LEYDSCHE COURANT. N 23. WOENSDAG 23 FEBRUARiJ. 1839. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vfijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdas Avond De Prijs der Courant is ƒ12 «V* het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCUIÏ BEHIGTEN. LEYDEN, 22 Februarij. Wij bebbcn het genoegen te kunnen berigten dat de heer J. J. Cremer, niL 's Gravenhagezich welwillend heeft bereid verklaard, om cene novelle, die nog niet in het licht is verschenenhet eerst in onze stad te komen voor dragen en wel ten voordeelc der alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart. Mogen wij hierin een ondubbelzinnig bewijs zien, hoezeer onze vaderland- sche novellist de belangstelling, hem door Leydens publiek bij herhaling betoond, op prijs stelt, wij meenen grond te hebben voor de verwachting, dal hem dubbele toejuiching zal le beurt vallennu het eigenaardige kunst genot, dat hij schenkt, in zulk een schoon verband gebragt wordt met de bevordering van een weldadig doel. De lezing zal plaats hebben op Vrijdag den 4'ltn Maart e. k., des avonds ten half acht ure, in de stads gehoorzaal. Er zullen lijsten van inteekening a ƒ0.99 het kaartje worden rondgezonden, terwijl ook op den dag der lezing aan de gehoorzaal kaartjes zullen ver krijgbaar zijn. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat voor de dienst van den waterstaat, in den loop dezes jaars, na vergelijkend exa men ten minste e'én surnumerair moet worden aangestelddat het verge lijkend examen zal plaats hebben te 's Gravenhagein de maanden Mei of Junij aanst.en dal tot het examen zullen worden toegelaten Nederlanders, kweekelingen van de kon. academie te Delftdie aldaar hunne studiën heb ben volbragt en voldoend examen afgelegd, voor zooveel zij op 1 Junij eerstk. den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. Zij die naar voornoemde betrekking wcnschen te dingen moeten zich voor 1 Mei hij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. De bezoldiging aan die betrekking verbonden is ƒ700 'sjaars. De minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders en voog den, die verlangen mogtc-ndat hunne zonen of pupillen le dezen jare als kadet op de kon. militaire academie worden geplaatst, dat zij, ten einde hunne betrekkingen worden toegelaten tot het vergelijkend examen, het welk in de maand Junij aanst. te Breda zal worden gehouden, een adres aan het dep. van oorlog zullen behooren in le zenden vóór den lslcn Mei aanst. De navolgende plaatsen van kadet zijn ter vervulling opengesteld, als voor de dienst hier le lande: 30 voor de infanterie, 4 voor de cavalerie, 10 voor de artillerie en 2 voor de genie; voor de dienst in Oost-Indië: 25 voor de infanterie4 voor de cavalerie8 voor de artillerie en 3 voor de genie. In den avond van den 17,len dezer kwam te Ylaardingen aan stuur man 11. van Leeningenvarende voor rekening van de reederij de Hoop die, terwijl hij op de Noordzee bezig was met visschen, een Engelsch kust vaartuig ontdekte, hetwelk bleek in nood te zijn; hoewel het vischtuig in zee stond en het alzoo eenigzins gewaagd was de visscherij te verlaten behield zijne menschlievendhcid de overhand, en gelukte het hem 6 personen zijnde de schipper, zijne vrouw en 2 kinderen, alsmede 2 matrozenvaneen bijna zekeren dood le redden, daar het vaartuig kort daarna in de diepte verdween. In den nacht van 18 op 19 dezer heeft in de gemeente Cliarlois een stoute diefstal, ten nadeele van een timmerman, plaats gehad. De dieven hebben zich door een kclderraampje den toegang tot de woning verschaft en uit hel woonvertrek, alwaar de man, vrouw en 4 kinderen sliepeneen lessenaartje, hetwelk aldaar aanwezig was en waarin zich 1300, meest aan bank- en mnntpapier bevond, medegenomen. Als eene aanvulling van liet berigt omtrent de aanklagt, die tegen een boekdrukker te Zutphen is gedaan, wegens het nadrukken van Uofdijk's Vondel gekroond, wordt van daar het volgende gemeld. Bij gelegenheid eener algemeene vergadering met dames van de rederijkers-kamer Poly hymnia werden door het bestuur van dit genootschap aan een aldaar ge- vestigden boekdrukker 80 exemplaren besteld van het programma der uit te voeren voordragten, bij welke programmata men, lol gemak der leden, de koren voegde uit Vondel gekroondwelk gedicht zou voorgedragen worden. Den leden werden deze exemplaren door den directeur, tegen cene kleine vergoeding lot dekking der kosten, ter hand gesteld. Nu doet zich de vraag op, of dit feit als nadrukken en verkoopen kan worden beschouwd, en zoo jaof de boekdrukkerdan wèl het genootschapnaar welks beve len hij gehandeld heeft, daarvoor verantwoordelijk is? Woensdag II. is te Axel op het kanaal eene schuit, met slcenen gela den, uit Westdorpe gekomen, gezonken, waarbij de schipper en zijn knecht verdronken zijn. De schipper, een man van 70 jaren, laat eene vrouw met 5 kinderen na. Te Breda hadden voor eenigen tijd de commiezen der stad een vaatje jenever aangehaald, dat hun echter door de rijks-commiezen met geweld ontnomen werd, vermits zij geen vervoerbiljet hadden. Van regeringswege werd onlangs den rijksambtenaren gelast, den benaderden drank weder af le geven, daar zij wederrcglelijk waren le werk gegaan. Vrijdag 11. zag men de stads-amblcnaren in plegligen optogt, het teruggehaalde vat met de nationale vlag versierdonder luid hoerahdoor de stad trekken. Uit 's Ilertogenbosch schrijft men het volgende: De persoon van 11. II. W.door den krijgsraad van Noordbrabant, wegens desertic in 1831, tot 10 jaren kruiwagenstraf veroordeeldheeft in zooverre van Z. M. den koning gratie verkregen, dat die straf veranderd is in 6 maanden detentie. Omtrent zijne zaak verneemt men de volgende bijzonderhedenW. een voormalig landmeter hier te lande, was vóór 1830 in militaire dienst ge raakt en daarna gedeserteerdzonder dat hij echter bij den vijand in mili taire dienst trad, doch hij werd in zijne voormalige betrekking als landmeter in België geplaatst; te St. Nicolaas gehuwd, leefde hij daar sedert jaren mei zijne vrouw, zonder kinderen; aan hem en zijne vrouw werd de opvoe ding toevertrouwd van een onecht kind, dal aan de beide echtelingen door een heer tegen een jaarlijksch kostgeld werd besteld, dat nogtans onbetaald bleef. W. met zijne vrouw hadden zich echter sedert 8 jaren met zoo veel liefde aan het kind gehecht, dat zij het ook zonder schadeloosstelling be houden wilden. Op eenmaal nu vorderde de vader zijn kind in het afge- loopen jaar terug, dat door de beide echtgenooten natuurlijk geweigerd werd. W. aan zijne geboortegrond gehecht, was gewoon jaarlijks eene geheime reis naar G... in Zeeland te maken, ten einde zijnen vader en verdere familie een bezoek te brengen. Daarvan maakte de vader gebruik om het kind in zijne magl te krijgen; hij schreef naar een der autoriteiten in Nederland, dat de deserteur van hel Nederlandsche leger, W., van daar vertrokken was en hij op een door hem aangegeven datum te G. zou aan komen; daarop volgde zijne gevangenneming en veroordeeling. Toen W. alzoo verwijderd was, werd zijne vrouw door eene vriendin, die door den vader in het komplot was overgehaald, bezocht; deze vertrok na dat bezoek, en verzocht de vrouw van YV. haar tot aan het spoorweg-station, in gezel schap van het lieve kind. zoo als zij het noemde, uitgeleide te doen, waar aan zonder argwaan werd voldaan; op bet oogenblik van hel vertrek des spoorlreins maakte de vriendin zich plotseling meester van het kind, met de woorden: het is uw kind niet, maar het mijne! De ongelukkig ge maakte vrouw en voedstermoeder zeeg in oninagt; de spoortrein vloog heen en met dezen haar lieveling. Hel zal echter bij het eindigen van den straf tijd van YV. en zijn terugkeer naar België te bezien staanof die zoo ge lukkig gespeelde intrigue ook zoo gelukkig en eervol voor den vader zal afloopendaar door een proces het geheimzinnige der geboorte van het be doelde kind openbaarheid zal verkrijgen. liet hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland heeft mede een adres gcrigt aan den minister van koloniën, betrekkelijk de openstelling der havens in Oost-Indië. Het hoofdbestuur zegt daarin dat het dien maatregel toejuicht en niet kan inzien dat er in het openstellen der 19 havens, ook voor den invoer, ecnig bezwaar voor de nijverheid gelegen is, maar dit gunstig oordeel afhankelijk moet stellen van de zekerheid, dat de middelen van toezigt en gcreedelijke heffing der invoerregtenvolgens de bestaande tarievenvolkomen aanwezig zijn, iets dat het hoofdbestuur niet kan beoordeelen. Geheel anders is het gelegen met het besluit om vooralsnog geen gevolg te geven aan het dooi den gouv.-generaal gedaan voorstelom bij invoer in de nieuwlings geopende havens, aan de wollen en katoenen goederen, voorzien van certificaten van Nederlandsehen oorspronghel genot der lagere waarde te verzekeren waaronder zij lol dusver te Batavia, Sauiarang, Soerabaya en Padang kunnen worden ingevoerd, liet hoofdbestuur kan dat voorstel niet anders beschouwen, dan als een onvermijdelijk gevolg van den genomen maatregel, en is dan ook van oordeel, dat het onthouden der goedkeuring van het opperbestuur aan dat voorstel in lijnregten strijd is met de belangen der Nederlandsche nijverheid. liet is om deze redenendat het hoofdbestuur de vrijheid neemt le verzoeken .- 1°. Ombijaldien de mogelijkheid lot volledige en strenge handhaving dei- bestaande koloniale tarieven der reglen van in-, uit- en doorvoer aanwezig is, de ordonnantie van den gouv.-generaal van Ncèrl. lndië tot openstelling van 19 havens, zoowel voor den invoer als voor den uitvoer, le bestendigen, doch die ordonnantie zoo spoedig mogelijk te doen vervallenindien de gelegenheid of de magt lot de handhaving der tarieven onverhoopt niet mogt gegeven zijn. 2°. Om, ingeval van behoud van genoemde ordonnantie, onverwijld gunstig gevolg te geven aan het voorstel van den gouv.-generaal om bij invoer in de nieuwlings geopende havens, aan de wollen en katoenen goederen, voor zien van certificaten van Nederl. oorsprong, liet genot der lagere reglen le

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1