om naar don Ticino op (c rukken. Genoemd blad voegt er bijdat een gelijkluidend berigt bij de Engclsche regering ontvangen is, en dat daarop eene vergadering van den ministerraad is belegd. De Engelsche regering zou tegen dit ultimatum een protest bij de Ooslenrijkscbe regering hebben ingeleverd. De ontbinding van bel parlement, de derde in den lijd van 7 jaren, wordt door sommige bladen sterk afgekeurd. De Times zegt dat op die wijze de kiem gelegd wordt van eenjarige parlementen, en spreekt nu reeds van eene nieuwe ontbinding in 1860. Een zoodanige toestand is on dragelijk en allernadeeligst voor de belangen des rijks, doch zal niet veran deren, zoo lang het parlement in zich zelf eene verdeeldheid koestert, welke steeds een nieuw en krachtig bewind in den weg slaat. Over het geheel is het een onteerend schouwspel voor een land, dat zich zelf als een voorbeeld van eonslitutionclen regeringsvorm beschouwt. Wat de aanstaande verkiezingen betreft, de Daily-Neics heeft een brief openbaar gemaakt, waarvan de schrijver tracht aan te loonen, dat hoewel er geene ijverzucht tusschen lord Russell en lord Palmerston bestaat, er tusschen beider staatkunde een groot verschil is; lord Russell is de voor stander van een verlicht liberalismus en lord Palmerston van het status quo. Het schijnt ook dat de invloedrijkste leden van het lagerhuis, zoo als sir Herbert, sir Graham, Cardwell enz. zich met den heer Bright en de Man chester-school rondom lord Russell scharenzoodat lord Palmerston's aan hangers in getal zullen verminderen. De regering heeft de nieuwe Indische leening uitgeschreven tegen een minimum van 95. 5,069,000 zijn genomen tegen 95j. Uil het jaarlijksch verslag van den postmeester-generaal blijkt dat er in het vorige jaar 523 uiillioen brieven in bet vereenigd koningrijk zijn verzonden, hetgeen nagenoeg 18 brieven voor eik inwoner uitmaakt. Omtrent het bezoek, door prins Alfred aan de stad Jeruzalem ge- bragt, verneemt men bet volgende. Hij is den 23slcn der vorige maand door den Engelschcu consul te Jaffa ontvangenterwijl hij zoowel door inboor lingen als Europeanen met geestdrift en hartelijkheid werd begroet. De prins heeft alle belangrijke punten in den omtrek en de stad, en zoowel Hebron en Bethlehem, als de groote hoeve te Urlas, bezocht; op 27 April woonde bij de godsdienstoefening in de kerk op den berg Zion bijen vertrok den volgenden dag naar de Doode zee. De ontvangst des prinsen door de Turkschc autoriteiten had zich door groote onderscheiding geken merkt. Men gelooft, dat zijn bezoek den Engelschen invloed in hel Heilige land zeer bevorderlijk zal zijn. FRANKRIJK. PARIJS22 April. De Moniteur heeft thans ook den inhoud medegedeeld van de voorstel len van Engeland, die door Frankrijk, Rusland en Pruissen zijn aangeno men, maar waarop nog het antwoord van Oostenrijk wordt ingewacht: 1». vóór alles gelijktijdige algcmecne ontwapening; 2». regeling der ontwa pening onafhankelijk van het congresdoor eene militaire of civile commissie, uit 6 leden beslaande, waarvan e'c'n door Sardinië te benoemen; 3». onmiddellijk na het begin der werkzaamheden van deze commissie zou het congres bijeenkomen en lot de behandeling der politieke vraagstukken overgaan; 4°. vertegenwoordigers van de Italiaansche staten zouden onmid dellijk na de zamenkomst van het congres worden uitgenoodigd om met de vertegenwoordigers der groote mogendheden zitting te nemeneven als zulks op het in 1821 gehouden congres heeft plaats gehad. Door genoemd blad wordt reeds heden medegedeeld dat Oostenrijk de boven vermelde voorstellen heeft afgewezen, en zich met cenen eisch tot ontwapening reglslrecks tol Piemont gewend heeft, en dat uit dien hoofde door den keizer bevel is gegeven om verscheiden divisien van liet Franschc leger aan de grenzen van Piomonl zamen te trekken. Tengevolge van de zekerheid die men verkreeg dat Oostenrijk de voor stellen van Engeland verwierpen van de oorlogsverklaring die daarvan ver moedelijk het gevolg zal zijn, worden er uitgebreide maatregelen genomen om ons leger lol hel te veld trekken onmiddellijk in staat te stellen. De keizer heeft na eene conferentie met de maarschalken Vaillant en Canroberl bevel gegeven aan de divisiën Renaud en Bourbakiom dadelijk naar de Sardinische grenzen op te trekken. Tevens is bevel gegeven aan de divisie van den generaal Vinoy, zijnde de vierde van bet leger van Parijs, met den Lyonschen spoorweg te vertrekkenten einde zich naar Toulon te begeven. In de tuighuizen heersclH eene zoodanige drukte dat de manschappen (wat sedert 1850 nog niet gebeurd is) zelfs des Zondags moeten werken. Boven dien heeft de minister van marinenadat het getal van 12 kanonneerbooten die onmiddellijk gewapend zullen worden, op 18 was gebragt, thans be paald dat dit getal met nog twee zal vermeerderd worden. De heer Veuillot heeft in hel dagblad l'Univers een vertoog geplaatst over de tegenwoordige omstandigheden waarin bij zich hoofdzakelijk tegen het houden van een congres verklaartomdat men daarvan geene goede vruch ten kan verwachten. Hij laat zich o. a. aldus uit: Voorheen, toen Europa als één gezin, één christelijk gezin, kon worden beschouwd, was een alge meen scheidsgeregl mogelijk en ook regelmatig. De vader des huisgezins, de Paus, trad op als de schcidsregter tusschen zijne kinderen; en zijne ge heel vaderlijke besluiten, alle berustende op beginselen, strekten tot beslis sing der geschillen tusschen vorsten en volken onderling. Het regt erlangde wel niet altijd onmiddellijk kracht, maar het regt was niet altijd het be ginsel, waaruit de kracht voortsproot. Thans is het gezin verdeeld; de ge voelens zijn uiteenloopende en worden beheerscht door de belangen. Verder mag men, op grond van een en ander, aannemen, dal het congres, zoo het al bijeenkomtzich zal bepalen tot bet bekrachtigen der ontwapening bij protocollen, die de zaken in statu quo zullen laten, behoudens eenige niets beduidende wijzigingen. De geheele spanning in Europa, al de inspan- j ning der regeringen voor vrede of oorlog, al de bemoeijingen der diplomaten zullen alzoo uitloopen op het beleedigen van den Paus! Goede Hemel! Pruissen, 'twelk de katholieken aan den Rijn verdrukt, Rusland, 'twelk Polen beheerscht, Engeland, 'twelk Corfu, Ierland en Indie vasthoudt, zullen aan de pauselijke regering lessen gaan gevengegrond op de begin selen van menschelijkheidreglvaardigheidvrijzinnigheid en goedertieren heid; en de twee groote katholieke mogenheden zullen, om uit de engte te geraken, zich daaraan onderwerpen! Dat de voorzienigheid de arme volken bescherme; daaraan toch hebben de volken geene schuld. Gisteren had er in eene der volkrijkste wijken dezer stad een voorval plaats dat zeer ernstige gevolgen had. Omstreeks 2 uren kwam eene omnibus in botsing met een wagen met ijzeren staven geladen. De schok was zoo hevig dat de koetsier van de omnibus van zijne zitplaats afstortte en zwaar gewond werd weggedragen. Het paard van den wagen, waarschijnlijk angstig geworden door het rammelen der slaven, werd tegelijkertijd woedend en zijn geleider, die al zijne krachten inspande, om het te bedwingen, geraakte onder het rijtuig, zoodat hem de beenen werden verbrijzeld. Ook een slads- sergeant die het dier wilde tegengaan werd omver geworpen en brak een zijner armen. Het werd toen hoog lijd om met vereenigde krachten het dier tol bedaren te brengen. Een voltigcur van de keizerlijke garde offerde zich op, hij greep het paard en geholpen door de toeschouwers, die in menigte toeschoten en het dier bijna insloten, werd het tot bedaren ge bragt. De volligeur had echter bij deze worsteling de duim van een zijner handen verlorendie hem letterlijk was afgerukt. De stad Orleans heeft door middel eener loterij eene som van 300,000 fr. bijeengebragt, tot oprigling van een standbeeld van Jeanne d'Arc. Van deze som zijn 86,000 fr. besteed voor de betaling der prijzen, 79,000 fr. aan een ondernemer, die zich met de plaatsing der loten had belast en 40,000 fr. voor verschillende feesten, zoodat er 94,000 fr. voor het ten uitvoer leggen van het plan is overgebleven, welke som echter ongenoegzaam is, daar men slechts de bas-reliefs heeft kunnen afwerken. ITAMK. Het blijkt uit het officiële blad van Milaandat de aartshertog Maxi- miliaan die stad niet heeft verlaten. Alleen heeft zijne gemalin zich naar Triest begeven, om aldaar de stille weck in afzondering door te brengen, llaar vertrek heeft waarschijnlijk aan de Turynsche bladen aanleiding ge geven om het vertrek van den aartshertog aan te kondigen. Te Turyn had men het berigt ontvangen, dat de Oostenrijkers op de grenzen eene dreigende houding hadden aangenomenwaarop er terstond een ministerraad, onder voorzitting des konings, heeft plaats gehad. Men gelooft dat bij een aanval van de Oostenrijkers het Sardinische leger op Alessandria of Genua zal terugtrekken, ten einde de Fransche troepen af te wachten. De populariteit van Garribaldi, den aanvoerder der vrijcorpsen, neemt te Turyn van dag tot dag toe. Zijn portret hangt in alle prentwinkels en onder de volkshoopenwelke het beschouwenhoort men dikwerf aanmer kingen als deze: dat is de regie man voor ons! hij althans zou den lijd niet verbeuzelen met het schrijven van lange, drooge vertoogen, terwijl hij over 80,000 man beschikken kan." De minister van oorlog is echter niet te bewegen hem en de zijnen bij het leger in te lijven. Indien de oorlog niet mogt tot stand komendan zal de menigte van revolutionairendie zich in de Sardinische staten bevindt, eene bron van aanhoudend gevaar voor dat land zijn. Het officiële blad van Napels heeft met betrekking tot de ziekte des konings het stilzwijgen verbroken. Het verklaart dat de koning op nieuw ongesteld is, maar dat Z. M. met zijne gewone geestkracht zich met de staatszaken blijft bezighouden en op den morgen van den dag, dat hel blad verscheen, nog in den ministerraad had voorgezeten. Men verneemt van eene andere zijde dat hoewel de toestand van Z. M. cenigzins beter is, dc aanhoudende koortsen zijne krachten hebben uitgeput. De Paus heeft op den 15<,CD dezer bet aangekondigde consistorie gehou denmaar naar men verneemt in zijne aanspraak de staatkundige omstan digheden onaangeroerd gelaten. De Oostenrijkers denken er nog niet aan om de legaliën te verlaten; integendeel te Ancona is er weder eene niet onaanzienlijke versterking van troepen aangekomen. Daar de soldaten niet in de stad konden gehuisvest worden, zoo is aan hei burgerlijk bestuur berigt gegeven dat zij in de kerken zouden gelegerd wordenhetwelk een slechten indruk op een groot deel der bevolking heeft gemaakt. Te Bologna, Forli, Ravenna en andere plaatsen worden strenge maatregelen genomen om de rust te bewaren. Te Florence leeft men rustiger. De Toscaausche regering zal de striksle onzij digheid bewaren, maar is toch van eene deelneming aan het congres niet afkecrig. Te Bologna is de hoogeschool gesloten. FKSJISSEN. BEIU1JN, 21 April. De aartshertog Albrecht is, nadat de prins-regent hem een afscheidsgehoor had verleend, van hier vertrokken, even als de koning van Hanover, die slechts eer. dag alhier heeft vertoefd. De zending van den aartshertog had, naar men wil, ten doel ons kabinet over te halen, om zich in hel stellen van een ultimatum bij Oostenrijk aan te sluiten. Deze zending is mislukt. liet regeringsblad heeft thans ook eene mededeeling gedaan omtrent den legenwoordigen slaat van zaken. In een hoofd-artikel leest men het vol gende De aanhoudende pogingen der bemiddelende mogendheden hebben tot dusver bet gewensclue gevolg niet gehad. De hoop op het tot stand komen van hel congres vermindert meer en meer, vermits men de tegen over elkander slaande mogendheden niet heeft kunnen bewegen om zich te ontwapenen. Gedurende den tijd dat de pogingen tot bemiddeling werden aangewend, waaraan Pruisen als mede onderleekenaar van de Weener ver dragen en als eene met de belanghebbende stalen bevriende mogendheid deel nam, heeft dc regering geen oogenblik die pligten uit het oog verloren,

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2