LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 7 FEBRUARIJ, N". 1G. I De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdig uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiitrdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 i?i het jaar; de afzonder lij ke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN5 Februarij. Dingsdag aanst. den 8sl™ dezer, des middags ten 12 ure, zal de lioog- j leeraar J. II. Stufïken, met het houden eencr plegtige redevoering in de groote gehoorzaal der altademie, de betrekking van rector magnificus over dragen aan den hoogleeraar A. E. Simon Thomas. Wij meenen bij deze onze stadgenooten opmerkzaam te moeten maken op het concert, hetgeen de vereeniging van Leydsche musici voornemens is op Woensdag aanst. alhier te geven, en waarop zich onder anderen zal b doen hooren fraulcin Mösner, uit Saltzburg, cene jonge dame, die in het buitenland, door haar spel, dal in waarheid kunst is, den grootsten roem verworven heeft, en haar instrument, de harp, uit de,lage sfeer, werwaarls het in den regel gebannen is, tot eene hoogte heeft verheven, welke de uil- stekcndsle kenners bewondering afdwingt. Naar men verneemt is kapitein Elout die, gelijk vroeger is gemeld, door Z. M. voor een jaar op non-activiteit is gesteld, als kommandanl der compagnie rijdende artillerie, te 's Gravenhage verblijf houdendevervangen door den kapitein van gemeld wapen, van Rappard, die bij hel corps alhier was ingedeeld. Wij hebben vernomen, dat de eerste sectie van de alhier gevestigde afdeeling arrondissement Leyden van het Metalen Kruis zich voorgesteld heeft 0111 den verjaardag van Z. BI. den koning op den 19Jcn dezer, thans nu die wederom voor het eerst na den dood van 's konings broeder, prins Alexander, feestelijk zal worden herdacht, te vieren met een eenvoudig maal, op kosten der secliekas aangeboden aan een bepaald aantal oude krijgsmakkers, behoeftige maar brave soldalen van 18301831, geregligden lot liet metalen kruis. Aan dit voornemen en de oproeping van die gereg ligden, reeds door aanplakking van gedrukte biljetten medegedeeld, willen wij gaarne eene meerdere bekendheid trachten te gevendoor er in deze regelen de aandacht onzer lezers op te vestigen. Ieder hunner zal gaarne zijne behoeftige stadgenooten, die in de boven omschreven termen vallen, aansporen, om zich volgens de oproeping, met overlegging van hunne bre vetten, eervol ontslag uit de dienst, en getuigschrift van goed burgerlijk gedrag, af te geven door den heer hunner gebuurte, aan tc melden bij het sectie-lid, den heer 1). A. Hendriks, eersten commissaris der policie alhier, vóór of uiterlijk op den 12den dezer, des voormiddags van 10—2 ure, aan het locaal der policie. De ligling der nationale militie voor 1859 is bepaald op 9402 man schappen, waarvan Zuidholland er 1766 moet leveren. g Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 165 lol 195 personen. Van Noordwijk schrijft men ons van den 4d™ dezer het volgende: lieden had alhier de publieke aanbesteding plaats van het maken van een' grindweg van het station Piet-Gijzenbrug van den Holl. ijzeren spoorweg door Noordwijk-Binnenmet een' zijtak van Noordwijk aan Zee, door Katwijk aan den Rijn, naar Wassenaar. Van dit werk is, behoudens hoogcre goedkeuring, aannemer geworden de heer D. Volker te Dordrecht, voor de som van ƒ39,700. Zoo zal dan eindelijk in eene lang bestaande be hoefte worden voorzien cn eene hoogst nuttige verbetering van wegen lot stand komen, waardoor vier aanzienlijke gemeenten in Zuidholland eene goede en geregelde gemeenschap verkrijgenzoo wel onderlingals door de aanslui tende spoor- en straatwegenmet de omliggende steden en gemeenten. Ongetwijfeld is het te verwachten dat het algemeen belang, ook builen de bedoelde vier gemeenten, door deze weg-verbetering grootelijks zal worden bevorderd. In den nacht van 3 op 4 Febr.omstreeks 4 ure, had er in het llaagsche bosch het volgende voorval plaats, dat sehroomelijke gevolgen had kunnen hebben. Een rijtuig bespannen met twee paarden cn gereden door den heer Flens van Laegwater, stootte, ten gevolge der duisternis, bij een .draai zoo hevig op een paaldat genoemde heerbenevens de koetsier die naast hem zat, over hel slikbord geworpen werd, terwijl de strengen der paarden cn de veren van hel rijtuig braken. Gelukkig hieven de paarden dadelijk stilstaan, zoodat dit voorval geene ernstige gevolgen had, De heer Flens heeft alleen eene ligtc wonde aan het been bekomen, terwijl de koet sier en de in het rijtuig 2ittende personen met den schrik vrij kwamen. Zooals men weel zijn de personen G. F. en J. L. voor eenigen tijd door het hof van Drenthe, wegens aanranding op den publieken weg lus- schen Rorger cn Emmen, tot deportatie veroordeeld. Deze straf is veran derd in 10 jaren tuchthuisstraf voor ieder. Naar men verneemt, heeft den 17d<m Dec. 11. zekere Adriana Pelronella Coster, oud 19 jaren; de ouderlijke woning te Zwammcrdam verlaten, cn is j zij, naar alle waarschijnlijkheid, medegenomenjdoor zekere familie Ilermani die thans schijnt rond te zwerven en legen welke familie niet genoeg voor- zigtigheid kan worden aanbevolen. Op verlangen van den vader, verzoekt de burgemeester van Zwammerdam hare opsporing en aanhouding. In de voorgaande weck overleed te Berg-Ambachl plotseling de 24-ja- rige stiefdochter van een bemiddelden landbouwer. Daar dit meisje, het welk sedert geruimen tijd aan zware zenuwtoevallen moet geleden hebben eerst sedert korten tijd in het bezit van een niet onaanzienlijk geldelijk vermogen was gekomenennaar het gerucht wilmet hare naaste bloed verwanten niet in de beste verstandhouding leefde, terwijl eindelijk in den kaatsten lijd geen geneeskundige haar had behandeld of bij haar overlijden was tegenwoordig geweest, zoo was men al spoedig gereed om kwade ver moedens op te vatten omtrent de oorzaak van dat plotseling overlijden. Gisteren begaf zich dien ten gevolge de regter-commissaris uit hel arrondis sement Rotterdam, vergezeld van den officier van justitie, den griffier en twee deskundigen naar het genoemde dorp, waar een voorloopig onderzoek in deze zaak ingesteld en de lijkschouwing verrigt werd. Omtrent den afloop daarvan is tot nog toe niets bekend geworden. N11. C.) Onlangs is voor de Vnilpoort te Dordrecht opgevischt, denkelijk ten gevolge der verandering die in de bedding van de rivier plaats grijpt dooi de nieuw aangebragte kribben, een kanon, wegende ruim 50 Ned. cn van een vormdie welligt de oudheidkundigen belang kan inboezemen. De lading wordt van achteren daarin gebragt. Tevens is gevonden de rug van een harnas. Naar men verneemt is door de arrond.-reglbank te Zwolle, ter zake van de wanordelijkheden op 30 Dcc. 11. te Kuinre voorgevallen (ten gevolge van het doopen van tweelingen in de r. k. kerk) eene beslissing gegeven, waarbij de ontvoering of verberging der beide kinderen buiten vervolging is gesteld. De officier van justitie moet echter tegen deze beslissing in appèl zijn gekomen. Bij kon. besluit van 27 Januarij zijn de kantoren Eobilh (Gelderland) en Bath (Zeeland) opengesteld voor den uitvoer van binnenlandsch gedistil leerd, met afschrijving van den accijns. 's GRAVENHAGE 5 Februarij. Z. BI. heeft goedgevonden den heer' Franz Victor von Wattenwyl, ook genaamd de Watleville, militairen intendant der 2dekl., benevens zijne wettige nakomelingen, in te lijven in den Nederlandschen adel, en hem tevens te verleenen den titel van baron, overgaande op zijne wettige man nelijke nakomelingenbij regt van eerstgeboorte. Bij kon. besluit van den 3dc" dezer zijn de volgende controleurs der directe belastingen, enz. verplaatst, als: naar Rotterdam, de heer J. van Assum, thans te Lobithnaar Lobilh, de lieer II. Houwing, thans op de linie te Almelo; naar Almelo, de heer J. J. F. II. Gcelen, thans op de linie te Coevorden; cn zijn bevorderd: tot controleur der l9te kl.de lieer A. des Tombe, thans van de 2dc kl. te Zalt-Bommelcn tol controleur van de2dckl., de heer A. P. Boellaard, thans van de 3dl! kl. te Eindhoven. 11. 31. de koningin-moeder heeft gisteren aan het diner bij Z. K. II. prins Hendrik deelgenomen. Het bal, eergisteren avond door Z. K. II. prins Frederik gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van zijne gemalin, was zeer luisterrijk en werd vereerd met de tegenwoordigheid van II. BI. de koningin, Z. K. 11. den prins van Oranje, HH. KK. HU. prins en prinses Hendrik en Z. D. II. den hertog van Saksen-Weimar. Ook werd het bijgewoond door de leden van het corps diplomatique en de ministers. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. BI. den koning zullen er door de manschappen van het 4dc regiment dragonders, alhier in garnizoen, militaire feesten worden gegeven, beslaande in carouselrijdenschermen en gymnastische oefeningen. Bij gunstig weder zullen die op het Alexandcr- velden bij ongunstig weder in de manege geschieden. Gisteren middag heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad die door den minister van koloniënden heer Rochussenwegens voort durende ongesteldheid, niet werd bijgewoond. Biet leedwezen verneemt men, dat alhier, na eene kortstondige ziekte is overleden mevr. Kiehl-Sablairolleseene hoogslverdienslelijkc kunstenares van ons Znidbollandsch tooneel. In den leeftijd van circa 40 jaren ontviel zij hare talrijke kunstvrienden. Haar echtgenoot en zeven jeugdige kin deren betreuren eene zorgvolle huisvrouw en moeder. Hel is reeds vroeger gemelddat onder de slagtoffers der alhier plaats gehad hebbende vergiftiging behoort eene arme vrouw, van der Houven ge naamd, eene vrouw, die, zoo als er helaas, meerdere zijn, zich tevreden stelde met het voedsel, dat door anderen, wie de fortuin gunstiger be deelde, werd weggeworpen. Zij was liet, die mede van den worst nul-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1