zich bijzonder geroepen gevoelt. Het denkbeeld, om de uiloefening der ge neeskunst door de wet te splitsenkan zij niet deelen. Ecne algemeene vergunning, in plaats van verbod, wordt gegeven aan de geneeskunstoefe naren ten platten lande, om geneesmiddelen te leveren. Het misbruik van kwakzalvers wil zij krachtdadig te keer gaanen zij bedreigt met straf bepalingen al wie in dagbladen of geschriftengeene bevoegdheid tot uit oefening der geneeskunst bezittende, geneeskundigen raad geven, genees middelen aanbevelen, of tol geneeskuren uitlokken. Dit misbruik, zegt de regering, moet krachtdadig worden te keer gegaan. Het uitoefenen der artsenijbereidkunst en verkoopen van geneesmiddelen is alleen aan apothe kers geoorloofd. Geen apotheek wordt opgerigt dan met goedkeuring van gedeputeerde stalen. Die goedkeuring wordt geweigerd wanneer de oprig- ting in de gemeente, waar zij zou plaats hebben, het getal apothekers grooter zou doen zijn dan 1 voor elke 4000 zielen. Zij die voor het in werking treden der wet als droogist zijn toegelaten behouden hunne be voegdheid. De regering acht het bestaan van droogisten onnoodig en scha delijk. Zij bestaan meestal in groote steden en hun getal in hel gansche rijk is slechts 229. Als overgangsbepalingen wordt, o. a.gesteld, dat het bil lijk schijnt, den volgens de bestaande wetgeving verkregen graad van apothe ker gelijk te stellen met dien, welke in het vervolg zal worden toegekend, ofschoon bij het examen daartoe voortaan geslrenger eischen dan tot dus verre zullen worden gedaan. Het wets-ontwerp regelende het onderzoek naar de bekwaamheid van hendie als artsenapothekers of vroedvrouwen verlangen te worden toegelaten, wil van arts, apotheker of vroedvrouw een bij de wet bepaald examen. Dat voor arts strekt zich uit over: de genees-, heel- en verloskundige praclijk; de geneesleer; de ziektekunde; de ontlced- en natuurkunde van den mcnschde gezondheidsleer; de geneesmiddelleer (pharmacodynamia)de kennis der geneesmiddelen (pharmacologia) en de artsenijmengkunde. Zij die aan cene Ncderlandsche hoogeschool den graad van doctor in de geneeskunde hebben verkregen behoeven alleen omtrent het eerstgenoemde punt geëxamineerd te worden. Het examen voor arts wordt afgenomen door cene staats-commissie van ten minste 7 ledenwaar onder hooglcerarcn in de geneeskunde aan de instellingen van hooger onder wijs en andere deskundigen, liet examen van apotheker strekt zich uit over de algemeene natuurkunde, de scheikunde, de natuurlijke geschiedenis von dieren, planten en delfstoffen, de kennis der geneeskrachtige planten, de artsenijkennisde artsenijbereid- en artsenijmengkunde, de herkenning en opsporing van vergiften. Dal examen wordt afgenomen door eene staats commissie van ten minste 7 ledenwaaronder hoogleeraren in de natuur kundige wetenschappen en andere deskundigen. Het examen van vroed vrouw over verloskunde wordt afgenomen door eeno staats-commissie van 3 deskundigen. 'sGRAVENHAGE, 3 Maart. Z. M. heeft aan jhr. D. Testa, tweeden tolk en kanselier bij het Ned. gezantschap te Konstanlinopelvergunning verleend lol het dragen der ver sierselen van ridder der orde van Midjidie, hem door den Sultan geschonken. Z. M. heeft aan de diaconie der herv. gemeente te Apeldoorn ƒ400 geschonken. De graaf Thun, secretaris bij de legatie van Oostenrijk in Brussel, is alhier aangekomen. Ook wordt de nieuw benoemde Zwecdsehe gezant binnen weinige dagen hier verwacht. lieden werd bij het prov. geregtshof in Zuidholland behandeld de zaak van C. van Iluize, wonende te Ouddorp, beschuldigd van moedwil- ligen doodslag op den persoon van C. Rijnbrand. De besch. werd bijge staan door mr. 11. BI. van Andel. De beschuldigde bleef zijne vroegere erkentenis herroepen. De adv.-gen. la Grappe Dominicus heeft zijne schul digverklaring geeischt en eene tuchthuisstraf van 5 tol 20 jaren. De uit spraak is bepaald op Donderdag aansl. Het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis, alhier geves tigd, heeft Maandag 11. zijn 25 jarig bestaan pleglig gevierd. De afdeelingcn van de tweede kamer der stalen-gencraal hebben zich bezig gehouden met het onderzoek van hel wets-ontwerp nopens de zamen- slelling der regterlijke magt enz., en dit onderzoek ten einde gebragt. Naar men verneemt heeft hel ontwerp over het algemeen in de hoofdtrekken nog al bijval gevonden. Wel heeft bet. lot vele bezwaren aanleiding gegeven, maar aan den anderen kant begreep men dat over vele ondergeschikte pun ten moest worden heen gestapt, zoo men de nieuwe regterlijke organisatie eenmaal tot stand wilde gebragt zien. Inlusschcn is het eind-oordeel van de kamer over het ontwerp zeer twijfelachtig, daar een groot deel der le den aan het onderzoek in de afdeelingcn geen deel genomen heeft. Omstreeks de helft van deze maand worden de antwoorden der regering, ten aanzien van het wets-ontwerp tot bekrachtiging van de concessie van den noorder-spoorwegte gemoet gezien. Zoo als men dezer dagen berigt heeft, zullen er dan nadere voorstellen, ten opzigte van de spoorwegen, door de regering worden gedaan. BU1TENLANDSC11E RËRiftTEN. SI JE J, <SI K. BRUSSEL, 2 Maart. De minister van binncnl. zaken heeft eene commissie benoemd om onder- 1 zoek te doen naar de beste middelen lot aanmoediging der dramatische kunst en letterkunde. Leden dier commissie zijn de heeren Homberg directeur- generaal der wetenschappenletteren en kunsten; Fetis, adjunct-conserva tor der kon. bibliotheek en lid der akademie, en A. S. Basselet, beiden componisten, J. Guiilaume en van Peene, letterkundigen, en Quelus, di recteur van den kon. schouwburg. Naar men zegt heeft de regering het gemeentebestuur dezer stad kennis gegeven van haar voornemen ont op ee«e der openbare pleinen alhier een gedenkteeken op te rigten voor de graven van Egmond en Hoorne. ESIClEIiARÏ®. LONDEN, 1 Maart. De ontruiming van den Kerkdijken Staat door de Oostenrijksche en Fransche troepen is ook in het hoogerhuis ter sprake gebragt door lord Clarendon. Hij vroeg of de voorwaarden, waarop die ontruiming zou plaats bebbcnreeds waren vastgesteld en of men de vervulling van 's Pausen wensch spoedig kon verwachten. Hierop heeft lord Malmesbury geantwoord dat de gezant van keizer Napoleon hem verklaard haddat het de wil zijns meesters was dat die ontruiming binnen een kort tijdsbestek plaats had. Lord Brougham heeft ook de aandacht van het huis gevestigd op de wa pening, die in Frankrijk op eenen zoo grooten schaal plaats heeft, waarop de minister van buitenl. zaken te kennen gaf dat daarin niets verontrustends was gelegen en dat die wapening de gewone grenzen niet te buiten ging. Het regeringsvoorstel omtrent de hervorming van hel kiesstelsel is gelijk vroeger reeds werd gezegd, niet van dien aard dat daardoor aan het verlangen der voorstanders van vrijzinnige begrippen wordt voldaan. Men laat de kleine sleden, die thans buiten evenredigheid met hare bevolking en rijkdom in het lagerhuis vertegenwoordigd zijn, in het bezit van eenen af zonderlijken vertegenwoordiger, maar ontneemt haar ée'n lid, indien zij er thans twee hebbende hierdoor in het lagerhuis openvallende zetels zullen door de groote handels- en fabriekstedendie thans niet genoegzaam ver tegenwoordigd zijn, bezet worden. Zoo meent het bewind de ongelijkma tigheid welke tusschen de onderscheiden deelen des lands in de verdecling der politieke magt bestaat, genoegzaam te kunnen verhelpen, zonder de in den loop des tijds gevestigde verhouding tusschen de landelijke belangen en de belangen van handel en nijverheid geheel te verbreken. Aan het slem- regl geeft de voordragt eenige uitbreiding, doch zij blijft verre van het alge meene stemregt, hetwelk door velen wordt gewenscht, en ook van het door den heer Bright en anderen aanbevolen denkbeeld om allen, die eene eigene huishouding hebben of een in den armentax aangeslagen perceel be wonenin het kiezersligchaam op te nemen. De regering steil voor, het kiesregt toe te kennen aan een ieder die, hetzij in eene stad of ten platten landeeen perceel van 10 huurwaarde bewoontmaar daarbij voegt het de bepaling dat ieder die uit inlagen in spaarbankenuit aandeeien in han delsbanken of spoorweg-ondernemingen enz., een jaarlijkseh inkomen van 10 heeft, kiezer zal zijn; waardoor b. v. aan handwerkslieden gelegen heid wordt gegeven om zich door vlijt en spaarzaamheid tot de waardigheid van kiezer te verheffen, zoodat er dan voor de arbeidende volksklasse niet langer grond zou beslaan om zich over volslagen uitsluiting van de poli tieke burgerregten en van de leiding der algemeene aangelegenheden te beklagen. Van het invoeren eener geheime stemming is geen sprake. Even wel geeft men aan de kiezers vrijheid om hunne stem door het inzenden van opene en onderleekende stembriefjes uit te brengenten einde op die wijze de opschudding bij het stern-locaal en de geweldadighedenwelke aldaar soms door volkshoopen gepleegd worden, te vermijden. Het ontwerp heeft grooten bijval bij de ministeriele leden gevonden. Onderscheidene leden der oppositie, waaronder de heeren Roebuck, Bright en lord John Russell, hebben het bestreden, op grond, dat aan den nijve- ren stand niet genoeg deel in de verkiezing is gegeven. Het verlof werd gegevenom het ontwerp voor de eerste maal te lezen. In het lagerhuis hebben de afgetreden ministers de redenen ontvouwd, die hen genoopt hebben om hun ontslag te nemen. Volgens limine verkla ring is dit geschiedomdat zij hunne goedkeuring aan het wets ontwerp op de hervorming van het kiesstelsel niet kondcu schenken, daar bij dat ont werp aan de graafschappen en aan de vlekken een gelijk regt werd toe gekend. Ten huize van lord Derby is eene vergadering gebonden van 200 par lementsleden van de behoudende partijwaarin zij verklaard hebben de voordragt der regering betreffende het kiesstelsel te zullen ondersteunen. De minister gaf te kennen dal bij eene verwerping van hel voorstel het parlement zou ontbonden worden. De berigten uit Indië melden dal de veldiogt in Oude thans geheel is afgeloopen. Op den Rugby- en Leamington-spoorweg zijn eenige rijtuigen uit het spoor geloopen, door welk ongeluk 3 personen gedood en eenige gekwetst werden. De berigten uit New-York melden dat de opneming van Oregon in de Unie op 13 Febr. te Washington opentlijk is gevierd. Bij die gelegenheid verklaarde de staatspresident Buchanan in eene redevoering, dat uitbreiding in de toekomst de staatkunde der Vereenigde Staten zou zijn en dat deze staatkunde alleen bij lafaards tegenkanting ontmoeten en beduchtheid in boezemen kon. FIS.A]Vl!tR.E«ïï£. PARIJS. 1 Maart. De Moniteur geeft de verzekering dat onze troepen Rome spoedig zullen verlaten. Echter verneemt men dat het antwoord aan den Paus nog niet is afgezonden; graaf Walcwski heeft daarover een langdurig onderhoud gehad met den nuntius. De uitrusting der corpsen voor eenen mogelijken veldtogt wordt met ijver voortgezet. De keizerlijke garde wordt voorzien van 4 batterijen artil lerie, en de keizer zal naar Versailles gaan om de exercitiën bij te wonen. In de laatste 6 maanden zijn er niet minder dan 60 oorlogsvaartuigen ge wapend. De werving voor de twee Fransche vreemden-legioenen welke in Januarij 1857 was gesloten, is thans weder opengesteld. Buitenlanders van alle natiën, mits van een sterk ligchaamsgestel zijnde, worden als vrijwil ligers aangenomen en kunnen zich daartoe in eenige bepaaldelijk aangewe zen grenssteden aanmelden. Naar men wil zou de regering reeds cene overeenkomst hebben gesloten met de spoorweg maatschappij Victor Emanuel, voor het vervoer van troe pen over den berg Cenis, maar dit gerucht vereischt bevestiging. Het huwelijk van prins Napoleon en prinses Clolilde is in legcuwoor-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2