marinier ls,e kl. J. van Leeuwen, de matrozen lslc kl. W. Tjeiks, A. J. Korber, H. Basten, W. VeenslraW. Anllionisse en W. 't Hoen, de matrozen 2dc kl. J. C. Geluk en J. F. ten Hove, den machinist 3dc kl. BI. L. A. W. Komp en den marinier 3de kl. J. Slemmer, de matrozen 3de kl. J. Spee, H. Hylkema, W. F. van den Hagen, J. lloofd en G. Gro- nert, den iigtmatroos J. van der Pijl en den gezagvoerder van het civile sloomvaartuig Bennet, H. F. Bcrnoster; b. bij de landmagt: den officier van gezondheid l5te kl. J. Wrede; den officier van gezondheid 2de kl. F. J. Jorritsma, den lstcn luit. der infanterie J. H. Hafeli, den adj.-onderofficier der artillerie N. Wirtz, den sergeant-majoor P. J. Hartel en de sergeanten SI. G. Pfeiffer, W. .1. d'Avoine, J. Slunnik, J. Brom, R. Ruiter en T. W. van Bergen, van het wapen der infanterie, den sergeant der artillerie C. F. van der Heyde, en de flankeurs W. van der Loo en G. J. Kappert, van het wapen der infanterie. Z. BI. heeft zijne goedkeuring gehecht aan eene door den gouv.-gen. van Ned. Indië gedane overplaatsing bij het leger in Oost-Indië, van den 2den luit. van het leger hier te lande, A. S. J. van Resteren, die voor den tijd van 5 jaren bij dat in Oost-Indië was gedetacheerd. Aan den vice-admiraal H. Fergusonde kapiteins ter zee W. Steffens en C. Noorduynden kolonel J. J. Hinlopenkommandant van het 2dc reg. dragonders, en den kapitein A. JIunnikhuizen, militairen kommandant ter Kuste van Guinea, is pensioen verleend. Z. BI. heeft bepaald dat voortaan aan al de hoofdofficieren, of die met deze rangen zijn gelijkgesteld, en aan al de kapiteins, lste en 2dc luitenants, aan wie de residentie als vaste standplaats is aangewezeneene toelage ho ven hun tractement zal worden toegekend voor de meerdere uilgavenaan hun verblijf aldaar verbondenen welaan de hoofdofficieren van alle ran gen ƒ300; aan de kapiteins, l!,l! en 2de luitenants ƒ200. Gisteren heeft er ten hove eene groote soire'e plaats gehad, waaraan ongeveer 100 personen hebben deelgenomen. Aanst. fllaandag zal er ten hove weder een groot bal plaats hebben. Ruim 700 personen zijn tot de bijwo ning daarvan uilgenoodigd. Gisteren hebben de troepen, alhier in bezetting, in de vlakte van Waalsdorp manoeuvres in het vuur uitgevoerd, onder bevel van Z. K. II. den prins van Oranje. Op 's konings verjaardag zullen de leden van de 's Gravenhaagsche afdeeling der vereeniging het Metalen kruis (lc sectie) een kameraadschap pelijk diner houden. De deelneming is zeer aanzienlijk. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 Februarij. Volgens tijdingen uit Calcutta van 8 Jan. zouden de vroegere bcriglcn uit Indië ontvangen niet vrij van overdrijving zijn. De amnestie wordt door vele llindo's als een blijk van zwakheid aangezien. Te Toolsepore in Oude zouden nog 20,000 opstandelingen vereenigd zijn onder bevel van een broeder van Nena-Sahib. Uit China heeft men berigten ontvangen van 29 Nov. Lord Elgin was met 5 stoom-kanonneerbooten de rivier lot voorbij Nankin opgevaren, zijne laatste lijdingen waren van 24 Nov. Men was van gevoelen dat hij mede werkte om den opstand te bedwingen, ten einde de Engelschen bij de Chineschc regering in achting te brengen. Het laat zich echter aanzien dat de laatstgenoemde regering weinig gezind is om de gesloten verdragen te eerbiedigen. De thee was slechts in geringe hoeveelheid voorhanden. Volgens een berigt uit Bombay van 10 Jan., bij den Times ontvangen, was Tinnevelly in het presidentschap Bladras hel tooneel geweest van cenen godsdiensttwist, waarbij een aantal personen zijn omgekomen. Nergens in Indië is de Christen-bevolking zoo talrijk als te Tinnevelly, maar ook zijn de llindo's nergens meer dweepziek dan daar. De overheden, in hare zucht om twist voor te komen, waren er gewoon aan de vooroordeelen der Brali- mincn toe te geven. Doorgaans werd er aan lijkstaatsiën van Christenen verboden langs den voorgevel der pagoden of Hindosche tempels, en zelfs door straten, die door llindo's van hooge caste bewoond werden, te trek ken een verlangen waaraan te Bombay nooit is toegegeven. Te Tinnevelly was er, naar het schijnt, geen andere weg voor eene christelijke lijkstaalsie, dan die langs den voorgevel der groote pagode loopt. De Brahminen, zich op de inschikkelijkheid der overheden verlatende, trachtten den lijkstoet tegen lc houden. Dien ten gevolge werd men handgemeen. De Christenen werden door de Brahminen met steenworpen aangevallen, en het werd noodig den sterken arm tot herstel der orde in te roepen. Ongelukkig werden drie compagnien cipayers of inlandsch krijgsvolk uil de nabijheid aangevoerd en werd er gebruik van vuurwapenen gemaakt. Het gevolg was dat onder de volksmenigte 39 personen om het leven kwamen. Daar de ondervinding geleerd heeft dat oploopen van dweepzieke llindo's gemakke lijk door de politie worden bedwongen, is het te bejammeren dat men in dezen tijd van spanning zoo spoedig en onberaden van vuurwapenen heeft gebruik gemaakt. De verbetering en uitbreiding onzer vloot wordt met ijver voortgezet. Er zijn een aantal groote machines voor stoomschepen besteld en de heer Armstrong zat spoedig een groot aantal zijner nieuw uitgevonden kanonnen die zeer ver dragenleveren. liet getal der alhier verblijf houdende Italiaansche vlugtelingen is in den Iaatsten tijd zeer afgenomen. Nabij Fleetwood zijn twee stoomschepen zoo hevig tegen elkander ge varen, dat een derzelve oogenblikkclijk zonk, den kapitein, diens vrouw en kind, benevens twee matrozen in de diepte medeslepende; de overige matrozen wisten zich aan den boegspriet van het andere vaartuig vast te klemmen en werden gered. De generaal Coddringlor. volgt sir John Ferguson op als gouverneur van Gibraltar. Onlangs heeft het parlement van de Jonische eilanden het besluit ge nomen dat het de vereeniging van dien staat met Griekenland wenschelijk achtte. De lord commissaris, de heer Gladstone, had daarop aan de ver gadering onder het oog gebragt dat een zoodanig besluit onwettig was en dat zij om naar behooren te handelenharen wensch in een adres ter kennis der koningin moest brengen. Hieraan is thans door de leden van het par lement gevolg gegeven. In een adres aan de koningin hebben zij te kennen gegeven dat de redenendie aanleiding gaven tot de vestiging der zeven eilanden als eenen afzonderlijken slaat, niet meer bestaan, van wege de oprigting van het koningrijk Griekenland. In naam der beschaving en hunner nationaliteit, waarvan het gevoel hun levendig is bijgebleven, vragen zij aan de koningin om den eenigen en algemeenen wensch van het volk in overweging te nemen namelijk de vereeniging met Griekenlanden om zich met de overige mogendheden te verstaan, ten einde de tractaten van 1815in dien zin te wijzigen. Deze handeling van het parlement is door de bevol king met vreugde begroet. Corfu was gedurende twee avonden verlicht en door den aartsbisschop werd een plegtig Te Deum gezongen. Berigten uit Corfu van 5 dezer deelen mede, dat aldaar reeds een weige rend antwoord van de koningin was ontvangen. Volgens een berigt uit Sidney, in Australië, is Thacomban, vorst der Fidschi-eilanden in de Stille Zuidzee, geneigd die eilanden onder de be scherming onzer koningin te stellen. Hij wil zich daardoor aan de voldoe ning van eenigc regtmalige vorderingen der Vereeuigde Staten onttrekken. De vorst verlangt 9000 tot vergoedingwaarvoor hij 200,000 akkers land in eigendom afstaat. De Fidschi-eilanden zijn vruchtbaar en hebben eene bevolking van 200,000 zielen. FRANKRIJK. PARIJS 11 Februarij. Het baldat door de stad ter eere van prins Napoleon en zijne gemalin zal worden gegevenzal op Blaandag aanst. plaats hebben. De stad heeft daartoe 250,000 fr. beschikbaar gesteld. Volgens een gerucht zou de kardinaal Brimelli door den Paus met eene zending naar ons hof belast zijn. Van den heer E. de Girardin is thans een vlugschrift verschenenter beantwoording van het geschrift van den heer de la Gue'ronnière: Napoleon III en Italië. Zoo als men van hem gewoon is, bestrijdt hij met kracht en talent de denkbeelden en de voorstellen van zijne tegenpartij en komt lot de slotsom dat men Italië kan bevredigen niet door den oorlog of door de vernietiging der verdragen, maar door den vrede en het invoeren van hervormingen. Op het laatste moeten de mogendheden bij Oostenrijk blij ven aandringen. Wat zou het baten, aldus laat hij zich uil, dat Oostenrijk uit Italië werd verdreven. Deze mogendheid zou spoedig weder eene gele genheid vinden om zich van het Schiereiland meester te maken en het Ita liaansche staten-verbondonder voorzitting van den Paus, zou kostbare legers moeten onderhouden om zich te verdedigen. Ook Frankrijk mogt wel als beschermer van dat verbond steeds gewapend aan den voet der Alpen staan. De krijgstoerustingen worden steeds voortgezethetgeen strekt om aan de oorlogzuchtige geruchten voedsel te geven. Bij gebroeders Levy is thans verschenen het eerste deel van de verta ling van het werk van J. L. Blotley, Geschiedenis van het ontstaan en de vestiging van het gemeenebest der Vereeniqde Nederlanden, met eene inlei ding van den heer Guizot, die in dat stuk in eene vergelijking treedt van den toestand van Spanje, van de Nederlanden en van geheel westelijk Europa in de 16de en in de 19dc eeuw, uit het oogpunt der godsdienstige en staat kundige vrijheid. Te Orleans heeft op nieuw een aanzienlijk faillissement plaats gehad. De bankier Bordicr heeft zijne betalingen gestaakt. ITALIË. De troonrede door keizer Napoleon uitgesproken heeft door geheel Italië een diepen indruk gemaakt. Brieven uit Milaan, Venetië, Florence en Bo- logne getuigendat men in de woorden des keizers het onderpand ziet van eene betere lockomst voor het Schiereiland. De Opinione van Turijn zegt dat Frankrijk sinls lang zulke taal, zijner grootheid en magt waardig, niet heeft gehoord. Tijdens het verblijf van de groothertogelijke familie van Toskane te Napels, is de erfprinses Anna Mariaeene dochter van den koning van Saksenna eene korte ongesteldheid in den ouderdom van 23 jaren overle den. Zij laat haren echtgenoot slechts e'e'n dochtertje na. Volgens een schrijven uit Blodena zoude aldaar sprake zijn van de in voering van onderscheidene hervormingenzooals de herziening van het wet boek van koophandel en de instelling van eene reglbank van koophandel. Ook was er sprake om eenen nieuwen minister voor de aangelegenheden van landbouw en handel te benoemenom eene disconto-bank op te riglenenz. De geldleening door de Sardinische regering voorgesteld is door de vertegenwoordiging goedgekeurd. Het daartoe betrekkelijke wels-ontwerp is met 116 tegen 35 stemmen aangenomen. De rededoor graaf Cavour bij die gelegenheid gehouden, strekte voornamelijk om aan te toonen dat door de regering geene uittartende staatkunde werd gevolgd. Onze staatkunde, zcide de minister, is ten allen tijde aan zich zelve gelijk gebleven; zij is altijd nationaal en ltaliaanschmaar nooit revolutionair geweest. Daarna gaf hij een geschiedkundig overzigt van wat na het Parijzer congres ge beurd is. Oostenrijk, zeide hij, heeft eene aanvallende en uittartende hou ding aangenomen. Het heeft zijne krijgsmagt in het hertogdom Plaisance vermeerderd en ook eene indrukwekkende krijgsmagt op onze grenzen ver zameld. De noodwendigheid om in de verdediging des lands te voorzien is dus grootelijks geregtvaardigd. Het verbond tusschen Piemont en Engeland

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2