•1850. MAANDAG 3! JANUAMJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Viijjdrig uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuiurdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 ïm het jaar-, de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant bclioort ISijblad K". 3. BINNENLAMDSCHE BERIGTEPi. LEYDEN, 29 January. Z. M. de koning heeft, bij besluit van den 14dc" dezer, n°. 59, goedge vonden vrijstelling te verlecncn voor de briefport, ten behoeve der onderlinge briefwisseling over dienstzaken, tusschen de commissie van oppertoczigt en beheer over de kweekschool voor de zeevaart alhier en hare subcommissiën op verschillende plaatsen. In het kiesdistrict Dokkum is tot lid der tweede kamer verkozen de heer 51. Kingma Hz., te Makkummet 638 van de 1144 uitgebragte slem- men. Jhr. J. A. Lycklama a Nyeholt verkreeg 447 stemmen. [Dit bcrigt ontvingen wij te laat om het in al de exemplaren van ons vorig nommer op te nemen.] Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 170 tol 209 personen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der Iandmagt heeft ter ken nis gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen moglen verlangen, dat op den 5dcn Julij een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór den lslcn Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspecteur portvrij zal moeten worden in gezonden; zullende na dat tijdstip geene verzoeken om toelating lol gemeld examen worden aangenomen. De kweekelingenbestemd voor de dienst der Iandmagtworden in even redigheid van hunne verkregen kundigheden en gedragingen, bij openvallende plaatsen, tot kweekelingen der 2de kl. op een tractement van 200 'sjaars en tol kweekelingen der lste kl. op een tractement van ƒ300 's jaars bevorderd. Aan de kweekelingen, bestemd voor de dienst in Oosl-Indic, wordt gedurende hunnen 4 jarigen studietijd, eene jaarlijksche toelage van ƒ400 verleend, behoudens voldoenden borglogt van den kant der ouders of voogden voor de terugbetaling der verstrekte sommen, wanneer de kweeke ling zich aan zijne beslemming onttrekt of wegens traagheid of slecht ge drag wordt ontslagen. Door cenigc der voornaamste ingezetenen van de gemeente Alphen en omstreken werd onlangs, in de ruime zaal van den kastelein de Wit, eene tooncelvoorslelling gegeven, ten voordeele der armen van Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen, die zeer ten genoege heeft verstrekt van de talrijk opge komen toeschouwers, en na aftrek der onvermijdelijke kosten eene som van ruim 200 heeft opgebragt. Naar men verneemt, is Dingsdag morgen op de hoogte van Katwijk een schroefstoomboot in nood verkeerende gezien, die bleek van Vlissingen te zijn uitgezeild en bestemd naar Huil. Zij had reeds de Engclsche kust bijna bereikt, maar werd door het springen van den stoomketel weder naar de Iloljandsche kust gedreven. Waarschijnlijk had zij moeten stranden, indien niet door de zorg en ervaring van twee loodsenKlaas Mooiman en diens zoon Lecndert, schip en cquipaadje in behouden staal aan wal waren gebragt. Te Gorinchem is, terwijl men bezig was met hel afbreken van het oude raadhuis, een gedeelte van dat gebouw ingestortH op het oogenblik dat er 3 werklieden op dat gedeelte bezig waren. Twee sprongen er nog bij tijds af, en de derde stortte met de zoldering naar beneden, maar kwam gelukkig met eene ligte kneuzing vrij. Het legaal door wijlen den beroemden Ary Scheffcr aan het museum van zijne geboortestad Dordrecht vermaakt, is behouden aangekomen. De kunststukken, waaruit dit legaat bestaat, zijn reeds in ons nommer van 6 Augustus des vorigen jaars opgenoemd. Thans moeten wij nog rnede- deelen dat bij deze stukken door Scheffers dochter, mevr. Marjolin, de vol gende geschenken gevoegd zijn: 1°. eene Mater dolorosa, door mevr. Mar jolin in marmer vervaardigd; 2°. een kruisdragende Christus, door dezelfde kunstenares in marmer vervaardigd; 3". een onafgewerkt stuk van Scheller, waarop de eerste gedachte van de klagten der aarde, die in den hemel troost vinden is teruggegeven. Deze kunstwerken zijn thans met de schil derij, door dien meester vroeger aan het museum geschonken, Christus in Gethsemanedoor Scheffer in der tijd voor zijne moeder Cornelia Lamme vervaardigden met eenige leekeningen in crayoneen legaat van wijlen Scheffers echtgenoot, F. L. S. Lauzun Marinin 1856 overleden, voor de beminnaars van kunst ten toon gesteld. Te Utrecht overleed op den 26s,cn dezer de heer L. G. Visscher, hoog leeraar in de Ncd. taal- en letterkunde en vaderlandsche geschiedenis aan de hoogeschool aldaar. Sedert 1826 was hij lid van de maatschappij der Ncderl. letterkunde alhier. Te Sncck werd dezer dagen eene vermetele opliglerij ontdekt. Een militair, te Leeuwarden in bezetting en met verlof huiswaarts zullende keerenvervoegde zich bij een horologicmaker te Sncekhem vragende of hij niet de horologicmaker van zijnen oomdoctor was. Na een toe stemmend antwoord overhandigde hij een briefje, door genoemden doctor ondertcekendwaarin verzocht werd voor zijne rekening aan brenger een horologie van eene bepaalde waarde te willen geven. Men gaf hel gevraagde horologie. Naauwelijks echter was de man vertrokken, of men kreeg kwaad vermoeden cu hegaf zich naar het huis van genoemden doctor om onder zoek te doen. Onder weg ontmoette men denzelfden persoon bij ecu ande ren horologicmaker, hezig om het ontvangene weder te verkoopen. De politic nam nu den man in verhoor, en hij bekende dan ook onmiddellijk dat hij niet tot de familie van genoemden doctor behoorde en deze ook het briefje niet geschreven had. Uit Winschoten wordt van den 25s,fD dezer het volgende gemeld Zondag avond omstreeks 10 ure kwamen met de diligence een kapitein en een sluurmaubeide van de Pckel-A te Veendam aan. Na eenige verversching gebruikt te hebben besloten zij om naar huis te wandelen; doch op den molenwijk (tusschen Veendam en Omlanderwijk) gekomen, werden zij door eenige jongelingen aangevallendie hen deerlijk mishandelden. Nadat de stuurman een slag aan het hoofd had ontvangen, nam hij de vlugt naar een logement, van waar hij dadelijk met hulp terugkeerde, en toen den kapitein badende in zijn bloed vond liggen. Men had hem de polsader afge sneden. Met spoed werd om geneeskundige hulp gezonden en nadat die ver leend was, is de kapitein in bedenkclijken toestand naar Pekcl-A vervoerd. Een zakboekje met een bankbiilet van ƒ25, een zilveren sigarenkoker en zes zilveren lepels zijn ontvreemd. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek zijn reeds drie personen, van hel feit verdacht, gevangen genomen. Thans is openbaar geworden het uitgebreid verslag over het ontwerp van wet lot bekrachtiging van eenige artikelen der verleende vergunning lot aanleg en exploitatie van der. noorderspoorweg. In de nagenoeg voltal lige afdeelingen der tweede kamer, zijn over die gewigtige aangelegenheid uitvoerige beschouwingen en bedenkingen iu het midden gebragt. Welk ook hel uitgangspunt zij, de hoofdlijn van den noorderspoorweg zal van Zwolle naar Meppel moeten Ioopen. Over de vraag echter, welke rigling van Meppel af moet worden ingeslagenhcerschte groot verschil van mce- ning. Wat de zuiderlijn betreft, heeft men 'talgemeen betreurd dat, ter wijl de regering thans de medewerking der wetgeving voor het lot stand brengen der noorderlijn inroeptzij niet te gelijk cenig bepaald voorstel omtrent de zuiderlijn doel, maar zich daaromtrent tol eene algemeene aan wijzing der door haar voorgestelde rigling cu eene globale opgave der van rijkswege te vcrleenen ondersteuning bepaalt. Naar het gevoelen der meer derheid wordt de Zceuwsehe lijn door de regering veel te veel op den ach tergrond gesteld en laat zich hetgeen desvvege in de memorie van toelichting gezegd wordt zelfs moeijelijk verklaren. De voorwaarden der thans ver leende concessie voor den noorderspoorweg hebben een ongunsligen indruk gemaakt. De meerderheid bleef aan hel gevoelen vasthoudendat noch de aanleg, noch de exploitatie der spoorwegen, die ons vaderland behoeft, van staatswege behoort plaats te hebben, liet beginsel der deelneming door den staat in de maatschappij van den noorderspoorweg werd door eene aanzien lijke meerderheid bestreden. Ook in iiet verleenen van een subsidie van 2 millioen voor de rentebetaling aan de aandeelhouders gedurende den aan bouw, zag een aanzienlijk getal leden bezwaar. Het subsidie vond intus- schen ook warme verdedigers. Hoewel de meerderheid zich gunstig gestemd toonde voor het stelsel om den aanleg van spoorwegen door verwaarborging van staatswege der rente van het aanlegkapitaal te bevorderenwordt hier, naar het gevoelen van de meeste leden, dat stelsel overdreven, liet aange nomen cijfer van 4j pCt. voor de rentegarantie is, in veler oog, te hoog. Volgens het oordeel van vele leden is de eonccssie Sloel Heuchlin uit een financieel oogpunt te nadcelig voor den staal; en zou het allezins in aan merking komen voor die concessie eene meer voordcelige in den geest dei- aanvrage de Brouwer van Ilogendorp in de plaats te stellen. De tegenstan ders der concessie achten mitsdien den duur der garantie te lang en het aangenomen cijfer van 4; pCt. voor die garantie te hoog. Ook wordt in het verslag in eene beoordeeling en vergelijking getreden der financiële voor waarden te zanten genomen, waaruit blijkt, dat de staat, bij eene con cessie in den geest der voorstellen van den heer de Brouwer van Ilogendorp, aanzienlijk minder heeft uit te geven dan hij de concessie SIoet-Reuchlin. Voorts werd door de meerderheid in bedenking gegeven I. AVat de rigtingen betreft, vooreerst bedacht te zijn op de lijnen: 1". van Harlmgcn en Leeuwarden naar Groningen met hel uitzigt op eene toekomstige aansluiting aan Leer- of Auehendorf; 2". van llarlingen en

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1