De directie van den kon. Holl. schouwburg heeft het plan opgevat om het drama Fanfan, de Tulp, dat zoo veel bijval vond, voor de vierde en laatste maal ten voordeele der armen op te voeren. Het voorloopigverslag voor de tweede kamer, over het gewigtige onder werp der spoorwegenis thans in gereedheid. Nadat het door de commissie van rapporteurs zal zijn vastgesteld, zal hel worden gedrukt en rondgedeeld. BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. BELCIË. BRUSSEL, 14 Januarij. De prins van Wallis heeft deze stad verlaten en zich naar Duilschland begeven. Door een onbekende is eene som van 2000 fr. ter beschikking van de akadcmie gesteld, voor het beste lofdicht, in het Fransch of in het Vlaamsch, ter herinnering aan de wet van 1°. Mei 1834, waarbjj de invoering van ijzeren spoorwegen in België bepaald werd. Een gezin te Oliain wilde onlangs het Driekoningen-feest vieren, en zoo als gewoonlijk, zou men bij die gelegenheid eenige schoten lossen. Daartoe stond op de tafel een schotel met buskruid; eene vonk, van de lamp gevallen, deed eene vreeselijke ontploffing ontstaan. De ramen werden uit de kozijnen geslagen, de muren zijn zoodanig gescheurd, dat zij zullen worden afgebroken. Vijf personen zijn deerlijk gebrand en ver- keeren in een gevaarlijken toestand. KA'«EI. AA». LONDEN, 13 Januarij. Men verneemt dat sir Young als lord commissaris der Ionische eilan den zal aftreden. Lord Gladstone zal die betrekking ad interim waarne men tot op de benoeming van eenen nieuwen commissaris. Het orgaan van het kabinet, de Morning Ilerald, geeft de verzeke ring dal men in Italië, bij het uitbreken eener omwenteling niet de minste ondersleuning van de zijde van Engeland heeft te verwachten. jje Times uit eene klagt over de daling der effecten welke oorlog- spellende geruchtenvan Parijs uitgegaanin de laatste dagen aan de beur zen van Europa hebben veroorzaakt. De door Frankrijks staatkunde ver oorzaakte daling, zegt dit blad, bedraagt 5 pCt. bij de Fransche fondsen, 2 pCt. bij de Engelsclie, 3 pCt. bij de Russische, 5 pCt. bij de Sardinische, 5 of 6 pCt. bij de Ooslenrijksche en omstreeks 3 pCt. bij de Turksche. Alles te zamen genomen kan men zeggen dat de nominale waarde van het vermogen, belegd in openbare fondsen en actiën, welke op de prijscouran ten der Europesche markten genoteerd staan, omstreeks 60 milliocn ég verminderd is. De heer Roebuck heeft in eene vergadering zich hevig uitgelaten over de oneerlijke staatkunde, die door keizer Napoleon in de ltaliaansche zaak - n»vüfvl hiival.' """"if liipp het misnoegen tegen over den Iransclicn keizer toe. Als een bewijs van den invloed, dien de Times alhier uitoefent, kan dienen dat dit blad op het Kersfeest de aandacht vestigde op de armen, die alhier zonder schuilplaats ronddolen en eene inschrijving ten hunnen behoeve opende. Acht dagen later was er reeds voor eene som van 200,000 ingeschreven. Te Liverpool leeft eene Scholsche vrouw, Elizabeth Vincent genaamd, die in 1756 te Glasgow werd geboren. Zij gaat nog te voet naar de kerk. Te Liverpool is Dingsdag avond een winkelhuis ingestort, terwijl ver scheidene personen zich daar binnen bevonden; bij de opruiming van het puin bleek het, dat twee vrouwen verpletterd en zes of zeven personen ge kwetst waren, terwijl nog eenigen worden vermist. De uitgever cener volks almanak te Dublin en een gegoed pachter nabij Macroon zijn dezer dagen, als leden der Phoenix-vereeniginggevangen genomen. Uit China ontvangt men bet berigt dat de handel aldaar meer en meer begint te herleven. Lord Elgin werd nog altijd met zijne reis op de rivier Yang-tse-Kiang bezig gehouden. ER AAKRIJK. PARIJS, 13 Januarij. Dingsdag 11. had het eerste winterbal ten hove plaats. Op dit bal liepen even als elders de voornaamste gesprekken over de mogelijkheid van eenen oorlog met Oostenrijk. Onder de gasten was op dit punt tweederlei meening op te merken. De ministers, de raadsheeren, de afgevaardigden, in een woord al wat tot het burgerlijk element behoorde, scheen beducht voor de gevolgen van eenen oorlog. Maar daarentegen was al wat lot het leger behoorde ten hoogste verblijd met het vooruitzigt op den te verwachten strijd. Men sprak er zelfs van elkander later te Milaan te zullen ontmoeten. De oorlog, hetzij gevreesd of gewenscht, scheen allen waarschijnlijk toe. Over 't algemeen beginnen echter de gemoederen eenigzins te bedaren, en de beurs wederom eene neiging tot rijzing te vertoonen. De rust, die te Milaan blijft heerschen en de vredelievende stemming der dagbladendie de gevoelens der regering uitdrukkenbrengen veel daartoe bij. Men acht p het gevaar, zoo niet verdwenen, ten minste verwijderd, en heeft dus weder hoop dat de moeijelijkhedcn door onderlinge toegevendheid zullen wegge nomen worden. Sommige lieden spreken van eene nieuwe bijeenkomst der Parijsche conferentie, maar dit vindt weinig geloof. De Constilutionnel bevat heden een belangrijk artikel van de hand van den heer Rene'e, waarin de moeijelijkhcden worden opgesomd, die er be staan tusschen Frankrijk en Oostenrijk ten opzigle van de vaart op den Donau en van de zaken van Servië, maar hoewel daarin de beweging in Italië niet wordt tegengesproken, verklaart de schrijver dat de oorlog niet mogelijk is, dan in geval de beslaande verdragen overtreden of bedreigd worden. Thans nu de volledige inhoud van de troonrede van den koning van Sardinië bekend is, blijkt bel maar al te zeer dat zij een oorlogzuchtig karakter heeft. De koning heeft zich omtrent de ltaliaansche zaak misschien wel een weinig te sterk uitgelaten. Het huwelijk van prins Napoleon met prinses Clotilde van Savoye is door den keizer zeiven in den ministerraad aangekondigd. De prins zal met de Reine Hortense van Marseille naar Genua vertrekken en een achttal dagen in de staten van zijnen aanstaanden schoonvader doorbrengen. Na zijne verloving keert hij terug, daar hel huwelijk eerst later zal voltrokken worden. Van dit huwelijk moet reeds kennis zijn gegeven aan het hof van Sb James, en koningin Victoria zou geantwoord hebben dat zij deze ver- bindtenis gaarne zou zien en de keizerl. familie daarmede geluk wenschte. In de haven van Brest heerscht eene groote levendigheid. Er is bevel gegeven de wapening van 5 sloomfregatten en van 2 andere vaartuigen zoo veel mogelijk te bespoedigen. Daarentegen verneemt men dal hel leger geene vermeerdering zal ondergaan en dal de met verlof afwezige soldalen niet bij hunne corpsen opgeroepen zullen worden. De oprigling van legerkampeu waarvan sprake is geweest, zou mede achterwege blijven. Te Barcelona verkeert een geheel gezin in levensgevaar, ten gevolge van het gebruiken van champignons. Een is er reeds aan de gevolgen overleden. UÏALIE. Milaan blijft voortdurend rustig. Men schijnt aldaar meer en meer te begrijpendat het uitbreken eener revolutie op dit oogenblik aan de lta liaansche zaak de sympathie van een groot deel van Europa zou doen ver liezen. Het blijkt thans dat de aartshertog Maximiliaan de stad nog niet heeft verlaten. Dagelijks komen er nieuwe troepen aanzoodal de stad opgevuld is met soldaten, die zelfs bij de inwoners zijn ingekwartierd. Ook is de directeur van politie vervangen door een DuitscherStrobach genaamd. Het officiële orgaan van de Sardinische regering berigt, dat ten ge volge van de versterking door Oostenrijk naar Italië gezondenSardinië zich genoodzaakt heeft gezien om de meer afgelegen garnizoenen te ver sterken. Echter zouden er geen nieuwe troepen onder de wapenen worden geroepen. Vele der studenten van de hoogeschool te Pavia, die thans gesloten is, hebben verzocht om op eene der hoogeseholen in Sardinië toegelaten te worden. Dit verzoek is ingewilligd. PK1UIS SEA. BERLIJN, 13 Januarij. De prins van Hohenlohe is door het heerenhuis tot voorzitter gekozen, met 110 van de 112 stemmen. De verkiezing van graaf Schwerin tot voor zitter van de kamer der vertegenwoordigers is zeker. Ten einde voor te komen dat de academische graden door het ligt- vaardig toekennen er van in de schatting van het algemeen hunne waarde j„., »oriip,pn hofi Up imp. universtteit alhier eene circulaire gezonden aan de verschillende universiteiten in namissen en andere Duiische stalen, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid, om bij het houden van examina met meer gestrengheid te handelen dan lot heden het geval is geweest. Te Saarbriick heeft een man, in een aanval van krankzinnigheid, zijne vrouw, moeder van drie jonge kinderen, doodgeschoten. Te Waghausel is in den nacht van 9 op 10 dezer de groote aldaar bestaande suikerfabriek afgebrand. Te Tilsit is in den nacht van II op 12 dezer een zware brand uitge barsten, die wegens den hevigen wind moeijelijk te blusschen was. Voor zoo ver men weet, werden 12 gebouwen een prooi der vlammen. OOSTEAKMH. WEENEN, 12 Januarij. Bij keiz. besluit is de uitvoer van zwavellood en salpeter naar Servië en de Donau-Vorstendommen verboden. De voormalige vorst van Servië, prins Alexander, zal zich alhier ves tigen. Hij heeft zijn vermogen, naar men zegt 3 milliocn gulden, aan bankiers hier ter slede toevertrouwd. Volgens berigt uit Sidney was het Ooslenrijksche fregat Novara op den 5dcn Nov. aldaar uit Shanghae aangekomen. TBKKÏE. Te Konstantinopel hebben de geruchten omtrent eene ministeriële veran dering opgehouden. Tusschen Ali-Pacha en Fuad-Pacha is de vriendschap hersteld. Door de regering is weder eene leening van 15 millioen fr. gesloten op zeer nadeelige voorwaarden. De telegrafische verbinding tusschen de hoofdstad en de Dardanellen is lot stand gekomen. In het voorjaar zal men een aanvang maken met het leggen der lijnen naar Candia en Egypte. Volgens berigt uit Jassy zijn dc verkiezingen in Moldavië, zoo al niet ordelijk en in allen dcele weltiglijk, dan toch binnen den door de Parijsche conferentie bepaalden termijn en zonder grove wanordelijkheden afgeloopen en is de zitting der wetgevende vergadering den 10d«" Januarij geopend. Op het einde van het vorige jaar heeft er te Smyrna een zware brand gewoed, waardoor o. a. zes bewaarplaatsen van hout zijn verbrand. De schade beloopt meer dan ƒ100,000. OOiT-ÏNffllE. BATAVIA, 24 November. Eenige in den laalsten tijd ontvangen berigten nopens onrustige bewe gingen onder de bevolking in de afdeeling Indramajoe onder Cheribon en in de adsistent-residentie Krawang, hebben hel noodig doen achten maat regelen van voorzorg te nemen. Met dat doel zijn in den morgen van den

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2