FRAI* iiftïJK. PARIJS27 Maart. Men blijft nog altijd in het onzekere verkeeren omtrent de voornaamste bijzonderheden het congres betreffende, zoowel ten opzigte van de plaats der zamenkomstals van de personen die aan de beraadslagingen zullen deel nemen, en op welken voet Sardinië zal toegelaten worden. Met voorbij gang van de reeds vroeger genoemde plaatsen is thans Raden-Badenen door anderen Lausanne aangewezen als plaats van zamenkomstmaar een bcrigt uit Berlijn verzekert dat Mannheim is gekozen. Door de Engelsche regering zou lord Malmesbury aangewezen zijn om haar op het congres te vertegenwoordigen en de verkiezing van dezen minister van buitcnl. zaken zou de overige mogendheden noodzaken dit voorbeeld te volgen. Te Londen echter ondervindt de genoemde keuze veel tegenstand. Wat betreft de toe lating van Sardinië, daaraan blijft men gelooven, echter niet met gelijke regten als de overige vijf mogendhedendie het protocol van Aken hebben geteekend, en dus slechts met eene raadgevende stem. Men zegt ook dat het houden van een tweede congres, uitsluitend van de Italiaansche staten, een punt van overweging uitmaakt. Men zou daarin de voor Italië wen- schclijke veranderingen moeten bepalen. Inlusschen worden de krijgstoe rustingen, zoowel in Frankrijk als in Oostenrijk en Sardinië, onafgebroken voortgezet. Graaf Cavottr is op den dag van zijnen aankomst nog bij den keizer ten gehoore toegelaten en heeft ook bezoeken bij prins Napoleon en prins Jeröme afgelegd. Het onderhoud van den minister met den keizer was, zegt menzeer levendigen graaf Cavour moet over den uitslag daarvan zeer te vreden zijn geweest. Het vertrek van den graaf is op Dingsdag bepaald. De heer de Chasseloup Laubat is lot minister van oorlog en koloniën benoemd in de plaats van prins Napoleon. De heer Guérin-Méneville heeft aan den keizer in een bijzonder gehoor de voortbrengselen vertoond van de nieuwe Chinesche zijdewormen, die hij in Frankrijk ingevoerd en inheemsch gemaakt heeft, en die in de opene lucht, schier zonder moeite, niet op moerbcziënboomen maar op twee uit Japan afkomstige heesters gekweekt worden. Z. M. heeft met belangstel ling deze nieuwe zijde beschouwd, die van productie zoo weinig kost, dat zij een arlikel van comsumtie voor alle volksklassen zal kunnen worden. De keizer heeft bevolen dat cr beslissende proeven zouden worden genomen met het doel om die teelt, welke eene bron van rijkdom voor JFrankrjjk en Algerië kan wordente verbreiden. Vier regimenten van linie hebben bevel ontvangen om zich naar Al gerië te begeventer vervanging van de troepen dio onlangs van daar zijn terug ontboden. ITALIË. De Opinione van Turijn gelooft dat op het te houden congres Rus land zal trachten de volgende voorstellen ingang te doen vinden. In een protocol zouden namelijk zekere hervormingen worden aangeduid, door de pauselijke regering in haar gebied te brengenterwijl het tevens de wijze van tusschenkomst der katholieke mogendheden in de Romeinsche aangele genheden zou regelenalsmede het aantal troepenhetwelk zij in dat ge bied zullen laten, tot dat het pauselijke leger zoodanig zal georganiseerd zijndat daaraan de handhaving van de rust kan worden toevertrouwd. Overigens zouden de afzonderlijke verdragen van Oostenrijk met Napels en de hertogdommen opgeheven en Piacenza door de Oostenrijksche troepen ontruimdalsmede eene algemeene amnestie afgekondigd worden. Gedu rende de onderhandelingen zouden eindelijk de Oostenrijksche en Sardinische troepen zich op 10 mijlen van de grenzen verwijderd moeten houden. Men verneemt dat er te Forli, in den Kerkelijken Staat, een gevecht heeft plaats gehad tusschen de bevolking en de Pauselijke troepen, waarbij zelfs eenige dooden zijn gevallen. Gelijk men weet zijn er door den aartsbisschop van Napels openbare gebeden uitgeschreven voor de herstelling van den koning. Het ministerie heeft zich daartegen verzethet had willen doen gelooven dat de ongesteld heid van den koning niet meer van ernstigen aard is, en uit dien hoofde liever de openbare vermakelijkheden aangemoedigd. De aartsbisschop heeft echter niet willen toegeven en het mandement is verspreid geworden. PïSUIS SENT. BERLIJN, 27 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft thans in eene zaak uitspraak gedaan, die reeds sedert verscheidene jaren een twistappel is geweest, namelijk in die van den overgang der spoorwegen in handen van den staat. Men had een fonds opgerigt om achtereenvolgens al de aandcelendie in handen van bijzondere personen warenop te koopenzoodat na verloop van tijdal de lijnen aan den staat zouden toebehooren. Deze handelwijze was reeds meer dan eens in vorige kamers door de linkerzijde afgekeurdmaar altijd zonder gevolg. Thans is met eene groote meerderheid van stemmen lot de vernietiging van genoemd fonds besloten. De bondsvergadering heeft de noodige gelden toegestaan voor de uit rusting der artillerie en de wapening der bondsvestingen. Onder de meest onbeschaamde petitiënwelke tot dusverre bij de Pruissische kamers zijn ingekomen, behoort zeker die van een bedelaar in eene provinciestaddie zich bij de kamer beklaagtdat de policie hem de vrije uitoefening van zijn bedrijf belet en dat, hoewel de grondwet de vrij heid waarborgt en instellingen van weldadigheid ongehinderd op de vrijge vigheid der burgers aanspraak maken. De heer van der Pfordtenhet hoofd van het ministerie in Beijeren heeft zijn ontslag ingediend. TIIRK TE. In Moldavië is eene buitengewone belasting van 5 milliocn piasters en in Wallachye eene van 8 milliocn piasters uitgeschreven om de legcr- magt der twee Vorstendommen op cenen beteren voet te brengen. Deze reorganisatie zal onder de leiding van Fransche officieren plaats hebben. Uit Tripoli wordt van 12 Maart gemelddat de pestdie geheel ver dwenen scheen te zijn, op nieuw te Benghazi is uitgebroken. Te Derna vooral rigtte die vrceselijke ziekte groote verwoestingen aan. De genees kundige commissie, die, 6 maanden geleden, door de Turksche regering daarheên is gezondenis niet in staat om den voortgang der ziekte te stuitenvoornamelijk wordt zij daarin belet door den kwaden wil der plaatselijke besturen. Uit Alexandrië meldt men dat de onderkoning steeds weigerachtig blijft om aan den heer de Lesseps verlof te geven tot het aanvangen zijner onderneming, omdat hij daartoe door de Porte nog niet is gemagtigd. INGEZONDEN. Het antwoorddoor de Commissie uit de bakkers tot regeling der brood zelling op ons schrijven in de Leydsche Courant van 23 Maart jl. gegeven, vereischt in twee opzigten te worden wederlegd, opdat minkundige lezers niet worden misleid in hun oordeel over de besproken duurte van het brood hier ter stede. Wij doen de hoofdzaak eerst af. 1°. Levert het bij die Commissie ontvangen van stukken en brieven over dezelfde aangelegenheid, aan welker toezending wij geheel vreemd zjjn en waarvan ons niets bekend was, het bewijs dat wij op onzen weg nog an deren ontmoetendie eene grieve hebben tegen de bakkers. 2°. Is de teregtwijzing voor het publiek van gcene de minste beteekenis. Integendeel zal zij de waarheid van onze meening te sterker doen uitko men. De daarbij genoemde Poolsche en Ilooglandschc tarwe wordt zeer zelden door de bakkers verwerkt; maar zoo dit al geschiedde, het zonde hun geen schade zijn, want men wete, dat deze soorten van tarwe 5 N. 8 zwaarder wegen dan de door ons bedoelde en door de bakkers in den regel gebruikt wordende, en dat dit meerdere gewigt omtrent 12 brooden per mud meerder geeft. Wil men dus de aangegeven tien gulden tot basis van berekening van den broodprijs nemen dan brengt die 2 boven de 8 twaalfmaal 27 centen en dus 3.24 boven de door ons in de berekening begrepen winst op. 3". Wordt gesproken van het verkrijgen van brood zoo goedkoop als men maar verkiest. De Commissie weet maar al te goeddat zoo al de soort van brood mogt gelijk slaan en daarom ook voor de beste hunner ka lanten niet te verwerpendie mindere renten worden opgewogen door te min gewigt, hetgeen dikwerf 1} lood op één brood met de bepaalde zwaarte verschilt. Men ga bij de broodslijters ter markt. De conclusiedie op de teregtwijzing volgtbehoeft van onze zijde geene verdere tegenspraak. Een ieder zie uit eigen oogen. Wij voor ons verkla ren geene van onze berekeningen terug te nemen. Men bewijze dat de broodzetting door de Regering op de aangegeven tijdstippen gedaan gelijk zoude zijn geweest aan die door de Commissie gesteld. Dit alleen kan het publiek te vreden stellen en ons overtuigen. Wij zouden hiermede kunnen volstaan, maar zonder op den toon te let ten die in het voorafgaande door de Commissie wordt aangenomenwillen wij op de vreemde stellingen, daarin vervat, kortweg onze gedachte zeggen. 1". De redenwaarom op de stukken en brieven geen antwoord is ge geven, slaat niet op ons, want wij hebben een antwoord in de zooge naamde teregtwijzing. 2°. Vinden wij de becijfering niet zoo lang en ingewikkeld en gelooven wij die wel te kunnen leverenmaar het geheim cener redelijke en ver diende winst zullen wij niet openbaar maken. 3". Heeft ieder het regt om zijn leverancier na te rekenendaarover met anderen te spreken en des noods zijne bevinding ten algemeenen nutte pu bliek te maken. Heden is het de bakker, morgen welligt een ander en kinderen weten immers reeds, dat de gebreken van andere kinderen de hunne niet vergoelijken. 4°. Is de ongelukkige finantiële toestand van sommige bakkers waarlijk niet het gevolg van te lagen prijs van het brood. De oorzaak is gelegen in het te groot aantal bakkers en in het daardoor veroorzaakte te klein debiet. Waarbij komt, dat er gevonden worden, die begonnen zjjn zon der of met een te klein kapitaal. 5°. Niemand wordt gedwongen een bepaald beroep te kiezen. Niemand wordt bakker of torenwachter om te werken en te nachtwaken ten gerieve of ten dienste van anderen. Neenieder kiest wat hjj wil en in zijn eigen belang. Ten slotte wete de Commissie en ieder bakker met de geheele burger klasse, dat wjj steeds, waar wij kunnen en mogen, haar belang zullen voorstaan en verdedigenmits hare handelingen billijk en hare eischen regt- matig zijnen ten andere dat wij geene voorstanders zijn van de oprigling van broodfabrieken, slagterijen enz., omdat daardoor de middelen van be staan aan de fatsoenlijke en arbeidzame burgers worden ontnomen en die klasse van de maatschappij wordt vernietigd. Leyder 28 Maart 1859. X. AïtAISEMSK-MEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOOESCIIOOL. Den 28sten Maart de heer W. C. Schillcmans, med. doctor ie Nijmegen, in de verloskundena verdediging van Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOOESCIIOOL. Den 26s,cn Maart de heer L. J. Koek, mcd. doctor te Ileino, in dc ver loskunde, na verdediging van Theses.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3