COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 20 APRIL. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Viijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit iaturdag Avond. BINNENLANDSCIIE BEHIGTKN. LEYDEN, 19 April. Bij kon. besluit van 14 April is de heer M. Hoekdoctor in de wis- en j natuurkundige wetenschappen en observator bij de slerrewacht aan de j hoogeschool alhier, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit I der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht. Door Z. 51. is aan mr. J. Luzac, wegens verandering van woonplaats, j eervol ontslag verleend als 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, j Zondag 11. heeft de wel-eerw. heer J. II. Donner, predikant bij de j Christelijk Afgescheidenen alhier, aan zijne gemeente medegedeeld dal hij voor de bij herhaling op hem uitgebragte beroeping naar Pella, in Noord- Amerika, had bedankt. Naar men verneemt is aan dr. J. P. N. Land, die vroeger reeds ten behoeve onzer akademische bibliotheek bij de Londensche boekerijen werk zaam is geweest, thans eene belangrijke betrekking bij het bestuur van het Nederl. bijbelgenootschap opgedragen. Het Staatsblad n°. 20 bevat een kon. besluit van 20 dezer, waarbij eene wijziging wordt gebragt in de regeling der grensscheiding van het hoogheemraadschap van Rijnland, zooals die in art. 1 van het algemeen reglement was bepaald. De Stoompost zegt vernomen te hebben dal Z. 51. aan de hh. J. P. Brcdius en jhr. J. W. van Sypenstein vergunning heeft verleend tot den aanleg en de exploitatie van den zuiderspoorweg, volgens de door hen ont worpen lijn van Rotterdam over Dordrecht en den Moerdijk in verbinding met België en den linker Rijnoever. De Staats-Cour. bevat een overzigl van de opbrengst van 's lands mid delen over de drie eerste maanden van 1859, waaruil blijkt, dat die bedra gen heeft 13,858,929.18j zijnde ƒ214,891.88 meerder dan in genoemd tijdvak van 1858. In de Delftsche Cour. leest, men het volgende: Dezer dagen heeft een jong meisje, Maartje Tunner genaamd, het huis haars vaders, te Maassluis naar het schijnt, wegens mishandeling verlaten, en is zij na onder Vrijenban rondgedoold te hebbente Delftbij de wed. Kortjansen voorloopig besteed geworden. De vader echter eischle zijn kind terug, en toen hij het kwam halen, ontstelde het kind zoodanig, dat men het niet wilde medegeven. Toen hij terugkwam, om door de openbare magt gesteund, hel kind te cischen was het verdwenen, zoodat hij onverrigter zake moest terugkeeren. Na verloop van 30 uren vond men liet kind in een bakoven verscholen, waar hel al dien tijd, zonder spijs of drank, had doorgebragt. Na reeds eenmaal wegens mishandeling onder heelkundige behandeling te zijn geweest, ver klaarde hel kind liever te willen stervendan tot haren vader terug te kee- rcn. Slen verneemt, dat van een en ander kennis gegeven is aan den offi cier van justitie te Rotterdam en dat er een geregtelijk onderzoek in deze zaak zal plaats hebben. Hel kind wordt voorloopig bij de wed. K. verzorgd. Volgens de Morning Post is de schilderij van Adi'iaan van der WcrfF, voorstellende de heilige familieonlangs uit 's rijks museum te Amsterdam ontvreemd, en wier ontdekking te Londen wij reeds meldden, in die stad wedergevondeu door den inspecteur van politie Whieher, in den winkel van een koopman in schilderijen in West-End, waaf het kunstwerk ten toon was gesteld. De dieven zijn in een gemcene kroeg in City-road aan gehouden en daar er lusschen Engeland en Nederland geen traetaat tot uitlevering van boosdoeners bestaat, werden die 2 personen, een man en eene vrouw, uit Frankrijk afkomstig, weder in vrijheid gesteld. De schil derij is of wordt aan 's rijks museum teruggegeven. De A. C. dit berigt mededeelendezegt: Sedert jaren werd er geklaagd over de ongeschiktheid der localen, waarin de schilderijen van 's rijks museum zijn ten toon ge steld vooral de vreemde kunstkenners en kunstenaars waren vervuld met verontwaardiging over de inrigting en de plaatsing der stukken. De dief stal had niet kunnen geschieden, indien de schilderijen, in stede van in kleine zaaltjes, met zijvertrekken en uithoeken, waren opgehangen in groote galerijendie het oog der bewakers met een opslag kan overzienwij hopen dal het gebeurde zijne goede zijde zal hebben. Het gewone toelatings-examen voor de milit. akademie te Breda zal aldaar in de maand Junij worden gehouden. Het examen lot toelating op 's rijks kweekschool te Utrecht zal op den 5dcn J ui ij plaats hebben. Zaturdag nacht II. is, ten gevolge van den hevigen wind en den woe denden golfslag, eene der sloepen van het ter rcede van het Nieuwe Diep liggende oorlogsfregat Vice-Admiraal Evertsen van de zcelen geslagen en zijn 3 der 4 daarin wachthebbende matrozen verdronken. Uit Ilarliiigen schrijft men dal kapitein Ploeg, varende het schip het Vertrouwenin den namiddag van den 15d£D liet genoegen had 12 man, de j equipage van een Spaanseh vaartuig, te redden; doch kort daarop raakte zijn eigen schip aan den grond, kreeg een groot lek en het werd tijd om zelf middelen tot lijfsbehoud te beramen. Zoodra de geredden zulks begre pen, zochten ze de boot op en verwijderden zich haastig van het schip, de redders in den steek latende. Kapt. Ploeg, de scheepsjongen en de Engel- sche loods van het Spaansche schip, hebben 13 uren in den mast doorge bragt, terwijl het schip in het water zat. Toen zijn ze door de Vlielander loodsboot n". G gered en te Harlingen weder terug gebragt. De andere scheepsjongen is met de Spanjaarden meêgevarenvervolgens in eene drij vende sloep overgesprongen en schier wonderdadig Ie 5Iakkum behouden aan land gekomen. Vrijdag 11. werd in het Hellegat, ter hoogte van Ooltgensplaat, door de van Antwerpen naar Rotterdam varende stoomboot Telegraaf N°. 4 een tjalkschip in zinkenden staal ontdekt, zijnde de Vrouw Johannaschipper Zylemans. De schipper, de oudste zoon van eene weduwe met G kinderen verkeerde met dezedie allen aan boord waren te midden van den feilen siori in groot levensgevaar. Ten gevolge van de welberadene maatregelen, doe den kapitein der boot en eenige andere personen genomen werd dit in levem gevaar verkeerende gezin gered en aan boord der boot gebragt. Het tjall schip, dat met asch was gelader., zonk spoedig daarna. Volgens eene tijding door eene stoomboot te Rotterdam aangebragt, zijn er bij de Willemstc.' mede 4 vaartuigen gezonken. Van een dezer vaartuigen zijn de schippei zijne vrouw, de knecht en 3 kinderen omgekomen. De Vlissingsche sloorrt boot was wel zeer nabij de plaats van liet onheil, maar was in de onm< gelijkheid om hulp aan te brengen. Te Noordwijk (prov. Groningen) heeft een grutter, na zich van zij zaak voor eene geringe som ontdaan te hebben, zijne vrouw heimelijk ve laten, en naar Noord-Amerika de wijk genomen. De vrouw blijft liopelo met een ziek kindje achter, zonder brood en zonder woning. Ilct Eataviaasch Handelsblad klaagt over de controle die de agent van Frankrijk zich aanmatigen over de in den vreemde verschijnende d; bladen, en de soort van censuur, die zij door aanschrijvingen aan redact) ren vermeencn te mogen uitoefenen. Alle dag- en zelfs advertenlie-blai worden door de Fransche consulaten verzameld en naar Frankrijk opgezi- den. Ten opzigte van het Eat. Handelsblad heeft de consul-generaal Frankrijk te Batavia zich reeds voor de tweede maal onbehoorlijke annate: kingen veroorloofd in brieven aan den hoofd-redacteur van dat blad. Daarna heeft hij zich gewend lot het gouvernement van Ned.-Indië, met eene aan- klagt.ten doel hebbende eene vervolging, wegens beleediging van zijn souve- rein, die, volgens de wet, alleen mag worden ingesteld op de klagte der beleedigde partij. De consul-generaal te Batavia is volstrekt niet te beschou wen als de politieke vertegenwoordiger van Frankrijk, daar dit in strijd is met den geest en de letter van het traetaat. Het is te hopen, zegt het Eat. Handelsbladdat zoodanige aanmatiging, indien zij te lastig wordt, ii; hare geboorte gesmoord en de waardigheid van Nederland gehandhaafd zal wor den des noods door intrekking van het exequatur van een mandie anders misschien spoedig de neiging zou kunnen bespeuren, het regt van den sterkste in de plaats te stellen van de verpliglingendie, luidens het trae taat met Frankrijk, op hem rusten. (776/.) 's GRAVENHAGE 19 April. Z. 51. heeft den graaf de Valencia de Don Juan laatstelijk secretaris bij het gezantschap van H. 51. de koningin van Spanje alhier, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. 51. de koning-groothertog van Luxemburg heeft benoemd: tot groot- officier der orde van de Eikenkroonden gepensioneerden kolonel J. J. Verschoor, van het wapen der infanterie; lot commandeurs dier orde, de kolonels F. Scharlen commandant van hel 8slc, en J. G. Coehoorn van Ilouwerdacommandant van het 2de reg. infanterie; en lol officier dier orde, den majoor L. C. Bodmer, van het 6de reg. infanterie. Ook is tot commandeur van de genoemde orde benoemd de heer mr. L. W. C. Keuche- nius, waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van koloniën. Z. 51. heeft benoemd tot bewaarder der hypotheken enz. te Utrecht, den heer S. Catsthans inspecteur der registratie van de 2d« kl.eu tot ontvanger der registratie enz. te Amsterdam, den heer J. II. Knipschecr mede inspecteur der registratie van de 2Je kl. Aan den luit.-kolonel J. C. de Normandie 'sJacob, kommandant der troepen in Suriname, is de rang verleend van kolonel, zonder bezwaar van 's lands kas. 51en schrijft van hier aan de Utr. C. De officieren van het escader, dat dezer dagen in het vaderland terugkeerde, moeten op 25 e. k. weder aan boord zijn. 5Ien wil, dat het escader spoedig weder zee zal kiezen, Koningsbergen bezoeken en dan een togt in de Noordzee doen zal. Wel-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1