LEYDSCHE CO Uil AN VRIJDAG 28 JANUARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en V? ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuiurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommcrs ivorde?i te gen 10 Centen afgegeven BliYNEWLAMDSCnK 8EHIGTEN. LEYDEN27 Januarij. De verkiezing van leden voor de tweede kamer der statcn-generaalop j eergisteren gehouden, heeft den volgenden uitslag opgeleverd. Amsterdam. Uitgebragt 1504 geldige stemmen, waarvan op mr. C. van llcukelom 01Gop mr. J. van Lennep 578, en op dr. A. Vrolik 283. lier- i stemming tusschen de lilt. van llcukelom cn van Lennep. Rotterdam. Uitgebragt 898 geldige stemmen, waarvan op den heer G. II. Bclz 655 en op mr. E. J. A. Graaf van Bylandt 209. Gekozen de heer Belz. Gorinchem. Uitgebragt 1984 stemmenwaarvan op mr. G. Groen van Prinsterer 534, op den heer W. C. 31. Begram 410, op mr. A. J. Korte- weg 389 en op den heer C. Schilfer 361. Herstemming tusschen de bh. Groen van Prinsterer en Begram. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de herslemming in de hoofddislrieten Amsterdam en Gorinchem op Dingsdag den 8s,cn February aanst. zal plaats hebben. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eenc gewone vergadering houden. Eergisteren werd aan het dep. van marine te 's Hage onder anderen aanbesteed de levering van 5000 kan jenever met accijns en 13,700 kan dito zonder accijns. Daarvan werd aannemer de heer J. Hopman alhier voor ƒ40.39 en ƒ19.89 de 100 kan. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag den 275lcn April aanst. en volgende dagen; zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, moeten zich uiterlijk op den ]3llcn April aanmelden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen. De uitgegeven handelingen der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen bevatten het besluit van de algemeene vergadering in Augustus jl.aan gaande de instelling van rondgaande volks lectoren met de daaromtrent ge voerde diseussiën. liet Staatsblad n°. 2 bevat een kon. besluit van 19 Jan. houdende wij ziging in de uniform van de te benoemen officieren der schutterijen. Door die officieren zal worden gedragen een korte jas van donkerblaauw laken de kraag cn opslagen van rood lakende voor- en achterpanden alsmede de zakkleppen gebiesd met wit laken, en overigens geheel overeenkomstig het model voor de officieren der infanterie van hel leger voorgeschreven. De minister van justitie heeft bepaald, dat in de prov. Gelderland, Zuid- holland, Noordholland, Zeeland Utrecht, Friesland OverijsselGroningen en Drenthe een rijksveldwachter van de 3dc klasse zal worden aangewezen, aan wien de waarneming der function van brigadier bij de in de hoofdplaatsen dier provinciën gevestigde brigades kan worden opgedragenwanneer de brigadiers-majoor verhinderd zijn de aan hunne bediening verbonden werk zaamheden in gemelde brigades te verrigten, aan welke rijksveldwachters de rang zal worden verleend van brigadier titulair. AVij vernemen, dat in de aanstaande vergadering van de inspecteurs van liet lager onderwijs eenige adressen zullen behandeld worden, waarin op eenige zaken betrekkelijk het onderwijs de bijzondere aandacht wordt gevestigd. Ook worden er aanmerkingen verwacht op de programmala van de examens voor hulp- en hoofdonderwijzers en hulp- cn hoofdonderwijzeres sen. De stellers van die programmala in de eerste vergadering waren de hh. dr. II. J. Nassau, dr. J. H. Kroon en wijlen H. M. Tip, respective inspec teurs van het onderwijs in de provinciën Drenthe, Gelderland en Utrecht. De voornaamste zaak echter, die in de aanstaande vergadering zal behandeld worden, is art. 12 der wel, betreffende de opleiding van kweekelingen tot onderwijzers cn de regeling van rijks-kweekscholen voor school-onder- wijzers. Hbl Uit Hoogvliet schrijft men het volgende: A'rijdag 11. had alhier een betreurenswaardig voorval plaats, dat in onze gemeente een diepen indruk heeft gemaakt. Een geacht ingezetene, lid van den gemeenteraad, het be roep van winkelier en tapper uitoefenende, stond in gecnc goede verstandhou ding met een ander inwoner dezer gemeente. In den avond van gemelden dag kwam deze met een ander persoon in de herberg van eerstgenoemdenen spoedig ontstond er eerst woordenwisseling, daarna handdadigheiddie daarmede eindigde, dat L. v. K. (de tapper) aan den ander met den kolf van een geweer een zoodanigen slag toebragt, dat hij aan de gevolgen daarvan overleden is. De dader is den volgenden dag naar hel huis van arrest te Dordrecht gebragt. Volgens een berigt uit Breda zou het comité van defensie besloten hebben de vestingwerken van die stad te slechten, als zijnde die niet racer j geschikt, volgens de tegenwoordige laktiek, om den vijand tegen te hou den. De waterlinie moet van dien aard zijn, dat men zeker eenige dagen zou noodig hebben om de omliggende streken onder water te zetten. Daarbij wordt als reden opgegevendat een betrekkelijk klein leger de stad zonder veel moeite zou uithongeren. In eene fabriek te Tilburg heeft een 16-jarig jongeling het ongeluk gehad tusschen de machine beklemd te geraken. Voor dat men hem te hulp kon komen was de ongelukkige reeds vermorseld. Aan een particulieren brief uit Cttragao van 26 Dec. jl. onlleenen wij het berigt dat eenige dagen te voren aldaar is bekend gewordendat de Nedcrlandsehe schooner Amaliabehoorendc aan het te Curagao gevestigde handelshuis J. A. Jesurun en Zoon, door de republiek St. Domingo, in de haven harer hoofdstadzonder vorm van proces van zijne drickletirvlag be roofd en tot dominikaansch oorlogsvaartuig verklaard werdonder voor wendsel dat de Amalia de eigendom van genoemd gemeenlebcst zou zijn. Deze stoute aanranding heeft in onze kolonie algemeene verontwaardiging opgewekt, cn men verwacht er krachtige maatregelen der Nederlandschc regering ter verkrijging van voldoening, die in dit geval zoo hoog noodig is, te meer daar de hoon onzer vlag aangedaan door den nietigsten dei- stalen van Zuid-Amcrika is gepleegd. (A. C.) 's GBAVENHAGE 27 Januarij. Z. 31. heeft goedgevonden te benoemen tot ridders der orde van den Ned. Leeuw Z. 11. den Sultan van Ternate, Tadjoel Bloelki Amiroedin Iskandar Kauwlaini Sjah en Z. 11. den Sultan van Tidore, Chalifaloel Bloekaram Bi- dawa Mildaolalilwali Bifadliela Ilieladjid Achmad Safijoedin Sjah Kaitjiel Arnold Ailing; en wegens hun gehouden gedrag en hunnen beloonden moed cn beleid, bij gelegenheid van expeditiën, in de maanden Januarij en Junij 1858 tegen zeeroovers op de noord-oostkust van hel eiland Florcs, en ter opsporing van schipbreukelingen, op dat eiland in slavernij gehouden: 1°. te benoemen tot ridders der Militaire Willemsorde 4de ld.den kapitein-luit. ter zee P. A. Blalthysen, kommandant van het stoomschip Amsterdam; den luitenant ter zee lste kl. J. C. H. van de Velde; den luitenant ter zee 2dc kl. J. 31. L. A. P. Wirixden officier van gezondheid 2de ld. bij de marine C. F. T. Hommel, den lslen luit. der infanterie van het Ie«er in Ned. Indie F. J. W. Jlekern, en den marinier der 3de ld. J. van Sprang; cn 2°. bij afzonderlijke dagorder, zoo in Nederland als in Oost Indië, eervol te doen vermelden: den sergeant der infanterie bij het leger in Ncd. Indië J. H. Emmery; den marinier 3dc ld. II. J. L. Kloosterhuis; den schiemans maat J. de Iiruynden ziekenoppasser P. G. Eekman; de matrozen ls,c kl. J. Schoenmaker en 31. Visseren den matroos 2dc kl. E. de Bacil. Bij besluit van den 24ston dezer heeft Z. 31. goedgevonden te benoemen: 1". tot voorzitter der rijks-commissie voor de siatistiek mr. J. Ackersdyck, hooglecraar in de rcglsgeleerdheid te Utrecht; 2°. tot leden dier commissie: mp. P. W. Alstorphius Grevclink, hoofdinspecteur van 's rijks politic cn der gevangenissen mr. L. A. J. W. baron Sloet, griffier der staten van Gelder land; nir. S. Vissering, hooglecraar in de rcglsgeleerdheid te Leydcn; mr. E. van Voorlhuysen Hz., lid van de tweede kamer; dr. J. Wttewaal, te Voorst; W. J. E. Smissaert, directeur der West-Indische maatschappij te Amster dam; mr. J. C. Reepmaker, secretaris van de kamer van koophandel te Botterdam; dr. J. Zeeman, geneesheer te Amsterdam; dr. II. van Cappelle, geneesheer te Amsterdam; mr. II. A. van Dijk, commies bij het dep. van builenl. zaken; mr. J. C. L. A. ridder Nedermcyer van Rosenthal, referen daris bij het dep. van justitie; mr. 31. 31. von Baumhauer, referendaris bij het dep. van binnenl. Zaken; J. 31. Obreen, directeur van hel depót van kaarten, enz. bij hel dep. van marine; mr. J. L. de Bruyn Kops, commies bij het dep. van finanliënmr. O. W. Stavenisse de Brauwreferendaris bij het dep. van oorlog; T. J. Wilier, laatstelijk resident van Itiouw; en 3°. lot secretaris dier commissie jhr. W. Sixcommies bij hel dep. van binnenl. zaken, onder toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Door Z. 31. is aan den gepensioneerden kapitein der artillerie van het leger in Nederl. Indië J. F. Kramer, wonende te Djocjocarta, verleend de titulaire rang van majoor. Bleu verneemt, dat door Z. 31. den koning aan B. de Hen. dienende als sergeant-titulair tamboer bij het 3dc reg. infanterie, ter zake van 50 jaren achtereenvolgende trouwe militaire dienst, eene gouden medaille is toege kend, benevens eene gratificatie. Naar men verneemt heeft II. 31. de koningin aan den heer dr. Wap, te Delft, een zeer kostbaar geschenk in edelgesteenten doen toekomen, als een blijk dat zij de vooral in den laalslen tijd door dien letterkundige geleverde proeven zijner talenten en ijver in het behandelen van hoogst be langrijke onderwerpen, zoo op litlerarisch als op historisch gebied, op prijs stelt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1