beloofdSardinië te verzoeken zich tc ontwapenenindien die slaat en al de overige Italiaansche staten wierden uitgenoodigd deel te nemen aan het congres. Frankrijk hoopt, dat dit voorstel, dat in de geschiedenis niet zonder voorbeeld isde algemeene goedkeuring zal verwerven en heeft er zelfs bijgevoegddat het toestemt in eene ontwapening vóór de bijeenkomst van het congres. Alles doet veronderstellen, dat, al zijn de moeijelijkhe- den nog niet opgeheven, men toch weldra tot eene volledige overeenstem ming zal geraken en dat niets meer de bijeenkomst van het congres zal in den weg staan. De indruk door de verklaring van den Moniteur alhier te weeg gebragt is mede zeer verschillend. Het Journ. des Déb. acht die verzoenend, vrede lievend en zeer geschikt om tot eene gewenschte overeenstemming te gera ken. Zij die slechts van oorlog droomen, meenen er in te zien dat onze regering wankelt en dus gebrek aan zelfstandigheid verraadt. De Siècle verkondigt thans dat Oostenrijk de voorstellen van het Fransche kabinet heeft aangenomenen dat de beide regeringen het reeds eens waren gewor den, voor dat men daarvan te Londen was onderrigt. Indien dit waarmogt zijn, dan zou dit, gevoegd bij de toestemming van Sardinië tot ontwape ning, door de Engelsche bladen gemeld, ons een grooten stap verder gevoerd hebben tot de bijeenkomst van het congres. Maar men is dan toch niet veel verder gekomen dan voor 3 weken, toen lord Cowley Weenen verliet. De stand der beurzen in de onderscheidene Europesche hoofdsteden toont aan dat de openbare meening de toekomst slechts met groot wantrouwen te gemoet gaat. Het congres, vermeent men, moge al bijeenkomen, bij de beraadslagingen zullen er zich vele gewigtige zwarigheden opdoenen de beginselendie men zal willen volgenzullen zeker aan de eene of aan de andere partij mishagenzoodat men spoedig een voorwendsel zal vinden om de onderhandelingen af te breken, even zoo als dit te Weenen, voor den Oosterschen oorlogis gebeurd. In Sardinië houdt men zich overtuigd dat Oostenrijk liever den oorlog zal kiezen dan zijnen invloed in Italië verlie zen door de vestiging van constitutionele regeringsbeginselen over het ge- heelc schiereiland. Aan het bestuur van het zeewezen te Cherburg is gelast geene zeelie den te ontslaan, hoe lang ook hun diensttijd moge zijn. Uit Cochin-China zijn berigten ontvangen van 1 Maart. De Fransche troepen hadden verkenningen gedaan en maakten zich gereed tot het aan vallen van het fort Milho in Cambodsje, in 1787 gebouwd. Ook werd een aanval op een menigte oorlogsjonken beoogddie in het kanaal van Kan- Cao-Cao een wijkplaats hadden gezocht. Het klimaat te Saigon schijnt ge zond te zijn, en de bij de bestorming dier stad gekwetste Franschen her stelden spoedig. Het leger der inlanders had zich naar het binnenland terug getrokken, en de onder-koning was, naar men verneemt, met vrouwen en kinderen naar Campoteen haven aan de golf van Siamgegaan. De Fransche admiraal wilde Saigon den 5dc" Maart verlatenom in de baai van Turo de toebereidselen voor den aanval op Hul te voltooijenen tegen het einde van April, dien aanval te ondernemen. Overigens hield de vervolging der Christenen in Annam steeds aan, en vele Christenen, aan welke men verstandhouding met de Franschen ten laste legde, werden ter dood gebragt. Alleen te Tra-Kien, op 22 mijlen afstand van Turo, werden 109 personen in ketenen aangetroffen. De Pays deelt een uittreksel mede uit brieven van Hong-Kongwaarin o. a. voorkomt dat de betrekkingen tusschen de Japansche regering en de vreemdelingen hoe langer hoe gunstiger werden en de hun reeds gedane in willigingen bij een keizerlijk edict nog meer zijn uitgebreiddoor hun het wonen in de hoofdstad en verschillende andere stedenonder zekere bepa lingentoe te staan. Zelfs de heilige stad Mijedo, waar vroeger geen vreemdeling komen mogt, zullen zij op zekere tijden des jaars, maar niet gedurende dien der groote godsdienstige feestenmogen bewonen. Sedert het sluiten van hel verdrag tusschen Japan en Engeland hadden zich ver scheidene handelshuizen in eerstgenoemd rijk gevestigd en hunne werkzaam heden begonnen. Een dier huizente Hakodadi gevestigdhad eene lading katoenen stoffen ontvangenmet het oog op de behoeften der Japansche bevolking, en had daarmede goede zaken gedaan door ze te ruilen voor de voortbrengselen des lands. De Engelschen beschouwen Japan als eene uit muntende markt voor hunnen handel en zullen er talrijke handels-etablisse menten vestigen. Op de keizerlijke scheepstimmerwerf worden twee nieuwe stoom-jonken gebouwddie de nameu van Sikok en Kiusin zullen dragen. De levering der werktuigen is aan Amerikanen opgedragen. De alhier bestaande vereeniging tot het leveren van vleesch aan de ver bruikers, voor gemeenschappelijke rekening, heeft de volgende balans mede gedeeld: Van den 6den Maart tot den 8sten April werden aangekocht: 116 runderen, die 61,660 fr. hebben gekost; 82 kalven a 13,406 fr.693 scha pen a 29,216 fr. Aan belasting is besteed 8,477 fr. In het geheel hebben de ontvangsten beloopen: 140,393 fr.de gezamenlijke uitgaven 135,575 fr. en de winsten aldus 4,818 fr. De netto winsten zouden 4 a 5 pCt. per maand of ongeveer 60 pCt. 's jaars beloopen. Daarvan wordt 2? pCt. aan de ver bruikers terugbetaald. Deze vereeniging heeft voor zich alleen een honderd ste gedeelte van het gelieele verbruik in Parijs verkochtwaaruit dus kan opgemaakt worden dat alhier van den 6den Maart tot den 8slcn April voor 14,039,100 fr. aan runder-, kalfs- en schapenvleesch is verbruikt. Een eenvoudig dorps-horlogiemaker heeft een werktuig uilgevonden, waarmede een persoon 200 paren klompen in een dag kan vervaardigen. Eenige industriëlen van Troyes willen hem overhalen om het bestuur eener nieuw op te rigten fabriek van klompen in het dep. de l'Aube op zich te nemen. Op het kasteel van Origny, nabij Roanne, is thans een paard gestor ven, dat door den eigenaar, graaf de Foudras, in het jaar 1821 werd ge kocht. Het was toen reeds 7 jaren oud en heeft vervolgens kunnen werken tot op zijn 40ste jaar. De laatste 5 jaren was het dier daartoe niet meer in staat, maar het behield steeds eene groote levendigheid. ITALIË. Het officiële dagblad van Sardinië deelt het antwoord mede dat door de regering gegeven is op het voorstel van Engeland, betreffende eene ont wapening. Ilet was van den volgenden inhoud: Indien Piemont op den- zelfden voet als de groote mogendheden tot het congres toegelaten ware dan zou het zich, even als Frankrijk, met het beginsel van algemeene ont wapening kunnen vereenigen, in de hoop dat zijne toestemming geene na- deelige gevolgen voor Italië zou hebben. Doch daar het van het congres uitgesloten iskan het zich niet verbinden om zich te ontwapenen. Echter is Piemont, ten einde aan Engelands wenschen te voldoen zonder de zorg voor zijne eigene veiligheid uit het oog te verliezenen ten einde de rust in Italië te handhaven, gezind, indien Oostenrijk ophoudt nieuwe troepen naar Italië te zenden: 1°. om zijne reserve-troepen niet onder de wapenen te roepenwaartoe het besloten had sedert de reserve in Oostenrijk opge roepen was; 2°. om zijn leger, hetwelk niet op den voet van oorlog is, niet mobiel te maken; 3». om zijne troepen te houden in de defensive stel lingen, waarin zij sedert 3 maanden staan. Naar men uit Rome schrijft neemt het vertrek van personen, die in Sardinische krijgsdienst tredenthans zeer toe. 250 jonge lieden hadden onlangs met dat doel Perugia verlaten. Te Rologna moet eene oproerige beweging onder de studenten hebben plaats gehadwaarbij eenigen hunner gekwetst zijn geraakt. Naar men zegt heeft de Paus besloten om, bijaldien het leger door aan werving niet voltallig kan gemaakt wordenvan elke 100 jongeliedendie daartoe geschikt zijn, 2 bij loting voor de dienst op te roepen. PISCISSEN. BERLIJN, 19 April. De Aartshertog Albrecht zal Donderdag aanst. deze hoofdstad verlaten. Door de kamer van afgevaardigden is de begrooling, in ontvang en uitgaaf ƒ131,885,939 th., aangenomen. De minister van iinantiën heeft bij die gelegenheid verklaard dat het jaar 1858 een voordeelig slot van 5j mill. th. had opgeleverd. De dagbladen zijn uitgenoodigd zich te onthouden van mededeclingen omtrent de militaire maatregelen die thans genomen worden. Alhier zal, ingevolge bekomen vergunning der regering, eene tweede synagoge worden gebouwd, waarvan de kosten op 300,000 th. worden be rekend. Deze gelden zullen, door middel eener leening, alleen door leden der Israëlitische gemeente worden bijeengebragt. Het zuider-portaal van de Domkerk te Keulen is thans zoo verre af gewerkt dat de steigers kunnen weggenomen worden. Eerstdaags zal dus dit bouwwerk in al zijne fraaiheid zigtbaar worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 April. Een onzer dagbladeneen regerings-orgaanbevat de wederlegging van de verspreide geruchten omtrent den flnantiëlen nood waarin de rege ring zich zou bevinden. Tot op dit oogenblik heeft de bank wel geld van den staat ontvangenmaar aan dezen nog niets verstrekt. Bij het uitbarsten van een oorlog zou een beroep op de natie aan den keizer stellig de noodige hulpmiddelen daartoe verschaffen. - De Wien. Zeit. deelt mede dat de onder-officieren en soldaten van het reg. infanterie Hohenlohe, dat uit Italianen is zamengesleld en te Pres burg en te Oedenburg in bezetting ligt, als gunst verzocht hebben, om. in dien het tot een oorlog komt, aan de spits van het leger gesteld te worden. TERKÏE. Volgens berigt uit Alexandrië werd de heer de Lcsseps den 7den April te Cairo terugverwacht, van zijne reize naar Suez langs de afgebakende lijn van het zeekanaal. Hij werd op die reis vergezeld door den hoofdingenieur Mougel-Bey. Zij hadden op eene diepte van 3, 4 of 5 Ned. cl over de ge- heele kanaallijn drinkbaar water gevonden, alsmede aanzienlijke lagen zui vere kalksteen en uitmuntende steengroeven. Door eene kleine wijziging in de ontworpen lijn zullen 8 a 10 millioen kubieke el aarde minder behoeven uitgegraven te worden, en 100,000 bunders land, door den onder-koning aan de maatschappij afgestaan, zullen besproeid en daardoor bebouwd kun nen worden. Brandbare stoffen zijn overal in overvloed aanwezig. KE5SKN IËbW». ROTTERDAM, 20 April. Uit het vroeger medegedeelde 12-tal predikanten heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgend 6-tal gevormd: dd. Beets, th. dr.te Utrecht; Adriani, te Utrecht; van Griclhuysen, te Harlingen; Diehl, te Leerdam; Merens, th. dr.te Baarn, en Jans, te Weslzaan. STABS-REI&SeTEW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het suppletoir kohier der plaatselijke belasting op de honden voor deze gemeente, over het dienstjaar 1858, door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland, bij besluit van den 12den dezer maand, N°. 32, is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 20 April 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3