LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 18 APRIL. N". 46. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kooit uit Zuiurdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. nu «leze Courant behoort Itijblad W°. 9. lÏÏNNENLANÜSGIlE KEItlGÏm LEY DEN, 16 April. Hij kon. besluit van 5 April is aan den beer J. I. Stephenson gewezen koinmandant van het huis van militaire detentie nabij deze stad, een pen sioen verleend van ƒ800 'sjaars. De voordragt gisteren avond alhier in de zaal der Vcrecniging voor Christelijke belangen gebonden door den wel-ccrw. heer F. Bungener, pred. te Geneve, werd door een groot aantal toehoorders, van verschillende ge zindheden, bijgewoond. Met welsprekendheid en vuur deelde de redenaar den hoofdinhoud mede van twee, Uit een zestal, conférencesdoor hem te Genèvc gehoudenover de geschiedenis der afwijkingen van den oorspronke lijke]! geest des Christendoms. Eergisteren avond was in de genoemde zaal mede een zeer talrijk publiek bijeen. Als spreker trad toen op mr. II. J. Koenen, van Amsterdam, die de karaktertrekken en eigenschappen schelste van den voormaligen Leyd- schen afgevaardigde ter tweede kamer der stalen-generaal mp. G. Groen van Priusterer, als Nederlaudsch prozaschrijver, waarbij hij dezen als geschied schrijver inzonderheid niet P. Cz. Hooft in vergelijking bragt, en als staalkundige met mr. J. R. Thorbecke. Wij meencn wel de aandacht onzer lezers te mogen vestigen op de in dit blad geplaatste advertentie van den boekhandelaar Jacs Hazenberg Cornsz. Het prachtige en sierlijk bewerkte stukdat gedurende eenigen lijd bij hem zal worden ten loon gesteld en als eerste prijs moet diénen voor de eerst volgende verloting van de Kunslkronijkis naar wfj vernemen vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen nabij deze stad en getuigt evenzeer van den goeden smaak des bewerkers, als van de belangrijke opoffering die de uitgever van de Kunstkronijk zich getroost, om den inleekcnaren op dit tijdschrift voor cenen betrekkelijk geringen abonnementsprijsbehalve een sierlijk plaatwerk, nog de gelegenheid open te stellen, onder üiecr zulk een belangrijken prijs te doen ten deel vallen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 106 tol 166 personen. Den 27slcn April aanst. zullen de examina, bedoeld bij art. 41 der on derwijswet, een aanvang nemen. De verdeeling der examina is als volgt: Woensdag 27 April: die voor de akte van hoofdonderwijzeres; Donderdag 28 April: die voor de akte van hulponderwijzeres; Vrijdag 29 April, die voor de vreemde talen (onderwijzeressen) en voor vrouwelijke handwerken; Za- turdag 30 Aprildie voor de beginselen en voortgezet onderwijs in de En- gelsche en Duitsche taal (voor onderwijzers); Maandag 2 Mei: die voor de akten van wiskunde (beginselen en voortgezet onderwijs), voor verder voort gezet onderwjjs in de natuurkunde en voor de akten in de beginselen der landbouwkunde, der gymnastiek en het teekenen; Dingsdag 3 Mei: die voor de akte van hulponderwijzer (dit examen wordt Woensdag voortgezet)Don derdag 5 Meidie voor de akten in de beginselen en voortgezet onderwijs in de Fransche taal (onderwijzers)Vrijdag 6 Meidie voor de akte van hoofdonderwijzer (dit examen wordt Zalurdag voortgezel). Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 32 schepen bevrachtals 17 voor Amsterdam, 8 voor Rotterdam, 3 voor Dordrecht, 3 voor Middelburg en 1 voor Schiedam. Bij de dezer dagen gehouden veiling van het kabinet Moyet in het Huis met de hoofden te Amsterdam, is de beroemde leekening van Couwen- berg, de schuttersmaaltijd naar van der Helst, voor de som van 1630 door de heeren Frans BulFa en Zonen aangekocht. Te Groningen is gevangen genomen de verwersknecht II. K.oud 36 jaren, wegens eene afschuwelijke mishandeling van zijn 9-jarig nichtje, dat in zijne woning opgenomen en aan zijn gezag toevertrouwd was. Toen men 11. Zondag avond een kreunend geluid hoorde heeft men de deur in getrapt, daar men vreesde dat het kind vermoord zou worden. Haar aan- gezigt was zoodanig opgezwollen dat haar oog niet meer zigtbaar was terwijl haar mond eveneens opgezwollen en haar linkerarm gebroken was. Nadat het kind eerst eenigen tijd door de buren verpleegd was, is het in een gesticht opgenomen. Door hel prov. gereglshof van Noordbrabanl is II. II. van Deventer, van Sleeuwijk, schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting en dus de beweerde krankzinnigheid niet aangenomen. Hij is veroordeeld tot de straf des doods, en toonde zich bij de voorlezing van het vonnis zeer onverschillig. Door de Pruissische regering is bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Maart 1859, de passage van schepen door de schipbrug te Keulen van allen 101 is onthevenalsmede dat de tolgeldenwelke na 1 Maart mogten be taald zijn, door de belanghebbenden aan liet hoofdkantoor Ic Keulen kun nen worden terug ontvangen. Aan een schrijven uit Batavia ontleent de N. R. C. het volgende berigt omtrent de expeditie naar Boni. Van Boni zijn over Soerabalja vol doende berigten ontvangen; het eerste fort Budjoena is na een scherp ge vecht genomen, maar men schijnt nog zwaar geschut noodig te hebben, waarUit wij opmaken dat Boni zelf zeer versterkt is, en er dus nog veel gevochten zal moeten worden, voor dat men kan zeggen de zaak meester te zijn. 's GRAVENHAGE 16 April. Men verneemt dat Z. M. den kolonel F. G. Pfeiffer, ridder der Milit. Willemsorde en van den Nederl. Leeuw, kommandant van het algemeen depót van discipline, te 's llertogenboschbenoemd heeft tot kommandeur der orde van de Eiken Kroon. Z. M. heeft goedgevonden te bénoemen bij het wapen der infanterie: bij hel l5,c reg.tot kapitein 3de kl. den lslc" luit. W. B. Bunnik, van den staf; bij het 2dc reg., tol kapitein 3de kl. den lsltn luit. P. Ileitz, van het corps; bij het 4,lc reg., tot kapitein 3de kl. dé ls,c itiii5. F. A. P. E.Bruyns, van den staf, II. W'. O. F. Bos, van hel 6dc reg. en jonkhr. A. F. C. G. Everts, van het reg. grenadiers en jagers, en deu 2dc" luit. J. M. Courtois, van het 6de reg. over te plaatsen bij hel wapen der infanterie van het leger in Oost.-Indië. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van zijn adjudant, den luite nant ter zee baron van Ilaersólle van den Doorn, zal zich morgen voor eenige dagen naar het Nieuwe Diep begeven, ten einde de teruggekeerde schepen van het oefenfngs-eskader in oogenschouw te nemen. Heden heeft het prov. gcregtshof van Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van C. A. Guiikel, beschuldigd van vergiftiging. De geregtszaal was door eene zoo talrijke menigte gevuld, als nooit nog bij eene uitspraak was opgekomen. De beschuldigde nam eene kalme houding aan. Hel arrest dat door den voorzitter werd voorgelezen (welke lezing bijna 2 uren duurde), bevatte een omstandig verhaal der feilen, zooals die uit het onder zoek der zaak en het getuigenverhoor waren gebleken. Het gevolg van het onderzoek van liet hof is o. a. geweest dat de beschuldigde, ofschoon reeds hoog bejaard en gebreken hebbende, die meestal met den ouderdom gepaard gaan, echter het groote voorregt geniet van blijkbaar zijne verstandelijke vermogens te bezitten, en dat zijne houding ter teregtzitling had doen zien dal hij volkomen bewustzijn had van hetgeen hij vroeger had gedaan en ENGELAND. LONDEN14 April. Het parlement zal op den 19den dezer verdaagd en den 21slen ontbonden worden. De verkiezingen zullen den 27fi,cn een aanvang nemen. De ophel deringen omtrent den staatkundigen toestand van Europa, door de regering beloofd, zullen eerst Maandag aanst. aan de beide huizen gegeven worden. De Mom. lier. over deze te geven ophelderingen sprekende, zegt: Men zal alsdan vernemen óf dat er hoop op eene minnelijke schikking is, óf wie de mogendheid is die zich tegen eene schikking verzet. Hel is niet onbelangrijk te vernemen wie hij is of wie zij zijn die eene worsteling uit lokken, en zoo hel er slechts één is, dan kan hij verzekerd zijn dat hij zich in eene verlaten stelling zal bevindenzonder bondgenoot in Europa en zonder vriend in de wereld. gezegd. Het hof heeft verder overwogen dat uil al de handelingen en ge dragingen van den besch. niet is gebleken van eenige krankzinnigheid of verstandsverbijstering en voorts dat de schuldpligligheid van den besch. door wettig bewezene daadzaken overtuigend is gebleken. Dientengevolge heeft het bof Carel August Gunkel schuldig verklaard aan de misdaad van ver giftiging en hem veroordeeld tol de straffe des doodsuit te voeren binnen de stad 's Gravenhage. De veroordeelde was bij het uitspreken van het doodvonnis schijnbaar niet het minst bewogen of ontsteld. De miuister van koloniën heeft bekend gemaakt dat de gouverneur- generaal van Ned.-IndiC gemagtigd is om, omstreeks half September aanst., van de aan het gouvernement geleverd wordende suiker, op Java in het openbaar te doen verkoopen eene hoeveelheid van 40,000 pikols. Bij besluit van gedep. staten van Zuidholland van 12 April zijn ter prov. griffie benoemd: tot adjunct-commies der Ist0 klasse, mr. A. M. Maas Geestcranus, advocaat alhier; tot adjunct-commies der 2dc klasse, A. van der Velde Az.burgemeester der gemeente den Bommelen tot bode G. Moesbergen. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn aan Z. M. den koning aangeboden door Corr.elis Vredenbnrg, tuinder te Monster. Zij werden op den 28»tcn February jl. gepoot, en gisteren gerooid. BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1