar alleen, wanneer hij zal beginnen en welke uitbreiding hij zal erlangen. Naar men verneemt is eerst Dingsdag avond de tijd, door Oos tenrijk bij het ultimatum bepaald, verstreken. De Oostenrijksche troepen zouden dan den volgenden dag kunnen oprukken. De Fransche troepen die in den omtrek van Marseille en op de Sardinisclte grenzen staanzul len zich eerst in beweging zetten als de oorlog is verklaard. Twee leger corpsen zullen te lande Sardinië binnen rukken, terwijl een derde te Genua zal ontscheept worden. De Fransche eri Oostenrijksche diplomaten die alhier en te Weenen ver blijf houden hebben hunne paspoorten nog niet gevraagd, maar maken toe bereidselen voor hun vertrek. Er worden allerwege maatregelen genomen om ons leger voor het te veld trekken uil te rusten. Naar men zegt is het bevel over de keiz. gardedie gereed is om op te trekkenaan prins Napoleon toevertrouwd. Het wetgevend iigchaam is morgen tot eene buitengewone zitting opge roepen, ten einde eene gewigtige mededeeling van de regering te ontvangen. Men verwacht dat de regering de gronden zal aanwijzen waarop het noo- dig wordt geacht Piemont in den strijd tegen Oostenrijk te ondersteunen. De regering zal waarschijnlijk ook een voorstel doen om de reserve van 1857 en 1858 onder de wapenen te roepen. Deze reserve is 140 a 150,000 man sterk en zal bij liet observatieleger van den maarschalk Pélissier ge voegd worden. De keizer moet tot den maarschalk Pe'lissier gezegd heb ben dat hij mogelijk wel het meest gewigtige kommandement had. Men wil deze woorden doen slaan op de houding, die Duitschland in het vervolg zou kunnen aannemen. De generaals Canrobert en Niel zijn reeds naar het leger vertrokken. Volgens de Patrie zullen de keizer en prins Napoleon Woensdag avond mede derwaarts gaan. Daar de maarschalk Pe'lissier het bevel zal voeren over het observatie leger aan den Rijn, gelooft men dat de heer Persigny hem als gezant te Londen zal vervangen. De keizer heeft 15,000 frs. geschonken aan ieder officier van zijn huis die met hem deel aan den veldtogt zal nemen. Aan de troepen, die Vrijdag avond van hier naar Lyon zijn vertrok ken, werd door de bevolking een zeer luidruchtig uitgeleide gedaan. Er was eene ontzettende volksmenigte op de been. De lucht weêrgalmde van de kreten: leve Italië! weg met Oostenrijk! Toen de stoet door de voorstad S'. Antoine trok, werd de volksdemonstratie een triomftogt. De troepen marcheerden bij fakkellicht door die volkrijke wijk der hoofdstaden werden overal met dezelfde geestdrift toegejuicht als waarmede men hen bij hunne terugkomst uit de Krim ontving. De dagbladen geven zich veel moeite om die geestdrift levendig te houden en zoo mogelijk op te wekken. Eene door den heer Rattier nagelaten verzameling van oude porselein-, e'mail- en andere kunstvoorwerpenheeft bij openbare veiling 400,000 fr. opgebragt. Enkele zoutvaten werden met 6000, 7000, 10,000 zelfs 12,000 fr. het stuk betaald. Zes miniaturen van Clouet bragten 12,000 fr. op. De heer Thiers besteedde aanzienlijke sommen, en kocht een émail-schilderstuk van Jean Pennicaudvoorstellende de afneming van het kruisnaar Sciavone, voor 15,000 fr. De telegrafische gemeenschap met Algerie is weder afgebroken. ITALIË. Uit Turyn wordt berigt dat het Oostenrijksche ultimatum in den avond van 23 April door den baron Kellerberg aan graaf Cavour is overhandigd. Het antwoord is wel te voorzien. Graaf Cavour kan verklaren dat daar hij de door de mogendheden voorgestelde ontwapening heeft aangenomen, hij zich ten opzigte van het ultimatum op die zelfde mogendheden beroept en des noods hunne lusschenkomst inroept. De kamer van afgevaardigdenbuitengewoon bijeengeroepenheeft met 110 tegen 24 stemmen een wets-ontwerp aangenomen, waarbij aan den koning de uitvoerende en wetgevende magt wordt toegekend. De leden zijn onder den kreet leve de koning! uiteengegaan. Bij het verlaten van het gebouw is graaf Cavour door de bevolking met gejuich begroet. Het leger bestaat uit 5 divisiën infanterie en eene divisie kavallerie. Naar men zegt zal de koning het opperbevel aanvaarden, en den generaal de la Marmora onder zich hebben. Graaf Cavour zou met de portefeuille van oorlog belast worden. Bij een inval der Oostenrijkers zouden de troepen, gelijk gemeld isterugtrekkenten einde het Fransche leger af te wachten. Te Milaan verwacht men elk oogenblik dat de stad in staat van beleg zal verklaard worden. Men ziet nog altijd de komst des keizers te gemoet. De ongerustheid is groot. De aartshertog Maximiliaan is naar Venetië ver trokken om de vloot te inspecteren. Eenige regimenten Kroaten zijn van Milaan vertrokken ten deele naar Pavia en ten deele naar Como. Deze troepen boezemen aan de bevolking veel vrees inwant het zijn in waarheid wilden. Toen zij te Como aan kwamen heeft de militaire bevelhebber de bevolking moeten gerust stellen door de verzekering dat buitensporigheden streng zouden gestraft worden. Men meldt uit Piacenza dat de Oostenrijksche kommandant der cita del ter betaling van de soldij der troepenzich met geweld heeft meester gemaakt van de stedelijke kas, zeggende dat zijne regering later met de hertogin zou afrekenen. Men verwacht dagelijks van deze laatste eene pro clamatie waarin zij te kennen geeft dat zijdaartoe door de omstandighe den genoodzaakt, voor het geweld bukt en zich met haren zoon verwijdert. In den Kerkelijken Staat wordt van regeringswege veel moeite gedaan om vrijwilligers voor het leger te werven, en ook de invloed der bisschop pen wordt daartoe aangewend. Zoo is door den bisschop van Cagli en Pergola een herderlijke brief aan de jongelingen van de beide dioecesen ge- rigt. De bisschop herinnert daarin aan den krijgsroem der oude Romeinen, gewaagt met scherpe berisping van de jongeliedendie in vreemde krijgs dienst gaan, en besluit met deze vermaning: Tot nog toe heeft onze groote souverein u met den teederen naam van kinderen vereerd: voortaan wil hij u ook zijne krijgsknechten noemen. Snelt dan toe op deze uitnoodiging. Toont dat gij in hem meer dan uwen vader ziet, en dat gij gereed zijt om uw bloed als water voor hem te vergieten en uw leven voor hem op te of feren. Hoewel aan iederen vrijwilliger een handgeld van 60 scudi wordt verleend, zijn er nog weinigen opgekomen. Te Napels verwacht men elk oogenblik den dood des konings. Op Sicilië heerscht eene groote gisting en men is daar voor eenen opstand beducht. Ï'KIIÜSEX. BERLIJN, 24 April. Volgens de Kreuzzeitung heeft de Russische regering besloten een leger corps onder bevel van den generaal Ludersmobiel te maken. Zij heeft verklaard, dat het hare troepen niet op zal laten rukken, zoolang dit ook niet in Duitschland plaats heeft. In het tegenovergestelde geval zal zij echter een observatie-corps naar de Oostenrijksche grenzen zendenom de zelfde afwachtende houding aan te nemenals Oostenrijk gedaan beeft tijdens den oorlog in de Krim. In eene buitengewone zitting van den bondsdag heeft Pruissen het voorstel gedaan, om de voornaamste bondseontingenten marschvaardig te verklaren en maatregelen te beramen tot wapening der bondsvestingen. Dit voorstel is aangenomen. Eenige regeringen waren van geen instruetiën voorzien. Van het Zwitsersche leger zijn twee divisiën op den voet van oorlog gebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 April. Naar men wil is het bevel, om al de legercorpsen op den voet van oorlog te brengenreeds uitgevaardigd. Volgens berigten uit Galatz hebben aldaar den 19aeD groote rustversto-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2