LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 5 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven 1858-S859. Engeland moest ook nog in dit jaar een groot deel zijner krachten in spannen om den uitgebreiden opstand in zijne Oost-Indische koloniën ten onder te brengencn ofschoon de onderwerping nog niet zijn vol beslag gekregen heeft, kan de goede afloop toch als vrij zeker beschouwd worden. In die koloniën werd ecnc belangrijke verandering tot stand gebragt, en liet bestuur, tot hiertoe in banden der O. I. compagnie, aan dc verant woordelijke raadslieden der kroon opgedragen. Deze verandering kan in dien men zich tevens de smartelijke ondervinding van den jongslen tijd ten nutte maakt, voor die landstreken goede vruchten dragen. Door Engeland werd in vereeniging met Frankrijk de reeds sedert lang tegen China beraamde onderneming ten uitvoer gebragt, ten einde den be- heerscher van dat uitgebreide rijk lot eene betere regeling der handelsbe trekkingen te noodzaken, en dit doel werd ten volle bereikt. China kon het niet verhinderen dat cene harer belangrijkste steden werd ingenomen. Dovendien zag het de vijandelijke vloten tot op korten afstand van Peking •doordringen, zoodat het spoedig aan de gestelde eischen moest voldoen en zelfs eene vertegenwoordiging der Europesehe mogendheden in de hoofdstad moest toelaten. Van deze gunstige omstandigheden gebruik makende, slo ten ook de Vereenigde Stalen en Rusland nieuwe verdragen met dat rijk zoodat dc ondoordringbare scheidsmuren aldaar schijnen gevallen te zijn, hetgeen heilrijke vruchten voor godsdienst en beschaving belooft te zullen opleveren. Wat Duitsehland betreft zoo verdient hel onze aandacht dal de toestand van Pruissen cene belangrijke wijziging heeft ondergaan. De koning was wegens voortdurende ongesteldheid genoodzaakt de regering aan zijnen broeder, als regent, op te dragen, die reeds nu getoond heeft dat hij dc eischen des tijds begrijpt, door lot zijne raadslieden mannen te kiezen, die een meer algemeen vertrouwen genieten en in vrijzinniger geest willen werk zaam zijn. Oostenrijk ziet steeds in zijne Italiaansche staten eene beden kelijke gisting heersehen, hoewel de jeugdige vorst, die met de leiding der zaken is belast, al, wat hij vermag, in het werk stelt om de gemoederen te bevredigen. Het is echter niet denkbaar dat de ingewortelde haat tegen al wat Oostenrijkseh is daar zal kuunen uitgeroeid worden. De Italiaan duldt slechts gedwongen de vreemde heerschappij en slaat eenen wangunsli- gen blik op Sardinië, dal zich op het bezit vaii godsdienstige en staalkun dige vrijheid mag beroemen. In den toestand van het overige Italië kwam weinig verandering. Altijd nog blijven daar een aantal noodzakelijke hervormingen lot de vrome wen- schen behooren. Rusland blijft zelfs na den Oosterschen oorlog bijzonder de aandacht tot zich trekken. Dit rijk gaatonder het verstandig bestuur van keizer Alexander, eene schoone toekomst te gemoet. De volharding van dezen vorst in het uitvoeren zijner plannen betreffende de opheffing der lijfeigenschap, waarbij hij met zoo vele en zoo diep gewortelde vooroordeelen heeft te worstelenkan niet missen algemeen bewondering af te dwingen, llandcl en nijverheid nemen in bet Russische rijk eene steeds hoogere vlugt en tre den zelfs in sommige deelen ter mededinging met die van andere natiën op of mogen ze zelfs voorbij streven. Vooral heeft dit rijk aan den kant van China aan zijne grenzen eene groole uitbreiding weten te geven. Opmerke lijk is het dat er lusschen Rusland en Frankrijk, die vroeger zoo vijandig tegenover elkander stonden, thans zulke vriendschappelijke betrekkingen bestaandat zij den naijver van andere mogendheden opwekken. Een geheel verschillend schouwspel leverde ons het Turksche rijk op. Het kon aan de regering aldaar slechts ten halve gelukken om in de ver schillende en zonderling te zanten gevoegde deelen des lands orde en gezag te bandhaven. Hoe welgezind de Porie ook mogt zijn om aan de Chris tenen gelijke voorregten toe te kennen als aan hare overige onderdanen, dit denkbeeld vond bij de dweepzieke Turksche bevolking niet alleen weinig of geen ingang, maar gaf zelfs aanleiding lot verbittering der gemoederen, ja tot, moordtooneelendie de beschaafde wereld deden huiveren. Uitgeput in zijne finanliën en zedelijk ontzenuwd bleef dit rijk zijn bestaan, voor hel evenwigt van Europa noodzakelijk geacht, slechts met moeite voortslepen. Van Spanje valt niet veel te zeggen. Dit land zag wel door de optre ding van een nieuw ministerie cenige hoop voor de toekomst geboren wor den, maar dewijl eene zoodanige verandering daar te lande aan de orde van den dag is, zoo bestaat er nog geen voldoende grond om daarvan duurzame gevolgen te verwachten. Hoewel de ondervinding, in de laatste jaren verkregenaan de verschillende partijen moest doen inzien dat hun onderlinge strijd slechts tot achteruitgang des lauds leidt, schijnt niets in staat te zijn om de slem van het eigenbelang te smoren. Portugal, dat gewoonlijk weinig van zich Iaat hoorenwas op het einde des jaars in ernstige moeijelijkheden gewikkeld mei Frankrijk, ter oorzake van de aan werving van negers als vrije arbeiders, waarin het met anderen slechts eenen verbloemden slavenhandel zag. Ofschoon het zich van de regtvaar- digheid harer zaak overtuigd hield, verkoos het toch zich het regt van den sterkslen te laten welgevallen. Misschien bragt het wel door dit besluit een offer aan den vrede van Europa. Zij het behoud van dien vrede ons ook in dit jaar gegeven. Moge hij hoe langer hoe minder gevaar loopeu verstoord te worden. Zoo zullen de kunsten des vredes kunnen bloeijen, zal welvaart zich algemeen kunnen verspreidenen bij de volken die zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling kunnen plaats grijpennaar welke elks streven gerigt moet zijn. BiA'.NEXEAMISCHE BKRIGTEN. LEYDEN, 4 Januarij. In de zaak van de stad Leyden tegen den staat, betreffende den eigen dom van het Haarlemmermeer, die op overmorgen door den hoogen raad zal behandeld wordenzullen voor den staat optreden de heeren mrs. Faber van Riemsdijk en Donker Curtius en voor de stad Leyden de heeren Lipman en Metman, laatstgenoemde in plaats van den heer mr. Brugmans, die zijn verlangen heeft te kennen gegevendat hij bij de behandeling dezer zaak voor den hoogen raad, vervangen zoude worden door een advocaat, bij dat collegic ingeschreven. De uitspraak van den hoogen raad in dc zaak van P. van Ylissingen is uitgesteld. Naar men zegt zouden er onderhandelingen worden gevoerd om tot eene minnelijke schikking te geraken. In de maand December 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 103 per sonen als20 mannen20 vrouwen30 zoons en 33 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 6. Geboren 115 kinderen, als: 59 zoons en 56 doch ters, waaronder zijn begrepen 4 paar tweelingen. Voltrokken 20 huwelijken. De heer F. VY. A. Beeiaerls van Blokland, lid en secretaris van de Kaapscbe commissie, heeft het volgende bekend gemaakt. Ten vervolge op mijn vroeger berigl, kan ik nu mededeeien, dal het schip Ilenriette, kapt. J. M. van der Veen, na den 23slcn October de 60 jeugdige emigranten, die voor dc Kaapstad en de westelijke afdeeling bestemd waren, te hebben ont scheept, den 30sten October met de voor Graaf Reinet bestemde personen uit de Tafelbaai is vertrokken en den 1 ldcn November te Port Elisabeth in dc Algoabaai is aangekomen alwaar het reeds opgewacht werd door den heer M. Noome, lid en secretaris der Graaf Reinetsche commissie, die in zijnen heden door mij uit Port Elisabeth ontvangen brief van 14 November het navolgende schrijft Donderdag 11 November. Des namiddags ten 4 ure ankerde de Ilen riette in de Algoabaai. Terstond ging de havenmeester aan boord, en toen liet ik er mij met nog twee andere heeren ook naar toe roeijen. Ilet was mooi weder. Rij het schip komende, riep de kapitein ons toe, dat een der passagiers, de onderwijzer Brown, den dag na het vertrek uit de Ta felbaai de pokken had gekregen. Wij moesten dus weder onverrigter zake naar den wal terug komen. Kort daarna ging de doctor er heen, die bij zijne terugkomst rapporteerde, dat de zieke reeds genoegzaam hersteld was, en de andere passagiers volkomen gezond waren. Dien avond had er eene bijeenkomst plaats van het stedelijk bestuur en andere aanzienlijke heeren. Den volgenden morgen kreeg ik van den magistraat verlof om naar boord te gaan en te zorgen dat al de emigranten, uitgezonderd de zieke, kon den ontscheept worden. Ik deed zulks, en des namiddags ten 4 ure had dc ontscheping plaats. Allen zagen er gezond en tevreden uit. De kapitein verdient allen lof, dat hij zoo goed voor hen gezorgd heeft, en is mij nu ook hier aan den wal behulpzaam. Zij zijn nu hier in hel ruime fraaije hospitaal gelogeerd. Gisteren morgen ten 12 ure kwamen de magistraat en eenige aanzienlijke heeren van deze plaats hen bezoeken. De 49 jeugdige emigranten hieven toen eenige vaderlandsche liederen aan. Dit gaf veel ge noegen. Heden morgen zijn allen in de Wesleyaanscbe kerk geweest, al waar in dc Hollandscbc taal gepredikt werd door den heer Martincandi- daat in de godgeleerdheid, een Kapenaar, die ook onlangs van de Ulrecht- selie hoogcsehool was teruggekeerden die voor de behouden aankomst der I emigranten heeft gedankt. Men is hier bijzonder met de emigranten inge nomen. Zij komen mij ook zeer geschikt voor, zoo wel dc jeugdigen als de volwassenen. Morgen denk ik met ben de landreis aan te vangen, waarvan ik u den afloop nader zal beriglen." Zoodra ik dat berigt ontvang, zal ik zulks weder mededeeien. Die j landreis per ossenwagen kan 8 dagen duren. De adressen van de 60 in de j Kaapstad ontscheepte kinderen heb ik nog niet ontvangen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1