LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 21 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar? de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Bij deze Courant behoort Bijblad ST". BINNENLANDSCHE BKHIGTEN. LEYDEN, 19 Februarij. Met bijzondere belangstelling werd heden overal 's konings verjaardag ge vierddaar, zoo als men weet, bet de eerste maal sedert een tiental jaren is, dat die viering op den dag zeiven plaats heeft, waartegen een gevoel, dat algemeen geëerbiedigd en gebillijkt werd, van 's konings zijde zich zoo lang bad verheven. Langzamerhand had 's volks deelneming zich echter luider doen kennen en was hiervan in latere jaren eene gedeeltelijke viering het gevolg, zoodat Z. M. ten slotte aan de wenschen ten deze gehoor gaf, om de vrijheid ook tot openbare viering algemeen te maken. Reeds vroeg in den morgen wapperden van de openbare en bijzondere gebouwen de vaderlandschc vlagen op den middag hield de bezetting eene luisterrijke parade op het Ruïne-plein, waarbij ook de schutterij door het corps officieren en door dat der onderofficieren werd vertegenwoordigd. Na den afloop der parade, werd door eenige manschappen van het reg. rijdende artillerie een caroussel in de manege aan den Doelen gegeven tot bijwoning waarvan aan een aantal ingezetenen tocgangkaarten waren ver leend. De verschillende manoeuvres, zoowel in het rijden en voltigeren, als in de gymnastiek en schermkunst, werden met veel juistheid uitgevoerd en zij die dit militaire feest konden bijwonen, roemen zeer de vlugheid der paarden en de bedrevenheid der ruiters. liet feestmaal waarop, zooals wij vroeger gemeld hebben, een aantal be hoeftige maar brave oude krijgslieden van 18301831 door de eerste sectie van de afdeeling arrondissement Leyden van het Metalen Kruis zou ont haald worden, is mede in de beste orde, en tot algemecne voldoening zoo wel der gasten als der gastheeren afgeloopen. Tegen 1 uur traden de man schappen aan op het binnenplein van het Invaliden-geslichtom een kwar tier later, na gehouden appel, de eetzaal binnen te treden. Daar wachtte hen een wel voorziene dischwaar hutspol en vlcesch, broodjes en bier, en voor het nagcregt appelen en sigaren, maar waar vooral de dankbare stemming, die allen bezielde, bijdroegen om de oude kamaraden op 's ko nings verjaringsfeest een paar aangename en versterkende uren te verschaf fen, en eenige der in den kaatsten tijd wel wat gedaalde Metallieken tot ecnen beleren koers te brengen. De voorzitter der sectie bragt den gasten ecnen hartelijken welkomstgroet en de daarop volgende dronken en toespra ken onderhielden de levendige vrolijkheid die allen bezielde. Dal daarbij in de eerste plaats een glas er. opregt gemeende wensch aan Z. M. den koning werden gewijd, spreekt van zelf, maar ook werden allen dankbaar herdacht, die de feestviering voorbereid en geleid, of door hunne krachtige medewerking de uitvoering van het plan mogelijk gemaakt of bevorderd hadden. Tegen ongeveer 3 uur nam dit eenvoudig feest een einde. Men verneemt dat de wis- en natuurkundige faculteit der Utrechtsche hoogeschool aan den heer A. van Oven, phil. nat. cand. aan onze hooge- schoolde gouden medaille heeft toegekend, voor zijne beantwoording dei- natuurkundige prijsvraag. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 154 lot 178 personen. Te Amsterdam is dezer dagen een valsch muntbillet van ƒ10 en een van 50 ontdekt. Van die billelten is de rand geteekendhet letterschrift met de pen gemaakt, als handteekening van den minister van flnantiën de naam «Vuurboom" gesteld en het watermerk onvolledig. In het muntbillet van 50 zijn woorden, letter en nummer ter wederzijde boven de kolom men, alsook de aanhaling der wet onder aan den rand rood, terwijl die in de echte zwart zijn. Door het prov. geregtshof van Gelderland is Derkje Hoendersboeren meid, oud 29 jaren, wonende onder de gemeente Ede. schuldig verklaard aan kindermoord en veroordeeld tot 15-jarige tuchthuisstraf. Bij de behan deling dezer zaak zijn afschuwelijke bijzonderheden aan het licht gekomen. Het kindwaarvan zij was bevallen en dat zij nog had hooren schreijen, werd door haar met een knipmes op onderscheidene plaatsen zoodanig verwond, dat het spoedig overleed. Het lijkje was dan ook in een sloot gevonden met een bijna afgesneden hals en meerdere verwondingen. De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft beslotende kermis voor het vervolg te doen plaats hebben in de maand October, cn wel gedurende 14 dagente beginnen met den eersten dag dier maand. Bij het gymnasium te Deventer is thans de betrekking van rector vacant, waaraan eene jaarwedde van ƒ1400 is verbonden. Doctoren in de letterendie daartoe in aanmerking willen komenmoeten zich voor 15 Maart bij hh, curatoren aanmelden. Uit Breda wordt gemeld dat thans bij de kon. milit. akademie ten dienste der kweekelingen eene zaal is ingeruimd om tot rook- en uilspan- ningspiaats te dienen. Deze verandering zal voorzeker ten gevolge hebben dat de cadets voortaan minder zullen trachten des Zondags uit te gaan, daar zij zich tliaus onderling op alle mogelijke betamelijke wijze kunnen vermaken. De fabrikant L. J.te Tilburg, die, op vermoeden van brandstichting, was gevangen genomen, is, naar men verneemt, later weder ontslagen. Uit Eindhoven wordt gemeld dat er op den 7Jcn dezer te Casleren gemeente Hoogeloon, eene zonderlinge poging tol diefstal plaats had. De bouwman J. Hendriks aldaar, in den bcwuslen nacht ontwakendeont waarde lot zjjn niet geringeu schrik en bevreemding licht in den schoor steen; aanvankelijk dacht hij aan brand cn begaf hij zich terstond onder den schoorsteen; doch nu merkte hij met verwondering een man op, die bloot- hoofds boven op den schoorsteen was gezetenen die bezig was om door middel van een langen slaak het spek uit den schoorsteen te halen. Op de aanmerking van den huisbaas, dat zulks onnoodig was, nam de dief de vlugtmet achterlating van twee dennen slaken ter lengte van 3 ellen van welke de een van onderen voorzien was van een dikken scherpen spij ker en een lederen buisje of pijpje, waarin het kaarsje was geplaatst, het welk dienen moest om den schoorsteen te verlichten en het spek in het oog te krijgen. Te Kerkrade (Limburg) heeft op den 14de" dezer een zware braud gewoed, waardoor eenige woningen en schuren zijn vernield. Uit Suriname wordt gemeld dat de leeraren der verschillende gemeen ten aldaar, de lieeren d'. van Scliaik, d«. Conradi, Calker, Clemens, de bisschop Scheppers, ook voor al zijne onderhoorige geestelijken, de opper rabbijn Leeuwcnsteir. cn ds. Moes, een adres aan Z. M. den koiiing hebben gerigt, om het aangevraagde ontslag van gouverneur SchimpfF niet aan te nemen. Een adres van gelijke strekking werd door vele ingezetenen aan Z. M. verzonden. In het eerstgenoemde adres wordt o. a. het volgende gezegd: Met innig leedwezen hebben adressanten 't besluit vernomen van den gouverneur van Suriname, om aanvrage tot ontslag uit deze zijne gc- wigtigc betrekking. Zonder te treden in onderzoek naar de redenen die hem daartoe noopten, (als liggende niet op hunnen weg), betreuren zij dien slap. Ongetwjjfeld zouden zij, hiervan bevorens kennis gedragen hebbende, alles hebben aangewend wat in hun vermogen was, om den gencraal-majoor Schimpf daarvan terug te houden.... Eii dat als leeraren der godsdienst, allen van nabij bekend met de zedelijke behoeften hunner gemeenten, wier belangen met de meeste onpartijdigheid en zonder aanzien des persoons, door genoemden gouverneur behartigd worden. Juist daaraan mag voor een groot deel worden toegeschreven, dat partijzucht cn godsdiensthaat ten onzent niet bekend zijn. Door woord en daad voorgaande in verdraagzaam heid cn broedermin, oefent des gouverneurs gedrag cenen heilzamen invloed op allen, van welke belijdenis ook, uit. 't Vertrek uit deze kolonie van cenen man als Schimpf, even regtvaardig als onberispelijk van wandel, een man met ijzeren wil, vasten moed en scherp oordeel en doorzigt, zou met regt een ramp mogen beschouwd worden voor onze bevolking, waar, intel lectueel en moreel, nog zoo onbedenkelijk veel te doen valt, en dat alleen naast den Goddelijkcn zegen met vrucht kan geschieden, onder 'l beheer en toezigt van iemandmet zulke eigenschappen begiftigd. 'sGRAVENHAGE, 19 Februarij. Z. M. de koning aan de ondcr-officieren en verdere manschappen van het leger een vernieuwd bewijs willende geven hoe zeer hunne langdurige trouwe diensten door hem op prijs worden gesteld en daardoor tevens de vrijwil lige dienstneming in het algemeen aanmoedigen en bevorderenheeft beslo ten dat met uitbreiding en gedeeltelijke wijziging van de bepalingenin vroegere besluiten vervat, aan alle onder-officieren, korporaals en verdere manschappen, tot een der corpsen van het leger behoorende, die zich, na het volbrengen van eene onafgebrokeneerlijke en trouwe dienst van ten minste jarenop nieuw voor de militaire dienst verbindenen naar mate zij zich daaraan langer blijven wijden, de navolgende onderscheidings teekenen en geldelijke belooningcn zullen worden toegekend; te weten: a. na 6 jaren dienst, een chevron volgens een te bepalen model, te dra gen op den linker bovenarm; benevens eene soldjjverhooging van 2j cent per dag; b. na 12 dienstjaren, de bronzen medaille zonder gratificatie, doch op nieuw met eene soldij verhooging van 2\- cent daags; c. na 18 dienstjaren, een tweede chevron; d. na 24 dienstjaren, de zilveren medaille; en e. na 30 dienstjaren een derde chevron. Aan de onder-officieren en verdere manschappen, bij de corpsen van het leger dienende, die vóór de dagteekening dezes reeds eene tweede of latere verbindtenis aangegaan en steeds onafgebroken, trouw cn eerlijk gediend hebben, wordt al dadelijknaar gelang van hunne dienstjaren, aanspraak

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1