gen. De nieuwe brug zou uil hardsteen worden opgetrokken en aan de vier hoeken met beeldengroepen prijken. Het medegedeelde berigt omtrent de terugkomst van den heer Donker Curtius uit Japan is, naar men verneemt, cenigzins te voorbarig geweest. Het plan schijnt wel, om dezen verdienstelijken staatsman te doen terug- keeren, doch bepaald is daaromtrent nog niets, omdat vooraf zal moeten worden geregeld de wijze, waarop, na het vertrek van den heer Donker Curtius, de Nederlandsche regering bij het hof van Japan zal worden vertegenwoordigd. Men verneemt, dat in dit jaar wederom eene tentoonstelling alhier zal gehouden worden van kunstwerken van levende meesters, zoowel binnen als builen het rijk woonachtig, en dat deze zal geopend zijn van den 23stcn Mei lot den 4dcn Julij aanstaande. plaats gehad. De machinewaardoor de arbeiders naar boven worden ge trokken kantelde door het te snel ophalen en de zich daarin bevindende personenten getale van zevenvielen van eene ontzettende hoogte naar beneden cn vonden op die wijze den dood. ïuigciio iiengten uii jitisiraiie is m eene lier gouagroeveilnameiijK te Burrendong, door een gezelschap goudzoekers, 35 voelen beneden den heganen grond een klomp goudhoudenden kwartzsteen opgedolven, welke, met eenen hamer verbrijzeld zijnde, 120 goud heeft uitgeleverd. Eene som van 5000 werd hun voor den schat gebodenzij wilden dien daar voor niet afstaan, maar verkozen zeiven met hunne vondst naar de kolo niale munt te gaanzoodra er gelegenheid zou zijn om zich onder gewa pend geleide derwaarts te begeven. FRANKRIJK. PARIJS, 0 January. Gelijk meermalen het geval is geweest, zoo is ook nu weder de rege ring tusschen beide gelreden om aan de in omloop zijnde oorlogspellcnde geruchten een einde te maken. In den Moniteur leest men de volgende verklaring: Er is algemecne ontsteltenis verwekt door zekere onrustbarende geruchten, welke hier in omloop gebragt zijn. De regering acht zich ver- pligt aan die ongerustheid een einde te makenzij verklaart dat er in dc diplomatieke betrekkingen niets gelegen is, wat grond kan geven voor de bezorgdheid, welke men door het uitstrooijen van valschc geruchten tracht tc verbreiden. Deze verklaring heeft op de beurs eene goede uilwerking gehad. Over 't algemeen had men zich hier ook in 't hoofd gezet dal de rede, waarmede de koning van Sardinië op 10 Jan. de kamers daar te lande zal openen, in eenen oorlogzuchligen geest zou opgesteld zijn. Brieven uil Turyn spreken dit gevoelen tegen. Die rede zal vredelievend zijn en dus de algemecne opinie niet ontmoedigen. Zonder daarin de bewegingen in Lom- bardye af te keurenwant die zijn niet ongunstig voor de staatkunde van Piemont en het huis van Savoye, zal men gcene redenen van ongerustheid bij de reeds bestaande voegen. Alleen zal de regering verklaren dat zij steeds aan haren pligt getrouw zal blijven en bij alle mogelijke gebeurtenis sen op de natie rekent. Onlangs is door de meesle dagbladen medegedeeld dat de ontvanger-ge neraal van Morbihan in staat van faillissement was gesteld. Thans verneemt men omtrent die zaak uitvoerige en naauwkcurige berigtcn. Op Zondag 19 Dec. zijn al de schuldeischcrs van dien heer, ten getale van 450, waar onder vele eenvoudige burgers en boeren, in de schouwburgzaal bijeengeko men ter behandeling van de vraag of men in de aanvrage tot faillietver klaring zou volhardenof slechts eene liquidatie zou verlangen. De prefect van het departement en de inspecteur-generaal hebben in die bijeenkomst den staat des boedels opgegeven. !Iet passief bedroeg 3,800,000 fr. en het actief 2 millioen. zoodat indien de liquidatie met overleg plaats had de schuldeischcrs op 50 pCt. konden rekenen. De prefect gaf daarop te ken nen dat een der zonen van den ontvanger uit naam der familie een voorstel wilde doen. Hiertoe werd verlof gegeven cn men vernam toen het vol gende: Mevr. Avrouin, vrouw van den ontvanger, ziet van haar huwe lijksgift (105,000 fr.) en van eene haar toegekomen nalatenschap, groot 80,000 fr.ten behoeve der schuldeischers af. De oudste zoon brengt zijne huwelijksgift, groot 80,000 fr.in den boedel terug. De tweede zoon en twee schoonzoons doen hetzelfde; de twee broeders van den heer Avrouin betalen 34,000 fr. aan de schuldeischers en doen afstand van het regt van preferentie op eene gelijke som. De jongste zoon die geen geld kan bij brengen tot het redden van de eer zijns vaders, bood aan om de zaken te liquideren. Vervolgens heeft een advocaat, de heer Jourdan, in eene sier lijke rede de edelmoedige handelwijze der familie in deze zaak doen uitko men. De vergadering heeft de voorstellen met genoegen en met een gevoel van bewondering aangenomen. Van wege het bestuur der maatschappij voor de kanalisatie van Suez is bekend gemaakt dat de inschrijving voor die onderneming het volle bedrag van het daarvoor vereischte kapitaal beeft bereikt, dat alle inschrijvingen zonder eenige korting worden aangenomen, dat op elke inschrijving van 500 fr. tusschen den 17den en 31stcn dezer 50 fr.en vervolgens in Julij 1859 alsmede in Januarij 1860 telkens weder 50 fr. moet worden gestort, en dat er vóór het jaar 1861 geene andere stortingen van de aandeelhouders zullen worden gevraagd. Hel. bestuur zal den 15d™ dezer alhier eene bijeenkomst houdenom de onlvangene aanbiedingen en voorstellen lot uitvoering van de werken cf van gedeelten daarvan in overweging te nemen. Te Amiens zijn op 30 Dec. drie onlangs nieuw gebouwde huizen in gestort, die in hunnen val nog twee in aanbouw zijnde woningen mede sleepten. Van de 5 werkliedendie onder de puinhoopen lagen zijn er 2 omgekomen cn 3 zwaar gekwetst. STALIE, In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. is hel te Milaan vrij onrustig ge weest. Den geheelen nacht waren de stralen vol mensehendie gedurig den kreet van leve Italië! en dergelijke deden opgaan. De militaire magt heeft zorgvuldig vermeden om met de volksmenigte in botsing te ko men. Volgens gerucht zouden de Oostenrijksche soldaten met de kreten der bevolking ingestemd hebben, maar dit is onwaarschijnlijk. Misschien hebben zij daartoe bevel ontvangen, hetgeen niet onmogelijk is. Op 3 Jan. had er op nieuw eene botsing plaats tusschen burgers en militairenover het rooken van sigaren. Slechts met moeite werd toen de orde hersteld. Een burger ontving daarbij een sabelhouw, en een agent van policie werd door 2 dolksteken getroffen. Te Venetië is door de overheid aan de ingezetenen vrijheid gegeven om gedurende den aanstaanden carnevalstijd gemaskerd op straat te ver schijnen; men schijnt dus aldaar niet voor rustverstoring beducht te zijn. De Kersvacanlie aan de hoogesehool te Pavia is voor onbepaalden tijd verlengd. Men houdt dit voor eene bedekte sluiting der hoogesehool. In die stad heeft men een met kruid en ijzer gevulde flesch in het bureau van den stads-commissaris geworpen doch de uitbarsting is door toeval verhinderd. - Tv/ O v ti uia lu vvtiv Ti v/u »v tut O uinauJui gevangenis Cll CCIie gCldbOeld van 50 scudi veroordeeld, omdat zij aan een Israëlitisch kind heimelijk en buiten weten der ouders den doop toegediend had. De hertogin regentes van Parma heeft den invoer van buitenlandschen tabak, van welke soort ook, zonder voorafgaand verlof des ministers van finantiënverboden. Alleen zal het aan met paspoorten voorziene reizigers geoorloofd zijn eene kleine hoeveelheid voor hun persoonlijk gebruik, zon der zoodanig verlof, bij zich te hebben. PRUIS SEW. BERLIJN, G Januarij. Op de Leipziger Nieuwjaarsmis is de handel in leder en laken vrij levendig geweest. Hel zoolleder werd tot hoogere prijzen gretig opgekocht. Van laken was de aanvoer niet groot cn algemeen klaagde men dat er te weinig keuze voorhanden was, vooral in nieuwigheden. Zij, die laken van goede hoedanigheid aanboden, zijn over den uitslag van hunnen handel zeer te vrede. De hoogleeraar in de ontleedkunde aan de hoogesehool te Marburg. dr. Fick, is in den nacht van 31 Dcc. plotseling overleden. OflüSTESR IJ H. WEENEN5 Januarij. Dezer dagen zijn te Krakau 13 personen, waaronder een officier in hechtenis genomen, die het plan hadden opgevat de republiek Krakau, zoo als zij vóór 184G bestond, te herstellen. Volgens dc Oestr. Corr. is de versterking der bezettingen in de onder scheidene steden van Lombardye alleen een voorzorgs maatregel legen de woelingen van hen, die slechts oproer prediken, en is die niet uitgelokt door moeijelijkheden, die men var, hel buitenland verwacht. SJ R E£ Y IS Volgens beriglen uit Belgrado heeft vorst Alexander voor zijn vertrek de acte gcleekend, waarbij hij van de regering afstand doet. Hij is daartoe overgegaan op verzoek van den Turkschcn bevelhebber der stad, die uit Konslanlinopel instructiën in dien geest had ontvangen. Door den landdag is aan al de aanhangers van den gevallen vorst vergiffenis geschonken en om de zaken nu volkomen te regelen, wacht men slechts op de komst van vorst Milosch. Volgens geruchten zon deze laatste bij de aanneming zijner waardigheid voorwaarden stellen, ten einde het overwigt van het democra tisch element daar te lande te vernietigen. Mogelijk ontstaan daaruit op nieuw moeijelijkheden. Berigten uit Perzië melden dat Ferruck-Khan als eerste minister is geïnstalleerd en dat er reeds belangrijke hervormingen zijn afgekondigd. De vorsten van Bokhara en Samarkand hadden zichdoor kracht van wa penen gedwongen, onderworpen. BüiTENLANDSCliiS BERIGTEN. LONDEN6 Januarij. Door de dagbladen dezer stad wordt met genoegen aangekondigddat cr op Maandag 11. bij de regtbank van policie in Guildhall, een der volk rijkste districten der stadniet ééne zaakzelfs niet wegens dronkenschap te behandelen was; iels dat vooral de aandacht trok omdat de Nieuwjaars dag nog wel eens aanleiding tot uitspattingen geeft. Een gedeelte der groote gevangenis van Newgale alhier is naar het stelsel van afzonderlijke opsluiting ingerigt en nu sedert twee maanden we der in gebruik genomen. De bij die gevangenis aangestelde geestelijke heeft omtrent de aanvankelijke uitwerking van de nieuwe inrigting der gevangenis een verslag aan hel stedelijk bestuur uitgebragt. Hij zegt daarin dat hij reeds duidelijke blijken ziet van de heilzame werking der afzonderlijke op sluiting op de zedelijke gesteldheid der veroordeeldenhij erkent echter dat er dikwerf veel zorg en waakzaamheid noodig is om de afzonderlijke opge- slolcnen voor wanhoop en zelfmoord te behoeden. Volgens hem worden de groote kosten van de verbouwing der gevangenis ruimschoots door hare heil rijke vruchten opgewogen. Dc beschuldigden te Belfast, 14 in getal, zijn naar het gereglshof verwezen. -— Op Nieuwjaarsnacht werd de schooner Australian in de haven van Ilull door de naar Hamburg gaande stoomboot in den grond geboord. Dit vaartuig was geladen met 000,000 oranje-appelendie den volgenden mor gen de haven en de rivier bedekten, hetgeen een niet onaardig gezigt opleverde. In de kolenmijnen van Pendlebury heeft weder een treurig voorval

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2