gezeld gaat van de noodige voorstellen betreffende de burgerlijke proces-orde en de strafvordering, of althans van de opgave, welke regeling men dien aangaande op het oog heeft; 2°. ontbreekt, naar veler inzien, in het ont werp ten onrcgte de regeling der militaire regtspleging3°. omvat zij niet de zoo noodzakelijke regeling der wijze van beslissing van geschillen over bevoegdheidtnsschen de administrative en regterlijke magt ontstaanof der zoogenaamde conflicten van attributie, welke bij art. 150, al. 2 der grondwet wordt voorgeschreven; 4". misten velen ongaarne in dit ontwerp (art. 0) de hoofdtrekken eener regeling van de geregtelijke politie; 5°. be schouwden verscheidene leden het als cenc onvolledigheid van deze voor- dragt, dat daarin niet gevonden wordt het in hun oog zoo zeer gewenschte voorschrift, dal niemand tot cenig regtcrlijk ambt benoembaar is, die niet door een voorafgaand slaals-examen de bewijzen van kunde en geschiktheid heeft geleverd. Met betrekking tot de instelling van den hoogen raad, als hof van appel, werd thans hoofdzakelijk stilgestaan bij twee punten: of namelijk deze inrigting van den hoogen raad overeenkomt met den zin en de bewoordingen der grondwet, en of zij wenschelijk te achten is. Het is der commissie niet voorgekomen, dat men zich bij de behandeling dezer vraagpunten op nieuwe gronden heeft beroepen. Het appel in strafzaken, door velen in beginsel verdedigd als een noodzakelijke waarborg tegen verkeerde appreciatie van het feit in eerste instantie, werd in dubbele mate noodig gekeurd in bet stelsel, bij dit wetsontwerp gehuldigd, waarin voor de zoogenaamde criminele zaken een voornaam gedeelte van de voorloopige instructie, het onderzoek namelijk bij het hof in raadkamer, wegvalt. Thans is ook openbaar gemaakt hel voorloopig verslag over de ontwer pen nopens de afschaffing der slavernij in West-Indië. Eenparig was men doordrongen van de overtuiging, dat de opheffing der slavernij in de West- Indische koloniën onvermijdelijk en verpliglend is. De grootc meerderheid heeft zich niel vcreenigd met het gevoelen van verschillende ledendat de staat aan de slaven-eigenaren de gcheele schade moet vergoeden, wegens liet gemis hunner tegenwoordige arbeiders. Men was evenwel niet voor het denkbeeld, om alle vergoeding aan de slaven-eigenaars te weigeren. Alge meen heeft men goedgekeurd, om niet door de vrij te maken negers zeiven den vrijheidsprijs geheel of gedeeltelijk te doen betalen. De meerderheid heeft zich vcreenigd met bet gevoelen der regering van dadelijke algemeene vrijmaking, met verpligting der negers lot geregclden arbeid en onderwer ping aan een beschermend en beteugelend staatstoezigt. 's GRAVENIIAGE 14 April. Men verneemt dat Z. M. de koning benoemd heeft tot commandeur der orde van de Eikenkroon den hoogleeraar W. Vrolik, tot officieren dier orde de hoogleeraren G. E. Voorhelm Schneevoogt, E. H. von Baumhauer en C. J. Matthes, en tot ridder dier orde den heer II. M. van Boom, allen te Amsterdam. Bij kon. besluit van 13 dezer heeft Z. M. tot gewone hoogleeraren aan de hoogeschool te Utrecht benoemd in de godgeleerde faculteit, ter vervan ging van den emeritus geworden hoogleeraar H. Boumanden heer dr. J. J. Docdes, pred. bij de herv. gemeente te Rotterdam, en in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, ter vervanging van wijlen den lioog- lceraar L. G. Visscher, den heer dr. W. G. Brill, docent in de Neder!, taal- en letterkunde aan het gymnasium te Zutphen. Bij kon. besluit van 30 Maart is aan P. M. Montijn en R. Blok ver gunning verleend tot de oprigling eener Nederlandsche maatschappij ter onderlinge pensioen-verzekering aan ambtenaren en beambten. Z. M. heeft goedgevonden aan den kolonel J. J. Verschoor, komman- dant van het 5de reg. infanterie, en aan den kapitein F. G. van den Helm van het 4dc reg. op hunne aanvrage pensioen te verleenenen te benoemen bij bet lsle reg. infanterie, tot majoor, den kapitein der lslc kl. H. van der lleyden, van liet reg. grenadiers en jagers: bij het 2dc reg., tot luit.-kolonel den majoor J. F. Vleugels, van het lslc reg.; bij het 5de reg. tot komman- dant van het corps den luit.-kolonel J. Tegelberg, van het 2de reg. Voorts den lstcn luit. L. G. K. Mansfcldt van het reg. grenadiers en jagers en den kapitein J. P. Hell van het 2Je reg. infanterie voor e'e'n jaar op non-activi teit te stellen. Z. M. heeft ook nog den kapitein C. L. Loder, van het 4dc reg. infan terie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, en den sergeant W. R. C. van der Meer, van bet instructie-bataillonbenoemd tot 2dcn luit.-kwartiermcester bij het reg. veld artillerie, en zijne goedkeuring geschonken aan de overplaatsing bij liet leger in Oost-Indië van den 2den luit. A. P. Soetens, die voor den tijd van 5 jaren bij genoemd leger was gedetacheerd. Bij kon. besluit van 29 Maart is de heer C. L. Vlaanderen, thans lccraar aan de Utrechlsclie akademie, benoemd lot scheikundige voor de mineralogie in Nederlandsch Indië. Verscheidene vlagofficieren van hel ocfenings-cskaderdat onlangs in het vaderland is teruggekeerdhebben aan diners bij Z. K. II. den prins van Oranje deelgenomen. BUITENLANDSUHE BE1UGTEN. KKGELAV 0. LONDEN, 12 April. De Times berigt dat de bezettingen der eilanden in het kanaal ver meerderd worden en dat er artillerie daarheen is gezondenalsmede dat de uitrusting van oorlogschepen op onze rijkswerven met alle magt wordt voortgezet en de arbeidsuren der daaraan bezige werklieden verlengd zijn. Zaturdag aanst. zal alhier eene volksvergadering worden gehouden om te spreken over het gevaar van eencn inval van bnilenlandsche vijanden en over de middelen om Engeland daartegen te beveiligen. De admiraal Napier, die, zoo als bekend is, steeds cenen zoodanigen inval voor oogen heeft, zal het voorzitterschap bekleeden. FRANKRIJK. PARIJS, 13 April. Het kan niet ontkend worden dat er in den algemeenen toestand iets meer geruststellends is op te merken. Oostenrijkdie als voorwaarde van zijne toetreding tot het congres de ontwapening van Sardinië had gevorderd, heeft daarvan afgezienmaar daarentegen eene algemeene ontwapening ver langd. Het wil dat op die wijze al de mogendheden blijken geven van de opreglheid hunner vredelievende gevoelens. Engeland en Pruissen zouden dit voorstel ondersteunen terwijl men omtrent de meening van Rusland en Frankrijk nog in het onzekere is. In hoogere kringen blijft men gelooven dat het congres op 30 April of op 1 of 2 Mei te Carlsruhe zal geopend wor den. Door onze dagbladen, met uitzondering van de Pays, wordt het nieuwe voorstel van Oostenrijk slechts als een uitvlugt beschouwden zij vragen wat die ontwapening moet beteekenen. Oostenrijk en Sardinië hebben zich gewapend, maar Frankrijk heeft slechts die voorzorgsmaatregelen genomen die de voorzigtigheid gebood, en men zou dus geene ontwapening, maar slechts het achterwege laten van die maatregelen kunnen vorderen. Indien Oostenrijk door de ontwapening het status quo in Italië wilde handhaven en de moeijelijkheden van hel oogenblik slechts wilde verwijderen zonder ze tot eene oplossing te brengen, dan moet het niet gelooven dat Frankrijk het slagtofier van haar overleg zal zijn. Volgens een schrijven uit Frankfort aan de Ind. Beigedat, zegt genoemd blad, vertrouwen verdient, heeft Oostenrijk niet op de ontwapening van Sardinië, als voorwaarde van het congres, aangedrongen, maar het verlangt slechts dat eene algemeene ontwapening der belanghebbende partijen gevoegd worde bij de reeds medegedeelde vier grondslagen. Daarover zouden nu nog alleen de onderhandelingen gevoerd worden. In strijd met het bovenstaand beweren der dagbladen worden de krijgs toerustingen met ijver voortgezet. De keizer is voor eenige dagen naar Villeneuve l'Etang vertrokken. De Mon. de la Flotte deelt het volgende berigt mede uit Tourana van 1 Febr. Eergisteren heeft er eene ontmoeting plaats gehad tnsschen de Fransch-Spaansche troepen en de Annamiten. De laatsten zijn in haast teruggetrokkeneen 200-tal dooden achterlatende. Onder de omstandighe den die daarbij plaats hadden, is het volgende vermeldenswaardig, omdat het ons een denkbeeld geeft van het oorlogvoeren in Azië. Kapitein Chavarri bevond zich aan het hoofd zijner compagnie, die tot op 32 man was gesmoltentoen zich plotseling van achter de struiken twee ten oorlog afgerigte olifanten vertoonden. Deze dieren droegen ieder zeer opgesierde korven waarin vier mannen zaten, en op den nek zat nog een persoon die met eene scherpe lans het dier onophoudelijk in de huid prikte om het aan te vuren. De olifanten begonnen toen nog harder te loopen dan paarden en achter ieder dezer dieren bevond zich een peloton van 50 welgewapende en in het rood gekleede soldalen die door middel van hoor nen een vervaarlijk geluid maakten. Kapitein Chavarrideze nieuwe soort van tegenstanders ziende, gaf aan zijne soldaten bevel om aan de olifanten bij hunnen aanval een vrijen doortogt te geven, daar zij toch moeijelijk naar willekeur konden bestuurd worden, maar tevens om hun vuur alleen te rigten op de geleiders. De soldaten bragten deze manoeuvre flink ten uitvoer, zoodat bij het eerste vuur al de geleiders doodclijk werden ge troffen. De olifanten, van alle bestuur ontheven, ontliepen het krijgsru moer en de hen volgende pelotons waren spoedig op de vlugt gedreven. ITALIË. De koning van Sardinië heeft op 12 April eene grootc wapenschouwing over de bezetting- van Turyn gehouden. Hij werd met levendige toejuichin gen door de opgewonden menigte begroet. Naar men zegt is graaf Cavour reeds verlegen met de Garribaldische vrijwilligers; zij zouden waarschijnlijk naar Ajaccio, op Corsica, worden gezonden, om aldaar tot nadere beslissing verblijf te houden. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus den 15den een consistorie zal houden. Men verwacht dat Z. II. in zijne aanspraak zich zal uitlaten over de tegenwoordige omstandigheden van Italië. Aan de personen, die zich van daar naar Piemont willen begeven, om bij het leger aldaar dienst te nemenworden paspoorten verleenddoch met de waarschuwing dat zij als uitgewekenen zullen beschouwd worden. De toestand van den koning van Napels is zoodanig verergerd, dat men hem nog slechts weinige dagen levens toeschrijft. Door het militaire bestuur te Milaan is eene premie van 200 tl. uitge loofd, voor de aanbrenging van een deserteur. PRUIS SENT. BERLIJN, 12 April. De aartshertog Albrechl van Oostenrijk is, vergezeld van 4 hoofd-officie- ren, alhier aangekomen en aan het kon. palcis afgestapt. De Köln. Zeit. heeft van het artikel van den Moniteurbetreffende Duitschland, eene scherpe bcoordeeling gegeven. Dat artikel is volgens dat blad, eene doos met bonbons aan Duitschland toegereikt. Men kent te goed de oude Napoleontische staatkundeom den cenen vijand na den anderen te bestrijden. Frankrijk bekommert zich wel wat te veel over de welvaart van vreemde natiën en zou beter doen indien liet meer voor tevredenheid in zijn eigen land zorgde. Lodewijk Napoleon, die gedurende zijn geheel leven zoo veel van philantropie heeft gesprokenmoet toonen wat daarvan is. OOITENRIJ K. WEENEN, 12 April. De Oestcrr. Corr.een half officieel blad, deelt omtrent den loop der onderhandelingen ten opzigle van een te houden congres het volgende mede: Oostenrijk heeft zich bereid verklaard om offers te brengen voor het behoud

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2