gesteld en dal geene plaats daartoe worde opengesteld, waar geenc genoeg zame verbruikers voor artikelen van invoer aanwezig zijnen waar geene behoorlijke surveillance en controle bij de aangifte der goederen mogelijk is; en eindelijk: dat overal, waar de vreemde fabriekaten zullen worden toegelaten, ook de Nederlandsche certificaten van oorsprong geldig zullen zijn. Te Rotterdam werd eergisteren een door C. Pons, aan het Kralingsche Veer, gevangen zalm verkocht, die 23J Ned. 18 woog. Er werd ruim ƒ40 voor hetaald. Den 25slcn dezer zal te Delfshaven worden aanbesteed het bouwen ecner gasfabriek en toebehooren aldaar. Tc Zutphen is dezer dagen in den ouderdom van ruim 86 jaren over leden de heer C. A. Bakker, met zijnen vroeger overleden broeder P. Bakker stichter van liet sedert 1850 aldaar beslaande rijke Gebroeders Bakkers Weeshuis." Beide broeders, uit den mingegoeden stand afkomstig, waren, nn CO jaren geleden, met uiterst geringe middelen een kleinhandel begon nen, doch wisten door noeste vlijt en volgehouden spaarzaamheid zulk een aanzienlijk vermogen le verwerven, dat zij tot de rijksten in de provincie werden gerekend. Naar men verneemt heeft de overledenebehalve eenige kleine legaten (waaronder ƒ1000 aan de diaconie der herv. gemeente) zijn overig vermogen geheel aan bovengenoemd gesticht vermaakt, dat daardoor in slaat zal zijn om 40 a 50 weezen op te nemen. Maandag 11. had er te Sl. Maartensdijk (Zeeland) een zware brand plaats, waardoor cene groote schuur en een vervverswinkelbenevens eene aanzienlijke partij vlas en tarwe, en 19 stuks vee een prooi der vlammen werden. - Uit Boxtel is tc 's Ilcrlogenbosch gevangen binnen gebragt zekere A. Hermandie allerlei verborgen moordtuigen bij zich had en zich aan bede larij en landlooperij had schuldig gemaakt. Hij droeg eene harmonica en bespeelde die voor de huizen der landbouwers. Men mag het gelukkig achten dat deze persoon in handen der justitie is geraakt. Door Z. Exc. den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is een besluit genomenwaarbij de onder-officieren van 30 tot 35 jarenom tot den offi ciersrang te kunnen worden toegelatenaan een ligter examen worden onderworpen dan ouderen. Door de Dordrechtsche Cour. wordt hel volgende medegedeeld: Wij ontvangen met de thans aangekomen landmail, van een geacht handelshuis uil Batavia, het volgende berigt, van den 22s!cn November. Wij hebben bij deze nog het onaangename berigt le voegen, dat reeds sedert eenigen lijd de berigten over de rust in onze binnenlanden ongunstig luiden, en hel Mahomedaausche fanatisme een gevaarlijker aanzien begint te krijgen. In Cheribon, Indramayoe en op de vrije Pamanoekan en Tjiassem- landcn moeten zich eene menigte Iladjies (priesters) verzameld hebben, die de nog rustige bevolking trachten op te ruijen. De van Pamanoekan ont vangen berigten moeten zoo ongunstig luiden, dat de regering besloten heeft, met den meesten spoed eene mobile colonne, van 400 man, naar Pamanoe kan te zenden, welke den 18dcn Nov. met stoomschepen derwaarts zijn overgebragt. Dc regering heeft in deze met cenen voorbecldeloozen spoed gehandeld, en men is algemeen van gevoelen, dat door deze onverwachte magtsvertooning in het hart van Java veel ongeregelds zal kunnen worden voorgekomen. 's GRAVENHAGE 20 Januarij. Tot kantonregter alhier is door Z. M. benoemd de heer m'. C. van Bell, thans plaatsvervangend kantonregter en advocaat alhier. Tot notaris binnen de gemeente Haarlemmermeer, arrond. Haarlem, is benoemd J. Bakker Schut, cand.-notaris te Alkmaar. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: Te Poster- holt, de heer A. G. Reighard, thans ontvanger te Roosteren; en te Roos teren, de heer C. E. N. Valelte, thans hoofdcommies bij 's Rijks belastingen tc Tcgclcn. Dc heer M. D. van Mieropontvanger der dir. belastingen tc Druilen is uit 's lands dienst ontslagen. Gisteren werd de verjaardag van 11. M. de koningin-moeder alhier op de gebruikelijke wijze gevierd, door liet uitsteken der vlaggen, het bespelen van het klokkenspel en hel houden ecner groote parade door het garnizoen. Des middags was er bij H. M. dc koningin-moeder receptie van de leden der vorstelijke familie, en werd door 11. M. een déjeuner-dinaloir gegeven. Des namiddags was er groot diner en gala ten hove, waartoe de groot-offi cieren van 'skonings huis en de ministers waren uitgenoodigd. Z. R. II. de prins van Oranje werd door eene ligle ongesteldheid verhinderd aan het diner deel te nemen. Op gebruikelijke wijze werd ook aan de naaischool van H. M. de koningin-moeder te Schcveningenhare verjaardag gevierd. Een gedeelte van den aanzienlijken voorraad klecdingslukken en levensmiddelen werd uitgedeelden dc naaivrouwdie met eenige kinderen der school hare ge- lukwenschen aan II. M. braglen, genoten de eer wederom bij 11. M. toege laten te worden. Z. K. H. prins Frederik en Z. D. II. dc hertog Bomhard van Saksen- Weimar hebben gisteren de vergadering van hel comité' van het defensie bijgewoond. Heden zijn dc werkzaamheden voortgezet. Bij den minister van finanliën is ontvangen een coupon groot ƒ1.98, door een onbekende ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. De voorstelling, door het ilollandsche looneelgezelschapalhier, ten behoeve der armen gegeven, heeft na aftrek van alle kosten de som van ƒ300.1 I J opgebragt. Gisteren heeft de generaal G. wederom een verhoor voor den regter- commissaris ondergaan. Men verneemt dat de instructie dezer zaak, waarvan alle bijzonderheden in deze residentie zijn voorgevallenspoedig zal kunnen worden gesloten. Heden heeft de generaal zijn 84stc jaar bereikt. Zoo lang de instructie duurt, meent men zich te moeten onthouden van de mededeeling van ge ruchten, waarvan de meeste dikwerf onjuist zijn. Ten einde daarvan een voorbeeld bij te brengen slrekke liet volgende: Eerst werd de verdachte; volgens de openbaar gemaakte verhalengearresteerd in of bij de sociëteit. Toen heette het, dat hij op weg, gaande naar zijn huis, in hechtenis was genomen. De waarheid is, dat hij, in de sociëteit zijnde, een briefje ont vangen heeft om te komen ter woonplaatse van zijne vriendin, en dat, toen hij daar binnentrad, dc persoon, die van de vergiftigde worst had ge bruik gemaakt, onder hevige pijnen bijkans reeds bezweek. Toen was echter de policie van het gebeurde bereids onderrigt en daar ter plaatse tegenwoor dig, zoodat de generaal, van dat oogenblik af, niet meer in vrijheid ge steld werd. 7B U ilEA L AAliSCUK 11 Kill (Ff E A ENCELANQ. LONDEN, 18 Januarij. De koningin zal legen het einde dezer maand in de hoofdstad terug- keeren, ten einde op 3 Februarij het parlement in persoon te openen. Het berigtdat de bank aan liet departement van openbare werken in de hoofdstad een bedrag van 3,000,000 zou voorschietentot het aan leggen van riolen en andere werken ter bevordering der openbare gezond heid, wordt bevestigd. Dit voorschot zal verstrekt worden tegen een rente van 3J pCt. Deze en het kapitaal zullen door middel van eene gemeentelijke belasting gevonden worden. Uit eene redevoeringdoor den heer Bright le Bradford gehoudenis men eenigzins bekend geworden met zijne plannen omtrent de hervorming van het kiesstelsel. Ilij wil aan de gemeenten, welke minder dan 16,000 zielen tellen, het regt tot het kiezen van een vertegenwoordiger ontnemen, maar aan de groote gemeenten 2, 3, 4 of 6 vertegenwoordigers toe kennen," naar mate hunne bevolking lusschen de 16,000 en 400,000 zielen bedraagt. Eindelijk stelde hij voor vijf nieuwe gemeenten aan te wijzendie elk een vertegenwoordiger zullen kiezen. Op de werven te Chatlam heerscht, vooral in de touwslagerijcneene groote drukte. De regering heeft de vervaardiging bevolen van een groot aantal kabels voor de oorlogschepenwelke zij in zee wil brengen. De ver sterking van de kusten tegenover Cherburg worden mede met ijver voortgezet. Te Wigan hebben verregaande ongeregeldheden onder de mijnwerkers plaats. Dc weinige die nog willen werkenworden door hunne oproerige makkers daarin verhinderden de policie-beambten met steenen begroet. De noodige maatregelen zijn echter genomen om de orde te herstellen. Te Bristol heeft Zaturdag II. een droevig voorval plaats gehad. Men was bezig met het lossen van het schip Porto ]\ovo, hetwelk met eene kostbare lading van de Westkust van Afrika was gekomen. Twee man schappen zouden eenige schors uit het schip halen, toen een hunner cene brandende kaars op eenig buskruid liet vallen, hetwelk, naar het schijnt, uit een der vaten was gestort. Oogenblikkclijk had eene ontploffing plaats, en de beide manschappen werden zoo deerlijk gebrand, dat zij naar het zie kenhuis moesten gebragt worden. De branddie gelijktijdig in het schip was ontstaan, scheen aanvankelijk van weinig beteekenis, maar daarin be droog men zich. Dc vlam werd hevig en, toen men het vuur niet kon meester worden, besloot men het vaartuig te laten zinken. Daar zich een groot aantal vaten olie in het schip bevond, zonk het niet geheel, maar sloeg aanmerkelijk naar bakboordszijde over, zoodat een gedeelte der kajuit boven water bleef. De brand woedde aldaar zoo hevig voort, dat alle blusch- middelen zonder vrucht schenen; gevoed door de olie, sloegen de vlammen naar alle kanten uit, maakten het schip schier ongenaakbaar en stegen zoo hoog dat de geheelc stad er door verlicht werd. Eindelijk besloot men de masten te kappen en alzoo gelukte het de kracht van het vuur le breken. Het schip is bijna geheel vernield en de lading zwaar beschadigd. De koningin van Oude heeft een tegen-proclamatie uitgevaardigd in antwoord op die van koningin Victoria. Dc koningin zegt dat het dwaas is aan vergiffenis tc gelooven van de Engclschenwant dat deze nimmer een misslag, hetzij groot of klein, vergeven. liet beweren dat geene aan winst van eigendom wordt verlangd, zegt de vorstin, wordt gelogenstraft door aanhechting. Op de beloftein de proclamatie vervatdat na het herstel der rust Indië voordeden genieten zal door het aanleggen van we gen, het graven van kanalen en het bouwen van bruggen, merkt de ko ningin aan, dat deze belofte, aan de bevolking van Uindostan gedaan, niet zeer opwekkend is, daar zij slechts het vooruitzigt geeft van le zullen wer ken aan wegen en kanalen enz. De Herald, een van dc voornaamste bladen uit de Vereenigdc Staten, levert de volgende weinig eervolle schets van dc handelingen der leden in de wetgevende kamers le Washington, liet schouwspel, hetwelk de zittin gen van ons congres opleveren, ergert het gansche land. De tijd wordt verbeuzeld met aanhoudend krakeeleuhetwelk eene beraadslagende verga dering tot schande strekt. Men hoort er bestendig eene taal, zoo als men alleen onder de laagste klassen der maatschappij zou verwachten. Schurk en leugenaar belmoren onder dc talrijke scheldwoorden, welke de leden elkander toevoegenen wanneer zij liet schelden en schimpen moede zijn volgt er tol afwisseling een vuistgevecht in de vergaderzaal. Daar buiten gaat het niet beter. Op de openbare straat slaan de volksvertegenwoordi gers rollingen op elkanders hoofd stuk, wisselen zij steenworpen en ge bruiken zij ook niet zelden pistolen. Dat is het dagelijksciie werk der leden. Konden wij hen des nachts op hunne gangen volgen, dan zouden wij nog walgelijker tooncclen zien. Hunne leefwijze zou aan dc bewoners onzer strafgevangenis tot schande strekken, terwijl deze ten minste nog met eigen arbeid den kost verdienenhetgeen meer is dan van dc leden van het congres gezegd kan worden. In dit tafereel kan geen onderscheid lusschen de staatspartijen worden gemaakt: allen staan gelijk in ruwheid, zedeloosheid en oneerlijkheid. Het is niet de beraadslaging over 's lands aangelegenheden, welke lot zulke ergerlijke tooneelen aanleiding geeft, maar het aanhoudende twistenkuipenliegen en bedriegenhetwelk er ter bc-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2