plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Haarlem mr. C. J. van Yladerac- kenadvocaat aldaar. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Berkhout, J. Pet; te Hoogcarspel, K. de Jong; en te Grootebroek J. F. Pool. De verjaardag van H. K. H. prinses Frederik wordt heden door het uitsteken der vlaggenhet bespelen van het klokkenspelen het houden eener groote parade van het garnizoen in de Maliebaan gevierd. Tegen den middag was er bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederik receptie van de leden der koninklijke familie, en des middags diner en gala ten hove, waaraan de leden van het koninklijk gezin deel namen en waarop genoodigd waren de groot-officieren van 'skonings huis, de ministers enz. Morgen, Woensdag avond, zal er bij den Russischen gezant, den ad judant-generaal MansourofF, eene soire'e gegeven worden. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Z. Exc. bevindt zich sedert eenige dagen ongesteld. Heden wordt in de residentie verwacht de heer Spener, nieuw benoemd secretaris bij het Oostenrijksch gezantschap. De liedertafelzamengesteld uit het personeel der landsdrukkerijzal Z. M. den koning op zijnen verjaardag eene serenade brengen. Eene benefice-voorstelling in den Franschen schouwburg, gegeven ten voordeele van den heer Simonnot, wiens woning dezer dagen is afgebrand, heeft, na aftrek der kosten, ƒ452 opgebragt. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van heden is bevestigd het vonnis der arrondissements-regtbank te Leyden, waarbij C. Mooy, ter zake van moedwillige verwonding, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren. AMSTERDAM, 31 Januarij. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akade- mie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, W. Vrolik, van Oordt, Storm Buysing, Marling, von Baum- hauer, Bierens de Haan, van Rees, van der Boon Mesch, Buys Ballot, Stamkart, Halbertsma. van Kerkwijk, Verloren, Conrad, Malthes, Elias, Schroeder van der Kolk, Blume, van Hasselt, Donders en van Geuns. De heer lobatlo had eene verhandeling voor de werken der akademie in gezonden, bevattende eenige aanmerkingen nopens de leer van Newton, over de onbestaanbare wortels bij de hoogere magtsvergelijkingen. De heer Jaeger te Stuttgart had eene verhandeling tot hetzelfde doel ingezonden. Van den minister van marine was eene missive ontvangen, houdende, dat z. exc., ingevolge het verzoek der akademie, aan de verschillende hoofd ingenieurs aanschrijvingen had gerigt tot het doen van waarnemingen nopens den paalworm. Men besloot hetzelfde verzoek aan den minister van oorlog, omtrent de genie, te rigten. Van de commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam was een brief ingekomenomtrent de plaatsing van afleiders op de cellulaire gevangenis alhier, ten geleide eener missive van den directeur, houdende ver slag van het inslaan van den bliksem in dat gebouw, op 2 Oct. 1853, ten gevolge waarvan later het gebouw van afleiders werd voorzien. De heer van Kerkwijk leverde daarop eene korte beschrijving van het in slaan des onweders in de kerk te Opheusden, Over-Betuwe, op 29 Julij 1855, waarbijgelijk men zich zal herinnerende leeraar werd gedood. Van den heer van Breda was een stuk ontvangen, als bijdrage tot de be raadslagingen over de bliksemafleiders, dat lot eenige gedachtenwisseling aan leiding gaf lussclien de heeren van Rees, van der Boon Mesch en Donders. Daarna werd de conclusie van het rapport, tot plaatsing van niet-verbon den afleiders op het geslicht Meerenberg, goedgekeurd, dat der regering zal worden aangeboden. Vooraf voerden de heeren Stamkart, Buys Ballot en van Kerkwijk het woord. De heer von Baumhaucr lichtte daarop zijne ingediende voorstellen toe, strekkende 1°. tot het instellen van een onderzoek door eene commissie van den vaporimeter van Geisler, door den voorsteller verbeterd, lot vorming van correctie-tafels voor thermometer- en barometerstand, en 2°. tot vesti ging van een standaard-thermometer, alles in verband met, en dienende tot bepaling van het alcoholgehalte in geestrijke vochten. Volgens spr. zou eerstgenoemde toestel zelfs bij de administratie der accijnsen ingevoerd kunnen wordenwaar zij van veel nut kon zijn. Voor de besproken vast stelling van een standaard-thermomcterschaalverlangde hij dat men eene tweede commissie zou benoemen. Dit vraagstuk werd besproken door de heeren van der Boon Meschvan Reesvon Baumhauer en Simons. De vergadering besloot het onderzoek van den vaporimeter en het vaststellen der correctie-tafels aan den heer von Baumhauer zeiven op te dragen. Over het tweede voorstel, lot vaststelling van een standaard-thermometer met eene in millimeters verdeelde schaalis het woord gevoerd door de heeren Stam kart, von Baumhauer, Buys Ballot en van Rees. Het werd door de ver gadering verworpen met eene groote meerderheid. De heer Halbertsma leverde eene bijdrage over de sutura infra-orbitalis. Dit stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Verloren leverde eene bijdrage over de Phoras en Teredo, die in handen gesteld zal worden van de commissie voor den paalworm. De vergadering werd daarna gesloten. gelegenheid van een openbaar feestmaal eene staatkundige rede gehouden en daarbij verklaard, dat onze zeemagt, ten gevolge van de algemeene in voering der stoomkracht, haar onbetwistbaar overwigt voor het oogenblik ten deele had verloren, maar dat de regering onvermoeid werkzaam was, om dat overwigt te herstellen. Door het huis Rothschild is de prospectus uitgegeven der nieuwe Oos- lenrijksche leening van 6 millioen tot den koers van 80 pCt. De eerste storting moet op 15 Febraarij en de laatste op 14 October geschieden. Volgens de Mom. Post is de kolonel H. Knigt Storks, militair secre taris van het ministerie van oorlogaangewezen om den heer Gladstone in het beheer der Ionische eilanden te vervangen. Van 10 Februarij af worden door onze brievenposlerij geene andere j brieven binnen 'slands verzonden dan die met postzegels gefrankeerd zijn; indien een brief niet genoegzaam gefrankeerd is, wordt hij verzonden; maar j moet de geadresseerde het ontbrekende betalen benevens eenen stuiver daar- j boven. Indien een brief geheel ongefrankeerd in de brievenbus wordt ge vonden, wordt hij door de administratie, zoo mogelijk, aan den afzender teruggegeven. Te Cambridge is een comité' gevormdtot oprigting van een zendeling genootschap voor Centraal-Zuid-Afrika. Reeds is er voor dat doel eene som van ruim 400 bijeengebragt. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 31 Dec. 11. geven verslag van de belangrijke handelingen van den volksraad in den Oranje-Vrijstaat. i Door dien raad is besloten eene foederative vereeniging van den Vrijstaat j met de Britsche Kaapkolonie wenschelijk te verklaren; de bepaling van de voorwaarden dier vereeniging voor nader overleg voorbehoudende, stelde hij als beginsel vastdat daarbij ieder van de twee burgermaatschappijen hare zelfstandigheid en haar eigen bestuur zou behouden, maar dat zij zekere aangelegenhedenzoo als het postwezen en de invoerregtendoor gemeen schappelijke bepalingen zouden regelenen lot zekere doeleindenbepaalde lijk tot verdediging legen buitenlandsche vijanden, zouden zamenwerken. De volksraad heeft den heer Boshof uitgenoodigd om aan het bestuur en het parlement der Kaapkolonie officieel te berigtendat de Vrijstaat zich met haar op dien voet wenschle te verbinden. Dit besluit van den volksraad wordt aan den persoonlijken invloed van den president Boshof toegeschreven. Hij moet, naar gemeld wordt, hebben te kennen gegeven, dat hij zich niet in staat achtte om op den legenwoor- digen voet het bewind te blijven voeren en de zorg voor de veiligheid van het gemeenebest voor zijne verantwoording te nemen, daar de geschillen met de inboorlingen wel voor het oogenblik bijgelegd maar geenszins uit den weg geruimd waren, zoodat eene geringe aanleiding en toevallige om standigheden genoeg zouden zijn om den Vrijstaat weder in oorlog met de Kaffers te brengenterwijl het gemeenebest met geldgebrek en andere be zwaren te kampen had. Op Haïti is een opstand uitgebarstendie onder de leiding van een zekeren generaal Geffrard met goed gevolg is bekroond. Het rijk van Soulouque of Fauslin I heeft een einde genomen en daarvoor is eene repu bliek in de plaats gesteld. FRANKRIJK. PARIJS30 Januarij. Prins Napoleon en zijne gemalin zullen Woensdag morgen te Marseille aankomen en in den namiddag van daar naar Fontainebleau vertrekken. Aldaar zullen zij door prinses Mathilda ontvangen worden en zich eerst Donderdag namiddag naar de hoofdstad begeven. Sommige personen verzekerendat de prins eerstdaags den titel van groot-admiraal van Frankrijk zal verkrijgen, en twee secretarissen, een voor Algerië en een voor koloniën, onder zijne bevelen zal hebben. De krijgstoerustingen worden hier te lande op eenen groolcn schaal voortgezet. Te Grenoble is eene zoo groote beweging van troepen dat men zich daar onder het eerste keizerrijk verplaatst gelooft. Te Marseille moeten 40 gebouwen zijn gehuurd, om tot depóts te dienen, de veldbakkenjen zijn zoo ingerigt dat zij 45,000 rations brood per dag kunnen leveren, en in al de havens is er niet e'e'n schip zoo slecht, of het wordt in dien toe stand gebragt dat hel onmiddellijk in zee kan gaan. Het eskader van den vice-admiraal Jehenne, dat te Cherburg lag, vertrekt naar de Middelland- sche zee. Ook spreekt men van eene inspectie-reis van den admiraal Ha- melin naar al de militaire havens. De Constitutionnel geeft met eene groote zelfvoldoening de sterkte van het leger op en hoeveel soldaten Frankrijk voor den oorlog in het buiten land beschikbaar kan stellen. Met 1 Junij zal Frankrijk 082,000 man onder de wapenen hebbenwaarvan 407,000 gereed om op te rukken. Genoemd blad zegt dat het aan het behoud van den vrede gelooft, maar slechts wil aanloonen dat Frankrijk niet onvoorbereid is. De bovenstaande becijfering heeft hier diepen indruk gemaakt. Thans bevindt zich hier te lande zekere heer Lees-Wilson uit New- York, die op de spoorwegen het land bereist, met twee zeer groote wa gens van zeer bijzonderen vormwelke eene verzameling inhouden van beuls- werktuigenzoo oude als nieuwewelke hij zich in verschillende landen heeft aangeschaft. Onder anderen bezit die lieer eene zeer goed bewaarde guillotine, dezelfde, welke in 1793 op la Place Maubert alhier is gebruikt. De eigenaar, die met zijne verzameling in Amerika en Engeland veel geld heeft gewonnen, heeft tot dusver hier geen verlof kunnen erlangen om zijne ijzingwekkende bezitting opentlijk ten toon te stellen. In Algerië is de winter zeer streng. Volgens een berigt uit Bugia van 8 Januarij in den Moniteurligt de sneeuw zoo hoog, dat te Setif het dak der kazerne onder den zwaren sneeuwlast bezweek en bij het in storten verscheidene soldaten gekwetst werden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 30 Januarij. Het berigt van de bevalling van prinses Frederik Wilhelm is hier te lande met levendige belangstelling ontvangen, en geeft tot allerlei vreugde betoon aanleiding. De koningin ontving het berigt der bevalling 6 minuten nadat die gebeurtenis had plaats gehad. De minister van marine, de heer Pakington, heeft dezer dagen bij

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2