LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 3 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zafurdag Avond. "V %."v- i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad ÜV". 1. Wij willen wederbij de intrede des jaars, in een kort bestek op dc gc- wigtigstc gebeurtenissen van liet afgeloopen tijdperk terug zien. Ons vaderland mogt zicli voortdurend met bijna geheel ons werelddeel in liet genot des vredes verheugen en zich ongestoord met de behartiging der binnenlandsche belangen bezig houden. In het bestuur des lands had op nieuw eene gewigtige verandering plaats. De hoop, die men bij den aan vang des jaars koesterde, dat de overeenstemming lusschen de regering en de volksvertegenwoordiging weder tot stand was gebragt, werd spoedig verijdeld en de verwerping van een tractaat, met België gesloten, deed aan de ministers gevoelen dat hunne stelling tegen over de kamer onhoudbaar was. De koning nam hel ontslag van vijf hunner aan en slaagde er in de ledige plaatsen te doen innemen door mannenwier optreden aan het mee- rendeel der natie niet ongevallig was. Natuurlijk was deze overgang van bestuur van invloed op den verderen loop der zaken en werd de regeling van onderscheidene belangrijke aangelegenheden daardoor vertraagd. Reik halzend vooral zag de natie uit naar den aanleg van een spoorwegnet, ten einde niet alleen het binnenlandsch verkeer bevorderdmaar zich ook naau- w,er aan het buitenland aangesloten te zien. Doch dit gewigtig vraagstuk bleef op nieuw onbeslist, waartoe de zoo vele en somtijds lijnregt tegen elkander inloopende belangen der onderscheidene provinciën niet weinig bijdroeg. Of het tegenwoordige ministerie, welks inzigten omtrent dit punt reeds zooveel tegenspraak moesten ondervinden, er in slagen zal, aan deze zaak eene door het meerendeel der natie gewenschte oplossing te geveni zal de toekomst moeten leeren. !-, Over 't algemeen mogt de toestand des lands gunstig genoemd worden..^ De meeste bronnen van het volksbestaan bleven mildelijk vloeijen. Handel en nijverheid gingen in vele opziglen vooruit en kunsten en wetenschappen werden met goed gevolg beoefend. De vrees voor het mislukken van den oogst bleek bij de uilkomst overdreven te zijn geweest. Onze overzceschc bezittingen bleven bij toeneming weldadige vruchten opleveren, waardoor Nederland in slaat was zijnen schuldenlast op nieuw te verminderen. Orde en rust bleven daar ongestoord heersehenen eene expeditie, lot tuchtiging van den vorst van Djambi noodig geoordeeld met goed gevolg werd bekroond. Ook de eeuwen heugende betrekkingen met Japan werden uilgebreid en dat schoone land niet alleen voor ons, maar ook voor de overige volken, meer en meer toegankelijk gemaakt. De eerste dagen van September waren voor ons vaderland van te groot gewigt om die hier met stilzwijgen voorbij te gaan. De natie vierde toen dankbaar den 18dcn verjaardag van den prins van Oranje. Met welgevallen had zij gezien hoe ijverig de jonge vorst zich aan dc Leydsche hoogeschool voor zijne toekomstige bestemming had voorbereid, en op den dag, dal hij als troonopvolger meer zelfstandig optrad, zond zij de bede ten hemel dat Nederland daarvan eenmaal schoone vruchten mogt inoogstcn. Voor geheel Europa was het begin van 1858, den algemeenen finanliëlen nood uitgezonderd, allezins bemoedigend. Maar nog was de helft der eerste maand niet voorbij gegaan of reeds was Frankrijks hoofdstad hel looneel eener gebeurtenis, die van de gewigtigste gevolgen had kunnen zijn. Eenige Italianen, van de onafhankelijkheid van hun vaderland droomende en in keizer Napoleon III een hinderpaal ziende voor de vervulling hunner vurigste wenschcnwaagden eenen aanslag op zijn levenin de hoop dat bij het welgelukken hunner onderneming eene omwenteling zou uitbarstendie gunstig op het lot van Italië zou terugwerken. Die aanslag, met stoutheid ontworpen en uitgevoerd, mislukte, en ieder weldenkende, hetzij hij voor den tegenwoordigen regeringsvorm in Frankrijk gunstig of ongunstig gestemd was, vernam dezen uitslag met vreugde. Wie toch kan bepalen waaraan de revoluliekoortsdie waarschijnlijk bij het gelukken van den moord zou ont staan zijn, grenzen zouden gesteld zijn? Die gebeurtenis oefende echter op onderscheidene zaken grooten invloed nit. In Frankrijk zag het volk zijne staatkundige vrijheid nog meer dan vroeger beperkt, en werd de rege ring er als van zelf toe gebragt zich in mocijelijkheden met het buitenland te wikkelen. De regering des keizers meende bij Engeland op de wijziging: der beslaande welgeving op de zamenzwering te moeten aandringenomdat de aanslag aldaar was beraamd en tot rijpheid gebragt. liet Engelsche ministerie scheen geneigd om aan het verlangen van Frankrijk toe te ge ven ten einde het Fransch-Engelsch verbonddat men van een overwe gend belang achtte, niet in de waagschaal te stellen, maar dit voornemen leed schipbreuk op den nationalcn trots der natie, die niet kon dulden dal eene buiienlandschc mogendheid haar lot beperking barer zoo hoog ge- ji roemde vrijheid zou dwingen. Ten gevolge hiervan zag zich lord Pal- merston de teugels van het bewind ontglippen en die in handen eener hem tegenovergestelde partij overgaan. Deze wist echter, hoe hevig zij ook van verscheidene kanten werd aangevallen, een verstandig gebruik te maken van het haar verleende gezag, door de gevaarvolle klippen heen te zeilen en, zonder aan Frankrijk de verlangde inwilligingen te geven, hel verbond tusschen de beide rijken te bestendigen. Of zij zich nu verder in hare stel ling zal kunnen handhaven, door een der belangrijkste vraagstukken van het binnenlandsch bestuur, de hervorming van het kiesstelsel, dat daar Ie lande aller gemoederen in beweging brengt, in den geest der natie te be slechten, zal weldra moeten blijken. Wordt vervolgd.) "aiNNKNLANDSCHK BEKIHTKN. LEYDEN, 1 Januarij. Bij kon. besluit van 31 Dcc. zijn tot gewone hoogleeraren in de regtsge- leerde faculteit aan de hoogeschool alhier benoemd dc heeren mr. R. T. H. P. L. A. de Boneval Faure, thans hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Groningen, en mr. J. E. Goudsmit, advocaat alhier. Bij kon. besluit van 29 Dec. zijn benoemd de burgerlijke leden in de onderscheidene militieraden voor de ligting der nat. militie van 1859. In den militieraad, alhier zitting houdende, zijn benoemd de hh. mr. H.C. Huyser, lid der stalen, en mr. P. G. Hubrecht, burgemeester der gemeente Leyder- dorp; en tot hunne plaatsvervangers: de hh. J. Droogleever Forluyn, lid der staten, en G. van Leeuwen, lid van den gemeenteraad van Gouda. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 141 tot 152 personen. Volgens het II. en Effbl. heeft de minister van koloniën aan den heer van Vlissingen vergunning verleend lot kolonisatie van het eiland Borneo. Naar wij vernemen heeft de Maatschappij tol Nut van 't Algemeen den hoogleeraar P. J. Yeth uitgenoodigd tol liet doen eener inspectiereis, zoo binnen als builen hel vaderland, om onderzoek te doen naar den staat van het schoolwezende beste methoden enz.en zou die hooglceraar bij lusschenpoozen de verschillende provinciën van ons vaderland bezoeken. A.C De raad van den waterstaat, bestaande uit de hh. Fijnje, Conrad, Storm Buysing, Beyerinck, Ortt van Schonauwen en Caland, ingesteld bij kon. besluit van 5 Nov. 1857, tot onderzoek der plannen, die lot verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee waren ontworpenheeft een uitvoerig verslag daaromtrent uitgebragt. Zij is van oordeel dat niet een rivierarm langs de zuidzijde van het eiland Rozenburg, maar het Scheur langs de noordzijde van dat eiland gevolgd en de hoek van Holland moet worden doorgesnedenom benoorden het tegenwoordige Brielsche gat in zee te komen. De verbetering der rivier boven Rotterdam staat met die doorgraving in naauw verband. De raming der kosten beloopt vijf millioen. In dit plan ligt ook eene verbinding van den nieuwen riviermond door een spoorweg met Rotterdam. Het bouwen van een nieuw raadhuis te Gorinchem is aangenomen door den heer J. Baller aldaar, voor de som van 51,488. Te Dordrecht had zich Maandag 1.1. de secretaris en penningmeester van het begrafenisfonds der schuitenvoerders aldaar op de vlngt begeven, een tekort in de kas nalatende van ƒ2000. Ten gevolge van het onderzoek door de politie oogenblikkelijk ingesteld is het gelukt hem te 's Gravenhage ge vangen te nemen. 's Lands transportschip de Merwedeonder -bevel van den kapitein- luitenant ter zee van der Meersch, bestemd naar Oosl-Indië, is gisteren van Vlissingen naar zee vertrokken. Door den rijksveldwachter en opziener der jagt en visscherijte Steen- wijk gestationeerd, werd Woensdag 11. een landbouwer uit de gemeente Steenwijkerwold op het slroopen van wild betrapt. Toen de veldwachter hem achterhaalde, en hem in naam der wet bekeurde, werd genoemde land bouwer zoo verbolgen, dal hij zich tegen den jaglopziener verzette, dezen legen den grond wierp, zijne knieën op diens borst drukte, en hem trachtte te worgen. Op het hulpgeroep, is hij door een in de nabijheid zijnde rijksveldwachter ontzet. De gevolgen zouden anders welligt onberekenbaar geweest zijn. Volgens een berigt uit Koevordenin het Ilbl. opgenomenwas in het nabij die plaats gelegen Laarwoud een 23-jarig meisje vrijwillig den hon gerdood gestorven: gedurende 12 dagen had zij niets dan koud water wil len gebruikenwelke moeite men ook aanwenddeom haar iets anders toe te dienen. In de gemeente Stratum, nabij Eindhoven, is in den nacht van 28 op 29 Dec. 11. de fabriek van wollen manufacturen van de heeren Nahmer en Jiiger, benevens de gchccle voorraad van gefabriceerde en ongefabriceerde

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1