zake van de inpolderingen aan de Schelde, is heden morgen naar Londen afgereisd. Men verwacht hier eene commissie uit de hoofdstad, ten einde de be langen van die gemeente bij de hooge regering mondeling voor te staan. De maatschappij de Toekomst, zoo men weet opgerigt tot het verza melen van een fonds ten behoeve van noodlijdende kunstenaars of hunne nagelaten betrekkingenzal op den 30s,cn dezer op nieuw een concert geven. In de afdeelingcn der tweede kamer zijn heden onderzocht de volgende wets-ontwerpen: 1°. tot regeling van het geneeskundig bestuur; 2°. houdende toelage voor langdurig werkelijk verblijf in militaire dienst; en 3°. tot vast stelling der verstrekkingen door het depart, van marine, dienst 1859. In de zitting der tweede kamer van heden is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet tot regeling van de zaken der maatschappij van weldadigheid. De herslemming over het ontwerp tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen is bepaald op Donderdag aanst. des namiddags ten 2 ure, en daarna behandeling van andere wets-ontwer pen. Door de afdeelingen zijn tot rapporteurs over de wets-ontwerpen be treffende de geneeskunst benoemd de hh. Wcsterhoff, van der Veen, Win- tershoven, Godefroi en Iloynck van Papendrecht. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. Men meldt uit Werkendam dd. 16 Maart: Gisteren middag hebben tc Brakel niet minder dan 7 menschen door verdrinking in de rivier het leven verloren. De veerman zou met 6 personen van de stoomboot varen, toen de veerboot door den golfslag omsloeg en met allen in de baren verdween zonder dat het personeel van het stoomschip eenige hulp heeft kunnen verleenen. Vrijdag 11. is in het rijks museum te Amsterdam een stoute en zeld zame diefstal gepleegd. De schilderij van A. van der Werff, bekend onder den naam van de Heilige Familie, is uit de lijst gedrukt en gestolen. In den catalogus vindt men haar volgenderwijs beschreven: Het kind ligt op den grond, op eenen uitgesprciden blaauwen mantel, terwijl de maagd Maria het ondersteunt. Jozef, achter haar geplaatst, houdt een takje kersen in de handwaarnaar het kind met beide handen grijpt. Maria heeft blond haar, waarin witte linten gestrengeld zijn, en een grijze sluijer met licht blaauwe strepen gehecht is, deze hangt over de schouders, en laat de reg- terborst ontbloot. Op den voorgrond liggen twee roozen en eenige losse bladen. De achtergrond vertoont een rotsachtig landschap. De schilderij draagt de bekende naamtcekening van den meester, met bijvoeging: ft. 1714. Overigens vermeldt de catalogus nog het volgende: Gegraveerd in het kabi net van den hertog de Choiscul, n°. 89, door J. F. Rousseau. Verkooping mevrouw Lormier, 1763, 's Gravenhage, ƒ1305. Toen beschreven als door A. P. van der Wcrff. Verkooping G. van der Pot, 6 Junij 1808, Rotter dam, ƒ5225. liet feit moet in den loop van den voormiddag, naar gissing tusschen elf en half twaalf nregepleegd zijn. Door den lieer Slaierus, te Padang, is aan het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, een witte panther ten geschenke gegeven. Dit dier zal eerstdaags hier te lande worden aangebragt. Te Utrecht is ten gevolge eener korlc maar hevige ongesteldheid in den ouderdom van bijna 60 jaren overleden de hoogleeraar mp. J. van Hall. Ilij was gedurende een groot aantal jaren hoogleeraar in de regtsgeleerd- heid aan het athenaeum illustre te Amsterdam en sedert 1848 aan de Utrechtsclie hoogcschool. Sedert 1840 was hij lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier. Uit Maastricht meldt mendat aldaar in den vroegen morgen van den 19d™ dezer een ijzingwekkend voorval plaats had. Sedert geruimen tijd werd zekere vrouw J., oudekleederverkoopster, wonende bij liet Kanaal, door haren man zwaar mishandeldhetwelk deze dan ook reeds drie malen met gevangenisstraf had moeten boeten; gedurende de vastenavond-dagen had de man zijne vrouw wederom geslagen en verwond; deze had dienten gevolge aan de arrond.-regtbank een verzoekschrift ingediend om te worden gescheiden. Dit veroorzaakte nieuwen twist; de man bragt daarbij aan zijne vrouw door middel van een ijzeren hamer eene ernstige wonde aan het hoofd toe, en haar door den slag bedwelmd ziende nam hij haar op, liep de straat over en wierp haar in het water, doch werd ook te gelijk mede- gesleept. Ofschoon spoedig uit het water opgehaald, werden alle pogingen te vergeefs aangewend om een van beiden te redden; er blijven 5 minder jarige kinderen van deze ongelukkigen over. De uitvoer van paarden uit Luxemburg is door den groothertog bij besluit van den 18den dezer verboden. Gedurende het jaar 1858 zijn als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken 398 hoofden van huisgezinnen of op zich zelve staande per sonen, met 187 vrouwen, 588 kinderen en 4 dienstboden. Daarvan behooren lot de Nederd.-herv. gezindte 238, presbyt. lierv. 1, ev.-Iuth. 4, doopsgez. 5, remonstr. 2, Christel, afgesch. 11, r. kalh. 105, Israël. 6, niet opgegeven 26. Welgesteldcn waren er 40, mingegoeden 169, behoeftigen 160, onbekend 29. 's GRAVENHAGE, 22 Maart. Tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk is benoemd de heer H. C. van Calcar, en tot schoolopziener in het derde schooldistrict der provincie Utrecht de heer mr. A. N. J. van de Poll. Tot commissarissen van politie zijn benoemd te Schiedam, C. Kok, thans te Gouda, te Gouda, A. F. Bcukman, thans te Gorinchem, en te Gorinchem, C. A. van Deinse, thans tweede commissaris van politic te Arnhem. Z. M. heeft aan den matroos der lstc klasse J, Bos, bij zijnen meer dan 50-jarigen diensttijd bij de Nederl. marine, toegekend de medaille voor eerlijke en trouwe dienst, in gond. Reeds vroeger is medegedeelddat Z. M. heeft afgezien van het voor nemen om in den aanstaanden zomer in het kamp van Millingen eene ver- eeniging van troepen te doen plaats hebben. Nader vernemen wij, dat Z. M. heeft bepaald, dal noglans eenige tirailleurs-compagniënaan welke in hunne garnizoens de gelegenheid ontbreekt om op verre afstanden naar de schijf te schieten, in de legerplaats bij Millingen zullen kamperen en wel van 1" J ui ij tot 1° October aanst. De minister van koloniën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op eene uitbesteding van de pakkclvaartdienst in den Oost-Indischen archipel, die op Vrijdag 8 Julij aanst., des voormiddags ten 10 ure, zal plaats hebben ten burelc van den directeur der producten en civile maga zijnen te Batavia. De voorwaarden zijn in de St.-Cour. van heden opgenomen. Thans is, naar men verneemt, ook het speciaal comité voor hel wa pen der kavalerieingesteld bij kon. besluit van 30 April 1858, aan het locaal van het departement van oorlog alhier vergaderd. Dit comité is zamengesleld uit den heer luit.-gen. inspecteur van het wapen der kavalerie, jhr. Storm de Grave, als voorzitter, en de heeren: Wilbrenninck, kom- mandant van het 4de rcg. dragonders, den kolonel van der Duyn van Maas dam; den intendant der lslc klasse, chef de bureau van militaire administratie bij het depart, van oorlog, Hardenberg, en den ritmeester, chef van den staf van den inspecteur der kavallerie Grisart, als secretaris; het comité zal zijne zittingen dagelijks voortzetten. De heer C. Gisborne, die een geruimen tijd in deze residentie heeft doorgebragtcn bijeenkomsten met verschillende ministers gehouden heeft ter EKUeiiS, BRUSSEL, 21 Maart. Men is hier te lande voornemens om met Mei aanst. het 25-jarig be staan van het spoorwegnet op eene plegtige wijze te vieren. Te Antwerpen heeft een groot ongeluk plaats gehad. Een ijskelder, die men bezig was te bouwen, is ingestort, met dat gevolg dat twee werk lieden daaronder bedolven werden cn den dood hebben gevonden. Twee andere zijn aan het hun dreigende gevaar ontkomen. i:\GELAN». LONDEN, 20 Maart. De Times deelt thans omtrent den tegenwoordigen toestand zeer ge ruststellende berigten mede. Genoemd blad zegt dat er te Londen of te Berlijn een congres van gclastigden der groote mogendheden zal worden gehouden om den toestand van Italië in overweging te nemen dat dit een gevolg van de zending van lord Cowley is, en dat deze diplomaat van den keizer van Oostenrijk zeer geruststellende beloften en verzekeringen heeft ontvangen. Keizer Frans Joseph zou aan lord Cowley verklaard hebben dat hij gereed was om zijne troepen uit de Romagna terug te roepenzoo dra het Pauselijke gebied door de Fransche troepen ontruimd werd, dat hij aan de Franschen vrijheid zou laten omwanneer de ontruiming door eene omwenteling te Rome mogt worden gevolgd, die stad weder te bezetten, dat er aan Oostenrijks zijde geen voornemen bestond om Piemont aan te vallencn dat de Oostenrijksche regering gezind was om zelf veranderin gen te brengen in de verdragen, welke het met de Italiaansche stalen had aangegaan. De heer Disraeli heeft reeds, ingevolge zijne belofte, eenige wijzigin gen gebragt in de onlangs door hem bij het parlement ingediende kieswet, ten einde aan de bezwaren van sommige leden te gemoet te komen. Men acht echter die wijzigingen van te gering aanbelang om te verwachten dat de tegenstanders van het kabinet daardoor uit het veld zullen geslagen worden. Ten opzigte dezer zaak heeft er in het huis der gemeenten een belangrijk voorval plaats gehad. De heer Roebuck heeft lord Russell uitgenoodigd af te zien van zijn voornemen om aan het huis een afkeurend oordeel over de kieswet te ontlokkenmaar slechts tegenvoorstellen te doenop gelijke wijze als zulks in het vorige jaar bij de behandeling der Indische wet door hem is gedaan. Hij vroeg tevens aan den heer Disraëli of deze daarmede genoegen nam. De heer Roebuck heeft deze uitnoodiging gegrond op de moeijelijklieden die óf eene ontbinding van het huis óf eene verdaging der behandeling van de wet thans zou hebben. Door eene zoodanige schikking zou er van de behandeling der wet gcene ministeriële quaestic gemaakt worden. Lord Russell wilde zich niet terstond over liet voorstel van den heer Roebuck uitlaten, maar verklaarde toch dat hij bij zijn motie bleef volharden. De Times deelt eenige bijzonderheden mede van den logt van lord Elgin op den Yang-tse-kiang. Lord Elgin is teleurgesteld geworden in de hoop om de stad Nankin te zien. Hij heeft echter de overtuiging verkre gen dat de porseleinen toren niet meer beslaat, en dat de groote voorste den, die in 1842 nog bestonden, vernield zijn, en dat daar ter plaatse thans sterke forten zjjn opgerigt. Al de steden die in de handen der opstande lingen vallen, worden vernield en de handel is aldaar verlamd. Eenige jaren geleden zag men langs de oevers der rivier een aantal bloeijende en rijke steden, waarvan de overblijfselen thans een treurig looncel opleveren, en eenige weinige nog overblevene inwoners verhalen met schrik de wreed heden der opstandelingen en der mandarijnen. Haukow is de eenige stad die nog eenig handelsbelang bezit. Zij is nu 18 maanden geleden door brand vernieldmaar weder opgebouwden heeft reeds een blocijend voor komen. De meer binnenwaarts gelegen provinciën zijn voor den handel van veel belang cn kunnen eenmaal aan Shanghai", als stapelplaats, een groot gewigt geven. Het Nederl. eskader, onder bevel van den schout bij-nacht't Hooft, is te Plymouth binnengeloopen. De dagbladen van New-York deelen een ergerlijk tooneel mede, dat in de wetgevende vergadering van Kentucky heeft plaats gehad. Op den 2d™ Maart voerde zekere lieer Maxwell het woord; een ander lid, de heer Low, viel hem in de rede er. voegde hem scheldwoorden loc. Maxwell en anderen losten toen pistoolschoten op Low, waardoor hij in de dij en in den arm gewond werd. Nu volgde een algemeen pistoolvuur; de lieer

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2