piscissen. EST Ct EL A KB. LONDEN, 13 February. De Observer deelt mede dat volgens de nieuwe kieswetwelke de regering voornemens is in te dienen, het bedrag van de huur, die betaald moet worden om kiezer te kunnen zijnop 10 verlaagd zal worden. Het regt om een lid van het lagerhuis te kiezen zal ontnomen worden aan 40 vlekkendie als groepen hij elkander zullen worden gevoegd. De wet zal ook de geheime stemming toestaan, indien twee derden der kiezers zich daarvoor verklaren. Lord Malmesbury heeft op eene interpellatie van een der ledenbe treffende de verkiezing in de Donau-vorstendommengeantwoorddat het meer dan waarschijnlijk, ja bijna zeker is dat tengevolge van de gebeur tenissen welke in de vorstendommen hebben plaats gehadde conferentie op nieuw zal bijeenkomen, of ten minste dat al de mogendheden, die de conventie hebben onderteekend, de verklaring, welke aan de verschillende bepalingen er van moet worden gegeven, zullen moeten onderzoeken en vaststellen. Later heeft hij nog verklaard dat beriglen, van de Fransche regering ontvangen, hem tot de overtuiging leiden dat de vrede zal be waard blijven. Volgens een berigt van Corfu van 7 Febr. heeft de heer Gladstone thans aan hel parlement een ontwerp ingediend, dat in 17 punten een aan tal hervormingen bevat; en waarvan hij de aanneming aanbeveelt. Het parlement heeft daarop nog niet geantwoord. Eene deputatie heeft zich dezer dagen bij lord Derby vervoegd om aan te dringen op de afschaffing der belasting op het papier. Hij heeft echter te kennen gegeven dat de tegenwoordige finantiële toestand des lands hem niet veroorloofde daaromtrent eene bepaalde toezegging te doen. De lieer Cobden is naar de Vereenigde Staten vertrokken om het stel sel der verkiezingen aldaar te bestuderen. Hij heeft aan den heer Bright zijne ingenomenheid met diens voorstellen te kennen gegeven. De inschrijvingen voor de Oostenrijksche leening bij Rothschild bedra gen slechts tusschen de 3 a 4 millioen de deelneming is nog geringer dan men verwacht had. In While-Chapel, in het oostelijk gedeelte van Londen, is een huis afgebrand; twee vrouwelijke dienstboden kwamen in de vlammen om. Te Chatlam is bij een zilversmid een belangrijke diefstal gepleegd; de dieven hebben eene massa goud- en diamantwerken ter waarde van 2000 weggevoerd; een gedeelte daarvan is later terug gevonden. De brievenmaal uit Hong-Kong heeft ook berigten uit Japan medege- bragt, van 10 Nov. De r.ieuwe keizer Foer-Tzigo had in September een besluit uitgevaardigd, waarbij de uitvoering der verdragen, met de vreemde mogendheden gesloten, werd geregeld. Volgens dit besluit zullen al de moeijelijkheden die er mogten oprijzen aan het onderzoek van eenen vasten raad onderworpen worden, die te Jedo zitting zal houden, en waarvan leden zullen zijn Hayashi Daigakau No Cami, een der raadslieden des kei zers, en de prinsen Mimasaki en Tsusima, beiden van de keizerlijke familie. Genoemd besluit moet in eenen zeer milden geest vervat zijn. De berigten omtrent den reddeloozcn toestand van keizer Soulouque, op Haïti, moeten overdreven zijn geweest. De beide partijen zetten den strijd nog voort. De keizer stond met 6000 man gereed om Geffrard aan te vallen, die slechts 2000 man tegen hem over kon stellen. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Februari). De Moniteur bevat een keiz. besluitwaarbij een onderzoek wordt bevoleu over het vraagstuk der uitbreiding van Parijs en zijn aeeijnslijn tot aan de ringmuur der vestingwerken. De uitvoering zal beginnen 1 Jan. 1860. Parijs zal in 20 arrondissementen verdeeld worden. Eenige tijdelijke gunsten zullen worden verleend aan de herbergen en aan de eigenaars van huizen buiten de tegenwoordige barrières gelegen. Eene hernieuwde bijeenkomst van de Parijsche conferentie, om over de geldigheid der verkiezingen in de Vorstendommen te oordeelenwordt meer en meer waarschijnlijk geacht. De onderscheidene mogendhedenzegt men hebben reeds hunne toestemming gegevenalleen de Oostenrijksche regering had van hare gezindheid daaromtrent nog niet doen blijkenmaar men dacht niet dat zij zich er tegen zou verzetten. Uit Cochin-China verneemt men niets van belangrijken aard. Onze troepen hebben eene steengroeve ontdekt, waaruit men de steenen haalde tot opbouw eencr katholieke kerk. 800 man der verbonden troepen waren afgezonden om het fort Saigonnabij Cambodjeaan te vallen. De maire van Marseille heeft den minister van oorlog opmerkzaam ge maakt op het gevaar, dat er voor die stad en de inwoners gelegen is in de opeenhooping van zoo vele ontvlambare stoffen als daar dezer dagen zijn bijeengebragt, en waarbij de noodige voorzorgen niet in acht werden geno men ten einde in staat te zijn om spoedig aan de bevelen der regering te voldoen. Baron James Rothschild heeft bij gelegenheid van het huwelijk van zijnen zoon Gustaaf, dezer dagen voltrokken18,000 fr. geschonken tot onderstand der armen. De heer Guéroult, een der redacteurs van de Presse, heeft van den onderkoning van Egypte een snuifdoos met brillanten omzet ontvangen, ter belooning zijner ondersteuning, in genoemd blad aan het ontwerp van het Suez-kanaal geschonken. De heer de la Guéronnière, de schrijver van het vlugschrift Napo leon en Italië, heeft van de uitgevers daarvoor een honorarium van 10,000 fr. ontvangen. Te Ferté-Imbault heeft eene vrouw haar 4-jarig stiefdochtertje, dat bij het ontvangen van eenige slagen hare angstkreten niet kon onderdruk ken, boven het vuur gehouden tot dat het gestikt was. Te Orleans is dezer dagen een makelaar op de vlugt. gegaaneen te kort van 900,000 fr. nalatende. Hij is thans in de omstreken van Mar seille gevat. BERLIJN, 13 Februarij. De Köln. Zeit. verzekert dat alhier in de bureaux van het ministerie van oorlog eene buitengewone bedrijvigheid heerscht. Het plan tot mobiel verklaring van het leger, door den nieuwen minister van oorlog naauw- keurig herzien, ligt geheel gereed, zoo zelfs, dat niet alleen reeds de offi cieren tot de uitvoering dier beweging aangewezen, maar zelfs van de noodige schriftelijke instruclien voorzien zijn. Genoemd blad komt ook op tegen het beweren van graaf Cavour, dat de houding van Oostenrijk groote krijgstoerustingen noodzakelijk maakt. Juist de uitdagende taal van Sardinië en de gisting in Lombardye, waartoe Sar dinië den grond heeft gelegd, hebben het kabinet van Weenen genoodzaakt maatregelen van voorzorg te nementroepen naar Lombardye te zenden en daarvoor uitgaven te doen, die het zeker liever lot andere doeleinden be steed had. En toch tracht Sardinië aan de wereld diets te maken, dat dit land door een inval van de Oostenrijkers bedreigd en genoodzaakt wordt, zich ter verdediging gereed te maken. Europa gelooft daar ook geen woord van, Frankrijk welligt uitgezonderd, leder weet, dat de koning van Sar dinië de Oostenrijkers uit Italië jagen wil, maar niet omgekeerd. Het grootste deel onzer dagbladen, welke rigting zij ook voorstaan, zijn van gevoelen, dat Pruissen zich legen over Frankrijk niet kan verbinden ombij eenen mogelijken oorlog van die mogendheid met Oostenrijkonzij dig te blijven. De Iireuzzeit. spreekt het gerucht tegendat dezer dagen werd ver spreid namelijk dat Pruissen en Engeland eene nota naar Weenen zonden hebben gezonden om aan de Oostenrijksche regering het invoeren van her vormingen in Lombardye aan te raden. Pruissen heeft alleen den wenseh uitgedrukt dat Oostenrijk er in mogt toestemmen om te onderhandelen over de verwijdering der Fransche en Oostenrijksche troepen uit den Kerke- lijken Slaat. OOSTRNRIJ H. WEENEN, 13 Februarij. Naar men verzekert zijn alhier uit Berlijn geruststellende verzekerin gen ontvangenbetreffende de overeenstemming van gevoelen tusschen Pruis sen en Oostenrijk, ten opzigte van den tegenwoordigen stand van zaken. De Beijersche regering heeft, gelijk zij had aangekondigd, geantwoord op de interpellatie van den heer Lerchenfcld, omtrent den uitvoer van paar den naar Frankrijk. De minister von der Pfordten heeft verklaard, dat de bondsdag nog geen besluit daaromtrent had genomen. De uitvoer van paar den was aan de noordelijke grenzen onbeteekenenddoch aan de zuidelijke niet. Door de vredelievende verklaringen der groote mogendhedenvoegde de minister er bij, is thans het gevaar voor een oorlog, die geheel Duilschland vereenigd zou vinden voor het tegenwoordige op den achtergrond geraakt. TBMÏE. Men verneemt dat vorst Milosch zich, hoewel de Porie daarover het stilzwijgen had bewaardtot erfelijk vorst van Servië heeft verklaard. Ook verzekert men thans dat de Porte niet tot eene gewapende tusschenkomst in de Donauvorstendommen zal overgaanmaar zich tot het inleveren van een protest legen de gedane verkiezingen bij de mogendheden zal bepalen. De wanorde in de Turksche finanliën heeft eene onbegrijpelijke hoogte bereikt, en dit is eene kanker, die gevaarlijker voor het rijk is dan de zucht naar emancipatie die zich aan de oevers van den Donau openbaart. Als de Turksche soldaat niet het voorbeeld van ingetogenheid en geduld was, zou de Sultan noch in Azië noch in Europa niet ée'n regiment, aan zijne zaak getrouw, meer bezitten. Nationale trots houdt hen hijeen, ten einde tegen over de hen omringende volken stand te houden. Thans nu de Engelsche leening van 100 millioenen is verslonden en de Sultan voor zijn eigen persoon geld tegen hooge rente opneemt, weet men niet welk middel er uitgedacht zal worden om den afgrond te dempen. De weelde van het serailwel verre van te verminderendreigt toe te nemen. Men had nog verwacht dat de berigten omtrent de feestendie er bij gelegenheid van het huwelijk van de dochter des Sultans zullen gegeven worden, overdreven warenmaar latere beriglen doen aan de echtheid daarvan niet meer twij felen. Men zal tenten in de open lucht opslaanen gedurende eenige weken feest vieren. De geheeie bevolking kan daaraan deelnemen, want de tafel is toegankelijk voor al de inwoners van Konstantinopelals een blijk van de milddadigheid van hunnen vorst. De regering en het volk wedijveren om het land ten gronde te rigten. PROMOTIE AAN DE LËYDSCHE HOOGESCiiOOL. Den 15dcn Februarij de heer E. B. A. N. Melort, van 's Gravenhagein de regten na openbare verdediging van zijn specimen: De appellandi facili tate in causis criminalibus. STA ES fe - S» E 88. a 3» T E ft' VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 17don February 1859, 'snamiddags ten 2 ure. On dertverpen 1°. Benoeming van een 2dcn praeceptor aan liet Stedelijk Gymnasium. 2°. Voorstel van Curatoren, betreffende de tijdelijke vervulling der betrek king van onderwijzer in de Fransche taal en verdere daartoe betrekke lijke voorstellen. 3°. Verordeningen regelende de heffing en invordering cener plaalsel. directe belasting over 1859. 4°. Verordening omtrent het rijden door de Maarsman- en Donkerslegen. 5°. Verzoeken om afschrijving der plaatse!, dir. belasting 1858, van W. C. de Sain, de wed. Graas, L. van Leeuwen qq. en W. Gerritsen qq. 6°. Voordragt tot het verkenen van afschrijving in genoemde belasting, aan eenige officieren van het garnizoen. 7". Onderhandsche verhuring van het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat. 8°. Verzoek van de Commissie van beheer over de kweekschool voor Zee vaart, om het gratis gebruik van de gehoorzaal op 4 Maart.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3