LEV I)senE COURANT. lil WOENSDAG 30 MAART. 5859. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vr ijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond N". 38. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. V'«i- l V 'iiL, 5»fS" BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 29 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde bij liet stedelijk gymnasium benoemd de lieer M. Reinders. In dezelfde zitting is lot stads doctorter vervulling der vacature, ontslaan door liet aan dr. A. Hasebroek verleende eervol ontslag, benoemd dr. Jac. van Kaatlioven. Ook is aan bestuurders van de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart, ingevolge hun verzoek, een gedeelte gemeentegrond afgestaan, ten einde een nieuw gebouw op te rigtcn, daar de tegenwoordige verblijfplaats der kweekelingen veel te wenschen overlaat. De minister van fiuantiën heeft bepaald dat de schaalkolen, welke uit de schepen, die regtslreeks uit zee of langs de rivieren zijn ingekomen, met voer- of vaartuigen naar elders worden overgebragt, en daar onder genot van gedeeltelijken vrijdom van accijns, in fabrieken enz. worden ingeslagen, ook als schaalkolen op de betrekkelijke credietrekening zullen worden afge schreven wanneer die kolenvan het oogenblik der lossing tot aan het tijd stip van inslag in de fabriek, onder het toezigt der administratie blijven, of onder behoorlijke verzegeling naar de plaats van inslag worden overgebragt. Bij het gemeentebestuur van Gouda is van wege de hooge regering eenc aanschrijving ontvangen, dat die gemeente is aangewezen om aan ecne der openbare scholen een normaal-cursus voor aankomende onderwijzers te houdenen wel geheel ten koste van den slaat. Volgens de R. C. heeft dr. A. 11. Blom, te Dordrecht, de benoeming tot director van liet zendelinghuis te Botterdam niet aangenomen. De Staats-Courant van gisteren geeft verslag van de eerste zitting der rijks-commissie van statistiek op den 15de" jl. gehouden, en deelt de rede mede bij die gelegenheid door den voorzitter der commissie, mr. J. Ackers- dijk, gehouden. In deze eerste zitting heeft de commissie zich reeds met eenc aangelegenheid bezig gehouden, die reeds terstond hare aandacht zal vorderen, de 10-jarige volkstelling, waartoe vermoedelijk in dit jaar zal worden overgegaan. De heer von Baumhauer verklaarde zich bereid om in de eerstvolgende zitting een overzigt te geven van de wijze waarop dat werk in 1849 is uitgevoerd en dan tevens zijn gevoelen daaromtrent aan de vergadering mede te declen. In de volgende zitting zal de commissie zich ook met de behandeling van haar reglement van orde bezig houden. Door de arrond. reglbank te Zwolle is Zaturdag 11. behandeld de be kende zaak, te Kuinre voorgevallen, namelijk hel brengen vaneen kind naar de r. k. kerk tegen den zin der moeder, om het aldaar te doen doopen. Volgens de dagvaarding was 11. J. M.huisvrouw van J. van der V., aan geklaagd van het pas geboren kind van A. van der V. door onvoorzigligheid den dood te hebben berokkend en twee andere personen van mishandeling. Na het verhooren van de getuigen en deskundigen, gezamenlijk ten getale van 20is voor eerstgenoemde vrijspraak en voor de twee andere eene ge vangenisstraf van 2 maanden en ƒ8 boete geëischt. Uitspraak Vrijdag a. s. De afdeelingen van de tweede kamer hebben gisteren onderzocht het wetsontwerp, lot eindregeling der zaken van de maatschappij van welda digheid en verhooging van hoofdst. V Binnenlzakender staatsbegrooting voor 1859. Naar men verneemt, liepen de gevoelens over dat ontwerp vrij uiteen. Aan den eenen kant gaven vele leden hun genoegen te kennen, dat er, aan deze zaak, die zoolang aanhangig geweest is, en wier regeling zoo vele moeijelijkheden aanbood, een einde zou komen. De staat zou op die wijze wel een groot offer tol eindregeling van de zaken der maatschappij brengenmaar daarmede was het dan ook geëindigd en zou liet niet meer noodig zijn, dat de staat zich jaarlijks groote offers voor de maatschappij getroostte. Maar daartegen werden van de andere zijde opgemerktdat men in gcenen deele met de voorgedragen regeling ingenomen was. Men beschouwde hel offer, dat de staat moest brengen, te groot en vreesde, dat er dan nog geen waarborg genoeg bestonddat de zaken der maatschappij zonder verderen bijstand van de regering, op den duur geregeld zouden kunnen gaan. Al ware dit ook op dit oogenblik te verwachtendan be stond daartoe volstrekt geene genoegzame zekerheid voor hel vervolg. Groot bezwaar vond men in den waarborg, die bij art. 3 aan de firma de Lanoy en Zoon van wege den slaat verleend wordt, ten aanzien van de houders van obligatiën, die niet hebben toegestemd in de aangeboden aflossing. Men legde de vrees aan den dag, dal de staat zich daardoor een drukkenden last op de schouders zou leggen, waarvan de omvang wel eenigermale, maar niet volkomen bekend kon zijn. Men kan dus als slotsom mededeelcndat bet lot van het wets ontwerp, waarvoor men gunstig gestemd was, toch grooiendeels zou afhangen van de inlichtingen, die de regering, hetzij bij bare antwoorden, hetzij bij de openbare beraadslagingen, zal geven, terwijl ook dc hceren Duymaer van Twist en Gevers Deynoot, leden der kamer, die o. a. door de leden der maatschappij waren gekozen om de belangen van de maatschappij bij de regering voor te staan, niet achterlijk zullen blijven de noodige ophelderingen aan dc kamer te geven. Tot rapporteurs van het ontwerp zijn benoemd de heeren: van der Poel, de Kempenacr, Hugenholtz, de Brauw en Betz. Bij de tweede kamer zijn van regeringswege ontvangen vier ontwer pen van wet, uitmakende het eerste boek van een wetboek van slrafregt. Bij de inzage daarvan zien wij dat de doodstraf is behoudenmaar dat die zal uitgevoerd worden op eene plaats door de muren der gevangenis of op andere wijze voor het algemeen onziglbaar. 'sGRAVENUAGE, 29 Maart. Aan het leger is bij dagorder bekend gemaakt dat door Z. M. benoemd is tot ridder der 4dc klasse van de Militaire Willemsorde, de ls,e luitenant J. J. W. Mckern, van bet wapen der infanterie in Oost-Indië, en zulks ter belooning van zijn gehouden gedrag bij gelegenheid van expeditionin Januarij en Jiinij 1858, legen zceroovers op de noordoostkust van het eiland Flores, en ter opsporing van schipbreukelingen, op dat eiland in slavernij gebonden. Z. M. heeft ook goedgevonden bij afzonderlijke dag order, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen vermeldenden sergeant der infanterie van het leger in Oost-Indië J. II. Emmery, mede wegens zijn gehouden gedrag bij de boven genoemde gelegenheid. Z. M. heeft aan den heer P. Stevens, wapenfabrikant te Maastricht, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft benoemd tot kapitein van de 3dc kl. bij het lste reg. ves ting-artillerie, den Is1"1 luitenant H. Onnen, van het reg. veld-artillerie. Volgens een berigt van 7 Febr.over Triëst bij de regering ontvangen, was er uit onze O. I. bezittingen niets bijzonders te melden. lieden avond is er bal aan liet hof van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, waartoe ongeveer 350 personen zijn uitgenoodigd. Tweede Knmee dee Staten-Geneeual. Zitting van Dingsdag 29 Maart. In deze zitting is ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, lot aanwijzing van middelen tot dekking der bijdrage aan de maatschappij van weldadigheid. Verzending naar de afdeelingen. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp van wel nopens het regt van successie en van overgangen wel over art. 3 met het daarop voorgesteld amendement van den heer Poortman. De minister van fmantiën kan, wat betreft art. 3, eenigc amendementen overnemen, doelt verklaart zich met andere niet te kunnen verccnigen. Na uitvoerige beraadslagingen is het amendement van den heer Poortman c. s. met 52 tegen 11 stemmen en ook het aldus gewijzigd artikel aangenomen. Artt. 4—G worden mede aangenomen. Bij art. 7 neemt de minister een amendement van den heer dc Poorter over, zoodal hel, alsmede artt. 8 en 9 wordt aangenomen. Bij art. 10 wordt een amendement van den heer de Poorter c. s.nader gewijzigd door den minister, goedgekeurd, en daarna het artikel aan genomen. Artt. 11—22 worden achtereenvolgens aangenomen. De amendementen op sommigen dier artikelen voorgesteldworden door de regering over genomen. Op art. 23 stelt de heer de Kempenaer een amendement voor, dat ten doel heeft om de afzonderlijke opgave van elk perceel niet verpliglend te maken, maar om integendeel vrijheid tot massale aangifte te laten. Hoe wel de ininisler zich daarmede niet kon vereenigen is dit amendement toch met 42 tegen 12 stemmen aangenomen. De minister heeft toen aangemerkt dat het amendement diep ingrijpt in de economie der geheele wet en dat daardoor eene wijziging der overige artikelen noodig was. Daarop is lot verdaging der beraadslagingen be sloten. AMSTERDAM, 28 Maart. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- dentie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, W. Vrolik, van Rees, llarting, van Oordt. von Baum hauer, van Hasselt, Badon GhybenOudemans, van der Boon Mesch Illume, van der Hoeven, Schroeder van der Kolk, van Kerkwijk, van Goglt, Elias, Buys Ballot, Malthes, van Breda, Donders, van Geuns en Voorhelm Schneevoogt. Dè heer van Rees heeft geantwoord op hetgeen in de vorige vergadering door den heer van Breda is gezegd, tot slaving van zijn beweren, dat de

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1