Op Zondag 1 Mei zal de plegiige dankdag worden gehoudenvoor het herstel der rust in Indig. Nabij Hastings is weder een kruidmolen in de lucht gesprongen. Een der arbeiders verloor daarbij bet leven. Beriglen van Honolulo (Sandvvichs-eilanden) van 12 Febr. melden dat de vuurspuwende berg Manna Loaop Hawaiiin volle werking is. De uit barstingen zijn ontzettend en de lavastroom heeft op sommige punten eene breedte van eene halve mijl. Een dorp is daardoor geheel verwoest. FltAJVKItlJK. PARIJS, 15 April. In den staatkundigen toestand is geene verandering op te merken, en de daling der beursprijzen geeft te kennen dat ook zij stilstand als achteruit gang aanmerkt. Hoewel bel schijnt dat het voorstel tot algemeene ontwa pening door al de mogendheden in beginsel is aangenomen, kan men zich echter omtrent de middelen om daartoe te geraken niet best verstaan. Frankrijk wil zich alleen voor de toekomst verbinden op grond dat het geene buitengewone krijgstoerustingen heeft gemaakt, Oostenrijk daarente gen kan zich met eene zoodanige opvatting niet te vreden stellen. Men is hier ook niet zonder ongerustheid over eene toenadering tusschen Engeland en Oostenrijk en over de verdedigings-maatregelcn die langs de kusten van eerstgenoemd rijk worden genomen. Het Journ. de Dresdc, gewoonlijk goed onderrigt, wil weten dat Frank rijk een nader tegenvoorstel betreffende het congres heeft gedaan hetwelk ondersteuning vindt, en dal naar dat voorstel het congres op 28 April te Carlsrtihe bijeenkomen en zijne werkzaamheden met een besluit lot alge meene ontwapening beginnen zal. De generaal Niel bevindt zich bij den keizer te Villeneuve l'Etang en Z. M. brengt dagelijks 3 of 4 uren in afzondering met hem door. Er heeft ook bijna dagelijks eene vergadering van de maarschalken plaats, onder voorzitting des keizers. De conferentie over de zaak der Vorstendommen is reeds in hare tweede zitting tot het besluit gekomen om de dubbele verkiezing van den heer Couza als eene gebeurde zaak te beschouwen en dus te bekrachtigen, zonder echter de regtsvragendie zich daarbij opdoente willen beslissen. De Univers meldt dat de Jesuiten-ordena dringende aanzoeken, van de Nederl. regering verlof beeft verkregen tot het vestigen eener zending in Nedcrl. Indiö. Het gebouw der prefectuur te Bourges is afgebrand. Uit Cochin-China is het bcrigt ontvangen dat Saigon, eene stad met 200,000 inwoners, in het zuiden des lands, na eenen strijd van 7 dagen, door onze troepen is ingenomen. ITALIË. Te Milaan heerscht veel spanning tusschen de burgers en de Oostcn- rijksche militairen. De burgers laten aan de militairen maar al te zeer hunne verachting gevoelenen dit zouhoe voorzigtig de laatslen zich tot hiertoe hebben gedragenwel eens eene botsing kunnen veroorzaken. Het algemeen houdt zich van den oorlog verzekerd, alleen de aartshertog Maxi- miliaan is van een tegenovergesteld gevoelen. Te Sienna (Toskane) heeft er eene aardbeving plaats gehad. De in woners hebben dientengevolge de stad verlaten. PRUIS§EN. BERLIJN, 14 April. De zending van den aartshertog Albrecht van Oostenrijk is natuurlijk van staatkundigen aard, en waarschijnlijk betreft zij de houding van Duitsch- land in de tegenwoordige omstandigheden. Naar men uit Weenen schrijft zou de vorst volkomen in zijne zending zijn geslaagd. Binnen weinige dagen zal eene jonge Chinesche dameAhow genaamd, alhier gedoopt worden. Te Keulen is Zondag namiddag de stoompijp gesprongen van de stoom- sleepboot Dordrecht n°. 2. De stoker werd zoo geheel door den heeten stoom overgoten dat aan zijne redding niet meer te denken viel. Hij werd naar het bnrgcrhospitaal vervoerd, waar hij reeds bezweken is. Een ander persoon heeft insgelijk brandwonden bekomen, die echter niet gevaarlijk zijn. De wijnoogst van den Johannisberg van 1857 49 heele en 9 halve stukkenis dezer dagen verkocht en bragt 149,000 fl. op. De koning van Wurtcmberg heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de eerste ban van de landweer in dat rijkbeslaande uit de twee jongste lig- tingen alsmede uit de uitgediende plaatsvervangers van de twee laatste jaren, onder de wapenen worden geroepen. Men verzekert, dat de inhoud van het verdrag tusschen Frankrijk en Sardinië gesloten, zoowel te Weenen als te Londen geen geheim meer is, en waarschijnlijk spoedig ter algemeene kennis zal komen. Men wil weten, dat daardoor het bewijs zal geleverd worden, dat bij het aangaan van dat ver drag het plan bestond, om de bepalingen der tractalen van 1815 als nietig te beschouwen. TIIBRÏE. In den raad van den Tanzimat is beraadslaagd over de vraag of het tijd stip thans gunstig wasom de vroeger toegezegde hervormingen volledig in te voeren. Hit gevoelen van Fuad-Paeha, om het bestaande stelsel voor alsnog te handhaven, heeft de overhand gehad, zoodat alles bij het oude zal blijven. In de Vorstendommen blijft er eene groote gisting bestaan, zoodat men daarvoor het uitbreken van eenen burgeroorlog beducht is. De beriglen uit Alexandria omtrent de onderneming van den heer de Lesseps luiden thans gunstiger. De ambtenaren hebben van den onder-koning bevel ontvangen om genoemden heer in zijne verriglingen bij te staan. Ook is de gouverneur van Suez, die hem tegenwerkic, afgezet. De ondervonden tegenwerking wordt aan den invloed van den Engelschen consul toege schreven. INICJEZONDEST. BR OOBSETTSG. v. Na de voorafgegane toelichtingen aangaande de vaste grondslagen, waarop de broodzelling rust, mag men overgaan tot de berekening van den hoog- sten prijs of hel maximum, waarvoor het brood verkrijgbaar kan worden gesteld. Vooraf echter moet nog een woord gaan over de veranderlijke grondslagen, die beslaan in o. den accijns voor de gemeente, die na de af schaffing van den rijks-accijns op hel gemaal nog wordt geheven, en b. den marktprijs van het graan, voor de vervaardiging van iedere broodsoort noodig en dienstig. De plaatselijke accijns bedraagt 3.— van de honderd pond tarwe en 60 cents van de honderd pond roggeen alzoo 2.25 van ieder mud tarwe, wegende 75 pond, en 43 cents van ieder mud rogge, wegende 72 pond. De marktprijs van het graan wordt geregeldwat de Zeeuwsche en Hoog- landsche tarwe betreft, naar de Rotterdamsche en voor de Poolsche tarwe en Pruissische rogge naar de Amsterdamsche markt. Sedert de aanzienlijke invoeren van buitenlandsch of Amerikaansch meel en de oprigting van in- landschc meelfabriekenis het koopen van graan bij de broodbakkersnering voor een groot deel door het koopen van meel vervangen. Er bestaat grond voor het vermoeden dat daarin voor de bakkerij een voordeel is te vinden, zoo men slechts verzekerd is, dat de hoedanigheid en de zuiverheid van het meel gelijk staan met die van het meel, dat hier ter stede van aangekocht gemalen graan afkomstig en gebuild verkregen wordt. Hoe dit ook zy men kan veilig aannemen dat de vorderingenwelke de meelbereiding in de laatste jaren op de korenmolens en in de meelfabrieken heeft gemaaktdie uitkomst hebbendat het brood beter en goedkooper kan worden bereid dan voor dertig jarentoen men meerder of minder algemeen bekend was met de middelen daartoe dienstig. Maar de billijkheid eischt ook aan de andere zijde te erkennen, dat tegenover de nu en dan aangeduide voordeden in het nadeel van den bakker komt de afwisseling of verandering, die door rijzing of daling ontstaat in de prijzen van sommige voorwerpen, bij de broodbereiding onmisbaar, die, gelijk gist, melk, eijeren enz., onder de kosten zijn begrepen, als vaste grondslagen aangenomen. En nu moet bij de berekening der graanprijzen een bepaald tijdstip wor den aangenomen. De zetting der broodbakkers-vereeniging heeft sedert den 7 Februarij 1859 geene verandering ondergaan. Men kan dus veilig tot maatstaf nemen de prijzen in de Leydsche Courant van Woensdag 6 April 1859, namelijk: Zeeuwsehc tarwe7.80 a 8.50 Poolsche dito- 11.20 Pruissische rogge- 6.40. Van de Zeeuwsche tarwe zou volgens de broodzetting 2/3 van den midden- prijs beloopen5.45 van de Poolsche tarwe 1/3- 3.75 te zamen9.20 De vaste grondslagen voor het gebuild tarwebrood bedragen 6.331 de plaatselijke accijns- 2.25 de prijs van bet graan- 9.20 in het geheel 17.78J 74 brooden van een Ned. pond, tegen 24 cents, geven .ƒ17.76. Van het franschbrood zijn de vaste grondslagen berekend op 6.96J de plaatselijke accijns- 2.25 de prijs van het graan- 9.20 in het geheel 18.41 J 78 brooden van een Ned. pond, legen 24 cents, geven ƒ18.72. De vaste grondslagen voor het huisbakkenbrood beloopen 6.58£ de plaatselijke accijns is- 2.25 de prijs van het graan- 9.20 te zamen ƒ18.031- 86 brooden van een Ned. pond, tegen 21 cents, geven ƒ18.06 Het krop uit de zak wordt gesteld in de vaste grondslagen op 6.99J de plaatselijke accijns is- 2.25 de prjjs van het graan- 9.20 in het geheel ƒ18.44* 108 brooden van een Ned. pond, tegen 17 cents, geven ƒ18.36. Het roggebrood wordt in de vaste grondslagen berekend op 3.78 de plaatselijke accijns is- 0.43 de prijs van het graan- 6.40 te zamenƒ10.61 100 ponden brood a 11 cents geven 11.— of 66 brooden van If Ned. pond a 16j cents 10.56. De uilkomsten van die berekening zijn niet gunstig bij vergelijking met de zelling der broodbakkers-vereenigingwaarbij echter het bruin brood of huisbakkenbrood, om de vroeger aangeduide redenen, builen aanmerking blijven moet. De vergelijking is aldus Wit brood27 ets. 24 ets. Franschbrood27 24 Krop uit de zak 19 17 Roggebrood16 16 De broodbakkers zullen welligt overvloedige slof gevonden hebben, om de onjuistheid van die narekening aan te toonen, zonder dat ze hare reke ning bloot legt. Alvorens verder te gaan, is het raadzaam bescheiden te genspraak af te wachten, zoo die noodig wordt geacht. M. De bewering van X.dat Poolsche en Hooglandsche tarwe zeer zelden door de bak kers worden verwerkt, is ongegrond en getuigt van onbekendheid met de tegenwoordige broodbereiding, 't Is mogelijkdat bekendheid met het vroeger bakkersbedrijf daartoe aanleiding gaf, ofschoon toch steeds die tarwe onmisbaar was. De uitkomst der bovenstaande berekening verschilt wel met die der commissie tot regeling der broodzetting, welke circa 10 bedraagt, maar deze nam alleen den middenprijs dar Poolsche en Hooglandsche tarwezondergelijk het behoortte letten op den prijs i" Witte Zeeuwsche tarwe.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2