algcmeene beschouwing voorafgaan; eene beschouwing, naar hij meent, peremptoir. Het beroep in cassatie moet, zegt pleiter, niet verworpen worden, omdat aan de aangevoerde middelen een feitelijken grondslag ontbreekt, maar om dat het arrest van het hof op een feitelijken grondslag rust. De hooge raad kon alleen oordeelen over de vraag: is de wet geschonden en verkeerd toe gepast? zonder de door den judex facti aangenomene feiten te beoordee- len, en wanneer aan dat beginsel het arrest wordt getoetst, dan volgt daaruit, dat het bestreden arrest niet vatbaar is voor een beroep in cassatie, key den toch heeft niets bewezen dan eigendom van vischregten de hooge raad moet in deze uitspraak des eersten regters berusten; hij mag in geen nieuw onderzoek over de genoegzaamheid van het geleverd bewijs treden. Waaruil zou Leydcns regt op het vischwaler voorlvloeijenUit titels, en welke zijn die titels? liet charter van 1433 en dat van 1583. Maar nu beweert de vorige regter: daaruit blijkt niet van uw eigensdomsregt op het vischwater (en niemand kan vermeenen wat een raadslid van Leyden ver meend heeft, dat men door het koopen van den canon, meer kon verkrij gen dan hetgeen men aanvankelijk in erfpacht had), en die uitspraak des regters is geen non liquet, maar eene zeer stellige beslissing, geene ambi guïteit, want het hof zegt zelf dat dit uit de duidelijke bewoordingen der titels voortvloeit. Is dat regt van eigendom van vischwater een gevolg van verjaring? Maar het hof zegt ipsis verbis, dat de regtbank te regt geoor deeld heeft, dat verkrijging van eigendom door verjaring in casu onmoge lijk is. Eindelijk wat beteekent het renvooi, door Leyden gevraagd? De judex facti toch heeft geen enkel punt onderzocht, en slaat dit vast, dan zou het arrest eerst moeten worden gecasseerd. Daartoe zou een der mid delen van cassatie moeten worden aangenomenmaar wanneer nu ieder middel is gerigt tegen eene feitelijke decisie, dan is de grond tot cassatie geheel belemmerd. Wanneer men, 2egt pleiter, het gehcele arrest èn in zijn geheel èn in zijne onderdeden nagaat, zal men er niets in vinden, waarbij in cassatie kan worden teruggekomenalles in het arrest heeft een feitelij- ken grondslag. Slechts langs e'e'n weg had het arrest aangevallen kunnen worden, wanneer wettelijke bepalingen omtrent bewijs of interpretatie van overeenkomst waren miskend gewordendat is niet het geval geweesten ook door Leyden niet beweerd. Dus het gehcele beroep van Leyden stuit af op dc feitelijke beslissing van den vroegeren regter. Ten overvloede echter de aangevoerde middelen van cassatie nagaande betoogt pl.dat het charter van 1433 slechts eene handeling van den souve- rein was, als privaat persoon, en het dus niet als wet kan gelden; dat de bewering onjuist is, alsof hel hof de publicatie van 1451 1453 en 1454 zou hebben ter zijde gesteldmaar dat het hof ze heeft onderzocht en niet afdoende heeft bevonden, dat hel duidelijk en niet te verwonderen is, dat daarin van meeren gesproken wordt, omdat, wanneer men regt in wa ter heeft, men zeer wel op water verordeningen kan uilvaardigen; dat de keur van Leyden van 1594als eene interpretatie van den erfpachts- brief, niet kan in aanmerking komen, omdat Leyden zelf geene uitlegging aan dat stuk kon geven. Wat het beroep op art. 1509 B. W. betreft, in verband met de overeen komende wet uit de Pandecten, het stuit af op zijn vroeger betoog, dat geene ambiguïteit door de regtbank is aangenomen. Die aanhaling van Ro- meinsehe wetten noemt spreker een bloot uitkramen van geleerdheidge heel overbodig, omdat, wanneer die bepalingen in onze wet zijn overgeno men onze wetsartikelen moeten worden aangehaalden zijn zij niet over genomen, zij ook alle toepassing missen. Pleiter zet verder uiteen, dat art. 592 B. W. niet is geschonden, even min art. 2000 verkeerd toegepast. Het punt der schadevergoeding beschouwendemerkt hij opdat Leyden daarmede zelve zich verlegen gevoelde. Zij beklaagt zich over het niet ont vangen eener vergoeding wegens depossessio via factien tevens over het niet ontvangen eener vergoeding voor het ontnomen vischregt, waarvan toch dc eigendom erkend is. Beide punten stuiten wederom af op de decisie der regtbank, waartoe dc referte van het arrest van hel hof betrekking heeft. Dc slaat heeft geene onbehoorlijke daad gepleegd, zegt de regtbank, de staat kan u niet onteigenenomdat hij zelf eigenaar was. En wat de ver goeding voor uw vischregt betreft, daarvan kan in dit geding de rede niet zijn. Blijkens dagvaarding, wordt eigendom geïndiceerd. Alzoo zijn noch art. 645 B. W., noch de grondwet miskend. Vraagt Leyden vergoeding voor haar vischregt, het is reeds door den pleiter van antwoord gezegd, de staat is daartoe bereid, doch dit is buiten het tegenwoordig geding. Op Vrijdag, 18 Maart, zal de proc.-generaal van Maaneu in deze zaak conclusie nemen. Naar wij vernemen zijn er tusschen de regering en de heeren Sloct en Reuchlin, zoowel als met andere belanghebbenden bij andere lijnen ernstige onderhandelingen aangeknoopt, om nieuwe overeenkomsten te slui ten op andere grondslagenmeer overeenkomstig met dc denkbeeldenvan wege de groote meerderheid van de leden der tweede kamer in haar verslag over de spoorwegen nedergclegd. Het streven der regering moet bovenal zijn, om, zoo mogelijk, die onderhandelingen ten spoedigste te doen af- loopenten einde weldra met nieuwe voorstellen bij de wetgevende inagl te kunnen optreden. Naar men wil, hebben de onlangs gehouden buitenge wone ministerraden bovenal de zaak der spoorwegen, waaraan de regering al hare aandacht wijdt, tot onderwerp van overwegingen gehad. Men weet dat het groote bezwaar van sommige industriëelen tegen hel nieuwe ontwerp-tarief van in-, uit- en doorvoer gelegen is in hel aannemen van het beginsel van heffing naar de waarde voor alle goederen. Men wil dat dc minister van finantiën in dit bezwaar zal trachten te gemoet te ko men door verhooging van het cijfer, dat thans in den regel op 5 is gesteld. RC.) De bijeenkomst van bh. inspecteurs van 'llager onderwijs, onder lei ding van den minister van binnenl. zaken is op 23 Maart aanst. bepaald. Te Amsterdam is Vrijdag 11. overleden de heer A. B. B. Taurel, di recteur van de graveerschoot der kon. akademie van beeldende kunsten aldaar en oprigler van de maatschappij Arti et Amicitiae. Het collegie van wetenschappelijke keurders te Amsterdambevonden hebbende dat een groot deel der aldaar verkocht wordende augurken koper bevat, doordien er, bij het inleggen daarvan, met hel doel om de kleur te verfraaijenSpaansch groen wordt bijgemengdheeft de ingezetenen ge waarschuwd tegen het gebruik vooral der hooge groene augurkenals voor de gezondheid hoogst schadelijk. Te Nijmegen brak in den morgen van den 12im dezer een felle brand uit in een aanzienlijk gebouw aan de Burgstraat, en wel zoo dat de bewo- j ners naauwelijks den tijd hadden hun leven te redden. Hel pand is grooten- deels vernield, maar men is er in geslaagd de belendende gehouwen te be veiligen. Het gebouw was voor brandschade verzekerd en zou eerstdaags door den hypotheekhouder, wegens wanbetaling der renten, worden ver kocht. De oorzaak van den brand is niet bekend. 1 Van de Dedemsvaart wordt gemeld dat men aldaar het plan heeft ge vormd om een gedenkteeken op te rigten ter eere van den heer baron van Dedem der, aanlegger van de Dedemsvaart, die in de provincie Overijssel zoo veel welvaart heeft verspreid. Het zal onthuld worden op 9 Julij e. k., zijnde de dag, waarop hel kanaal 50 jaren zal hebben beslaan. Naar men verneemt is de fabrikant L. I.te Tilburg, wiens fabriek en woning in October des vorigen jaars is verbrandin verzekerde bewa ring genomen. Op den 17den dezer zal voor het prov. geregtshof van Noordbrabant de zaak behandeld worden der personendie zich in het vorige jaar te Tilburg aan verregaande ongeregeldheden hebben schuldig gemaakt. 'sGRAVENHAGE, 15 Februarij. Bij gelegenheid van 's konings verjaardag zal door de nationale en de typografische zangvereenigingen aan Z. M. eene serenade met fakkellicht worden gebragt. Zoo als men weet, is de koning beschermheer van eerst- gemelde vereeniging. De hotels van de departementen van algemeen bestuur, als ook die der builenlandsche gezantenzullen op den avond van dien dag door gaz ver licht worden. Heden wordt in de kapel van II. M. de koningin-moeder eene pleglige godsdienstoefening gehouden, ter viering van haren naamdag. Donderdag avond zal er bij Z. K. H. prins Frederik een groot bal gegeven worden. Naar wij vernemen is het scheikundig onderzoek in de zaak van den generaal G.door de daartoe benoemde deskundigen, de heeren Vrijdag Zijnen en van der Burg, afgeloopen. Gisteren moet hun rapport bij den heer officier van justitie alhier zijn ingekomen. De heer Bnngener, predikant te Ge'nève, schrijver van verschillende, ook hier te lande bekende werken, is, naar men verneemt, voornemens naar Nederland te komen en ook deze residentie te bezoeken. Het thans rondgedeeld ontwerp van wet tot zamenstelling der regter- lijke raagt en het beleid der justitie, rust op het volgende stelsel: wegval ling der bestaande provinciale geregtshoven en hunne vervanging door raden van justitie, welke, in de plaatsen der tegenwoordige geregtshoven geves tigd, tevens de thans aldaar bestaande arrondissemenls-regtbanken zullen vervangenopdragt van het hooger beroepen legen de vonnissenin burger lijke zaken, in eersten aanleg door de raden van justitie en arrondissemenls- regtbanken gewezen, aan den hoogen raad; afschaffing van het appel, doch behoud van beroep in cassatie tegen de strafvonuissendoor de raden van justitie en arrondissements-regtbanken uitgesprokenuitbreiding der regls- magt van kantonreglers. De kanlongcregten zullen eene belangrijke som meer vorderen dan in den legenwoordigen stand van zaken vereischt wordt. De kosten voor het openbaar ministerie bij de kantongeregten worden ge raamd op 66.900. Aan de kantonregters wordt eene vaste bezoldiging toegelegd, met afschaffing van al hunne emolumentenvacatiën enz. De jaarwedden der griffiers bij de kantongeregten worden eenigzins verhoogd. De arrondissements-regtbanken zijn alle eene klasse in bezoldiging opge klommen. De hooge raad wordt zamengesield uit 16 leden, behalve den voorzitter en twee vice-presidentenen zal ƒ25.000 meer kosten dan tegen woordig. Het totale cijfer der uitgaven ten behoeve der voorgedragen reg- terlijke inrigting beloopt een maximum van 1.106.700. JFevee&e Siasnes' ties' Staten-Gene raai. Zitting van Dingsdag 15 Februarij. In deze zitting, waarin de kamer hare werkzaamheden heeft hervat, zijn de geloofsbrieven der nieuwe leden onderzocht en de hh. van Heuke- lomBetz en Begram bereids toegelaten. Dc voorzitter heeft daarna mede- deeling gedaan van de ingekomen wets ontwerpen. Vervolgens werd overgegaan tot de zamenstelling der afdeelingen. Als voorzitters zullen optreden de hh. Dirks, de Kempenaer, Duilert, Schim- raelpenninck van der Oye en Thorbeckc; als onder-voorzitters de hh. Dtl- prat, van Asch van Wyckflugenholtz, van Hall en Duymaer van Twist. Door den heer van Hoëvell werd voorgesteld om den minister van kolo niën uil te noodigen tot overlegging van al de stukken die licht konden verschaffen in de zaak der openstelling van havens in Nederl. Indië. Op voorstel van den heer Duymaer van Twist is besloten de beraadslaging daarover op een nader te bepalen dag te houden. CUlïKNLANDSCHË BKR iG TEN. BISSGGIK. BRUSSEL, 14 Februarij. Onlangs is melding gemaakt van eene hevige worstelingdie alhier tusschen eene zekere jufvrouw Jloutfort en hare dienstmaagd was voorge vallen. Men verneemt thans dat de eerstgenoemde, tegen verwachting, her stellende is, maar dat de dienstmaagd, door den slag die zij op het hoofd heeft ontvangen, en ook door de hevige ontroering, waarschijnlijk waan zinnig zal blijven. Op den I0d<m dezer is op zijn buitenverblijf overleden de voormalige burgemeester van Antwerpen, de heer dc Caters, in den ouderdom van 88 jaar. De heer de Caters voerde hel hevel te Gorinchem, toen deze stad in 1814 aan de verbonden mogendheden overging. Later lot burgemeester van Antwerpen benoemd, bekleedde hij die betrekking tot 1830, als wan neer hijgetrouw aan zijne staatkundige overtuigingnaar Holland vertrok en eerst na een aantal jaren naar België terugkeerde.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2