Dc heer C. Boonzajer, 1c Gorinclicm, had per missive de aandacht geves tigd op het oude gemeentehuis aldaar, dat spoedig zal worden gesloopt. Den secretaris werd opgedragen, den heer Boonzajer te doen opmerken, dat de akademie niet twijfelde, of de Gorinchemschc afd. der maatschappij van bouwkunde aldaar zou zich wel daarmede willen belasten. Dc uitnoodiging tot bijwoning van het eeuwfeest der kon. akademie van Beijerenop 28 Maart e. k.kwam thans ook in deze afdeeling ter tafel en werd ter beantwoording aan het bestuur gezonden. De voorzitter bood, namens den verzamelaar, een exemplaar aan van het werk des hceren NahliysgetiteldIlistoirc numismatique de la Uollande sous le regne du roi Louis Napoléon. Dit werk werd onder dankbetuiging voor de boekerij aangenomen. Daarop zijn hervat de in de vorige vergadering afgebroken beraadslagingen over de schrijfwijze der plaatsnamen van Nederland. De heeren Bakhuizen van den Brink, Millies en Leemans voerden daarover het woord, waarna is besloten, den inhoud der uit de onderscheidene provinciën ontvangen portefeuilles te onderzoeken, alvorens een besluit te nemen, en die porte feuilles te verzenden naar de commissie ad hoc, met magtiging zoodanige personen aan haar ligchaam toe te voegenals zij noodig mogt oordeelen. De heer Leemans sprak over de verklaring van Etruskische opschriften, vroeger reeds door den heer Janssen behandeld, naar aanleiding van het werk van prof. Sliekel. Deze mededecling strekte tot staving van het af keurend oordeel van den heer Janssen over hel genoemde werk. Dit stuk werd bestemd voor de Verslagen en Mcdedeclingen. De heeren Janssen, Leemans en Millies voerden nog hel woord, en wel hoofdzakelijk over de waarde der onderzoekingen van wijlen prof. Hamaker omtrent de Etruskische taal en monumenten. De heer de Wal leverde cene bijdrage over het hoogst zeldzame werkje van den reglsgelcerde Ulrik Zasius, de parvulis Judaeorum baptisandis reeds in de vorige vergadering ter loops besproken en in 1508 te Straats burg verschenen. Vooral nu, dat zoo velen hunne stem in de zaak van den jongen Morlara hadden doen hooren, achtte spr. de behandeling van dat werkje van veel belang. In 1504 namelijk werd een Joodsche knaap door zijn vader als onderpand voor losgeld gegeven. Deze werd in stilte gedoopt en toen de vader zijn kind lerugeischle legen het door hem ver schuldigde losgeld, werd dit geweigerd. In het besproken werkje nu, dat in medewerking met verschillende geleerden is opgesteld, wordt het ont kend dat de doop zonder toestemming des vaders aan een kind mag wor den toegediend. Het vaderlijk regt staat boven alles, en zelfs keizers heb ben de magt niet dat regt aan te tasten en de Joodsche vaders van hunne weerlooze kinderen te beroovenzelfs waren sommige der schrijvers van dit werkje van oordeel, dat de doop onder die omstandigheden toegediend niet geldend was. Zelfs de vraag of een minderjarige op zijne begeerte, zonder vaderlijke toestemmingkon worden gedooptwerd daarin ontkennend be antwoord, zoowel op juridicke als kanonieke gronden. Dc heer Bakhuizen van den Brink bood twee werkjes ter. geschenke aan, een over het congres van den letterkundigen eigendom te Brussel gehouden en een getiteld: Piscatiopêchcrie, visscherij. Dc vergadering is daarop gesloten. BUITElVLAlVDSCnE BERIGTEN. Bï E li I E. BRUSSEL, 12 Januarij. De prins van Wallis, die gelijk men weet zich voor eenigen lijd naar Rome begeeft, is alhier aangekomen, en heeft met de kon. familie den schouwburg bezocht. Heden zullen alhier door den heer Suringar uit Amsterdam en andere redenaars belangrijke mededeelingcn worden gedaan omtrent de Nederland- sche kolonie Mcttray te Rijsselt bij Zutphen. EAfiBLASB. LONDEN, 11 Januarij. Hel parlement is tegen 3 February bijeengeroepen. Men verwacht eenc zeer belangrijke zitting. Dc beweging ter gunste van dc hervorming van liet kiesstelsel is in den jongslen lijd bij vernieuwing aangewakkerd. Volgens het Court Journ. zal de keizerin-weduwe van Rusland keizer Alexander op zijne voorgenomene reis naar Parijs en Londen vergezellen. Ook herhaalt dit blad het vroeger medegedeelde berigt, dat ingeval dc prinses Frederik Wilhelm van Pruisscn van een zoon mogt bevallen, de koningin tegen Pasehen naar Berlijn zal vertrekken. Zij zou 14 dagen af wezig blijven. Hier ter slede is het gerucht in omloop dal dc Fransche minister van buitcnl. zaken, graaf Walewskizal aftreden en vervangen worden door den heer dc Persigny, vroeger Fransch gezant alhier. De Times deelt mede dat de regering bevel heeft gegeven om de in hel Kanaal dienstdoende vloot aanmerkelijk te versterken. Sir Moses Montcfiore zal zich naar Rome begeven om uit naam zijner gcloofsgenooten den Paus een adres in de zaak van Morlara te overhandigen. In het afgcloopen jaar hebben alhier 1114 branden plaats gehad, van welke in 32 gevallen de gebouwen geheel vernield, 385 zwaar en 697 ligt beschadigd werden. Een onzer dagbladen berigt dal de heer Spurgcon, dc bekende baplis- lischc prediker, ecne uitnoodiging heeft ontvangen om vier voordragten te houden in de Musie-Uall le Ncw-1'ork, waarvoor hem dc som van 10,000 is aangeboden. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Januarij. Bij keizerlijk besluit van 5 Jan. is in het tarief der reglen van invoer, ten opzigte van verschillende artikelen, eenc wijziging gebragt, zooals voor veeren, katoen, timmerhout, staal, koper enz. Er is op dit oogenblik sprake van de aftreding van den minister van justitie en van zijne vervanging door den lieer Delangle, thans minister van binnenl. zaken. De verklaring van den Moniteur en dc vredelievende artikelen van de half-ofliciële bladen hebben niets kunnen uitwerken om de gemoederen ge rust le stellen; de vrees voor oorlog behoudt de overhand, hetgeen de aan zienlijke daling, die aan de beurs plaats heeft, ten duidelijkste aanwijst. Thans doet nog het Journ. des Déb. zijne stem ten gunste van den vrede hooren, en in een zeer belangrijk artikel somt hij al de gevaren op, waar aan Frankrijk zich blootstelt, wanneer het, naar eenen verderfelijken raad luisterende of door de eerzucht van Sardinië medegesleeptzich in eenen oorlog met Oostenrijk mogt wikkelen. De schrijver van dit artikel, de lieer Prevost Paradol, acht de Fransche regering te verstandig, om op die wijze het welvaren des lands op het spel te zetten. Hetgeen men omtrent de aanspraak van den koning van Sardinië, bij de opening der kamersis te weten gekomenheeft ook hier geen gunstigen indruk te weeg gebragt, en heeft mede invloed op de beurs gehad. In die rede ziet men eene oorlogzuchtige strekking doorstralen, die te meer treft, omdat men op eene verzoenende taal meende te kunnen rekenen. Misschien zal menwanneer de geheele tekst der rede bekend is gewordeniets gunstiger over 'skonings woorden kunnen denken. Omtrent het huwelijk van prins Napoleon met prinses Clotilde, doch ter van den koning van Sardiniëis nog niets olFiciecl bekend geworden maar enkele bijzonderheden doen vertrouwen dat het berigt daaromtrent niet uit de lucht is gegrepen. In de omstreken van Tarbes zijn proeven genomen met bliksemaflei ders van slroo, welke met goeden uitslag zijn bekroond. De toestel bestaat uit een langen withouten stokwaarop een koperen punt is geslagenen waaraan met een koperdraad een van slroo gevlochten touw is gehecht. De Mon. de la Flotte berigt dal van de ruim 300 kanonnen, welke aan de Cochin-Chinezen in de forten van Tourane ontnomen zijn, sommige uit hoofde van hunnen vorm en hunne bewerking bijzonder de aandacht ver dienen. Vier krijgsgevangenen zijn te Manilla aangekomen. Een daarvan behoort tot de klasse der hooge mandarijnen en is, naar gezegd wordt, het hoofd der genie in Cochin-China. De drie overigen behooren tot dezelfde klasse. Een vaandel en verschillende wapenen zijn den vijand ontnomen onder welke een sabeldie een hoogen rijksambtenaar toebehoorde. Te Hué, de residentie des keizers; zijn 70,000 Cochin-Chinezen vereenigd, die onze troepen afwachten. De keizer heeft de mandarijnen en bevelhebbers der troepen, die zoo lafhartig uit Tourane gevlugt zijn en de in zoo goeden staat van verdediging gestelde forten aan hun lot overgelaten hebben, lot ballingschap verwezen. De bovenvermelde gevangenen zijn niet groot, maar van een sterk gestel. Hunne huid is koperkleurig en hunne kleeding gelijk aan die der Chinezen. Aan hunne voeten kan men zien dat zij nooit ecnig schoeisel hebben gedragen. ITA LIE. De koning van Napels heeft aan 61 staalkundige gevangenen de vrij heid geschonkenonder beding dat zij het grondgebied van den staat zullen verlaten. Onder hen bevinden zich PoerioSettembrini en anderendie aan de beweging in 1848 een ruim aandeel namen. Te Milaan was het volgens de jongste beriglen rustig. Van regerings wege waren de krachtigste maatregelen genomenten einde bij het uitbre ken van een opstand dien terstond le kunnen bedwingen. Naar men zeide had de aartshertog Maximiliaan in den avond van 5 Jan. de stad verlaten. De voorhoede van de door Oostenrijk naar Italië gezonden troepenonder generaal Raming, is reeds te Milaan binnengerukt. Naar men verzekert zou de keizer van Frankrijk verlangd hebben dat de eerw. heer Spaeeapiclra tot nuntius le Parijs wierd benoemd. Hij is een gunstig bekend priester uit Napcis. In 1849 met andere godgeleerden ge roepen om le beslissen of dc koning als katholiek magt had om zich aan den eed op de grondwet afgelegd le omtrekken, had hij rondborstig neen gezegd, maar ook toen Napels verlaten. PREI§§EN. BERLIJN, 12 Januarij. Heden heeft de prins-regent in persoon den landdag geopend. In zijne rede heeft Z. K. 11. verklaard dat de hoofdbedoeling van zijn regentschap steeds zou zijn om voor de instandhouding van de reglen der kroon te waken, en de afgevaardigden uitgenoodigd zijne regering welwillend doch naar hunne overtuiging te ondersteunen. Voorts heeft Z. K. H. den toe stand des lands als bevredigend voorgesteld en verbeteringen toegezegd in het strafregt en in het algemeen bestuur. De toestand der finantiën was gunstig, en de vertegenwoordiging zou zeker gaarne de gelden willen toe staan noodig lot handhaving van dc waardigheid der kroon en ter verster king van het leger en de zeemagt. De betrekkingen met de vreemde mo gendheden waren steeds vredelievend. Aan de hertogdommen zal het genot der reglen worden verzekerd, waarop deze, volgens de verdragen, aan spraak hebben. Vroeger reeds spoorde ik aan, alzoo besloot Z. K. II. zijne redeom de Pruissische vaan hoog te drageneene vaan waarop ge schreven staal: koningschap onder Gods genade, vasthouden aan weten constitutie en steunen op de trouw des legers en de godsvrucht des volks. Help mij deze vaan hoog verheffen. Dan zullen wij op de volgende ge slachten den ouden Pruissischen geest doen overgaan, die zijne uitdrukking vindt in den thans weemoedigen, maar toch met geestdrift aangeheven kreet van: leve de koning! «©STENRI.JE. WEENEN, 10 Januarij. De aanspraak van den koning van Sardinië, bij de opening der kamers gehoudenheeft hier natuurlijk een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Zij

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2