LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 9 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdng uitgegeven. Die van Maandag komt uit Züturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven BmWEWLANDSCHE BKRIGTBN. I LEVDEN, 8 Februarij. lieden middag len 12 ure legde de hoogleeraar J. II. Sluflken in de j groote gehoorzaal van het akademie-gebouw de waardigheid van rector magnificus neder met het houden eener pleglige redewelke tot onderwerp had de beantwoording der vraag: op welk cene wijze de ervaring voor de cenige bron der kennis is te houden quomodo experientia omnis nostrae cognitionis fons sit habendus unicits). Na het uitspreken dezer rede ging de hoogleeraar over tot de mcdedeeling van de lolgevallen der hoogeschooi gedurende het afgeloopen akademiejaar. Hij stond achtereenvolgens stil bij het verblijf van den prins van Oranje aan de Leydsche hoogeschooi, het smartelijk overlijden van den burgemeester-curator, graaf van Limburg Sti- rumen dat van den voormaligcn curalor van Ewyck tot de Bildl, de voor onze gemeente en onze akademie heilzame vruchten belovende benoeming van mr. Tieboel Siegenbeek tot burgemeester en curator, het eervol^emeri taat aan den verdienstelijken hoogleeraar van Assen verleend, en de gun stige beschikking des konings om de plaats van dezen door de twee bekwame reglsgeleerden, de bh. van Ëoneval Faure en Goudsmit, te doen innemen. Tot de akademische inrigtingen genaderdvermeldde de redenaar met blijd schap de buitengewone toelage aan de akademische bibliotheek loL aankoop van boeken toegestaanbragt hij hulde aan de verdiensten van den afge treden bibliothecaris den hoogleeraar Geel, en begroette hij den heer dr. Pluygcrs als opvolger van dezen, vvenschtte hij de hoogleeraren J. van der Hoeven en Schlegel geluk met hunne aanstelling tot opperdirecteur en direc teur van het museum van natuurlijke historieachtte hij de sterre- kunde en den ten opzigle dezer wetenschap zoo buitengewoon verdien stelijken Kaiser gelukkig dat men eindelijk tot de oprigting van eene nieuwe sterrewacht was overgegaanofschoon hij zijn leedwezen niet kon ontveinzen daL dit niet anders dan ten koste van den akademi- schen kruidtuin had kunnen plaats grijpenenz. Zich daarop tot de akademische jongelingschap wendende, herdacht de spreker het treurig afsterven der heeren W. L. Weijer en F. A. W. van Campen, beiden can- didaten in de geneeskunde, en rekende hij het zich ten slotte tot een voorregl dal zijn rectoraal gezag nooit had behoeven tusschen beiden te treden om orde en tucht te handhaven. De plegtigheid werd door een groot getal belangstellenden bijgewoond. Dezen middag wordt door den aftredenden rector aan de curatoren, hoogleeraren en andere genoodigdcn in hel gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen een maaltijd aan geboden en na alloop der gebruikelijke serenades, die zich deze keer door toevallige omstandigheden slechts tot drie zullen bepalenzullen de studen ten zich in den schouwburg aan een vriendschappelijk maal vereenigen. De hoogleeraar A. E. Simon Thomas heeft thans het rectoraat onzer hoogeschooi aanvaard en als secretaris van den senaat is opgetreden de hooglceraar J. 11. Stuff ken. Bij kon. besluit van 4 Febt'. is benoemd tot kommandant van het huis van militaire detentie nabij deze stad, de majoor op non-activiteit SI. van Altenhoven. In de maand Januarij 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 100 per sonen als14 mannen 22 vrouwen29 zoons en 35 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 114 kinderen, als: 45 zoons en G9 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 8 huwelijken. Naar wij vernemen is door Z. SI. den koning bepaald, dat het getal militairen, dat in den loop van dit jaar tot aanvulling van de landmagt naar de Overzcesche bezittingen zal worden uitgezonden, 1600 zal bedragen. Onder dat getal zullen ook begrepen zijn eenige aanbevelenswaardige onder officieren en korporaals, welke voor bevordering lot den rang van officier bij de wapens der infanterie en artillerie in Indië in aanmerking zullen komen. Eergisteren overleed te Amsterdam, na eene kortstondige ongesteld heid, dr. J. J. Yiotta, een man die in verschillende betrekkingen aldaar nuttig werkzaam was. Velen onzer sladgenooten zullen zich nog wel den man herinneren die, toen hij als student aan onze hoogeschooi verkeerde, zich door uitstekende muziekale talenten onderscheidde en zoo wel bet studenten-concert Sempre Crescendo als het muziekgezelschap Musis Sacrum lot sieraad verstrekte. Naar men verzekert, zal op 26 April eerstkomende een vergelijkend examen worden gehouden van adspirantenom geplaatst te worden als sur numerairs bij het vak van registratie en domeinen. Dat examen zal te Utrecht plaats hebben. Uit eene raming van den oogst hier te lande in 1858, vergeleken met de gemiddelde opbrengst in gewone jarenblijktdat de tarwe in 1858 op- bragl 20 Ned. mudd. per bunder (gemiddeld 22)rogge 23 (gelijk met het gemiddeld); zomergarst 24 (gemiddeld 31); wiulergarst 40 (gemidd. 41); haver 29 (gemidd. 37); boekweit 20 (gemidd. 21); boonen 13 (gemidd. 25); erwten 10 (gemidd. 22); aardappelen 179 (gemidd. 129); koolzaad 13 (ge midd. 21); vlas 224 (gemidd. 492). Men ziet uit deze vergelijking, dat het jaar 1858 voor rogge, winlergarst en boekweit een gemiddeld jaar was; voor tarwe minder dan gemiddeld; voor zomergarst en haver nog minder; voor boonen en erwten de helft minder dan een gemiddeld; en eveneens voor koolzaad en vlas ongunstig was, daarentegen hoogst voordeelig voor de aardappelendie 50 mud per bunder meer dan in een gemiddeld jaar opleverden. Uit Deventer meldt men dat eene boerendienstmeid te Olst, na 3 of 4 dagen in hare dienst ziek te zijn geweest, naar het ouderlijke huis werd gebragt, waar zij een paar dagen later overleed, liet bleek toen dat zij in doeken een pas geboren kind verborgen had, terwijl zij van het oogenblik harer bevalling haar werk had verrigt en geen vermoeden had opgewekt. Men meldt uit Stadskanaalgemeente Wiidervankdat daar een zeer stoute diefstal is gepleegd. Een of meer dieven namelijk hadden de driestheid, om een aan W. Noorlag toebehoorend hok, dat onmiddellijk achter het huis gebouwd was, des nachts open te breken en daaruit van twee schapen het dikste mede te nemen en in een stuk land, achter den tuin van Noorlag gelegente slagten. De dader of daders hebben alles medegenomenbehalve de ingewanden en den kop. De justitie doet ijverig onderzoek. liet nieuwsblad van Bergen-op-Zoom vestigt de aandacht op een aller- gewigtigst onderwerp, namelijk: de dezer dagen gedane aanvrage bij het ministerie van binnenl. zaken, om concessie tot den aanleg van een verbiu- dings-kanaal der Schelde met de Maas én den Hijn, door den hoog edel-gest. heer J. E. van Gorkum, oud generaal-majoor van den generalen staf. Tot de uilvoering van dit kanaal wordt het benoodigd kapitaal begroot op 12,000,000. Te Zierikzee had in de vorige week een treurig voorval plaats. Schipper Bakker trof het ongeluk dal bij het aandoen der haven zijn vaartuig vol water liep en zonk. Twee andere schippers, het gevaar ziende, begaven zich terstond naar de plaats des ongevals. Schipper Bakker was, toen zij daar kwamen, reeds verdronken. Zij smaakten evenwel de zelfvoldoe ning, dat hunne menschlievende pogingen niet geheel vruchteloos waren, daar Dirk Wagener, knecht op het gezonken vaartuig, die zich aan een plank had vastgeklemd en met de golven worstelde, door hen van den dood gered mogt worden. De verdronkene laat eene zwangere vrouw en twee kinderen na. Volgens een schrijven uil Paramaribo aan de li. C. heeft de gouver neur der kolonie, generaal Schimpf, zijn ontslag gevraagd. Een aantal in gezetenen in de genoemde staddie den gouverneur niet gaarne zouden zien vertrekken, hebben besloten een adres aan Z. M. den koning in te dienen, hel verzoek inhoudende, om hel gevraagde ontslag niet. te verleenen. 's GRAVEND AGE 8 Februarij. Z. M. heeft goedgevondenaan C. W. van Bergen en G. W. Inge- nool, gezagvoerders van stoombooten, varende tusschen Russische havens, vergunning te verleenen tot het dragen van de groote gouden medaille voor dienstijver aan het St. Slanislaus-Iint, waarmede zij door den keizer van Rusland zijn vereerd. ENGELANl). LONDEN. 7 Februarij. De reis van de koningin naar Berlijn moet thans voor goed opgegeven zijn; men spreekt er evenwel van, dat de prins en de prinses Frederik Wilhelm van Pruissen in den zomer deze stad zullen bezoeken; de koningin zoude van hare zijde in het najaar een bezoek Ie Berlijn alleggeri. Volgens de Morning Star zal de regering binnen drie weken de wet ter hervorming van het kiesstelsel bij het parlement indienen. Aanst. Donderdag zal er bij H. M. de koningin-moeder weder eene groote soire'e musicale, dramatique et dansante gegeven worden. Gisteren heeft er een zeer langdurige ministerraad plaats gehad die wederom door den minister van koloniënwerd bijgewoond. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamhedenop Dingsdag 15 dezer. De persoon van J. v. D.die sedert ongeveer eene maand vermist werd, en waarover verschillende geruchten in omloop waren, is thans nabij deze stad gevonden. Hoezeer reeds tot een slaat van gehecle ontbinding overgegaan, is hij evenwel in het bezit gevonden van al de voorwerpen, die hij bij zich had, toen hij zijne woning te Voorburg verliet. Vermoedelijk is hij ten gevolge van de duisternis en de mist, die in den nacht, toen a het ongeluk gebeurde, heerschten, in het water geloopen en omgekomen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1