VRIJDAG 25 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en V' ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 ïm het jaar de afzonderlijke Piommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven BIMEKLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN24 Februarij. Door eenige aanzienlijke fabrikanten en handelaren, hier ter slede woon achtig, is een adres bij de tweede kamer der staten-gencraal ingediend, •waarin zij hunne bezwaren tegen hel ingediende wetsontwerp tot herziening van het tarief op den in-, uit- en doorvoer kenbaar maken. De strek king van dit adres is om aan te loonen dat er, door het vaste invoerregt van ƒ30, ƒ34 en ƒ45 de 100 IBop vreemde wollen manufacturen van denzelfden aard en dezelfde soort als die, welke alhier gefabriceerd worden, te doen vervangen door een invoerregt van 5 pCt. der waarde, en in de tweede en voornaamste plaats, door dat reeds verminderde regt van 5 pCt. niet naar de hoeveelheid of het gewigt, maar naar de waarde dier manufacturen te heffen, groot gevaar ontslaat, dat vele takken van Neder- landsche industrie, en in het bijzonder die der grove wollen stoffen, in Leyden hloeijende, geheel zullen te gronde gerigt worden. Adressanten verklaren dat zij niet verlangen door bovenmatig hooge invoerregtcn kunst matig beschermd te worden; zij gelooven dat men tol ecne voorzigligc, niet te snelle vermindering der invoerregten kan overgaanmaar van ecne vermindering, zoo groot en zoo plotseling, als in het ontwerp-tarief wordt voorgeslagen, vrcezeu zij de noodloltigste gevolgen. Zij matigen zich hier niet aan te beslissen, in hoeverre een regt van 5 pCt. ad valorem, mits het in de praktijk inderdaad zonder eenige ontduiking tot dat bedrag kon ge heven worden, genoegzaam zoude zijn tot bescherming der Nederlandsche industrie; dit slechts beweren zij, dat het regt, zoo als het nu voorgesteld wordthen zonder eenige noemenswaardige bescherming aan hunne eigene krachten overlaat. Na de noodlottige gevolgen, die hunnes inziens nood wendig uil de voorgestelde maatregelen moeten voortspruiten, in het breede te hebben uiteengezet, eindigen zij met hel eerbiedig en ernstig verzoek, dal de tweede kamer aan het voorgedragen wetsontwerp hare goedkeuring niet moge schenken. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Door de wis- en natuurkundige faculteit der Utrechlsche hoogeschool is het loffelijk getuigschrift, wegens de beantwoording der natuurkundige prijsvraag, toegewezen aan den heer 11. Kuiper, med. slud. te Utrecht. Bij de herstemming, die gisteren ter verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofd-kiesdistrict Tilburg plaats had, zijn uilgebragl 1287 stemmen. Verkozen de heer mr. C. C. A. Beens met 945 stemmen. De heer mr. L. Metman verkreeg 342 stemmen. Naar men verneemt, is bepaald, dal de chevrons, ingesteld bij kon. besluit van den lldcn dezer, zullen zijn van rood kemelsharen galon, breed f;9I5 el, gebiesd met wit uitmonsteringsleder. Zij zullen geplaatst worden winkelhaaksch op den linker bovenarm der lakensche kleedingstukken. Aan de algemeene kerkeraden van de hervormde gemeenten in ons vaderland is van wege de algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk eene missive gerigt over de armenzaken en de armverzorging. De kerke raden worden aangespoord, dal de zorg der diaconie zich bepale tot de armen, die in het kerkelijk ressort van hunne gemeente wonen, en dat die zorg zich niet alleen bepale bij ligchamelijkc verpleging maar zich vooral ook moet uitstrekken lot de bevordering van hun geestelijk en godsdienstig belang. Vele gemeenten hebben in dien zin gewerktdoch in enkele ge meenten hebben de diaconiën meer gewerkt in het belang der hun toever trouwde fondsen, dan wel in het belang der armen. Zij hebben de zorg der armen op de burgerlijke armbesturen trachten over te dragen, legen welke verkeerdheid ten ernstige wordt gewaarschuwd. Gedurende het jaar 1857 waren er hier te lande 62 scholen van mid delbaar onderwijs, met 1789 leerlingen. Het getal openbare lagere scholen bedroeg 3437, met 410,258 leerlingen. Hel getal hoofdonderwijzers was 3098 en dal der hulponderwijzers 2072. Voorts 914 kweekelingen353 onderwijzeressen en 551 secondanten. Men telde voorts 370 bewaarscholen met 41,024 leerlingen; 153 herhalingscholen met G057 ïeerl.118 zondag scholen met 10,068 leerl.64 werkscholen met 5792 leerl.114 volkszang scholen met 6320 leerl.25 gymnasticscholen met 1986 leerl.een 50-tal teekenscholen meL 2600 leerl., 14 industriescholen, enz. Zaturdag 11. werd op het raadhuis te Delft, door den heer commissaris van politie, in tegenwoordigheid van al de buitengewone agenten dernachl- politie, namens den heer Burgemeester, ecne som van ƒ100 aan den agent der nachlpolitie Backer uitgereikt, voor zijn manmoedig gedrag bij gelegen heid van een diefstal, den l5lcn Januarrj 11. aldaar door een zeer berucht persoon gepleegd, ten gevolge waarvan deze in handen der justitie geraakt is. De heer commissaris bragt hulde aan het gedrag van Backer, die, ofschoon tijdens den diefstal niet in funclie en hel persoonlijk gevaar waar aan bij zich blootstelde kennende, niet geaarzeld heeft de maatschappij de dienst te bewijzen om haar, althans voorshands, van zulk een booswicht te verlossen. Backer, bij die gelegenheid verwond, heeft sedert 14 dagen hel gasthuis kunnen verlaten. Nabij Dordrecht is een persoon uit Middelburgdie met een bootje naar de stoomboot werd gebragt, achterovergeslagen en verdronken. In de rivier de Dommel lusschen de gemeenten Gestel en Boxtel zijn twee personen, vader en zoon, jammerlijk verdronken; zij hadden zich in hunne met steen en griend beladen schuit ter ruste gelegd, welke schuit door een noodlottig toeval is gezonken. Volgens bcrigtcn uit Luxemburg zouden de geschillen lusschen de rege ring en de kamer waarschijnlijk in der minne geschikt worden. De oppo sitie in de kamer heeft als voorwaarde dier schikking gesteld: eene vrij zinnige toepassing der constitutie en herroeping van die ordonnantiën, welke in strijd zijn met de zeden en den geest van 's lands instellingen. In hoever hiermede zal gepaard gaan eene verwijdering van de ministers welke geen waarborg genoeg leveren voor eene milde toepassing der staatsregelingen hunne vervanging door mannen, die het vertrouwen der kamer hebben, kan niet met zekerheid gezegd worden. De waarschijnlijkheid pleit er echter voor. Tevens kan nog gemeld wordendat de oppositie in de kamer eene vereffening der geschillen in bovenbedoelden zin vurig wenscht. [Jlhl 's GRAVEN1IAGE24 Februarij. Z. M. heeft den heer L. graaf van Bylandt, kamerheer, benoemd tot Groot-Officier van de orde der Eikenkroon. Z. SI. heeft goedgevonden aan den hoofdinspecteur van den waterstaat L. J. A. van der Kun, op zijn verzoek, te verkenen eervol ontslag als 'skonings commissaris bij de Nederl. rijnspoorweg-maatschappij en bij de Aken-Maastrichtsche spoorweg-maatschappij; en te benoemen: lot 'skonings commissaris bij de Nederl. rijnspoorweg maatschappij den heer W. C. P. baron van Reede van Oudtshooru, hoofdingenieur van den waterstaat in het 8slc disirict, en lot 'skonings commissaris bij de Aken-Maaslrichtsclie spoorweg-maatschappij den heer W. Badon Gliyben, hoofdingenieur van den waterstaat in hel 7dc district. Z. M. heeft benoemd bij het depart, van oorlog, tot commies, den adjunct-commies II. P. van Os; en den rang van commies verleend aan den adjunct-commies J. L. Bron beiden van gemeld departement. II. M. de koningin, III!. KK. III!. de prins van Oranje, prins en prinses Hendrik, prins cn prinses Frederik en prinses Marie, hebben giste ren avond de soire'e bij mevr. de douairière van der Ondermeulengroot- meesleresse van II. M. de koningin, bijgewoond. Volgens een bij de regering ontvangen berigt, dd. Batavia 7 Januarijjl., was de maal aldaar nog niet aangekomen en waren overigens van daar gecne bijzonderheden te melden. De minister van marine heeft bekend gemaakt dal, uit hoofde van de verbouwing lot uitbreiding der localen voor de verzameling van scheeps modellen enz., bij hel dep. van marine, deze verzameling, lot nadere aan kondiging, niet voor het publiek te bezigtigen is. Daar er behoefte bestaat aan 2dc luitenants voor de infanterie bij het leger in O.-l.zoo is tot dat einde door den minister van oorlog eene cir culaire gerigt aan de chefs der regimententen einde te onderzoeken of er 2dc luitenants, bij gemelde regimenten dienende, genegen zijn, om definitief bij het wapen der infanterie van het leger in O.-I. te worden overgeplaatst; zijnde voorts door den minister van koloniën bepaald dat voortaan gecne officieren van het leger hier te lande meer tijdelijk bij dat in Oost-Indië zullen worden gedetacheerd. In de zitiing van de tweede kamer der slalen-generaal van 22 dezer zijn o. a. ingekomen zeven adressen houdende aandrang op het geven der rigting aan de zuiderspoorweglijn van Rotterdam over Dordrecht enz., als mede verschillende adressen houdende bedenkingen legen het ontwerp nopens de slavernij in West-Indie. IPtverfle XCamer tier St aten,'G ener aat. Zitting van Woensdag 23 Februarij. In deze zilting was aan de orde de beraadslaging over de artikelen van het wets ontwerp betreffende de regeling van de afschaffing der slavernij in N.ed. ïudië. Na afloop daarvan werd dit wets ontwerp met 48 tegen 10 stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wels-oniwcrp tot regeling van liet ge bruik van het koloniaal batig slot over 1856; volgens een vroeger besluit der kamer werden eerst de hoofdrubrieken en daarna de van liet voor- loopig verslag behandeld.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1