LEYDSCHE C O U I! A N T. WOENSDAG 29 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. v«» V/» i frS N i9(>. |H De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeveti. BINNENLANDSCHE BERIGTEM. LEYDEN, 28 December. |j Bij de nieuwe slemming ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad g zijn van de 1412 kiesbevoegden ingekomen 380 stembriefjes. Bij kon. besluit van den 22stcn dezer zijn benoemd de militaire leden van de militieraden van de onderscheidene mililie-districten voor de ligtiug van 1859. In het district Leyden is als zoodanig benoemd de luit.-kolonel j Svveemer, kommandant van het depót van het 5dc reg. infanterie. De Nederd. hervormde gemeente alhier mogt Zondag 11., bij het einde der godsdienstoefening in de Hooglandsche kerk, van haren hooggeschatten leeraar dr. E. Lauriilard het verblijdende berigt vernemen dal hijna ernstig beraad, voor hel beroep naar Rotterdam had bedankt, en zich op nieuw aan de gemeente verbond. Z. Eerw. bedankte tevens voor de blijken van gehechtheid die hij van de gemeente had genoten en gaf te kennen, dat. bijaldien er plan bestond om hem verder nog een stoffelijk blijk van goed keuring aan te biedenhjj dit ongaarne zoude zienen liever zag dat de liefdegaven aan de armen van zoodanige goedkeuring getuigden. De gemeente, wier opkomst bij die gelegenheid buitengewoon groot was, gaf terstond een blijk hoezeer zij met het besluit van den leeraar was ingenomen, door, voorgegaan door de weezenbiddende te zingen het 3de vers van het 915lc der Evang. gezangen en van Psalm 134 mede het 3dc vers. Dc Staats-Cour. deelt thans eene opgave mede der garnizoens-verwis- selingcndie met Mei aanst. bij de corpsen des legers zullen plaats hebben. Daaruit blijkt dat, behalve de vervanging van de 2de compagnie van het reg. rijdende artillerie, te 's Hage in bezetting, door de 4de compagnie van het reg. veld-artillerie te Utrecht, het alhier in bezetting liggende 3dc balaillon van hel reg. grenadiers en jagers zal afgelost worden door het 2Jc balaillon uil 's llage. De minister van marine heeft bekend gemaakt dat op 1 Febr. 1859, bij dc directie der marine te llellevoetsluis, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die aanvankelijk als machinist-leerling der 2de kl.met bestemming lot machinisten voor de dienst in Nederl. Indifi, voor rekening van hel depart, van koloniënwenschen te worden aangeno men. liet getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich voorloopig bepalen tot twee. Gedurende den loop van dit jaar zijn 2945 onderofficieren en man schappen van Harderwijk naar de Indiën vertrokken, zijnde 1745 minder dan in 1857. In de Rolterdamsche diergaarde is dezer dagen aangcbragl een orang outang, zijnde een geschenk van den heer Fransen, gezagvoerder qq. van het schip de Zwerver, van den heer P. van den Arend, met welken bodem hel dier is aangebragt. Gemelde gezagvoerder heeft veel zorg aangewend, om dit waarlijk zeldzame exemplaar in het leven te behouden, want reeds in het kanaal had het dier veel van de koude te lijden, zoodal men liet in een bed met warme kruiken moest koesteren. Ook de overbrenging van llellevoetsluis ging met eigenaardige bezwaren gepaard. Uit Rotterdam wordt het overlijden gemeld van den bekenden dichter J. van Harderwijk Rz. Hij was sedert 1836 lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde. Dc herv. gemeente te Stolwijk heeft van mej. II. Blonk, weduwe J. den Boer, aldaar geboren en te Gouda overleden, een legaat van ƒ10,000 ontvangen. Te Haarlem werd op den eersten Kersdag, bij de godsdienstoefening in de Groote Kerk der hervormden, het gezang der gemeente, behalve door het beroemde orgel, begeleid door de muziek van het aldaar in bezetting liggende reg. dragonders. Na het uitspreken der feestrede werd ook nog het hallelujah uit Handei's Messias door het muziekcorps en hel orgel op eene meesterlijke wijze uitgevoerd, en hel geheel besloten door het zingen van het hallelujah of den Engelenzang uit de Ev. gezangen door de gehcele gemeente. Men verneemt dat er bij de Nederl. bank te Amsterdam eene promesse ter discontering is aangebodendiezoowel als de aanvrage lot disconto valsch was. De schuldige, een stuurman, bevindt zich reeds in hechtenis. Hel llbl. deelt mede dat op 22 Dee. te Nymegen werd gevangen genomen zekere J. N., naar men verneemt, als verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan openbare aanranding der eerbaarheid van eene ge huwde vrouw, gevolgd van mishandeling en belangrijke verwonding aan haar hoofd, veroorzaakt door liet toebrengen van slagen met ecnen hamer, nadat hij vruchteloos getracht had door geldaanbieding en bedreigingen zijn oogmerk te bereiken. De gearresteerde, die zelf ook gehuwd is, moet zich, naar men zegt, tijdens zijne militaire dienst zoo berispelijk hebben gedra gen, dat men genoodzaakt was hem bij de klasse van discipline te plaatsen. Door den kolonel-kommandant van het koloniaal werf-dépöt zijn maat regelen genomen, ten einde het deserteren van vreemdelingen, tot gemeld corps behoorendezoo veel mogelijk legen te gaan. Dien ten gevolge zijn aan de onder officieren en korporaals van dal corps premiën uitgeloofd voor bendie gedeserteerde militairen weten op te sporen of bij het corps terug brengen. Zondag II. werden zeven personen, die met dc Zwolsche beurtman van Amsterdam naar Zwartsluis waren vertrokken, op de hoogte van die plaats met eene boot naar wal gebragt. Door eene noodlottige omstandigheid sloeg de boot om en twee personen vonden hunnen dood in dc golven, namelijk de schipper en een jongeling die bruidegom was; zijne bruid werd gered, maar verkeert in cenen zorgclijken toestand. Ongeveer eene maand geleden is te Brussel in hel licht verschenen het eerste deel eencr Fransche vertaling van J. L. Motley's uitmuntend werk dc opkomst van de republiek der Vereenigde Nederlandenbewerkt door Guslavc Jotlrand en Albert Lacroix. Thans kondigt de Parijsche uitgever Michel Lévy eene nieuwe vertaling van dit werk aan, die in drie deelen zal worden uitgegeven en verrijkt zal zijn met eene uitgebreide inleiding van den beroemden Guizot. Het eerste deel dezer vertaling zal met het einde van Januarij des volgenden jaars het licht zien. 's GRAVEN1IAGE 23 December. Tot majoor bij hel 5dc reg. infanterie is benoemd de kapitein der lste kl. A. P. Miltenburg van het reg. grenadiers en jagers. Tot ontvanger der directe belastingen voor de 2de afdeeling te Rotter dam is benoemd de heer J. F. van llarrevelt, thans controleur der directe belastingen van de lslc kl. aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot adspirant-ingenienrs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. lndiö: J. C. Sehumm opzigler van de 3de kl. bij den waterstaat in Gelderland; G. A. Pet, pro vinciaal opzigler in Noordhollanden G. Uylenbroek, doctor in de wis- en natuurkunde, opzigler van de 4dc kl. bij den waterstaat in Zuidholland. Op den eersten Kersdag hebben HH. MM. de koning en koningin en Z. K. II. de prins van Oranje des morgens de godsdienstoefening in de Fransche kerk, onder het gehoor van den wel-ecrw. heer d'. Secretan, bij gewoond, terwijl 1111. KK. IIIIprins en prinses Frederik en prinses Maria in de Kloosterkerk aanwezig waren, onder het gehoor van den wel-eerw. heer ds. Oort. Des avonds te voren was er op het paleis van 1IH. KK. IIII. prins en prinses Frederik, bij gelegenheid van den Kersavond, een kersboom ge plaatst, waarvan vele geschenken aan hel gevolg van 11II. KK. II1I. zijn uitgereikt. Ook hel gevolg van II. M. de koningin is met geschenken vereerd. Z. K. II. de prins van Oranje neemt bij voortduring deel aan de zit tingen van den raad van state. Naar men verzekert is de heer mr. A. J. D. graaf van Rechteren, thans geattacheerd aan het ministerie van builenl. zaken, benoemd tot at taché bij het Ned. gezantschap te Parijs. Door den minister van binnenl. zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemdtot telegrafisten der 2de kl.de telegrafisten der 3dc kl. J. G. Dichl en R. Roelcrinktot telegrafist der 3de kl.dc leerling B. Gastelaars. Men verneemt dat aan den heer dr. II. P. Timmers Verhoeven, secre taris bij de algemeene synode der Nederl. hervormde kerk, tengevolge zijner geschokte gezondheid, een onbepaald verlof is verleend. Gedurende dien tijd zullen zijne werkzaamheden door den wel eerw. heer dr. P. Jas, predikant bij de herv. gemeente alhier, worden waargenomen. Zondag middag is alhier de nieuw gebouwde kerk voor behoeftigen in de Breedstraal, door ds. Moll plegtig ingewijd. Dit gebouw kan 1200 a 1300 personen bevatten en zal de Bethlehcinskerk genoemd worden. Blijkens een bij het dep. van marine nil Gadix ontvangen berigt van den schout-hij-nacht 't Hooft, bevelhebber van hel oefeningseskader, was op al de schepen de gezondheid der officiereu en equipages zeer voldoende. Na het vertrek van Spithead had liet eskader meestal slecht weder gehad, en den lldcn, 14dcn, 24slcn en 29st™ November hevige stormen doorgestaan. Al de schepen zullen cenigc kleine voorzieningen noodig hebben. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de navolgende wets ontwerpen aangenomen: dat tot vaststelling der begrooting van uilgaven voor de algemeene landsdrukkerij, dienst 1859; dat tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1859; dal tot goedkeuring van artikelen der overeenkomst met België tol wering van den nadruk; dat lot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg eencr straat in de gemeente 's Gravcnhsge; dal tot lie krach-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1