LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 APRIL. De Courant wordt Maandag Woensdag en V» ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nonwier s worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN, 23 April. Met Mei aanst. zullen bij het regiment rijdende artilleriealhier in garni- zoen, tot het bijwonen der practische oefeningen, gedetacheerd worden de ls,e luitenants Jhr. van Merlen en J. H. Kohnvan het wapen der kavallerie. De kadetien van de hoogste studiejaren van de kon. militaire aca demie te Breda zullen van den lslen Junij tot den 15den Julij het nabij die stad gelegen kamp betrekken. Tot hel uitvoeren der practische oefe- j uilige»in dat kamp, zullen ter beschikking gesteld worden 1 bataillon van bet ls,c rcg. infanterie, te Breda in garnizoen, alsmede 1 peloton van bet 3dc reg. dragonders, 1 detachement van bet reg. rijdende artillerie uit Leyden en een gedeelte van bet rcg. vesting-artillerie te Breda in garnizoen alsmede eenige manschappen van het bataillon mineurs en sapeurs. Na afloop van den kamptijd zullen zij naar hunne respectieve standplaatsen lerugkeeren. De Gazelle van Gent beval een artikel, waarin de redactie tracht te beloogendat hel overnemen van de novelle van den heer P. Derckscn getiteld: Pieter Bellacrtniet in strijd is met het traclaat lusschen ons land en België geslotenwegens den letterkundigen eigendom. Zij beweert 1°. dat zij de uitgave van de novelle begonnen is op 30 Maart, terwijl liet tractaat eerst op 1 April uitvoerbaar was; 2". dat het tractaat, blijkens den aanhef, alleen toepasselijk is op werken, die later zullen verschijnen, en dat dus de nadruk van vroeger verschenen werken geoorloofd is, en 3°. dat de overname van artikelen uit tijdschriften alleen dan verboden is, wanneer de schrijver uitdrukkelijk in het tijdschrift verklaard had, dal de overneming verboden is. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tol 114 personen. Dezer dagen werd gemelddat aan de hecren Bredins en van Sype- slein voorloopige concessie is verleend lot den aanleg van 1°. de zooge naamde zuiderlijn van den spoorweg (Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk), en 2". van den Zeeuwschen spoorweg (van Vlissingen over Middelburg en Goes naar Roozendaal). Men verzekert echter, dat deze laatste lijn eerst later zal behoeven te worden aangelegd. Ook wil men weten, dat de aange vraagde vergunning voor den aanleg van een spoorweg van Utrecht naar Zwolle zou zijn afgewezen. Gedurende het afgeloopen jaar 1858 zijn van de landmagt en van het corps mariniers gedeserteerd 51 personen. Van de in de vorige jaren van de landmagt gedeserteerde militairen zijn sedert gearresteerd of hebben zich vrijwillig aangemeld 13 personen. Eenige dagen geleden werd te Delft de bediende eener koffijhuishond- ster uit het water gehaald. Volgens zijne verklaring zouden een paar der huisgenootendie meenden redenen van ontevredenheid op hem te hebben hem over de onderdeur der keuken, die aan het water uitkomt, in het water hebben geduwd. Voor den commissaris van politie heeft hij echter deze ver klaring ingetrokkenen bekend dat hij zich in staat van dronkenschap te bed bevindende (alwaar men ook een flesch vond met het overschot van sterken drankdoor hem aan zijne meesteres ontroofd) daaruit door een der huisgenooten is opgejaagd en toenin verwarring en uit vrees voor de gevolgen van zijn wangedrag, in het water is gesprongen en zich dus bijna van het leven had beroofd. Op het eiland Schokland worden reeds een aantal woningen afgebro ken. Aan ieder die daarmede een begin maakt wordt eene som van 30 voorgeschoten; het overige van den geschatten koopprijs wordt hem later op de plaats zjjner vestiging uitgekeerd. Met 1 Julij aanst. moet het eiland ontvolkt zijn. De heer M. Weimar ten Cale, te Arnhem, is door 11. M. de koningin van Spanje benoemd tot ridder der orde van Karei IInaar men verneemt, uit erkentenis voor de door dien heer aan het Spaansche rijks-archief be- wezene diensten. Men verneemt dat de arrond.-regtbank Ie Zutphen geweigerd heeft regtsingang te verlecnen tegen een Zutphensclien boekdrukker, jegens wien bij den officier van justitie aldaar eene aanklagl was ingeleverdwegens het nadrukken en verkoopen van een gedeelte uit Vondel gekroondlyrisch- dramatisch gedicht, door W. J. Hofdijk, waarvan liet copieregt den heeren gebr. Binger, te Amsterdam, toebehoort. Te Dalfsen is dezer dagen een zekere v. d. K. (bekend onder den naam van de Oude Muts) overleden. De man leefde zoo zuinigdat zijn kostuum slechts uit een zwart linnen buis en een broek bestond en dat kousen hem vreemd waren. Naar men verneemt, bedraagt zijne nalaten schap ongeveer ƒ25,000. Dezer dagen is overleden A. J. Zwaga, weduwe II. Sterkcboer, in den ouderdom van 86 jaren. Hare zeldzame en geheel eenige betrekking lot hare woonplaats, de Wilp (Groningen), verdient bijzondere vermelding. Voor 60 jaren had genoemd dorp geen enkelen bewoner. De overledene was de eerste. Millioenen schats hebben de nu sterk afnemende veenen sedert opgeleverd. Nu is de Wilp eene tamelijk welvarende plaats, met ettelijke houderden bunders goed landdoorsneden met vaarten en wegenvoorzien van eene school en eene kerk, en eene bevolking van ruim 700 bewoners. Volgens berigt uil Emden is de onderzeesclie telegraaf-ka bel lusschen de Oost-Friesche kust en Engeland, door den hevigen storm, die in den nacht van den 16dcn dezer gewoed heeft, aanmerkelijk en wel, naar men vermoedt, in liet gedeelte van Emden naar het eiland Borkum beschadigd, ten gevolge waarvan de gemeenschap oogenblikkelijk in zoo ver gestoord is, dat de seinen onduidelijk overgebragt worden. 's GRAVENHAGE 23 April. Bij kon. besluit van 21 April is het kantoor der directe belastingen van Aarlanderveen en Ter Aar ingetrokken; de gemeente Aarlandcrveen in gedeeld en vereenigd met het kantoor der directe belastingen van Ouds hoorn c. a.onder voortdurend beheer van den ontvanger P. A. de Bordes aldaar; de gemeenten Ter Aar en Vrijhoeven ingedeeld en vereenigd met het kauioor der directe belastingen van Wonbrugge c. a.onder voortdurend beheer van den ontvanger F. C. van Dornberg Heiden aldaar; de gemeente Zwammerdam van het kantoor Bodegraven afgescheiden en vereenigd met dat van de directe belastingen van Alphen, onder voortdurend beheer van den ontvanger J. C. Uitenhage de Mist aldaar. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel G. haron van der Duyn van Maasdam, kommandant van het 4d0 reg. dragonders, te benoemen tot zijn adjudant in buitengewone dienst; bij hel wapen der artillerie te benoemen: lot kapitein van de 3dl! kl. den lstcn luit. G. T. E. M. Abel, van bet reg. veld artillerie, en te bepalen dat hij lijdelijk zal worden gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië; de lsle luils. C. J. J. Byleveld, van hel 4dc, en jhr. P. A. Serraris, van het 5de reg. infanterie, in bunnen rang over te plaatsen bij hel reg. grenadiers en jagers. Naar men verneemt zal II. M. de koningin omstreeks de helft van de volgende maand het paleis het Huis ten Bosch betrekken. -— De minister van justitie heeft goedgevonden in Ie trekken de commis- sifin van eenige onbezoldigde rijks-veldwachters, die zich niet hadden ont zien om met eenige stroopers zamen te spannenin dier voege dat deze stroopers zich door die beambten voor eenig geld, dat zij van hen ontvin gen hadden laten bekeuren wegens het zetten van wildstrikken op vooraf daarvoor aangeduide plaatsendoor welke handeling de bedoelde rijks-veld wachters hel erlangen van de gestelde premiën op de wildstrikkerij hadden beoogd. Aanstaanden Woensdag zal in het hotel Paulez aan de vertrekkende heeren officieren van het reg. dragonders en der artillerie door eenige aan zienlijken dezer residentie een prachtig afscheidsdiner worden aangeboden. Ook verneemt men dat door den baron van der Duyn van Maasdam, kolonel kommandant van bet 4de reg. dragonders, in de volgende week, aan het corps officieren van het regement een diner zal worden gegeven. Naar men verneemt, zijn de werkzaamheden van bel speciaal comité voor het wapen der kavalerie, dat hier vergaderd is geweest, voorloopig geschorst. Men verwacht dat de leden der tweede kamer tegen den 10den of 12deu Mei zullen worden bijeengeroepenindien namelijk voor dien tijd de ant woorden der regering omtrent de spoorwegen zullen zijn ingekomen. Tegen het ontwerp van wet nopens het tarief worden verschillende adressen bij de eerste kamer der staten-generaal ingezonden. De heer mr. Faber van Riemsdijk, deken der orde vau advocaten alhier, verkeert, ten gevolge van bloedspuwingen, in zeer zorgelijke omstandigheden. Eergisteren stond alhier voor de rcglbank te regt de persoon van Simon Aaron Aap, oud ongeveer 60 jaren, ter zake van verschillende diefstallen. Men verneemt dat deze persoon reeds vroeger veroordeeld is geweest tot eene gezamenlijke tuchthuis- en gevangenisstraf van 33 jaren en 3 maanden. BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. ENGELAS D. LONDEN, 21 April. Eene depêche uit Turynbij den Times ontvangenmeldt dat de Ooslcn- rijksche generaal Giulay een ultimatum heeft overgezonden, waarbij van Piemont ontwapening en wegzending der vrijwilligers-corpsen gevorderd wordt, terwijl in geval van weigering Oostenrijk binnen drie dagen den oorlog zal verklaren. Dezelfde depêche meldt dat nog twee divisiën van het Ooslenrijksche leger, ter sterkte van 80,000 man, bevel ontvangen hebben

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1