COURANT. LEYDSCUE (8 m N40. Inf41 MAANDAG 4 APRIL. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en VMjdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Bil deze Courant behoort Bijblad S°. 8. BliYNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN2 April. Bij kon. besluit van 31 Maart is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. A. Boonacker als kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier. Voorts is bij die schutterij benoemd tot kapitein mr. A. P. A. Schmidt, thans isie luitenant, en tot lste luitenant mr. J. G. de Sain, thans 2dc luitenant. Aan den arrondissements ijker D. Visser alhier is tijdelijk de betrek king opgedragen van ijker van het vaatwerk in de gemeente Bodegraven. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 117 tol 12G personen. Eenc commissie uit het prov. gereglshof van Zuidholland zal op den 5<icn Blei aanst. zitting houden, lol hel afnemen van examen van hen die den titel van caudidaat-notaris verlangen te verkrijgen. Even als vroeger zal van 15 April aanst. tot en met den 29 daaraan volgende aan de Israëlitische militairen van de verschillende corpsen des legers een verlof worden verleend ten einde het in dat tijdvak invallend Paasehfeest ten hunnent te kunnen vieren. De berigten, welke men omtrent den staat der gewassen uit het West- land ontvangt, zijn allergunstigst. De aardappelen komen op het open veld reeds te voorschijn en de perzikenboomen staan alienvege in vollen bloei, terwijl de voordeelige stand der graangewassen een rijken oogst voorspelt. In het jaar 1857—1858 zijn bij de verschillende prov. kerkbesturen geëxamineerd 87 candidaten, waarvan 15 zijn afgewezen, als door Noord holland 1, Utrecht 5, Overijssel 8 en Noordbrabant 1. Bij de synode der NedcrI. Iicrv. kerk zijn gedurende het vorige jaar 129 adressen ingekomen, door 5442 personen onderteekendwaarbij aangedrongen wordt op de uit voering van art. 23 van het alg. reglement. De collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft in 1858 opgebragt 27,006.68j-. Eenigen lijd geleden vormde zich te Parijs ecne commissie, met het doel om, als hulde aan de nagedachtenis van Ary Schetter, zijne nagelaten kunstwerken vereenigd ten loon te stellen. Die commissie, bestaande uit de hecren graaf de Morny, Ed. Fouldmarkies d'llertford, markies Maison, Ingres, Horace Vernet, Robert Fleury, Eugène Delacroix en Gallait, rigtte dezer dagen eene circulaire aan de kunstbevordcraars en kunstverzamelaars in Frankrijk en elders, om hen, na op het voornemen van Nederland tot oprigting van een gedenkteeken voor Schetter gewezen te hebben, tot het zenden der schilderijen diens meesters, welke in hun bezit zijn, naar deze tentoonstelling, uil te noodigen. Die tentoonstelling wordt tegen de helft van April, te Parijs, gehouden, waarvoor door den markies d'llertford, tot dat doel, een hotel ter beschikking der vereeniging van kunstenaars gesteld is, waarvan Schetter lid was en in de kas van welke vereeniging de op brengst der tentoonstelling zal worden gestort. Men verneemt dat reeds de heeren Jacobson en Nottebolim, te Rotterdam, en Fodor, te Amsterdam, niet geaarzeld hebben, de meesterstukken van Schetter, welke hunne kunst verzamelingen sieren, voor die tentoonstelling af te staan. R.C Aan den Helder werd Woensdag avond aan de kust opgcvischt hel lijk van een 12-jarig meisje. Zij moet even te voren haar voornemen heb ben kenbaar gemaakt om zich te verdrinken uit vrees voor eene ernstige bestraffing wegens het verliezen van enkele centen. Op het te Rotterdam in den Haringvliet liggende wachtschip ontstond Donderdag namiddag een hevige twist onder twee matrozen. De twisten den wisten van boord te komen, en begaven zich naar de naastbij gelegen kaserne, alwaar zij met elkander slaags raakten, met het noodlottig ge volg dat een hunner doodelijk gewond naar het ziekenhuis werd vervoerd terwijl de andere in verzekerde bewaring is genomen. Maandag avond heeft te Bolsward een vreeselijk voorval plaats gehad. Het 11-jarig zoontje van den timmerman J. S. P., dat zich in den naastbij gelegen korenmolen bevond enbuiten iemands welenop den omgang van den molen had begevenwerd door demet harden windsnel omdraaijende wieken getroffen en omhoog geslingerd, zoodat hij over de belendende hui zen heen, in eenc vaart, neerviel. Toen hij later zwaar verwond in de ouderlijke woning werd gebragt, leefde hij nog, maar de genees- en heel kundige zorg aan hem besteed mogt niet baten, daar hij den volgenden morgen is overleden. Te Hellendoorn heeft op 25 Maart M. C. Reves, weduwe Fonke, haren 104dcn verjaardag in het genot eener vrij goede gezoudheid gevierd. Met 1 April is de overeenkomst tusschen Nederland en België geslo ten, tot waarborg van den eigendom van wetenschappelijke en letterkundige werken, in werking gelreden. Alle boeken in bladen, ingenaaid of ingebon den, geen nadruk zijnde, worden nu vrij van reglen in Nederland ingevoerd. Gelijk vroeger reeds met een enkel woord is vermeld, werd in De cember 1858 door de te Roermond gestalionneerde brigade maréchaussee in die omstreken zekere J. Kuypers betrapt bij het uilgeven van een valschen Pruissischen thaler. Te dier zake werd hij aangehoudenen vond men nog meerdere dergelijke valsche stukken in zijn bezit. Omtrent hunne herkomst ondervraagd zijnde, gaf hij, na cenige onaanneemlijke voorgevens, te kennen die stukken ter verspreiding te hebben ontvangen van L. Coenen, te Vlo drop in wiens woning deze en meer ander valsch geld zou worden vervaar digd door dien persoon en zekeren Winand Esser, wonende te Garzwciier (in Pruissen). De twee personen met den meeslen spoed en gelijktijdig te overvallen, was noodzakelijk, doch in het gegeven geval moeijelijk, uil- hoofde een der mcdepligtigen in het buitenland woonde. Het werd evenwel door den officier van justitie te Roermond beproefd en gelukte volkomen. Terwijl hij een ordonnance afzond aan den Pruissischen burgemeester, om van deze eene huiszoeking bij Esser te vragenging hij zelf die bij Coenen te Vlodrop bewerkstelligen. De Pruissische autoriteit voldeed aan het verzoek en vond bij den verdachten Esser 128 valsche thalers. Esser ontsnapte, doch werd kort daarna gevat en gevankelijk naar Dusscldorp gevoerd. Te Vlodrop, waar de huiszoeking twee dagen duurde, vond men gedeeltelijk in het dakstroo verborgen en gedeeltelijk in den grond onder den vloer der schuur begraven, zoowel valsche munt van verschillende soort, als de vormen en toebereidselen van allerlei aardtot het vervaardigen daarvan gediend hebbende. Coenen werd gevangen genomen en naar Roer mond overgebragt. De instrnctiën, zoowel te Dusseldorp als te Roermond gevoerdzijn thans geëindigd. Esser is bij arrest van het hof van assises te Dusseldorp, van 20 Maart II., wegens het vervaardigen van valsche natio nale munt, tot 10-jarige tuchthuisstraf veroordeeld, en Coenen en Kuypers zullen eerlang voor het prov. hof van Limburgwaarheen hunne zaak is verwezen, leregt staan. Blijkens berigten van de Kaap de Goede Hoop is in hel Transvaalsche mede een strijd op kerkelijk gebied ontstaan. In de onlangs gehouden kerkvergadering werd met groote meerderheid besloten hel gebruik der ge zangen bij de openbare godsdienstoefening verpligtend te doen blijven, het geen aan ds. Poslma, den voor eenigen lijd uit Nederland overgekomen afgescheiden leeraar, aanleiding gaf om te verklaren, dat hij onder die voorwaarde de kerk niet kon dienen, Het gevolg is dat zich thans aldaar twee kerkelijke partijen hebben gevormd, de eerste beslaande uit de voor standers der gezangen, welke door ds. van der Iloff wordt geleid, de an dere gevormd uit de zoogenaamde Doppers, onder ds. Postma, die zijne volgelingen reeds lot eene vergadering te Rustenburg heeft opgeroepen. Uittreksel uit het regerings-verslag omtrent den staat der hoogc-, middelbare en lagere sholen over 1857/1858. {Vervolg). Het gehecle getal der candidaats-examens heeft te Lcyden bedragen 224 waarvan 52 met den hoogsten93 met den tweeden en 54 met den derden graad, terwijl 25 studenten bij dit examen werden afgewezen. Te Utrecht werden er van de 173 slechts 8 afgewezen; 26 verkregen den eersten, 73 den tweeden en 60 den derden graad. Te Groningen waren er onder de 76 candidaats examens 14 met den eersten, 23 met den tweeden en 24 met den derden graad; het getal afgewezenen bedroeg 15. Aan de drie hoogescholen hebben er dus 473 candidaats-examens plaats gehad, waarvan 92 met den eersten189 met den tweeden en 144 met den derden graadhet getal af gewezenen bedroeg 48. In vergelijking met het vorig jaar waren dus 15 candidaats-examens meer afgelegd, terwijl het getal afgewezenen 23 meer bedroeg. Deze vermeerdering van het getal examens en van de afgewezenen heeft grootendeels aan de Lcydsche hoogeschool plaats gehad. De verhou ding tusschen hel aantal ingeschrevenen en het getal der candidaats-examens was voor de drie hoogescholen nagenoeg dezelfde. Het getal der doctorale examens heeft te Leyden G2, le Utrecht 50 en te Groningen 28 bedragen, dus in het geheel 140: te Leyden werd 1, te Utrecht werden 5 adspiranten afgewezen. Promotiën hebben er ten getale van 183 plaats gehad, namelijk 11 in de godgeleerdheid77 in de reglen30 in de geneeskunde33 in de verlos kunde, 18 in de heelkunde, 1 in de pharmacie, 5 in de wis- en natuur kunde en 8 in de letteren. Behalve de promotiën in de verloskunde, heel kunde en pharmacie hadden er dus 131 plaats, dal is 8 minder dan in het vorig jaarde vermindering bedroeg 7 voor de faculteit der rcglsgelcerdheid en 13 voor die der geneeskunde, terwijl er bij de godgeleerde faculteit 6, bij de wis- en natuurkundige 3 en bij de letterkundige 3 meer plaats had den dan het vorig jaar. Van de 183 promotiën geschiedden er 59 met den hoogstelt, 73 met den tweeden en 23 met den derden graad, terwijl bij de 28 promotiën in de verloskunde, heelkunde en pharmacie te Leyden gecne onderscheiding van graden heeft plaats gehad; 44 waren publiek, 139privaat.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1