LEV DSCHE C OIIIV A N I VRIJDAG 15 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit hiturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ItlSKENLANDSCIIK BERïGTEN. LEYDEN14 April. I)e wel-eerw. heer P. A. Roll, prcd. hij de evang. luth. gemeente alhier, is door de algemeene kerkelijke vergadering der evang. lulh. gemeente te Amsterdam tot leeraar hij die gemeente beroepen. 1 Wij kunnen weder een paar afleveringen van Perthes' aardrijkskundig maandschrift aankondigen. De eerste aflevering van den jaargang 1859 wordt geopend met een belangrijk en in drie deelen gesplist opstel van den lieer C. F. W. Dietcrici, directeur van het bureau voor statistiek te Berlijn, over de bevolking der aarde. Volgens een met de meest mogelijke naauwgezet- heid ingesteld onderzoek bedraagt de bevolking der aarde in het algemeen 1288 millioen menschcnvan welke er 522 m. behooren lot hel Mongoolsche ras, 369 m. lot het Caukasische, 200 m. lot het Maleische, 196 nt. lot liet Aelhiopische en 1 m. tot het Amerikaansche. Naar de verschillende geloofs belijdenis zijn 335 millioen menschen de Christelijke godsdienst toegedaan 5 m. de Israëlitische, 600 m. eene of andere Aziatische godsdienst, zijn er 160 m. Mahotnedanen en 200 m. Heidenen. Eene door dr. Pelermann ge- tcekende en aan dit opstel toegevoegde kaart in houtsnede geeft een overzigt van de sterkte der bevolking in de onderscheidene deelen der aarde en doet zien dat men eene buitengewoon sterke bevolking slechts aantreft in China, Indië, sommige deelen van Europa en in het noord-oosten der Yereenigde Staten van Noord-Amcrikaterwijl in de overige deelen der aarde de bevol king zeer gering is en nog wel voor duizenden millioenen plaats overlaat. Geheel Noord-Amerika b. v. bevat slechts ongeveer 36 millioen menschen, dus naauwelijks zoo veel als Frankrijk of Oostenrijk: geheel Midden- en Zuid-Amcrika ongeveer 23 millioen, dus niet zoo veel als Italië. Europcesch Rusland heelt over de 60 millioen inwoners, of ongeveer zoo veel als Noord en Zuid-Amerika, Australië en Polynesië te zamen genomen. In Londen wonen meer menschen dan in geheel Australië en de gezamenlijke eilanden van den groolen oceaan. liet eigenlijke China alleen bevat meer inwoners dan Amerika, Australië en Afrika. Indië heeft, bijna driemaal zoo veel menschen als de gcheelc Nieuwe wereld. Behalve het belangrijke stuk van den heer Dicterici vindt men in de eerste aflevering nog vier andere opstel len met drie gekleurde kaarten, waarin de nieuwste bijzonderheden omtrent de physische gcographie van Indië, omtrent de landen aan den Amur, de binnenlanden van Noord-Amerika en het westelijk gedeelte van het land dei- Eskimo's medegedeeld worden. De tweede aflevering voor 1859 bevat twee mcdedeelingen omtrent den vulkaan Demavend, ten noorden van Teheran, de hoofdstad van Perzië, de eene van den Oostenrijksehen kruidkundige, dr. Theodor Kotschy, die de spits van den berg in 1843de andere van den Oostenrijksehen ingenieur Czarnotla, die haar in 1852 besteeg. Terwijl de eerste hier van zijne rcize een omstandig verhaal geeft, kon aangaande Czarnolta's reis slechts een kort berigt gegeven wordendaar deze ten gevolge van buitengewone inspan ning drie weken na het bestijgen stierf en slechts weinige aanleckcningen achterliet. Ofschoon de berekeningen van de hoogte des bergs aanmerkelijk uit een loopenkan men aannemen dat hij ongeveer 19,000 Parijsche voeten hoog en het hoogste punt van geheel westelijk Azië is. Kotschy's verhaal wordt door drie gezigten van den berg en een platte grond van den krater opgeluisterd. Verder geeft deze aflevering nog een opstel over Finland, toe gerust van eene met zorg uitgevoerde kaart, die ons het land en ten opzigte van de hoogte der onderscheidene deelen en ten opzigte der raeeren en moerassen voor oogen stelt. Een aantal kleinere bijdragen leveren ons de nieuwste beriglen omtrent Livingstone's togten in Zuid-Afrika, de reis van Hudj Skander (eigenlijk baron Krafft) naar Tombuktoe, de reizen van den Oostenrijksehen leeuwenjagcr, graaf Thiirheimenz. Sedert onze laatste aankondiging is ook aan de bezitters der Mittheilungen verzonden de 13de aflevering voor 1858, bevattende titel, inhoudsopgave, overzigt van in het vorige jaar verschenen werkendie nog niet besproken warenenz. De Gazette van Gent deelt thans als feuilleton mede eene oorspron kelijke novelle van onzen stadgenoot Dercksen, getiteld Pietcr Bellaert" en geplaatst in den laalsten jaargang van het tijdschrift Lectuur voor de huis kamer," uitgegeven bij A. W. SylhofF alhier. Naar men verneemt is be reids een onderzoek ingesteld naar de strafbaarheid van dezen nadruk die in België heeft plaats gehadna het in werking treden van het jongste traelaat met dat land. In de Staats-Courant van 5 April geeft de directeur van het museum van oudheden alhier, dr. C. Leemans, een uitvoerig verslag van de aan winsten die het museum gedurende het afgeloopen jaar gedaan heeft. De afdceling Aziatische monumentenbij welke de Assyrisehe oudheid, in ver houding tot de ontdekkingen der laatste jaren bijna in het geheel niet ver tegenwoordigd was, is door tusschenkomst van den heer d'Olfcrs, directeur- generaal der koninklijke musea te Berlijn verrijkt met een aantal afgietsels in pleister, vervaardigd naar oorspronkelijke groote Assyrisehe bas-reliefs in de Berlijnsche verzameling. De verzameling van Javaansche oudheden werd vergroot door den aankoop van ecnige, meest bronzen, voorwerpen, behoo- rende tol de nalatenschap van een oud Oost-Indisch ambtenaar, en door belangrijke geschenken van den heer J. A. Krayenbrink. Ook de andere afdeeliugen, als die der Aegyptische, die der Grieksche en Romeinsche, die der Frankische, die der Noordsehe, Germaansche en Vaderlandsche, als mede die der Amerikaansche oudheden namen in meerdere of mindere mate in uitgebreidheid toe. De afdeeling der boek- en plaatwerken werd door eenige en daaronder zeer aanzienlijke geschenken, als hel kostbare werk van de Clarac, Muse'e de sculpture antique et moderneParijs 1841 en volgg. verrijkt. Aan het slot van zijn overzigt deelt de directeur het volgende mede: Aan de werkzaamheden voor de tentoonstelling der voorwerpen in de kasten kon niet veel worden gedaan, daar de betrekkelijk niet onaanzien lijke uitgaven voor het doen van aankoopen, die geen uitstel toelieten, de beschikbaar gestelde middelen hadden uitgeput, liet uitzigt, waarvan wij in ons laatste verslag gewaagden met betrekking lot het verkrijgen van meerdere ruimte voor het plaatsen en tentoonstellen van ligtcre voorwerpen, is in het afgeloopen jaar volkomen bevestigd. Door eenen opbouw boven hel aan de hoofdstraat uitkomende gedeelte van hel museum is eene zeer ruime, goed verlichte zaal aangewonnen, en tevens de aanleiding lot geva ren uit de slechte zamenstelling en den gebrekkigen toestand van het dak voortspruitende, weggenomen. Beide verbeteringen, die wel mogen gewaar deerd wordenal zij het dat de verhooging aan de uiterlijke gedaante van het gebouw niet veel bekoorlijks bijzet. De Iloll. maatschappij van landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken heeft eergisteren te Rotterdam eene tentoonstelling gehouden van vee en pluimgedierte. Aan A. van der Burg te llazerswoude is bij die gelegenheid een eerste prijs van ƒ10 en een tweede prijs van ƒ5 toegekend voor de inzending van vette schapen van Texclseh, Groningsch of ander iulandsch ras. Drie vetgemeste koeijen, aan welke de lste, 2dc en 3de prijs was toegekendingezonden door den heer J. L. van der Laante Ovcrscbie, zijn door dezen verkocht aan den heer D. Niekerk, aan den Leydschendamvoor ƒ1300. Ook zijn er nog twee ossen verkocht, ieder voor ƒ625 en een voor 575. Bij de gisteren te Sliedrecht plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen mr. W. A. van Aken, is de heer W. M. van llaaften als zoodanig benoemd met 258 van de 356 nilgcbragle geldige stemmen. De lieer J. D. van Slype bekwam 98 stemmen. De studenten der L'trechtscbe hoogeschool hebben eergisteren de op den dies natalis uitgestelde serenades aan onderscheidene hoogleerarcn gebragt. Te Goutnm, nabij Leeuwarden, ontstond Maandag II. brand bij den landbouwer Römer, ten gevolge waarvan eene schuur, met eene aanzien lijke partij hooi24 koebeesten en 2 paarden een prooi der vlammen zijn geworden. Het woonhuis is gelukkig gespaard gebleven. In de Pr. Overijss. Cour. leest men dat te Wannepervecn thans het hooi is verkocht voor ƒ8.50 per 1000 halve Ned. ffi, terwij! in den afge loopen herfst daarvoor ƒ18.50 werd geboden. In gccne jaren is in die stre ken zoo veel hooi overgehouden als thans. De heer O. Smit te Groningen is aannemer geworden van liet leveren van 30 paarden, a ƒ443 het paard, voor het 3dc reg. dragonders te Zulpheu in bezetting. Dezelfde heer is mede aannemer geworden voor hel leveren van 20 paarden a ƒ445 per paardvoor het 5dc reg. dragonderste Deven ter in bezetting. Uit de Klundert schrijft men dat aldaar de vrouw van C. de Voogd op 10 April bevallen is van 4 welgeschapen kinderen, 2 jongens en 2 meisjes; moeder en kinderen waren welvarende. Voor de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch zal op 28 dezer te regt staan de heer Jaspers, r. k. priester en kapellaan te Waalwijk, aangeklaagd van op 17 Maart jl. in de r. k. kerk aldaar, in eene openbare vergadering en in de uitoefening zijner bediening, eene rede te hebben gehouden, waarin eene handeling van den burgemeester der gemeente Waalwijk werd gegispt, namelijk van aan de directie van een paardenspel vergund te hebben aldaar vertooningen te geven. Uit het voorloopig verslag over het wets-ontwerp nopens de zamen stelling der regterlijke magt enz. blijkt dat de voordragt aan velen der leden onvolledig is voorgekomen in de volgende punten: 1°. dat zij niet ver-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1