LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 13 APRIL. N*. 44. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BBIUGTEN. LEYDEN12 April. De lieer Bungcncr, predikant te Genève, hier te lande zeer gunstig uit j zijne geschriften hekenddie onlangs te Amsterdamte Rotterdam en Zon- j dag 11. te 'sGravenhage bij de VVaalsche gemeenten is opgetreden, zal ook hier Vrijdag aansl. in de zaal der vereeniging voor Christelijke belangen cene spreekbeurt vervullen. Ingevolge art. 5 der prov. wet, zal den 10d<,° Mei aanst. de verkiezing plaats hebben ter vervulling van de plaatsen der leden die den 5dcn Julij moeten aftreden. Als leden der stalen dezer provincie moeten o. a. aftre den: in het hoofdkiesdislricl Leydenjh». mr. I. L. C. van den Berch van Heemstede, dr. C. W. H. van Kaathoven en ntr. N. Sikkel Groos; in het hoofdkiesdislrict Lcyderdorp mr. II. C. J. lloog en mr. C. YV. lltibrechl; in het hoofdkicsdistrict Alphen mr. C. van der Vlies en mp. J. II. Verboom baron van Reede van Oudtshoornen in het hoofdkiesdistrict Soetermecr A. F. L. Bichon van Yssclmonde en P. Keyzer Pz. De Staats-Cour. van heden hevat het rapport van de commissie voor de internationale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst over het jaar 1858, aan Z. Exc. den minister van binnenl. zaken. Daaruit blijkt dat de gezamenlijke ontvangsten uit het binnenland ten behoeve van het ruilingsfonds in genoemd jaar hebben bedragen 367 boekdeelenvan 120 wer ken of brochures, omstreeks 100 boekdeelen meer dan in het vorige jaar. Daarentegen waren van den heer Valtemare, ten behoeve van Nederland, ontvangen drie bczendingen van boekwerken en brochures, hestaande in 571 doelen en 199 nommers of soorten, waarvan 100 uil Frankrijk 94 uit Noord- Amerika, 4 nil Portugal en 1 uit Oostenrijk. Een 32-tal heel- en vrocdmeeslers te Rotterdamhebben zich bij een adres tot de tweede kamer gewendwaarin zij verzoekende overgangsbe palingen van het wets-ontwerpregelende de uitoefening der gcnecstkunst voor den heelmeester, zoodanig te wjjzigen dat het hem door de wet worde toegestaan, alle heelkundige ziekten of gebreken op die wijze te behandelen, zoo als de wetenschap zulks gebiedten de wel lot nu heeft toegestaan. liet is bekenddal voorheen de onder officieren van het leger op den verjaardag van Z. M. den koning eene gratificatie van ƒ10 ontvingen, en de korporaals van ƒ5. Uit cene naauwkenrigc berekening blijkt, dat zoo doende cene som van ƒ20,000 aan gratificatiën werd uitgegeven. Door het invoeren der chevrons en de daarbij behoorende traclements-verhooging der militairen, naar gelang der dienstjaren, zijn deze gratificatiën ingetrokken. In den loop van het jaar 1858 zijn van de verschillende legercorpsen hier te lande, zoomede van hel corps mariniers, gedeserteerd het navol gende getal militairen, als van het reg. grenadiers en jagers 1; van de 2de, 3<ic, 4dot 5dej 6de> 7de en gste rCg, infant, respect. 4, 6, 13, 3, 6 en 6; van het algemeen depót van discipline 1; van het koloniaal werfdepot 10; van het ls,e reg. dragonders 1van het 4dc reg. dragonders 2van het reg. veldartillerie 1van het reg. rijdende artillerie 2 en van het batailion mi neurs en sappeurs 3. Totaal 50. De Dordr. Cour. berigt dat er te Strijen sedert eenigen tijd eene gi'oole spanning heerscht tusschen de burgerij en het hoofd van het ge meentebestuur. De aanleiding daartoe gaf, naar hel beweren der burgerij, de overdreven strenge toepassing van de policieverordening, enz. Deze spanning is zoo toegenomendat eerst de regterlijke magt is tnsschen beide gekomen, waarna de burgemeester, voor persoonlijke veiligheid beducht, naar elders de wijk genomen en de bescherming der militaire magt heeft ingeroepen. Onder geleide van een detachement van 30 soldalen is hij we der naar Strijen teruggekeerd. Intusschen is daar, onder de aanzienlijke ingezeteneneen adres ter teckening aan de hooge overheid in omloopom ontslag van den burgemeester. In een schrijven uit 's Gravendeelin het llbl. van heden opgenomen, wordt de zaak in een geheel ander licht voorgesteld. Er wordt daarin niet gesproken van eene bestaande spanningmaar alleen van verregaande onge regeldheden door beschonken lolelingen in genoemd dorp gepleegdomdat zij meenden dal de burgemeester verboden had hun sterken drank te tappen. Zaturdag II. zijn van Rotterdam de eerste komkommers voor dit saisoen naar Londen vervoerd. Dit artikel vroeger als handelsartikel naar buiten geheel onbekend heeft in de laatste jaren zulk eene belangrijkheid verkre gen dat in den omtrek van de genoemde stad bijna alle dorpen zich op de teelt daarvan toeleggen en honderden manden daarvan jaarlijks naar Londen, Hull, Liverpool, enz. worden verzonden. In de maand Mei aanst. zal hij de directie der marine te Hellevoet- sluis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machi nist-leerling der 2dc klasse bij :s rijks stoomvaartdienst wenschcn te wor den aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 1G kunnen bepalen. Tot dat examen worden alleen toegelaten die geboren zijn in de jaren 18401844. Door den akadcmischen senaat van de Groningschc hoogesehool is naar men verneemt een adres aan de tweede kamer ingezonden, houdende be zwaren tegen het aanhangige ontwerp van wet nopens het onderzoek naar de bekwaamheden van hen, die verlangen te worden toegelaten als artsen enz. In dat stuk wordt aangetoond, dat voornoemde wel, behalve dat zij niet uilvoerbaar is, aan de eischen eener wetenschappelijke en degelijke vorming van geneeskundigen niet voldoet en het belang der maatschappij uit het oog verliest. De studenten-vcreeniging Vindicat atque Polit, te Groningen, zal bij gelegenheid van de aanstaande overgang van het rectoraat cene maskerade houden waarvan hel onderwerp zal zijn: de vestiging der Europeanen in Indië. Volgens een herigt uit Batavia van 23 Febr. was de expeditie tegen Boni met een gunstigen uitslag bekroond. Badjoewa was door onze troe pen ingenomen. 'sGRAVENHAGE, 12 April. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer C. P. van Eeghem, te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-rcgtbank te Zwolle, mr. M. Sichterman, thans regter plaatsvervanger in die regtbank; loL sub stituut-officier van justitie te Almelo, mr. J. G. Veening, thans advocaat en burgemeester van Staphorst; en tot kantonregter te Gennep, mr. L. H. J. M. Leclercq, thans griffier bij het kantongeregt te Weert. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd te Mijdrecht, de heer W. de Timmerman, thans te Finsterwolde, en te Boskoop de heer R. Stuart Makkers, thans te lleinenoord. Bij kon. besluit van 1 Maart is jhr. F. von Scherff, Ned. gezant te Frankfort, in die hoedanigheid overgeplaatst hij de hoven van Baden en Bejjeren en benoemd tot consul-generaal te Mannheim, jhr. E. F. E. Testa, lol hiertoe consul te Tripoli. Naar men verneemtzal het reces der tweede kamer niet van zoo langen duur zijn als men aanvankelijk scheen te gelooven. Men houdt het er voor, dat de bijeenroeping zal plaats hebben tegen het begin der maand Mei. Wanneer buitengewone omstandigheden dit niet mogten verhinderen, dan kan tegen dal tijdstip te gemoel gezien worden een nieuw wetsont werp nopens de spoorwegen als aanhangsel van de memorie van beantwoor ding op het eerste ontwerp omtrent de vergunning van den noorder-spoor weg. Thans is reeds het voorloopig verslag rondgedeeld omtrent de zamen- stelling der regterlijke magt enz. Dit verslag is niet zeer gunstig. Het meerendeel der leden kon zich niet ontveinzen dat het voorstel sporen draagt van niet met de noodige zorg te zijn bewerkt. Ook was de schraal heid der memorie van toelichting zeer in hel oog gevallen. Door hel stedelijk bestuur is aan den heer d'llooghe, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als directeur van den kon. Franscheu schouw burg voor dit tooneeljaar. lieden heeft de commissie voor de statistiekonder voorzitterschap van professor Ackersdijkaan het ministerie van binnenlandsche zaken weder cene vergadering gehouden. AMSTERDAM, 12 April. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Koenen, Ackersdijk, Bake, van den BerghBoot, Delprat, van Heusde, Hulleman, Janssen, Karsten, Leemans, van Lennep, Moll, Scholten, Sloet en G. de Vries Az. Door den secretaris werdna de medcdeeling der ingekomen stukken hulde gebragt aan wijlen den hoogleeraar mr. J. van Hall, waarbij hij te vens de veelzijdige verdiensten van dien geleerde deed uitkomen. Daarna werden door eenige ledenin wier handen gesteld waren de in gekomen stukken betrekkelijk de plaatsnamen, deswege rapport uilgebragt, door den heer Delprat, omtrent Zuidholland en Zeeland, de heer G. de Vries Az.omtrent Noordholland, (de heer Sloet slechts voorloopig), de heer van den Bergh omtrent Noordbrabant. Na eenige beraadslaging werd besloten met eene nadere behandeling dezer zaak te wachten tot dat de ove rige rapporten zullen zijn uilgebragt. Daar de tijd te ver verstreken was, werden de aangekondigde bijdragen uitgesteld lot de volgende vergadering. De heer Scholten echter deelde nog eenige opmerkingen mede over den zin van x6atuo; in den mond van Socra tes ten gevolge van de bijdrage van den heer van Heusde in de vorige vergadering, over het wereldburgerschap van Socrates. De heer van Heusde noodigt den heer Janssen uit om, bij gelegenheid zijner reis naar Berlijn, hel bronzen beeld in deu Rijn gevonden en dat te

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1