is het voorwerp der onafgebroken zorgen van ons geheel staatkundig leven geweest, altijd hebben wij Engeland als het onaantastbaar toevlugtsoord der vrijheid in alle tijden aangemerkt. De jammerkreten die uit Napels en Bologna opstijgen bereiken ook thans de oevers van den Theems nog, doch de tranen en verzuchtingen uit Milaan worden aan de Alpen door de Oos tenrijkers onderschept. Maar de zaak der vrijheid, des regts, der beschaving zegeviert in Engeland altijd. De minister herinnerde vervolgens dat de zaak der bevrijding van de negers in Engeland heeft gezegevierd, in weêrwil van de magtige belangen en de vooroordeelen der handelaars. Lord Derby, zeide hij, die zijnen edelen naam met deze zaak heeft verbonden, zal den roem van dien naam niet willen doen tanen door zich zelvcn tot medepligtige dergenen te maken, die de Italianen lot eeuwigdurende slavernij willen veroordcelen. Onze staatkunde is niet uittartend; wij zullen niet lot den oorlog aanhitsen, maar onze stem zal niet verzwakken als Oostenrijk zich wapent en dreigt PRUISSEN. BERLIJN, 10 Februarij. De doopplegligheid van den jonggeboren prins is op 22 Maartden geboor tedag van den prins-regent, bepaald. Onder de soldaten, die te Golha in bezetting liggen, heerscht eene ge vaarlijke oogziekte, waardoor er reeds velen blind zijn geworden. Dr. Grafe, een beroemd oogarts alhier, is derwaarts geroepen. Er is thans eene belangrijke ontduiking der belasting aan het licht gekomendoor den eigenaar eener suikerfabriek te Ochsensleben gepleegd. Die man heeft, reeds sints een aantal jaren het smokkelen bij de hand ge had, zoodat men berekent, dat hij den staat ongeveer 400,000 th. heeft te kort gedaan. Daar de boete het vierdubbele bedraagt en bovendien het te kort gedane moet terug betaald worden, loopt deze zaak over bijna twee millioen th. Drie ambtenaren van de belastingen zijn te dier zake gevan gen genomen; de fabriekanl is echter nog op vrije voeten. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Februarij. Aan de redactiën der dagbladen is bevel gezonden dat zjj artikelen over de finantiën des rijks voor de plaatsing aan de goedkeuring van den minister van finantiën moeten onderwerpen. De linanliële toestand blijkt dus zeer ongunstig te zijn. Naar men uit Frankfort schrijft zou het voorstel tot verbod van den uitvoer van paarden bij de bondsvergadering veel bijval vinden. TURKTE. Gelijk te verwachten was is de keus van den heer Couza tot hospodar, zoowel van Wallachye als van Moldavië, niet naar genoegen van de Porte. Het schijnt dat, zoo Frankrijk en Rusland in deze niet lusschen beide tre den zij zich in deze krachtig wil doen gelden. De oud-minister Ethem- Pacha is als buitengewoon commissaris naar de Donau-Vorstendommen ge zonden; 20 bataillons, met de noodige artillerie, zullen bij den Donau wor den vereenigden Ethem-Pacha is van de noodige volmagt voorzienom des noods die troepen de Vorstendommen te doen binnenrukken. Men wapent thans de reserve, maar de toestand der schatkist is zoo ongunstigdat het leger van Azië sedert 18 maanden geen soldij heeft ontvangenen de ambtenaren te Konstantinopel sedert 3 maanden niet zijn betaald. Aan de schuldeischers van de civile lijst is 10 pCt. aangebodenmaar dit is van de hand gewezen. In weêrwil van dit alles denkt men aan niets dan aan het tot stand brengen van luisterrijke feesten. Naar men zegt zou de Porie bij de Europcsche gezanten op eene her nieuwde bijeenkomst der conferentie te Parijs aandringen. De landdag te Belgrado heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Porie, waarbij zij de verkiezing van vorst Milosch bekrachtigde, omdat daarin van het regt van opvolging en de keuze des volks geene melding wordt gemaakt. De oneenigheid in den ministerraad neemt zeer toe. Tegen den minis ter van finantiën is door een zijner amblgenoolen eene klagt wegens geld verspilling ingediend, maar men gelooft niet dat het zal baten. De Sultan is besluiteloos en kan niet tegen den stroom oproeijen. Eene deputatie van Christenen uit Bulgarye zou, volgens een berigt uit Konstantinopel, naar Broessa verbannen en hare leden in de gevangenis geworpen zijn. Te Erzeroem heeft op 21 Januarij weder eene aardbeving plaats gehad. O O 18 T-IN D IE. BATAVIA, 25 December. De generaal-majoor E. C. C. Sleinmetz is benoemd lot bevelhebber der expeditie tegen Boni. In de hoofdplaats van de ads.-residentie Buitenzorg is een levende tijger aangebragt, die men in die streken was maglig geworden. Dit dier zal herwaarts worden opgezonden. Volgens berigten uit Palembang is de slaat van zaken aldaar onver anderd gebleven. Het getal der muitelingen te Djalli berekende men slechts op 500 a 600 man. Sedert eenigen lijd werd in het landschap Boeleleng, op het eiland Baliveel tegenstreving ondervonden van zeker hoofdgenaamd Njoman Gempol, die geen gelegenheid liet voorbijgaan, om het landsbestuur tegen te werken en te trotseren. Zijne handelingen werden van dien aard, dat het gouvernement het noodig achtte, hem deswege ter verantwoording naar Batavia op te roepen. Toen hij weigerde aan dezen last te voldoenwerd besloten zich met geweld van hem meester te maken, waartoe het 13de ba- taillon infanterie, benevens drie stoomschepen, onder de leiding van den kapitciii-luit.-lcr-zcc J. A. K. van Hasselt, werden bestemd. Nadat de troepen te Boeleleng waren ontscheept, werd de kampong Bandjar Djawa, waar Njoman Gempol zich ophield, spoedig vermeesterd. Hij wist echter met zijner, aanhang te ontkomen, waarop hem een termijn van drie dagen werd gegeven om in onderwerping te komen. Toen die termijn verstreken en niet aan den eisch voldaan was, werd hij door de troepen vervolgd, die in eenige kampongs van zijnen aanhang tegenstand ondervonden. Daar echter de hoofden en de bevolking niet op zijne hand waren, kon hij zich niet lang staande houden, maar werd op den 18dcn dezer door de bevol king uitgeleverd, en is hij reeds herwaarts gezonden. Omtrent den stand van zaken in Djambi zijn gunstige berigten ont vangen. De goede gezindheid der bevolking verbeterde voortdurend. Vele Djambinezen, gevolgd door hunne vrouwen en kinderen, keerden, sedert het vertrek der oorlogsschepen en van een gedeelte der expeditienaar de hoofdplaats terug. De nieuw opgetreden Sultan zou zich voor korten tijd naar de binnenlanden begeven om zijn gezin af te halen. Hij wendt alle pogingen aan om de zaken op eenen goeden voet te brengen. Van Samarang meldt men dat op 18 Nov. eene der schuren van de particuliere tabaks-onderneming van den heer von Ende, te Goeboeg (afd. Demak), door den bliksem is getroffen. De brand, die daarvan het gevolg was, werd echter spoedig gebluscht, zoodat er niet meer dan 5000 ffi tabak verloren zijn gegaan. Volgens een berigt uit Cheribon zijn ook in het district Beber twee inlanders door den bliksem getroffen, waarvan een ter stond dood was. Ook meldt men van daar dat een negenjarig kind van een inlander, tusschen twee vechtende buffels geraakt, van de verwoede dieren zulke hevige stooten had bekomen, dat het onmiddellijk overleden is. Daar het bekend isdat deze dieren hunne herders dikwijls met levensgevaar te gen aanvallen van tijgers beschermen, schijnt dit ongeluk wel eene bijzon dere vermelding te verdienen. STADS-BERBGTEN. Loting voor de JVationule JMLilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, ontvangen hebbende de alphaketische naamlijst van al de personen, die aan de ligting der Nationale Mi litie, van dezen jare 1859, deel moeten nemen; doen te weten, dat voornoemde naumlijst voor elk der daarbij belanghebbenden ter inzage zal liggen in een der ver trekken van het Raadhuis, van Maandag den 1 -ld«n Fehruarij aanstaande lot Dingsdag den 22stcn daaraanvolgende, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zonde zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeien worden weggelaten hiervan aan den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loling zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Woensdag den 23slen Februarij 1859, des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met eene der letters: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L. En op Donderdag den 24sten Februarij 1859 des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met eene der letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, IV, X, Y, Z. Ieder ingeschrevene zal bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitge drukt, terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig billet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dag der loling ter Secretarie kan worden afgehaald; zullende de lotelingcn het regt hehbenom bij de oprolling van de loting-nommers op den 23sten Februarij 1859, 's morgens ten 10 ure, zich te komen overtuigen, dal al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wie. zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en bet uur, in bet oproepings-billet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, deze alsdan aan den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letden, 9 Februarij 1859. D. T1EISOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. KERKNIEUWS. LEYDEN, 12 Februarij. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van ds. H. T. de Blaauwheeft de algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier gisteren het volgende 12-tal gemaakt: dd. Schuuring, te Hoorn; Scheller, theol. doet., te Enschede'; van Anrooy, te Kampen; Rauwenhofï, theol. doet., te Dordrecht; Damste', te Kockange; von Baum- hauer, theol. doet., te Zutphen; van der Scheer, te Middelburg; van Griel huizen te IlarlingenKochte DoesburgPiersontheol. doet.te Rotter dam Jans, te Westzaan; en Mocns, te Sneek. ROTTERDAM, 11 Februarij. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is, uit het vroeger opgegeven drietal, beroepen ds. W. P. Scheuer, pred. te Leeuwarden. AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: Mr. 11. 1'. vak KAATUOVEN en Leiden, 11 Februarij 1859. II. C. SPANDAW. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 63 jaren, de Wei-Edele Zeer Geleerde Heer Dr. J. ADRIAANS, Geneesheer alhier. Leiden, 10 Februarij 1859. II. M. ADRIAANS. Voor de talrijke blijken van deelneming en belangstelling, die wij bij het onlangs geleden treffend verlies mogten ondervindenzeggen wij langs dezen weg hartelijk dank. J. de WAL, Leiden, 12 Februarij 1859. J. P. de WAL, Servatius.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3