artikelwaszooals men weetvoortvlugtigdoch heeft zich later in arrest begeven. Ilel hof heeft den drukker Armand buiten vervolging gesteld, en den redacteur Wallauxmet aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 6 maanden gevangenisstraf, 300 fr. boete en in de kosten van het geding veroordeeld. De vroegere veroordecling bij verstek was 15 maanden gevan genisstraf en 1000 fr. boete. Nabij Antwerpen heeft er een tweegevecht plaats gehad lasschen twee officieren van een infanteric-regiment. Als wapen werd het geweer ge bruikt. Een hunner bleef op de plaats dood. Naar men zegt zou de over ledene de belecdigde partij zijn, die zijnen tegenstander nog had willen ontzien door zijn wapen in de lucht af te schieten. Nabij Charleroi heeft er in een der mijnen weder eene uitbarsting plaats gehad. Reeds zijn van de arbeiders 2 dood en 7 zwaar gekwetst naar boven gebragt. Het Journ. de Brux. deelt mede dat in Mexico, alwaar de burgerkrijg onophoudelijk blijft voortwoeden, de rijke domkerk te Morela door de aan hangers der constitutionele partij geheel is uitgeplunderd. De plundering heeft twee dagen en twee nachten geduurd. Volgens den inventaris, die later is opgemaakt, zijn er 15 ffi en 14 oneen goud cn 10,326 zilver uit het kerkgebouw genomen. Zelfs het dringend verzoek om het U. Sacrament te sparen werd met ruwheid afgewezenen een aantal werklieden werden met de bajonet op de borst, gedwongen het vernielingswerk te volbrengen. Tc Lier werd op 26 Dec. bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van het 26stc kind van een echtpaar aldaar: 22 dier kin deren zijn in leven. ENGELAND. LONDEN28 December. Gisteren zouden er in het Victoria Theatre twee voorstellingen gege ven worden. Terwijl de eerste nog niet geëindigd was, bevonden zich reeds cenc menigte personen voor de galerijen op de derwaarts leidende trappen cn portalen. Door eene gaz-onlploffing op een der portalen maakte zich een ontzettende angst van de zich daar bevindende personen meester, welke nog vermeerderd werd door het valsche alarm van brand, ledereen trachtte den uitgang te bereikenwaardoor een vreeselijk gedrang ont stond, ten gevolge waarvan 15 personen hel leven verloren en een aantal andere min of meer ernstig gekwetst werd. De politie alhier is op het spoor eener dievenschool gekomen, die on der het bestuur stond van een zekeren Nichols. De jongelieden werden aldaar onderwezen in de kunst om de winkels en voorbijgangers te beroo- vcn. Zij werden in de school gevoed en gehuisvest, tot dat zij genoegzaam onderwezen waren en dan uitgezondenom in de stad te werken. De op brengst van hunnen arbeid werd tusschen hen en den meester verdeeld. Er beslaan alhier meer dergelijke scholen. De Isaac Wright, een landverhuizersschip, waarop zich 200 landver huizers bevonden, is Donderdag op de Mersey nabij Liverpool in brand ge raakt. Dc passagiers, die met dezen bodem naar New-York zouden Ver trekken, zijn, meest alle in hun nachtgewaad, gered; hunne bagage zal echter verloren zijn. Men heeft, ter bespoediging van het blusschen, het schip doen zinken. De dagbladen van Nieuw-Zeclanddoor het Australische stoomschip Niagara aangebragt; vermelden een aanval der Franschen op de Vrienden- eilanden. Op 7 Julij waren eenige Fransche priesters te Lifnka geland, en vorderden, dat men daar een van hen zou laten blijven, om hunne gods dienst te verbreiden. De gouverneur antwoordde daarop, dat geen vreem deling zich daar mogt nederzetten zonder verlof van den koning, die op dat oogenblik te Tonga was. De priesters vertrokken toen naar eene plaats, waar een Fransch oorlogsfregat lag. Onder voorwendsel dat de gouverneur het tractaat met Frankrijk had geschonden, dwongen zij den koning de cischcn te onderschrijven, dat de gouverneur afgezet zou worden, omdat hij dc geestelijken had belet te Lifuka aan land te komen; voorts de geestelij ken met hunne bedienden en bagaadje, vereischt tot het vestigen eener katholieke statie op het eiland, in Augustus naar Lifuka te brengen, ter wijl eindelijk de koning een zcndelingshuis voor dc Fransche geestelijken zou doen bouwen. FRANKRIJK. PARIJS28 December. De termijnbinnen welken de heer de Montalembert cassatie kon vragen van liet in appèl legen hem gevelde vonnis, is verstreken zonder dat hij daarvan gebruik heeft gemaakt. Hierop is andermaal aan dien heer, en nu ook aan den uitgever van het dagblad, waarin het voor de regering belcedigend artikel gestaan had, door den keizer de hun opgelegde straf kwijt gescholden. Van regeringswege is bekend gemaakt dat de tekst van het verdrag door baron Gros met de Japansche regering gesloten, thans alhier is ont vangen, en dat het in alles gelijk is aan de verdragen door Engeland, Rusland en Nederland vroeger met genoemd rijk gesloten. In de eerste dagen van October bevonden baron Gros en lord Elgin zich te Shanghai, maar later was lord Elgin met 5 schepen de Yang-se-kiang opgevaren. Deze rivier doorstroomt geheel China van het westen naar hel oosten en is dc grooie weg voor het binnenlandsche verkeer. Hare openstelling voor den Ëuropeschen handel zal door den togt van lord Elgin als aanschouwe lijk voor de Chinezen gemaakt worden. Canton was ruslig cn de handel werd meer en meer levendiger. Met ongeduld verbeidde men dc afzetting van den onderkoning Hwang en zijne officieren, ingevolge dc beloften van het hof van Peking. Men had vernomen dat dc opstandelingen groote ver woestingen in het binnenland hadden aangerigt. De stad Lou-ho is door hen ingenomen cn het hoofd dier gemeente levend aan de stadspoort gespijkerd. De berigten uil Cochin-China luiden in zoo verre gunstig, dat het weder beter geworden cn het aantal zieken verminderd was. Er werden toebe reidselen gemaakt om de stad Hué aan te tasten. Men dacht legen 15 December met het beleg een aanvang te maken. Volgens berigten uit Madrid schijnt het zich te bevestigen dat het ge schil tusschen Spanje en Marocco, ten opzigte van de zeeroovers der Riff- kust, is vereffend. De schepen, die te Carthagena lagen, om van daarnaar Marocco te stevenen, zijn reeds naar onderscheidene Spaansche havens gezonden. PR FISSEN. BERLIJN, 28 December. De koning en de koningin zijn op 23 dezer te Rome aangekomen. Men verzekert dat de graaf dc Pourtalès, vroeger gezant te Konstan- tinopel, tot gezant te Weenen is benoemd. Te Stuttgart zijn berigten ontvangen uit Sidney, in Australië, van hertog Paul Wilhelm van Wurtembcrg, die dat werelddeel thans doorreist. Hij was voornemens in April van het volgende jaar naar Europa terug te keeren. Door het geregtshof te Koningsbergen is de heer Glededirecteur eener verzekeringsmaatschappij aldaar, schuldig verklaard aan de ontvreemding van 30,000 th. uit de kas der maatschappij, en tot 5 jaren gevangenisstraf verwezen. Het is reeds een bejaard man en vader eens huisgezins, die lot hiertoe ieders achting genoot. De groothertog van Hessen heeftbij gelegenheid van de viering zijner 25-jarige cchtvereeniging, uit eigene middelen eene stichting in het leven ge roepen, die den naam van «landstichting van Lodcwijk cn Mathilda" zal dragen. De jaarlijksche opbrengst dezer slichting zal dienen lot ondersteu ning van de hulpbehoevende gezinnen (inzonderheid van weduwen en doch ters) van burgerlijke ambtenaren, die overleden zijn na den lande vele jaren loffelijk gediend te hebbenalsmede van anderen welke zich jegens hel land verdienstelijk gemaakt hebben. Uit het fonds der stichting zullenzoodra het tot een genoegzaam bedrag geklommen is, jaargelden worden toegelegd. OOSTENRIJK. WEENEN26 December. De financiële maatregelen, tusschen de regering en de bank ontworpen, zijn thans vastgesteld. Tot aflossing der 150 millioen der vlottende schuld van den staat ontvangt deze van de bank 30 millioen in specie en 20 mil lioen in obligatiën der grondontlasling. De overblijvende 100 millioen zul len door schatkist-biljetten gedekt wordentegen eene gelijke waarde in kleine banknoten van 12 en 5 florijnen, door 150 millioen domeingoede ren gewaarborgd. Voorts is bepaald, dat in dezelfde mate, waarin banknoten, volgens het oude muntstelsel uitgegeven, ingetrokken worden, tot een bedrag van 1 millioen banknoten van het nieuwe muntstelsel zullen worden in omloop gebragt. De uitgifte der banknoten zal gewaarborgd zijn door staatseigen dommen welke tot onderpand zullen worden gegeven. De bank zal nieuwe banknotenten bedrage van een guldenuitgeven cn al de in omloop zijnde banknoten van het oude muntstelsel in 1859 in trekken of tegen nieuwe banknoten verwisselen. Tusschen Funfkirchen cn Czederhen is weder eene diligence uitgeplun derd. De daders hebben den postillon vermoord en eene buit van 23,000 fl. gemaakt. Uit Munchen schrijft men dat het ministerie nog voor de bijeenkomst der kamers op 15 Jan. aanst. eene wijziging zal ondergaan, die door den uitslag der verkiezingen noodzakelijk is geworden. Hoe verre die wijziging zich zal uitstrekken is nog niet zeker. TFRK ÏE. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCHOOL. Den 28slcn December de heer H. Snellen, med. doet., in de heelkunde, na verdediging van Theses. De geruchten omtrent eene ministeriële verandering blijven te Konstan- linopel aanhouden. In den boezem van den ministerraad moet een voorval hebben plaats gehad, hetwelk die verandering onvermijdelijk maakt. Aan den minister van financiën werd door een zijner ambtgenoolen verwelendat hij misbruik maakte van den geldnood des lands, door schadelijke lecningen aan te gaan, waarvan hij de voornaamste geldschieter was, hetgeen hij zeer goed wist te bemantelen door zijne ongeoorloofde operatiën door tusschen- komsl van een bankier van Galata ten uitvoer te brengen. Omtrent de gebeurtenissen in Servië verneemt men dat de senaat zijn protest tegen de verkiezing van vorst Milosch later heeft ingetrokken, cn dat ook het leger zich voor hem heeft verklaard. De landdag zal in een adres de bekrachtiging van de gedane keuze van de Porte verzoeken. Vorst Alexander vindt dus nergens eenigen steun en zal, bijaldien Oostenrijk of de Porte niet tusschen beide treden, zich zijne afzetting moeten laten welgevallen. Alen heeft grond om te verwachten dat die lussehenkomst niet zal plaats hebben. Oostenrijk heeft, wel eenige troepen naar de grenzen gezonden, maar dit is slechts een maatregel van voorzorg, cn eene inmenging in de zaak zou genoemd rijk in vele mocijelijkheden wikkelen. De zienswijze der Porie is nog niet bekendmaar men gelooft dat zij zich gcenc grooie opofferingen zal getroosten om vorst Milosch te weren. Daarenboven heeft zij gewiglige zaken te regelen en hare betrekkingen met Servië zijn van zoo weing vertrouwelijken aard, dat hel haar wel onverschillig zal zjjn wie over dat land regeert. In Bosnië zijn de Christenen, nadat de vcrpligting tot het opbrengen van een derde deel van den oogst was opgeheventot de orde teruggekeerd. AKAlSEJfRSE-NBEFWS.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2