LEYDSGHE COURANT. 1859. MAANDAG 24 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zuiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers tv or den tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 Jamiarij. Ten gevolge van de aanhoudende ongesleldheid van den kommandant en den adjuncl-kommandant in de strafgevangenis le Woerden is de lieer Caneel, kommandant van de gevangenis le Hoorn, te Woerden aangeko men ten einde voor eenigen tijd de functiën van kommandant over de strafgevangenis aldaar waar te nemen. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 165 tol 209 personen. De commissaris des konings dezer provincie heeft gewaarschuwd voor- ziglig te zijn met het gebruik van anijszaad, omdat gebleken is, dat het met het zaad van dolle kervel is vermengd. Onder de dag- of weekbladen die met den aanvang van het jaar ver andering of vergrooting of wel beide hebben ondergaanmoet ook gerang schikt worden: De Wekker, weekblad voor onderwijs en schoolwezen uitgegeven bij gebr. Belinfante, dat met den lslc" dezer zijn 16d™ jaargang is ingelrcden. Het was eene gelukkige gedachte van de uitgevers, hun blad ook dienstbaar te maken aan het mededeclcn en zoo noodig bespreken van alle administrative voorschriften, regelingen en bepalingen, die uit de wet van 1857 moeten voortvlocijenen hel alzoo een middenpunt le doen wor den waarin inspecleurenschoolopzienersleden van plaatselijke school- commissiënenz.hunne gedachten en ervaring zouden kunnen nedcrleggen of waaruit hun door nuttige wenken en opmerkingen wezentlijke dienst zou kunnen bewezen worden. De behandeling van de regtskundige en ad ministrative qnaestiëndie de invoering en ontwikkeling der nieuwe regeling van het schoolwezen mogl doen oprijzenis aan den heer mr. E. L. van Emden opgedragen, die, gelijk bekend is, zich reeds sedert lang op de toetsing van zoodanige vraagpunten heeft toegelegd. Wij kunnen gercedelijk verwachten dat dit weekblad, dat alzoo bij het nasporen van het inwendige schoolleven ook den niterlijken vorm, waarin dat geregeld is geworden, met naauwkcurigheid zal gadeslaan, wanneer het aan zijn programma getrouw blijft, zich in een groot aantal lezers zal mogen verheugen. Het tweede genootschap van Teylers Stichting heeft besloten, voor hel jaar 1859 eene prijsvraag uit te schrijven, betreffende bet vak der penning kunde, en verlangt alzoo: »Een wetenschappelijk overzigl van de Nedcrl. historie-penningen, in 'twelk deze korlelijk met vermelding der werken, in welke zij zijn afgebeeld, worden beschreven; verdeeld in klassen, als legpenningen, gegraveerde, gegoten en geslagen penningen, penningplaten, zoo hier te lande, als elders vervaardigd. Het genootschap verlangt, dat de penningen in elke klasse worden gerangschikt naar den tijd in welken zij zijn vervaardigd." De prijs voor de bestgekeurde verhandeling, in ant woord op deze prijsvraagis eene gouden medaille ter innerlijke waarde van ƒ400. De verhandelingen moeten in het NederduitsehFransch, En- gelsch of Hoogduitschgoed en leesbaar met eene Nedcrduitsche letter ge schreven zijn door eene andere hand, dan die van den opsteller. Ook moe ten zij in haar geheel worden ingezonden vóór den lste» April 1860 ten einde vóór de maand Mei 1861 te worden beoordeeld. In de N. R. C. leest men het volgende: Men schrijft ons uit Oud- en Nieuw-Malhenesse dd. 20 Jan. In den avond van gisteren werd er alhier door een persoon aangifte gedaandat hij op den Hotterdamsehcn weg onder deze gemeente gewelddadig was aangevallen, mishandeld en van al zijn geld (ƒ180) benevens een goud horologie was beroofd geworden. Tot geruststelling van het publiek kan ik er echter bijvoegen, dat, door de ijverige nasporingen der rijksveldwacht en andere politie-beamblende dief reeds dezen nacht te Rotterdam is ontdekt en dat deze niemand anders was dan de bestolene zelf, die, geheel van geld ontbloot, door dat middel had getracht het medelijden op te wekken en alzoo een en ander in le zamelen. Te Vlaardingen is dezer dagen een persoon aan de huizen rondge gaanloten aanbiedende in eene loterij van handwerken, zoo hij voorgaf door eene fatsoenlijke doch in behoeftige omstandigheden verkeerende dame vervaardigd. De prijs dier loten was ƒ1. Naar men verneemt zou die per soon zijn zekere Hermani, bij de politie zeer ongunstig bekend, zoodat hier opligting te vermoeden is. Uit Gorincliem wordt van den 18dc" dezer het volgende gemeld. Ge durende een paar dagen vertoefde alhier een schipper met mosselendie gisteren Iaat in den avond in gezelschap met een jong mensch en een' wachtmeester van de rijdende artillerie, alhier met 4 dagen verlof, het voornemen hadden opgeval om een togtje op de rivier de Merwcde te gaan doentengevolge van het eenigzins onstuimige weder sloeg het bootje om waardoor de 3 personen in levensgevaar verkeerden. De kapitein van de op dat tijdstip voorbij varende Venlosche boot, benevens een besteller van gemelde boot, het ongeluk bespeurende, bragten de noodige hulp aan; doch slechts 2 personen konden gered worden, terwijl de wachtmeester II. zijnen dood in de golven vond. Misbruik van sterken drank is, naar men ver neemt, oorzaak van dezen roekeloozen togt. Ter hoogte van Werkendam is ook een zwaar geladen aak omgeslagen, waarbij 2 personen den dood vonden. Zij waren beide huisvaders en laten vrouw en kinderen in treurige omstandigheden achter. Door diakenen der Ned. herv. gemeente te Middelburg werd Woens dag 11. eene collecte ten behoeve hunner armen aan de huizen der ingeze tenen gedaan. Die collecte bragt de som op van ƒ2500. 's GRAVEN11AGE 22 Januarij. Z. M. heeft benoemd lot raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe mr. S. A. Haverkamp, thans subslituut-ofFicier van justitie bij de arr.-regtb. te Zwolle; en tot substituut-officier van justitie bij de arr.-regtb. le Zwolle, mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, thans in die betrekking bij de arr.-regtb. te Almelo. Het groote carronsel, in de volgende maand alhier in de manége van Z. K. II. den prins van Oranje te houden, belooft allezins luisterrijk te zijn. Uit Parijs zijn allerprachtigste rijkleeden voor paarden ontvangen, die voor dat doel zullen gebruikt worden. Met genoegen verneemt men, dal Z. K. H. de prins van Oranje ge heel hersteld is van de verkoudheid, die hem een poos zijne kamer deed hou den, zoodat hij gisteren weder is uitgegaan. De herbaalde en overdreven hcrigten omtrent 'sprinsen ongesleldheid, in sommige bladen opgenomen, SS K L, «3 I fc, BRUSSEL, 21 Januarij. Door de kamer der vertegenwoordigers is met algemeenc stemmen goed gekeurd het verdrag, den 30sle" Augustus 1858 lusschen België en de Ne derlanden geslotenbetreffende den wederkeerigen waarborg van den eigen- I dom van wetenschappelijke en letterkundige werken. hebben, naar men ons meldt, den prins onaangenaam gestemd. Daar er behoefte bestaat, aan tweede luitenants der artillerie en infan terie bij het leger in Wesl-ludië, zoo heeft de minister van koloniën eene uitnoodiging tot dat einde aan het leger hier te lande doen riglen. Door lusschenkomst van het departement van oorlog is de aanvrage ondersteund. De luitenants zouden voor 3 jaren naar West-lndië worden gedetacheerd, overeenkomstig Zr. M8. besluit van 12 Nov. 1857, N°. 56. Bij den minister van financiën is ontvangen ƒ15door een onbekende, onder hel postmerk Leydeutot voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. liet comité' van defensie zal zijne zittingen nog gedurende cenige da gen voortzetten. Tot ondervoorzitter van het comité' is gekozen de luil.- generaal Seelig. Naar men verneemt, is heden morgen in de sacristy der r. k. kcrlc aan den Boschkant alhier het huwelijk van den heer A. Pyehe de Petryhem eersten secretaris bij hel Belgische gezantschap alhier, met jonkvrouw A. Heldewier, hofdame bij II. M. de koningin, godsdienstig ingezegend. Daarna werd liet andermaal ingezegend in de Kloosterkerk door den wel-eerw. heer ds. Ruitenschild, hofprediker, waarbij 11. M. de koninginbenevens de baron Dujardin, Belgisch minister alhier, tegenwoordig waren. De inspecteur van hel lager onderwijs en al de school-opziencrs in de provincie Zuidhollandmet uitzondering van den heer B. Boers, school opziener te Middelharnis, hebben iu de vorige week alhier eene vergadering gehouden. De belangen der openbare onderwijzers en in het bijzonder de nadeelen, welke zoo vele hunner lijden, door het verlies der betrekking van administrateurs der burgerlijke begraafplaatsen en der begrafenissen zijn in die vergadering ter sprake gekomen. Men verneemt, dat het visum repertum over den zestigjarigen ser geant, die het slagtofler is geworden van de misdaad, waarvan de gene- neraal G. wordt verdacht gehouden, is opgemaakt door de hecren J. G. Vorstman en C. P. Meyer, heel- en ontleedkundigen te dezer stede, ter wijl het lijk van den vergiftigde voortdurend scheikundig wordt onderzocht door den heer E. A. van der Burg, lector in de scheikunde te Rotterdam en den heer T'. D. Vrijdag Zijnenapotheker alhier. Naar men verneemt, zal bet onderzoek nopens het gebeurde in den smidswinkel van den heer O. niet verder voortgezet wordendaar uit de lijkschouwing van het slagtoffer is gebleken dat de dood niet door de toe- gebragte slagen veroorzaakt is. BUITENLANDSCHE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1