De zittingen van het comité' van defensie zijn gisteren gesloten. De meeste leden hebben reeds de residentie verlaten. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen berigt, is het oefenings eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht F. X. R. :t Hooft, den 27slen Febr. te Lissabon aangekomen. Aan boord der schepen van het eskader bevond zich alles wel. Bij den minister van finantiën is ontvangen ƒ35, door een onbekende onder het postmerk Breda ingezonden, tot voldoening vau bij vergissing te min betaald snccessieregt. Aan den gemeenteraad alhier is ingediend een adres van de hh. D. A. Schretlen, J. B. Maxwils en C. II. Schanze, waarin zij verzoeken dat de raad moge besluiten hunne aanvrage, om voorloopige vergunning voor den aanleg van een spoorweg van 's Gravenliagc en Scheveningen naar Gouda op de krachtigste wijze bij de hoogc regering te ondersteunen. De gemeenteraad heeft besloten ecu adres aan den koning, en bij af schrift aan de staten-generaalin te dienen om te verzoeken dat bij het verleenen van vergunning tot het aanleggen van spoorwegenverbinding met 's Gravenhage als stellige voorwaarde op den voorgrond mogt worden gesteld. De burgemeester heeft officieus medegedeeld dat, naar bekomen informatiënde regering voornemens was op 15 Maart nieuwe ontwerpen nopens spoorwegen bij de tweede kamer in te dienen. Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Zitting van Maandag 28 Februarij. De heer Beens, in bet hoofdkiesdistrict Tilburg herkozen, heeft, na hel afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. Aan de orde was de beraadslaging over het koloniaal batig slot van 1856 en wel over 22 (koffijveilingen) van het voorloopig verslag. Door de hh. Slolte en Godefroi alsmede door den minister van koloniën werd het bestaande stelsel in het breede verdedigd, terwijl de hh. van Eek, Sander en van Deinse in tegenovergestelde!! geest spraken. Nadat de beraadslagin gen over deze J gesloten warengaven de overige geene stof lol aan merkingen, en werd het wets-ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De kamer heeft bepaald dat op Maandag 7 Maart zal aanvangen de be handeling van het wets ontwerp betreffende het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. AMSTERDAM, 28 Februarij. Alhier is een persoon in hechtenis genomendie een valsch bankbillet van ƒ500 bij een winkelier had nitgegeven. Hij moet ook reeds bekend hebben dal bij de vervaardiger van dit en van de onlangs ontdekte valsche munibillelten was. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, W. Vrolik, Storm Buysing, Donders, van Rees, Verloren, Stam- kart, Buys Ballot, Halbcrtsma, van Hasselt, van der Boon Meseh, Mauhcs, van der Hoeven, Schroeder v. d. Kolk, Elias, van Breda, van Oordt, van Gogh, Brants, von Baumhauer, Oudemans, Voorhelm Schneevoogt, en van de letterk. afd. de heer Janssen. De heer van Breda droeg eenige aanmerkingen voor op hetgeen door den heer van Rees, in de vorige vergadering, in zijn rapport nopens de bliksem afleiders op Meer-en-Berg is gezegd. Hierover werd nog het woord gevoerd door de heeren Vrolik, v. d. Boon Mesch, v. Breda, Simons, van Rees, v. d. Hoeven en Matthes. De vergadering besloot het stuk van den heer van Breda in het proces-verbaal dezer vergadering op te nemen. Door den heer van Rees werd daarop eene wetenschappelijke bijdrage medegedeeld over de zijdelingsche ontlading der eleclriciteiten wel nopens den uitslag van proevendoor spreker genomen bij het onderzoekdoor hem ingesteld nopens de plaatsing van bliksemafleiders op het krankzinnigen gesticht Meer-en-Bcrg. De korte inhoud van dit stuk zal in de Verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Donders sprak over spieren en spierwerkingwaarop eenige dis cussie ontstond lusschen den spreker en de heeren Schroeder van der Kolk, Schneevoogt, van Hasselt, Oudemans, van der Hoeven en Ilalbertsma. De lieer Janssen wenschtc eene vraag aan deze afdeeling voor te stellen, die bij te vergeefs bij de andere afdeeling zou doen. Men vindt, namelijk, bij Herodotus gewag gemaakt van een volk uit de 6dc eeuw vóór onze jaar telling, in Macedonië, bij hetwelk visschen als voedsel voor vee en paarden werden gebruikt. Spreker wensehte te weten, in hoe verre die voeding hier te lande mogelijk zou zijn. De heer van der Hoeven zeide, dal het aangevoerde hem wel bekend is, doch hij acht die wijze van voeding on raadzaam. De heer Schroeder v. d. Kolk zeide, dat die wijze van voeding ook wel eens in Schotland werd gevolgd. De heer Vrolik zeide, dat de Esquimos hun vee met viscli voedden, en beloofde, den lieer Janssen eene mededeeling over die wijze van voeding te zullen doen toekomen. De heer van Breda toonde der akademic eenige fragmenten van looden kogels, door insecten aangetast, waarover deze heer reeds in de vorige ver gadering korlelijk bet woord had gevoerd. De heer van Gogli bood een der werken van het melereologisch instituut ten geschenke aan. De heer van der Hoeven bood eene verhandeling aan van wijlen den heer van Kam pen, over eene Afrikaanscli diersoort. Hij bragt daarbij in korte trekken hulde aan den verdienstelijken man. Deze verhandeling werd in handen ge steld van de hh. Vrolik en Schroeder van der Kolk. Daarna werd de vergadering gesloten. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ËNGGLAND. LONDEN, 27 Februarij. De verklaringen van lord Palmerston en van den heer Disraëli in het lagerhnis en de zending van lord Cowley naar Weenen, zijn thans uitslui tend aan de orde van den dag. In beide zaken zien sommige personen een waarborg voor het behoud van den vrede, anderen daarentegen zien in de ontruiming van den Kerkdijken Slaat door de vreemde troepen slechts het begin van nog grooter moeijelijkhcdcn. Dit heeft ook lord Palmerston dui delijk doen uitkomen, door te verklaren dat indien Oostenrijk er niet in bewilligde om de verdragen op te heffendie aan die mogendheid het regt geven om zich in het binnenlandsch bestuur van eenige der Italiaansche stalen te mengen, en waardoor de onafhankelijkheid dier kleine staten slechts in naam bestaat, de terugtrekking der troepen uit Midden-Italiëniets beleekent. Oostenrijk kan, volgens hem, ook op dat punt toegevend zijn, zonder aan zijne eer en waardigheid te kort te doen. Dat de vernietiging van den Oostenrijkschcn invloed in Italië het hoofddoel van keizer Napoleon is, straalt duidelijk door in de redeneringen der voornaamste Fransche bla den, zooals in het Journ. des Déb. en de Palrie. Laatstgenoemd blad besluit een breedvoerig beloog over de aanhangige quastiën met de opmer kelijke woorden, die naar men zegt hem van hoogerhand zijn ingegeven: »De nationaliteit van Italië of de revolutie, zie daar het groote dilemma. Onze keuze is gedaan." H. M. de koningin heeft den ingenieur Armstrong, uitvinder van liet geschut met gegroefde loopenlot den ridderstand verheven. Zijne vinding is nog geheimmaar wordt van veel belang voor ons krijgswezen geacht. Bij de door sir Pakington ingediende begrooling voor de zeemagt is j het eindcijfer 1 millioen meer geraamd dan in het vorige dienstjaar. Hij stelt voor de vloot met 2G schepen en 3000 zeelieden te vermeerderen. De Times berigt dat de hervorming van het kiesstelsel, waaromtrent de regering eerstdaags een voorstel bij de vertegenwoordiging moet doen, aanleiding heeft gegeven dat twee leden van hel kabinet, de ministers van binnenl. zaken en van koophandel, de lib. Walpole en Henley, hun ontslag hebben genomcii. De census, in liet ontwerp der kieswet vastgesteld, was naar hunne meening te laag. Lord Sonleron Estcourl is thans als minister j van binnenl. zaken en lordDonoughmore als minister van koophandel opgetreden. Genoemd blad deelt reeds eenige bepalingen van het ontwerp der kieswet mede, maar beschouwt die als niet liberaal genoeg en dus onvoldoende. De postmeester-generaal heeft de nieuwe verordening op het verpligte frankeren der binnenlandsche brieven weder ingetrokken. Deze maatregel vond veel tegenstand, vooral van wege de bepaling dat de niet gefrankeerde brieven zouden geopend en aan de afzenders teruggezonden worden. In de vorige week werde-n een vijftal personen, belast met het nazien der groote riolen der hoofdstad, onder den arbeid, door de stiklucht bevan gen, terwijl daarenboven de lichten in hunne lantarens uitgingen. Geluk kig werd de aandacht van een knaap getrokken door het gekermdat hij door den rooster hoorde opstijgen. Hij gaf er dadelijk kennis van, en het gelukte, door spoedige en doeltreffende hulp, die personen bezwijmd er uit te halenen door de middelen der kunst in het leven terug te roepen. In Great Jamesstreet heeft een felle brand gewoed, waarbij 5 perso nen zijn omgekomen. Berigten uit Calcutta deelen mede dat de opperbevelhebber op de gren zen van Nepaul wederom een gevecht geleverd en Nena Saib teruggedreven heeft. Lord Clyde was te Lucknow teruggekeerd; hij heeft de meeste sterkten in Oude geslicht en maakte zich gereed naar Engeland terug te keeren. De generaal Rose zal hem vervangen. FRANKRIJK. PARIJS27 Februarij. De Moniteur bevat eene nota, waarvan den hoofdinhoud op het vol gende nederkomt. De kardinaal Antonelli heeft op 22 Februarij aan de gezanten van Frankrijk en Oostenrijk medegedeeld, dat de Paus, dankbaar voor de hulp van die mogendheden ondervondenthans geloofde dat zijne regering krachtig genoeg was om voor de rust te waken en den vrede in zijne stalen te bewaren; dat bijgevolg de Paus bereid was om met de beide mogendheden in overleg te treden om zoo spoedig mogelijk de ontruiming van zijn grondgebied door de Fransche en Ooslenrijksche troepen te doen plaats hebben. Men zegt dat de keizer, toen hij aan den ministerraad het verlangen van den Paus mededeelde, zich volgenderwijze zou hebben uitgelaten: Gij weet, mijne heeren, welken zorg ik steeds voor den II. Vader heb gehad, met hoeveel ijver ik onophoudelijk getracht heb zijne waardigheid te beschermen. Hij meent lieden den steun te kunnen ontberen. Ik heb besloten, hem aan de kansen over te laten, waaraan hij zich bloot stelt door de stijfhoofdig heid zijner regering, om mijne belangelooze raadgevingen niet te volgen. De Moniteur bevat een besluit van den minister van staal, waarbij als de normale diapason voor Frankrijk wordt vastgesteld de toon la op 870 trillingen per seconde. De standaard voor dezen diapason zal berusten bij het Conservatoire de Musique en alle schouwburgen en openbare muziek- inrigtingen zullen voortaan in het bezit moeten zijn van eenen gewaarmerk- ten en gcslempeldcn stemvork. Uit Calais meldt men dat de pakketboot Frederik Wilhelm, komende van Dover, met de Engelsclie maal, de berigten uit Indië en 34 passagiers, op 100 ellen afstand van de kust schipbreuk heeft geleden. Drie passagiers verloren het leven, de overige zijn gered. Volgens bprigten uit Cayenne heeft aldaar een belangrijke maatregel op last van prins Napoleon, minister van koloniën, plaats gehad. Alle galeiboeven zijn namelijk uit de stad en het eiland verwijderd, om in de afzonderlijke strafkoloniën op het vasteland geplaatst te worden. ITALIË. De Oostenrijkers gaan voort hunne stellingen in Italië op eene ge duchte wijze te versterken. Er wordt met kracht gewerkt aan de vesting werken van Pavia en aan het kamp van Cremona. Gedurende 3 dagen is de spoorweg uitsluitend gebruikt moeten worden voor liet vervoer van troe pen en krijgsbehoeften van Verona naar Mantua. Te Milaan hebben huiszoekingen plaats gehad en zijn weder eenige personen in hechtenis genomenhet gevolg van eene volks-demonstralie die aldaar plaats had bij gelegenheid van de begrafenis van een bekend patriot,

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2