,LEYDSCHE iiw COURANT. MAANDAG 28 MAART. 1850. De Courant wordt MaandagWoensdag en ftijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Nï. 57. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgege BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN26 Maan. Gisteren aanvaardde de heer mr. J. E. Goudsmit zijne betrekking aan onze hoogcschool met eene redevoeringwelke strekte om aan te loonen dat de beoefening van hel Romeinsehe regt ook heden ten dage nog in ons vaderland als noodzakelijk te beschouwen is [de studio Juris Romani hac quoque aetata in patria nostra excolendo). Deze zoowel teil opziglc van vorm als inhoud voortreffelijke rede maakte blijkbaar op de toehoorders een hoogst aangenamen indruk. Tot het bijwonen der plegtigheid waren behalve de curatorenhooglecraren en kweekelingen der hoogeschooleen aanzienlijk getal belangstellenden opgekomen. Gisteren werd in de H. Mariakerk, aan de Haven alhier, bij gelegen heid van de viering van den kerkdijken feestdag, het aldaar geplaatste nieuwe orgel plegtig ingewijd, lot bijwoning van welke plegtigheid een groot aantal geestelijkenzoowel uit deze stad, als uit de omliggende plaat sen zich in die kerk vereenigd had. Een hunner, de wel-eerw. hooggel. heer Broere, van Warmond, hield bij die gelegenheid eene indrukwekkende rede, waarin hij in fiksche trekken de hooge waarde der toonkunst bij de openbare godsdienstoefening deed uitkomen, en tevens gedacht aan de verdiensten van den wel-eerw. heer pastoor der parochie, die behalve de groole mocile, die hij zich lot hel tot stand brengen van dit werk had ge geven, zich zclven daartoe aanzienlijke offers had getroost. Bij die gelegen heid werd door het zangkoor van de genoemde kerk, welwillend bijgestaan door de zangkoren der overige r. k. kerken de 6de mis van Ilaydn uitge voerd, waarbij de heer J. P. Overdijk, organist der kerk, het nieuwe or gel in zijne volle kracht en welluidendheid deed hooren. De geheele pleg tigheid liep tot groot genoegen der aanwezigen af. Hel orgel, een 16 voets werk. heeft 2 klavieren en een vrij pedaal, en teil 26 registers, liet is vervaardigd door de gunstig bekende cn bekwame orgelmakers J. Vollebregt en Zoon, te 's Hertogenboschdie zich, naar het oordeel van bevoegden, op eene voortreffelijke, en naar wij vernemen tevens op eene onbekrompene wijze, van hunne taak hebben gekweten. De wel-eerw. zeer gel. heer L. W. F. Rauwenhoff, theol. doet. en pred. te Dordrecht, heeft hel beroep lot predikant bij de ned. hervormde gemeente alhier aangenomen. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 tol 124 personen. In de verschillende openbare scholen onzes lands ontbreken op dit oogenblik ongeveer 250 hulponderwijzers. In deze maand Maart vindt men in verschillende couranten te zamen reeds meer dan 100 adverlenliënbe helzende aanvragen om hulponderwijzers, om in die behoefte op openbare cn bijzondere scholen te voorzien. De te Botterdam gevestigde homoiopalhische geneesheerende med. doctorenvan RoyenGruber en Kallenbachhebben zich even als een aantal voorname voorstanders hunner geneeswijze, bij adres tot de tweede kamer gewend, met verzoek dat eene bepaling in de wet, regelende de uit oefening der geneeskunstmoge worden opgenomenwaardoor het den arts hier even als in alle andere landen geoorloofd is, aan zieken onder zijne behandeling homoiopalhische geneesmiddelen te leveren. Dezer dagen werd te Amsterdam eene algemecnc vergadering gehouden van de deelhebbers der aldaar gevestigde maatschappij voor meel- cn brood fabrieken. Volgens het verslag was de toestand der maatschappij zeer gunstig, zoodat er eene rente-uitdeeling van 7 pCt. over het gestorte kapi taal kon gedaan worden. In den afgeloopen jaarkring waren er 900,000 Ned. ffi tarwebrood afgeleverd, behalve het roggebrood en het meel. Tot verbetering en uitbreiding der zaak werd besloten het maatschappelijk kapi taal met ƒ25,000 te vergrooten. Bij de arrond.-regtbank te Amsterdam is eergisteren behandeld de zaak van mevr. de Mercy d'Argenteau tegen de Rijnspoorweg-maatschappij. De cischeres heeft schadevergoeding gevraagd wegens een branddie op 5 Maart 1858, volgens haar beweren, door hel vuur van den voorbij rijdenden trein der gedaagde maatschappij was veroorzaakt in een sparrcnbosch, langs de spoorwegbaan onder de gemeente Driebergen gelegen. De maatschappij ontkende, dat die brand ontstaan was door het vuur van hare locomotief cn dat in allen gevalle er noch schuld noch oiivoorzigligheid aan hare zijde of aan die harcr bedienden bestond. Nadat er een door de reglbank bevo len getuigenverhoor had plaats gehadwerd door de advocaten der partijen de vraag behandeld, of de gestelde feilen bewezen waren. De regtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Te Utrecht zal de verjaardag der hoogeschool ditmaal zoo stil mogelijk worden gevierd. De studenten hebben afgezien van liet brengen der gebrui kelijke serenades, en ook de hoogleerarcn zullen hunne woningen niet met vlaggen versieren. De reden hiervan ligt in de talrijke en zware verliezen die de akademie in een tijdsbestek van slechts 4 maanden heeft geleden, door het afsterven van de hh. mr. G. Dornseiffenlector aan de hoogeschool mr. D. J. van Ewyck van de Bildt, president van heL collegic van curatoren, mr. L. Craeyvanger, secretaris van hetzelfde collegie, de hoogleeraren L. G. Visscher en J. van llall en mr. J. G. van Nes. De laatste van 1849 tot 1855 lid van het collegie van curatoren, is op den 24sle0 dezer, in den ouder dom van ruim 82 jaren, overleden. Uit Zwolle ineldt men dat de lieer mr. P. W. 11. van Sonsbccck, nog onlangs deelgenoot van de firma van Eseh en C°.ten behoeve van de alge- meene armen dier stad eene som van 2043.72 J- heeft geschonken. Te Vlissingen werd er den 23ste" dezer op 's rijks werf een stoute diefstal gepleegd. De vier blikscm-afleiders, die op de kappen der werf staan, zijn van hunne standaards gerukt en met de koperen geleiders weggenomen. Men ontdekte den diefstal door het vinden van een stuk van den geleid- draad op de werf. Men is den dader op het spoor. In de genoemde stad heeft men op Zaturdag 11. het belangrijke schouwspel gezien dat 84 schepenvan de reede van Rammekens en uil het Pas van Terneuzenvoorbij die stad naar zee zijn gezeild. Als zeker wordt gemelddat door de hooge regering besloten is lot den aanleg eener telegraaflijn van 's Hcrlogenbosch naar Tilburg, en dat reeds de hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 6JC district door den minister van binnenl. zaken is uitgenoodigd, tot het opmaken der bestek ken en begrooling voor deze lijn. 's GRAVENIIAGE 26 Maart. Z. M. heeft benoemd bij het 4dc reg. infanterie, tot kapitein van de 3de kl. den lstcn luit.-adjudant J. Schraver, van het 6de reg. en op non- activiteit gesteld den kapitein N. M. van Allena, van het 4de reg. infanterie. Tot burgemeester van de gemeente Soetermccr is benoemd de lieer J. W. Rösencr Manz. De opper kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op Vrijdag den lsl™ April aanst.des morgens ten 9 ure, in het paleis te Amsterdam gehoor zal vcrleenen aan commissifin, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Zaturdag den 2dcn daaraanvolgende, ten 9 ure, aan particulieren. Naar men verneemt zal Z. K. II. de prins van Oranje, tijdens het verblijf van Z. M. den koning te Amsterdam, zich mede derwaarts begeven. Aaust. üingsdag zal door IIII. KR. 1111. prins en prinses Frcdcrik het laatste bal gedurende dit saisocn gegeven worden. Z. K. II. de prins van Oranje cn Z. D. 11. de hertog van Saksen- Weimar, benevens verschillende leden van het corps diplomatique cn de ministers, hebben gisteren avond de soiree bijgewoond bij den Amerikaan- sclien gezant alhier residerende. Donderdag jl. is door den heer staatsraad, commissaris des konings in deze provincie, een groot diner gegeven, waaraan Z. D. 11. de hertog van Saksen-Weimarde ministers, de voorzitter van de tweede kamer der slaten-generaalleden van gedeputeerde staten en andere aanzienlijke ge- noodigden hebben deel genomen. Door een landbouwer in den omtrek van Delft is aan Z. M. ecu mandje met zomergroentenop den konden grond geteeldtoegezonden. Men verneemt dat, wanneer de proef om een wagenspoor naar Sche- veningen aan te leggen, waarvoor door den heer Soetens vergunning is aangevraagd, cn waarmede op een gedeelte van de Koninginnegracht een aanvang is gemaakt, aanvankelijk goed mag slagen, tegen half April een proefrid zal worden gedaanen met 1 Mei de werkzaamheden tot aanleg van dien weg voor goed zullen worden begonnen. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Vrijdag 25 Maart. In deze zitting heeft de commissie, belast met de herziening van liet reglement van orde, haar verslag uitgebragt. Over de gedane voorstellen zal nader worden beslist. Vervolgens werd beraadslaagd over het amendement van den heer de Poorter op art. 1 van het wets-ontwerp op den waarborg van gouden cn zilveren werken, waaromtrent iu de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Het amendement werd met 32 tegen 30 stemmen verworpen en vervolgens het geheele wets-ontwerp met 37 tegen 25 stemmen goedgekeurd. Daarna is in behandeling genomen het wets ontwerp op het regt van successie en van overgang. Aan de algcmcene beraadslaging werd door niemand deel genomen. Arlt. 1 en 2 werden aangenomen, maar bij art. 3, cn iu verband daarmede hij art. 7, stelde de heer Poortman wijzigingen voor, die belangrijk genoeg waren om den heer Thorbecke te doen voor-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1