LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 11 FEDRUARIJ. De Courant wordt Maandag 7 Woensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers tv orden tegen 10 Centen afgegeven. BINKENLANDSCHE BEllIGTEN. LEYDEN10 Februarij. Naar men verneemt is aan kapitein jhr. van der Wyckbehoorende tot liet regiment rijdende artillerie alhier in bezetting, op zijn verzoek ontslag verleend uit zijne betrekking van regimenis-adjudant. Naar wij vernemen zal ook hier bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning, na afloop der parade, een luisterrijk militair feest plaats hebben, te geven door het alhier in garnizoen zijnde regiment rijdende artillerie, en dat bestaan zal in caroussel-njdenvoltige, gymnastie, scher men enz. enz. De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van 7 Febr. de onderkiesdistricten aangewezen in de hoofdkiesdistricten LeydenGouda, Delft, 'sGravenhage en Dordrecht, liet hoofdkiesdislrict Leyden bestaat nu uit de volgende onderkiesdistricten: Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Kat wijk, Valkenburg, Sassenheira (in verecniging met Voorhout), Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Ilillegom, Haarlemmermeer, Leydcr- dorp Koudekerk Soeterwoudc Voorschoten Alkemade Woubrugge Rijnsaterwoude, Aalsmeer, Lcymuiden, Uithoorn, Ter Aar, Nicuwveen cu Oudshoorn. Dij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gene- raal, in het hoofdkiesdistrict Tilburg gisteren gehouden, zijn er 1191 geldige stemmen tiiigebragl, waarvan op mr. C. C. A. Deens 582, op mr. L. Met- man 290 en op mr. J. II. van Mierlo 268. Dientengevolge herstemming tusschcn de hh. mrs. Beens en Meiman. Bij de herslemming, die in het hoofdkiesdistrict Amsterdam moest plaats hebben, zijn uitgebragt 2070 geldige stemmen, waarvan 1157 op den heer mr. C. van Ilcukelom en 913 op den heer mr. J. van Lennep. De eerstge noemde is dus verkozen. In '.et hoofdkiesdistrict Gorinchcm zijn bij de herstemming uitgebragt 1899 geldige stemmen, waarvan op den heer W. C. M. Begram 1043 en op den heer mr. G. Groen van Prinslerer 856. De eerstgenoemde is dus verkozen. lil Januari) zijn op den lloll. spoorweg vervoerd 77,105 personen en is ontvangen 78,148; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ118,415. Door de Ncderl. handelmaatschappij zijn bevracht 32 schepen, als voor Amsterdam 13, voor Rotterdam 9, voor Dordrecht 2, voor Middelburg 3 en voor Schiedam 5. Men verneemt, dat de commissie, benoemd om te onderzoeken de schade door den paalworm aan de defensie toegebragt, ijverig hare werk zaamheden voortzet en daarin door de militaire genie wordt bijgestaan. De minister van binnenl. zaken heeft aan den heer J. J. van derMaaden, te Amsterdam, vergunning verleend voor eene schroefsloonibootdienst lus- schen Amsterdam en Woerden. Te Grootammers is Maandag avond eene groole hofstede, bewoond door de landbouwers W. den Burger en J. Kok, een prooi der vlammen geworden. Een zeug met 10 biggen, 4 pinken, 2 paarden en 4 schapen kwamen daarbij om en van den inboedel werd slechts weinig geborgen. Tolgens loopendc geruchten zou dit onheil aan kwaadwilligheid van land- loopcrs moeten toegeschreven worden. Maandag 11. heeft op het raadhuis te Haarlem de laatste veiling van rijks gronden van den Haarlemmermeer-polder plaats gehad. Zij zijn gele gen nabij het stoomwerktuig de Cruquius bij Heemstede: sectie G 7, J 1 en 7, 21 bunders 58 roeden, 80 ellen, werden verkocht voor 4972 aan J. L. van den Burciite Haarlemsectie J 815 bunders 80 roeden 23 ellen, voor ƒ3000, aan H. A. Bultman Hz., te Amsterdam. Het Nieuwsblad voor den Boekhandel meldt, dat bij den officier van justitie le Zulphcn eene aanklagt is ingeleverd wegens hel nadrukken en verkoopendoor een Zutphenschen boekdrukkervan een gedeelte uit «Vondel gekroond," lyrisch dramatisch gedicht door W. J. Hofdijk, waar van het kopijrcgl den heeren gebr. Binger te Amsterdam toebehoort. Op den 7den dezer is te Uarlingen uitgezeild het fregatschip Noord pool, kapt. Helmers, met bestemming naar Noorwegen, alwaar het verder zal bemand worden, om ter robbevangst naar Groenland te kunnen gaan. Als een bewijs van den hoogen prijs van landerijen wordt gemeld dat te Pietersburen (prov. Groningen) eer.e boerderij groot 13.) bunders, die in 1823 voor 2785 werd verkocht, thans ruim 14,000 heeft opgebragt. Naar men verneemt zullen er in de omstreken van de stad Neuzen twee buskruidmagazijnen worden aangebouwd. De persoon van 11. W.voor eenigen tijd te Goes gevangen genomen uithoofde hij zich ten tijde der Belgische omwenteling aan desertie had schul dig gemaakt, is door den krijgsraad in Noordbrabant tot 10 jaren kruiwa- genstraf veroordeeld. Dezer dagen zijn te Oosterhout personen aangehouden, welke het zon derlinge bedrijf uitoefenden om des nachts de aan de longziekte gestorven en reeds begraven runderen van de huid te herooven. De hh. Lebobe en Verrue van Zandvoorde te Parijs hebben als verte genwoordigers eener aldaar gevormde maatschappij vergunning gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van het Nieuwe Diep over Alkmaar naar Haar lem. Zij verklaren, dat zij in staat zijn het daartoe benoodigde kapitaal, dat op 15,500,000 fr. of op 216,000 fr. per Ned. mijl wordt geraamd, te be komen. Zij zijn derhalve geneigd den aanleg van die lijn op zich te nemen onder de volgende voorwaarden1". subsidie der regering van 25 pCt. of 3,875,000 fr.2". vrijdom van registratie en overschrijvingsrcgten voor den aankoop van de benoodigde gronden, benevens vrijdom van invoerregten voor de tot den aanleg en de exploitatie van den weg vereischte bouwstoffen en het materieel3°. De fortificatie-werkendie ten gevolge van den spoorweg mogten uoodig worden geacht, zullen door den staat bekostigd worden. De maatschappij verbindt zich om een waarborg kapitaal van 600,000 fr. le storten. (llbl.) De kamer van koophandel te Amsterdam heeft op de bekende vragen van den minister van koloniën de volgende antwoorden gegeven 1°. Zal de ordonnantie van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van 31 Mei 1858 worden gehandhaafd, dan wel ingetrokken? De kamer kan op deze vraag moeijelijk een bepaald antwoord geven. Zooals uit het vol gende blijkt, acht zij niet wenschclijk, dat de ordonnantie onveranderd blijve beslaan. De tijd wanneer en de wijze waarop deze herziening zal plaats hebben, moet zij aan de regering overlaten. Vele omstandigheden, haar onbekend, kunnen daarop invloed uitoefenen. 2". Zullen de twee op Sumatra en de eene op Borneo open le stellen havens zoowel voor den in- als voor den uitvoer geopend zijn? De ka-'* mer ziet de noodzakelijkheid van het openen van meer havens op Sumatra en Borneo niet in, ten ware lokale omstandigheden aan deze nieuwe havens meer bloei mogten voorspellen dan aan de kleine reeds op Sumatra en Borneo geopend, en waarvan volgens UExc. verklaring, genoegzaam geen gebruik wordt gemaakt. 3°. Zullen de 16 havens op Java enkel voor den uitvoer geopend zijn? 4°. Zullen enkele der bedoelde 16 havens voor den invoer worden open gesteld, cu zoo ja, welke? Deze beide vragen wenscht de kamer le gelijkertijd le beantwoorden, om het naauwe verband, dat tusschcn dezelve beslaat. De kamer is voor liet openstellen voor den uitvoervan al die havens, welke voor den afvoer van producten van belang kunnen worden geacht, waardoor dan het verzeilen naar de hoofdhavens vervalt. Hel open stellen van al deze havens voor den invoer acht de kamer niet wenschelijk. Zij kan zich niet voorstellendat daaraan behoefte bestaat en voorziet daar uit groole moeijelijkheden. Een geringer getal komt haar voldoende voor. De aanwijzing daarvan te doen door het bestuur op Java, dat in die keuze onder anderen zoude moeten worden geleid door: meerder of minder afstand van de drie hoofdhavens; beier of minder goede gelegenheid lot het vervoer der aangebragle goederen naar de binnenlanden; de veiligheid der havens als ligplaats van schepen; en de talrijkheid der bevolking in de nabijheid gevestigd. 5°. Zal het onder n°. 46 van het Indische Staatsblad van 1841 opgeno men besluit van den gouverneur-generaal van Ncderl. Iudië geheel worden ingetrokken zoowel waar het thans werkt, als waar het met 31 Mei aan staande in werking zou komen? De kamer wenscht, dat in iedere ha ven, die is opengesteld of waar dit het geval zal zijn, het stelsel van d i f Fe - renliële regten, zoowel bij den nil- als bij den invoer, worde toegepast, en dus ook de certificaten van Nederlandschen oorsprong worden erkend. In dien daartegen eenig bezwaar mogt beslaanbehooren deze havens gesloten le blijven, lol dal dit bezwaar uit den weg is geruimd. Ten slotte dringt de kamer er met nadruk op aan, dat slechts dan in Indië havens mogen worden opengesteld, wanneer het Indisch gouvernement verzekerd is ze behoorlijk met bekwame en eerlijke ambtenaren te kunnen bezetten. 'sGRAVENHAGE, 10 Februarij. Z. BI. heeft den luit.-kolonel E. A. Frantzen, kommandant van het lslc reg. vesting-artillerie, benoemd tot kolonel en hem levens, op zijne aan vrage, wegens langdurige dienst op pensioen gesteld. Men verwacht dat, bij gelegenheid van 's konings verjaardag, bij het leger onderscheidene benoemingen en bevorderingen zullen plaats hebben. Z. K. II. de prins van Oranje heeft het hem, door hel hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, aangeboden lidmaatschap met welgevallen aangenomen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1