Het getal dissertation bedroeg 75waarvan 30 in de Latijnsche en 45 in de Nederlandsche taal; dit getal bedroeg dus 14 minder dan in het vorig jaar. Eene beschouwing van het getal der promotien aan elke hoogeschool af zonderlijk leidt tot de volgende uitkomsten. Te Leyden hadden 62 promo- liën plaats, behalve 28 in de verloskunde, in de heelkunde en pharmacie. In het vorig jaar waren er 85, zoodat cr eene vermindering van 23 plaats hadhet getal promolien bij de regtsgelccrde faculteit was 16 minder dan in het vorig jaar, dat bij de geneeskundige 10 minder; bij de overige was het onderscheid gering 29 promotion waren publiek61 privaat. Het getal dissertation bedroeg 44, waarvan 31 in de Nederlandsche taal; dus in het geheel 14 minder dan in het vorig jaar. Op 25 promotion werd de eerste, op 31 de tweede en op 6 de derde graad gegeven. Te Utrecht hadden, behalve 14 promotien in de verloskunde en in de heelkunde, 42 promotien plaats; in het vorig jaar had dit getal slechts 28 bedragen. De vermeerdering bedroeg 6 in de godgeleerdheid, 6 in de regts- geleerdheid, 1 in de wis- en natuurkunde en 1 in de letteren. Van de 56 promotien waren 13 publiek, 43 privaat. Het getal dissertation bedroeg 20, dus 5 meer dan in het vorig jaar; van deze waren cr 15 in de Latijnsche en 5 in de Nederlandsche taal geschreven. Op 22 promotien werd de eerste, op 23 de tweede en op 11 de derde graad gegeven. Te Groningen bedroeg het getal promotion 27, behalve 10 in de verlos kunde; dus ééne meer dan in het vorig jaar. Het was voor de reglen met 6 verminderd, voor de geneeskunde met 6 en voor de godgeleerdheid met 1 vermeerderd. Van de 37 promotion waren slechts 2 publiek. Het getal dissertation bedroeg 11, dus 5 minder dan in bet vorig jaar; 2 van deze waren in bet Nederlandsch9 in het Latijn geschreven. Op 12 promotion werd de eerste, op 19 de tweede en op 6 de derde graad toegekend. 's GRAVENHAGE 2 April. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Lonneker de heer A. W. Storm van 's Gravesande; te Oudorp de heer YV. Bos en te Koog aan de Zaan, de heer J. Spekham Duyvis; lol ontvanger der directe belastingen enz. te Erunen de lieer G. van Heusden, thans te Slrpeek. Z. M. heeft benoemd tot rcgier-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Groningen, mr. B. J. Gratama, hoogleeraar in de reglsgeleerde faculteit aan de hoogeschool aldaar; tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Amersfoort, mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerthadvocaat aldaar. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. G. L. van der Beek, bevorderd tot luit. ter zee lstc kl. Ook heeft Z. M. goedgevonden: de 2de luitt. B. A. E. Juta, W. F. II. Voogt, J. M. de Kok en A. J. Mulder van hel lste, H. A. Harms van het 3dc, J. Visser en W. J. Vervloet van het 6de, F. J. S. van Heunen van het 7de, en H. K. F. van Tcyn van het 8stc reg. infanterie, in rang en ancienneleit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Men verneemt, dat H. M. de koningin-moeder dezer dagen aan het bestuur van de weldadige inrigting Taütha Kümi, te Zetten, nabij Hem men eene aanzienlijke bijdrage in geld heeft doen toekomentot verderen opbouw van het gesticht. Men verzekert dat de tweede kamer, in het begin der volgende week, zal uiteengaan, om voor eenigen tijd hare werkzaamheden te slaken. Bij hare terugkomst zou zijdat is het voornemenachtervolgens alle gewig- tige ontwerpen die hangende zijn, spoorwegen, reglcrlijke organisatie, emancipatie, geneeskunde, maatschappij van weldadigheid enz. afhandelen. Naar men verneemt, zijn in de zaak van C. A. Gunkeldie Donder dag aanst. voor het hof zal worden behandeldvan den kant der verdedi- ging, tot getuigen a décharge gedagvaard: 1». de generaal-majoor Scheltus, te Breda; 2°. A. de Bruin, bediende in de Witte Sociëteit alhier; 3°. T. Pas, idem; 4°. H. W. de Heer, verwer; 5°. C. M. van Eyk, en 6°. M. de Rodi de Loogepensioneerd eerste officier van gezondheid lstc klasseook de drie laatsten te 's Ilage. Gisteren werd door den heer J. Göbel, sergeant-majoor bij de dd. schutterij alhier, zijn 50jarige onafgebroken dienst bij landmagt en schut terij gevierd. Hij beeft bij die gelegenheid van hh. officieren en onderoffi cieren prachtige geschenken ontvangen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Zaturdag 2 April. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot amortisatie van schuld ten bedrage van 5 millioen. Daarna zijn de discussien aangevangen over het wets-ontwerp tot wijziging der bepalingen nopens de heffing van den accijns op het geslagt van de runderen en kalveren, welk ontwerp, na uitvoerige beraadslagingen, werd aangenomen. Voorts werden al de aan de orde gestelde onderwerpen en conclusien afgehandeld. Naar aanleiding van vragen, door de hh. Blaupot ten Cate en van Heiden Reinestein gedaan, heeft de minister van finantien gezegd dat, voor zoo verre bij kon zeggen, de zaak der spoorwegen ver gevorderd was en dat eerlang bepaalde voor stellen zouden worden gedaan. Maandag beraadslaging over de conclusie van het rapport der commissie in zake de openstelling der havens in O. I. Bij gelegenheid der beraadslagingen over het wets ontwerp houdende wij ziging der tarieven van de accijnsen op het geslagt der runderen en kal veren heeft de minister van fmantiën verklaard dat hij niet met zekerheid kan bepalen wanneer de ontwerpen der belasting-wijzigingen weder in be handeling kunnen worden gebragt. Z. Exc. verlangt dat eerst omtrent de quaestie der spoorwegen eene bepaalde beslissing worde genomen en dan zal de afschaffing van belastingen een onderwerp van overweging kunnen uitmaken, want alles hangt z. i. af van de hoegrootheid der aan de spoor wegen te verkenen ondersteuning en van den aanleg van andere openbare werken. In zekeren zin is daarvan ook afhankelijk de afschaffing van de belasting op de brandstoffen. De minister wil vooraf welen welke uitbrei ding de kamer aan de ondersteuning der spoorwegen verlangt te geven. AMSTERDAM, 1 April. HH. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje zijn gisteren namiddag ten 3 ure aan het paleis alhier afgestapt en bij hunne verschijning op het balcon door de bevolking met geestdrift begroet. Aan het diner ten liove hebben de commissaris des konings dezer provincie en burgemeester en wethouders deel genomen. Heden heeft Z. M. gehoor verleend aan burgerlijke en militaire autori teiten. II. M. de koningin heeft met Z. K. II. den prins van Oranje het rijks-museum bezocht; daarna heeft H. M. de Sophia-bewaarschool met een bezoek vereerd terwijl de prins zich naar de Hollandsche manége begaf. Des namiddags hebben de leden der gedep. staten en de leden van den ge meenteraad het diner ten hove bijgewoond. Des avonds bezochten de vorstelijke personen het concert in Felix Meritis. Men zal zich het verblijf des konings alhier ten nutte maken, om bij Z. M. in een adres nog nader aan te dringen op de doorgraving van Hol land op zijn smalst, ten einde voor deze hoofdstad eene verbinding met zee te verkrijgen. BUITENLANDSCHE BERlGfTEN. BBLGie. BRUSSEL, 31 Maart. Het dorp Ninane, in de provincie Luik, is door een zware ramp ge troffen. Aldaar zijn 25 huizen en twee landhoeven afgebrand. De brand was in eene der landhoeven ontstaan, tijdens men met het bakken van brood bezig was, en kon, wegens gebrek aan het noodige water, slechts met de grootste inspanning bedwongen worden. Te Charleroi zijn drie Trappisten uit het klooster te Forges-Iez-Chimay gevankelijk binnengebragt, onder verdenking van zwaar vergrijp tegen de zedelijkheid. Zij besturen eene normaal-school voor den landbouw, waarop zelfs door de regering kweekelingen worden geplaatst. Dit voorval heeft daar veel opzien verwekt. E\G EI-AX». LONDEN, 1 April. Gisteren avond is het in het lagerhuis tot eene stemming gekomen. Het voorstel van lord John Russell betrekkelijk de door de regering ingediende kieswet is met 330 tegen 291 stemmen aangenomen, zoodat het ministerie met 39 stemmen in de minderheid is gebleven. Het huis heeft zich op voor stel van den heer Disraëli lot Maandag aanst. verdaagd, ten einde het minis terie den verder te volgen weg in nadere overweging zou kunnen nemen. Heden morgen hebben de ministers eene vergadering gehoudenna afloop waarvan lord Derby zich naar de koningin heeft begeven. Men weet na tuurlijk nog niet welk besluit de ministers zullen nemen. Algemeen ver wachtte men dat zij aanblijven en van de zaak geene kabinets-quaeslie ma ken zouden. De geringe meerderheid, waarmede het voorstel van lord Russell is aangenomen, zou hen wel tot eene ontbinding van het parlement kunnen doen besluiten, indien de tegenwoordige omstandigheden, met het oog op den staatkundigen toestand van het buitenland, daartoe niet hoogst on gunstig waren. Der Indische regering is aangeschreven om de wreede en onmenschelijke gebruiken, die bij het Churruck-Poojah, een van dehoogcfeesten der Ilindo's, in zwang zijn, openlijk af te keuren en zoo veel doenlijk legen te gaan. De eerbiediging van de godsdienstige gebruiken der inlanders, onlangs in de pro clamatie der koningin toegezegdis dus niet in onbeperkten zin te verslaan, Te Hounslow, eenige mijlen ten weslen dezer stad aan den Theems gelegen, zijn twee gebouwen van een kruidmolen in de lucht gesprongen. Zeven werklieden kwamen daarbij omterwijl onderscheidene andere ernstig gekwetst werden. De oorzaak van deze ramp is onbekend. In Ierland dreigt de landverhuizing naar Amerika in dit jaar zeer sterk te zullen worden. Eenige honderden personen hebben zich reeds met dat doel van daar naar Liverpool begeven. FRANKRIJK. PARIJS31 Maart. Hel Journ. de Dresde, dat gewoonlijk omtrent de staatkundige gebeur; tenissen goed is ingelicht, deelt thans mede dat de onderscheidene mogend heden het omtrent het voorloopig programma van het congres zyn eens geworden, en dat de eerste bijeenkomst waarschijnlijk op 30 April zal plaats hebbenalleen de plaats van de zamenkomst is nog niet bepaald. Graaf Cavour is thans weder naar Turijn teruggekeerd. Hij is driemaal door den keizer ten gehoore ontvangenover welke ontvangst hij uitermate te vreden is. Met graaf Walewski moet hij echter aanmerkelijk in ziens wijze verschild hebben. Men meent met zekerheid te welen dat graaf Cavour de overtuiging mede neemt dat Sardinië niet op denzelfden voet als de overige mogendheden tot het congres zal toegelaten worden. Rusland moet zich daartegen verklaard hebben. Sardinië zal zich dus moeten troos ten met de hoop dat het congres tot geenen goeden uitslag zal leiden. In- tusschen worden overal de krijgstoerustingen voortgezet, alsof er van geen congres sprake was. Naar men verneemt heeft het ministerie van oorlog afgezien van het plan om al de troepen met juistheidswapenen te voorzienom reden dat het gebruik van dit verbeterde wapen, hoe dienstig ook voor jagercorpsen, bij andere infanterie-troepen nadeelig zou kunnen werken. De prins van Abyssinië en neef des konings, die zich thans hier be vindt, heeft dezer dagen een feest gegeven, dat door een aantal hoogge plaatste personen werd bijgewoond. Bij het einde van het feest ontvingen de dames kostbare paarlen ten geschenke. Gedurende eenigen lijd heeft alhier vertoefd een zeker persoon, Vries ge naamd die men den bijnaam gaf van den zwarten doctor. Hij gaf voor on geneeslijke kwalen, zooals kanker enz., te kunnen genezen, en had zelfs de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2