LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 6 APRIL. De Cournnt wordt Maandag, Woensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN5 April. Dc rederijkerskamer Tollens alhier zal overmorgen eene vergadering met dames houden, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen. De wel-eerw. heer J. II. Donner, predikant hij de Christelijk Afge scheidenen alhier, heeft Zondag II. aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij eene beroeping had ontvangen naar Pclla, in Noord-Amerika. Volgens de, daarvan door ged. staten dezer provincie, vastgestelde lijst, is het getal bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene lak ken der geneeskunst, voor het jaar 1359, als volgt: Mcdicinae doctores 209 (chirurgijns-majoor 3), chirurgiae doctores 48, (chirurgijns-majoor 4)ste delijke heelmeesters 145, plattelands heelmeesters 260, artis obsletr. docto res 31, vrocdmeeslers 348, apothekers 221, vroedvrouwen 130, droogisten 74 en tandmeesters 35. Aan de Israëliten die bij dc zeemagt dienenzal even als aan hen die bij de iandmagl slaan, voor zoo verre de dienst het toelaat, verlof worden gegeven, ter viering van hel Paaschfeest. De rijksveldwachter der 2de kl.met den rang van brigadier, G. YV. Lintveld en de rijksveldwachter 3dc kl. D. van YYilteloostninte Gorinchem gestationeerd, die zich onlangs verdienstelijk hebben gemaakt door het ver volgen van ecnen gevangenen, die in de 20 voet diepe rivier dc Linge sprong, hebben van Z. M. elk een zilveren cylinder-horlogie ontvangen. Aan den eerstgenoemden is tevens de rang van brigadier-majoor titulair verleend. De tweede machinist K. dc Breiop de stoomboot IViUem II van de Nederl. sloombootreederijis Zaturdag jl.terwijl bet vaartuig zich lus- schen Wezel en llees bevond, met de beide beenen in de machine geraakt, waardoor hem beide ledematen werden afgeklemd; terwijl hij daarenboven nog aan een der armen werd gewond. De man heeft dit ongeluk slechts weinige oog en blikken overleefd. Zaturdag II. ontdekte de stoomboot Stad Deventer, van Amsterdam op Kampen varende, op de hoogte van dwars van Harderwijk, 3 personen, die zich aan den mast van een gezonken praamschip vastklampten. De boot hield op de ongelukkigen aanen het mogt de bemanning gelukken een hunner te redden. De beide anderen lieten los, toen zij op hel punt waren van gered te wordenen verzonken in de diepte. De U. C'. meldt dat door de hh. VY. II. dc Heus, te Utrecht, en mr. E. E. baron van Hardenbroek van Lockhorst vergunning is gevraagd lot het aanleggen van een spoorweg tttsschen Utrecht en Amersfoort. Te Harlingen had in den vroegen morgen van Zaturdag een treurig voorval plaats. Een schip in eene der binnengrachten is door het afstroo- men des waters en het niet vieren der trossen op zijde gevallen en vol water geloopen waardoor de vrouw van den schipper beuevens twee kin deren zijn verdronken. De man was tijdens deze ramp afwezig; hij had zich in het ruim te slapen gelegd, en koud geworden zijnde, zich naar eene nabij zijnde fabriek begeven om zich te verwarmen. De beschuldigden in de bekende zaak van Kuinre zijn allen, wegens gebrek aan bewijsvrijgesproken. Te Hulsberg (Limburg) werd dezer dagen eene vrouw, die op het veld werkzaam was, door den bliksem getroffen. Zij bekwam eene ernstige brand wonde in het aangezigtook aan hare kleederen waren sporen van ver branding zigtbaar. Geruimcn lijd bleef zij bewusteloos, doch thans is zij buiten gevaar. Hot Nederlandsch oefenings-eskader, onder bevel van den schout-bij- nachl F. X. R. 't Ilooft, heeft in den vroegen morgen van den 4deo dezer de recde van Plymouth verlaten, met beslemming naar Texel. liet Journal des Débats heeft dezer dagen naar aanleiding van de tariefsherziening hier te lande, een blik geworpen op onze handelswetgeving en daarover zijne ingenomenheid te kennen gegeven. Hoewel de vrienden der handclsvrjjheid in Frankrijk zich aldaar teleur gesteld vinden, zoo zien zij toch, zegt genoemd blad, hunne beginselen elders, o. a. in Nederland, zegevieren. Sedert Robert Peel in Engeland daartoe het voorbeeld gaf, is Nederland op den weg der handelsvrijheid onophoudelijk voortgegaanzoo dat het nu, met uitzondering van Zwitserland, het meest vrijzinnige tarief van Europa heeft. Ook wordt opgemerkt dat dc tweede kamerdoor hel aannemen van amendementenhet tarief nog vrijzinniger heeft gemaakt dan bij bet regeringsontwerp was bepaald. Nederland, zegt dc schrijver, zich weinig bekommerende om hclgecn naburige staten doenbewandelt zijn eigen weg, en is een van die staten, waar men de vrijheid in hare ver schillende vormen het meest waardeert en hel best gebruikt zonder ze te II misbruiken. In Nederland is, welligl meer dan elders, het algemeen be kend met de waarheden der staathuishoudkunde. 'sGRAVENHAGE, 5 April. Wij vernemen, dat benoemd zijn tot adjunct-commies ter griffie van de tweede kamer der staten-generaalde heer YV. van Erkelensen lot ls,e" klerk de heer II. Briedé. Men verneemt, dat H. K. II. prinses Marianne in het laatst dezer of in het begin der volgende maand te Voorburg wordt verwacht. Bij den minister van finantiën is ontvangen 150, welke som volgens eene daarbij gevoegde aanwijzing. wegens later ontdekte abuizen, is be vonden voor reglen aan den lande verschuldigd te zijn." Morgen wordt alhier de tentoonstelling van bloemen enz. van de kon. Nederl. maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw geopend. De be- oordeeling der ingezonden voorwerpen heeft heden morgen plaats gehad. De vergaderingen van de provinciale inspecteurs voor het lager onder wijs worden dagelijks aan het depart, van binnen), zaken voortgezet. Nopens de quaestie der spoorwegen zijn bij de tweede kamer weder twee adressen ingekomen, als een van den raad van Bergen op Zoom, hou dende adhacsie aan de adressen uit Zeeland tot aandrang op het bevorderen van den aanleg;van den Zeeuwsch-Duitschcn spoorweg, en een van den raad van üosterhout, tot aandrang op hel bevorderen eener spoorwegverbinding van Gorinchem. Ook is eeii adres ingekomen van handelaren in droogcrijen te Rotterdam, houdende bezwaren omtrent het wels-ontwerp tol regeling van de uitoefening der arlsenijbereidkunde. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 4 April. In deze zitting was aan de orde de beraadslaging over de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der van regeringswege ingezonden stukken betrekkelijk de openstelling der 19 havens in Nederl. Indië. Dc conclusie strekte, om de kamer te doen besluiten bet verslag mede te deelen aan de regeringen zich te vereenigen met het oordeel der com missie: 1°. dat door de overgelegde stukken de maatregel zelf van de open stelling der 19 havens in Nederl. Indië niet volledig is toegelicht2°. dat evenmin die stukken hebben kunnen strekken om weg te nemen de be staande onzekerheid omtrent de uitvoering, welke aan dien maatregel zal worden gegeven; 3°. dat inlnsschen openstelling van nieuwe havens voor den invoer niet behoort plaats te hebben dan met gelijktijdige intrekking van het besluit van 27 December 1841; en 4°. dat die intrekking niet anders kan geschieden dan bij de wet. Nadat de heeren van Hoëvell, Duymacr van Twist, HoffmannThorbeckcvan Nispeu van Sevcnaer, van der Lin den en Godefroi, de beide laatslen leden der commissie,- en de minister van koloniën daarover het woord hadden gevoerd stelde de heer Thorhecke voor om het 4dc punt uit de conclusie van hel rapport te liglenwelk voorstel met 37 tegen 15 stemmen aangenomen, en de aldus gewijzigde conclusie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd werd. Vervolgens werd aan dc vergadering mededeeling gedaan van den inhoud van het eindverslag op het wets-onlvverp tot inkoop en amortisatie van schuldwaarna dat wets-ontwerp onmiddelijk in behandeling werd geno men. Aan de algemeene beraadslaging over het wets-ontwerp namen deel de heeren Duymaer van Twist, van Nispen van Sever.acr en dc minister van finantiën. Dc laatste verhoogde in het eerste artikel het bedrag van 5 milliocn te amortiseren schuld tot 10 millioen, waarna het wets-ontwerp met 48 tegen 2 stemmen, die der heeren Meylink en Strcns, aangeno men werd. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM, 4 April. Zaturdag 11. heeft Z. M. de koning gehoor verleend aan een groot aantal particuliere personen. Op het diner ten hove waren op dien dag dc militaire en reglerlijke autoriteiten genoodigd. II. M. de koningin heeft de school voor haveloozen en Z. K. 11. dc prins van Oranje de fabriek van de hh. P. van Vlissingen en Dudok van Heel bezocht. Des avonds vereerde dc koninklijke familie den schouwburg met een bezoek en werd zij aldaar met blijken van hartelijke gehechtheid ontvangen. Zondag morgen hebben 1111. MM. de koning en koningin en Z. K. II. de prins van Oranje met hun gevolg de godsdienstoefening bjjgewoond in dc Nieuwe Kerk, onder het gehoor van dr. van Limburg Brouwer, die den 22slcn lijdenstekst (Malth. 27 vs. 1523) behandelde. Na de godsdienstoefening hebben de vorstelijke personen zich in open rij tuigen naar de tuinen van het kon. zoölogisch genootschap begeven, alwaar hun een dejeuner werd aangeboden. Heden morgen hebben Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje het zeemanshuis en het scheikundig laboratorium bezocht. Z. K. II. heeft daarna ook het. atelier van den heer Pieueman met een bezoek vereerd. II. M. de koningin is ten half twaalf ure naar Haarlint vertrokken, om de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1