Bij kon. besluit van 2 dezer is aan de lib. jlir. mr. G. Faas Elias, F. Bendorp, J. Brouwer Aneher, jhr. S. Bedel, mr. j. J. Splilgcrber en C. P. van Eeglien, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uil hunne be trekking van commissarissen van het grootboek der nationale schuld. Tevens is het collcgie van commissarissen van het grootboek der nationale schuld, met aanvang van 1 Januari] 1859, vervangen door eenen directeur van de grootboeken der nationale schuld en dit ambt vereenigd met dat van agent van het ministerie van finantiën te Amsterdam, en dientengevolge tot direc teur van de grootboeken der nat. schuld en agent van het ministerie van finantiën te Amsterdam, benoemd de heer mr. F. de Wildt, thans referen daris bij het agentschap van het ministerie van finantiën te Amsterdam. Voorts tot referendaris, belast met de functiën van eersten verificateur, de heer D. Kinker, thans eerste verificateur; tot hoofdcommies, belast met de functiën van verificateur, de heer E. R. Schultz, thans adjunct-verificateur; tot hoofdcommies, belast met de functiën van opperboekhouderde heer F. C. Carp, thans eerste boekhouder; lot tweeden klerk de heer J. W. Gerrebrands Cz.thans surnumerair, en bij het agentschap van het minis terie van finantiën te Amsterdam, tot hoofdcommies, de heer G. Sloezak, thans commies. Z. lil. heeft den majoor KnyfT van het 5dc reg. inf., die dezer dagen lot militie-commissaris is benoemd, ingevolge de wet, gepensioneerd en hem levens den rang van luit.-kolonel toegekend. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is tol offi- cier van gezondheid der lstc kl. benoemd de officier van gezondheid der 2dc ki. E. 11. Willcms, van gemeld personeel. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan den op- zigter van den waterstaat der 3dc kl. j. C. Schumm en aan dien der 4de kl. G. Uylenbroek ten gevolge hunner benoeming tot adspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indie, een eervol ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking verleenden is tot opzigter van den waterstaat der 3,le kl. bevorderd J. 11. van Beursen, thans opzigler der 4dc kl. Men verneemt, dal Z. M., op voordragt van den minister van marine, heeft bepaalddat een stoomschooner zal worden gebouwddie den naam zal voeren van Frans Nacrebout, ter cere van den onverschrokken zeeman en edelen menschenvrienddie zoo veie schipbreukelingen het leven gered heeft, die, o. a.in den nacht van den 22,ten Julij 1779, op den Noorder- Ratjanvan het wrak van de Woestduin 87 menschen behouden te Vlis- singen aan wal bragt, en die ten laatste in de golven den dood heeft ge vonden, welk lot ook onlangs zijn kleinzoon heeft getroffen. Z. K. II. prins Frederik geeft heden weder eeue groole jagtparlij op zijne goederen onder Wassenaar, waaraan ook Z. K. II. de prins van Oranje deelneemt. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren gelukkig aan een gevaar ont komen dat anders schromelijke gevolgen had kunnen na zich slepen. Meer malen hebben zich velen verontrust over het wat al te stoute rijden van den onverschrokken ruiter. Eenige malen heeft Z. K. H. daardoor zelfs kleine ongevallen gehad, die echter door hunnen goeden afloop weinig of niets te beduiden hadden. Zoo iets had ook gisteren plaats. Uit het Bosch stadwaarts rennende, scheen het paard niet goed genoeg naar den teugel te luiste ren en reed vlak tegen een der boomen van de laan langs de tentjes; door den schok helde de prins over en uit de stijgbeugels. Gelukkig bleef het flinke paard onmiddclijk staanzoodat dit voorval geene ernstige gevolgen had. In een oogwenk was de prins weder regt in het zadel en vervolgde zijn weg. Maar het feit alléén sluit in zich het vurig verlangen van een ieder, dat de prins in 't vervolg aan zijne ridderlijke onverschrokkenheid eenige meerdere behoedzaamheid pare. Heden morgen ten 10 ure heeft in eene pleglige algemeene openbare vergadering van het prov. gcregtshof van Zuidholland de installatie plaatsge had van den nieuw benoemden raadsheer bij dit hofmr. C. M. van der Kemp. Eergisteren overleed alhier, na een langdurig lijden, de heer B. Breedé, directeur van den kon. Zuidhollandsehen schouwburg. Gedurende een reeks van jaren, eerst aan den stadsschouwburg te Amsterdam, en later aan den schouwburg te dezer stede, onderscheidde hij zich als een loffelijk tooneel- kunslenaar, waardig der school, waaraan hij zijne opleiding te danken had. Wegens dit overlijden is de schouwburg heden gesloten. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de voorzitter de namen medegedeeld der rapporteurs, welke in de afdeelingen zijn benoemd voor de hoofdstukken XI en XII der staatsbegrooting en de wet op de mid delen. Bij de kamer waren ook verschillende adressen ingekomen. Van de tweede kamer is ontvangen het wets ontwerp nopens de herzie ning der tabel lot vcrdceliug des rijks in kiesdistricten. Verzonden naar de afdeelingen. De vergadering is daarna gesloten. BLITENLANDSCIIE BERIÜTEN. ENSEIiAV S. LONDEN, 20 December. Volgens den Globo heeft sir Young zijn ontslag ingediend als lord opper-commissaris der Joitische eilanden. Dr. Richard Bright, een der meest beroemde geneesheeren van Enge land, is in 70-jarigen leeftijd alhier overleden. De maatschappij voor kunsten heeft bekend gemaakt, dat zij voorne mens is de nijverhéidstentoonstelling van 1861 niet geheel op denzelfden voet in te riglen als die van 1851de schilder- en de toonkunst zullen er toegelaten wordenen de nijverheids-producten zuilen er naar hunne soort worden gerangschikt, terwijl in 1851 ai de producten van een land ver eenigd ten loon gesteld waren. De soldaat Thomas Tole, die in het jaar 1855 tot de Russen overge- loopen en na den vrede naar Engeland gekomen was, doch al ras ontdekt werd, is thans door den krijgsraad lol levenslangen dwangarbeid veroor deeld geworden. Te Gloucester heeft een zeeman een verschrikkelijk uiteinde gehad, ten gevolge van het stelen van rum. Het schip de Eliza had eene lading rum aangebragt, en hjj begaf zich van den schooner, welke er naast lag, daar aan boord met een theeketel, daalde af naar de plaats, waar de rum Ij lag, ontstak een licht, en boorde een gat in een der vaten, om het vocht in den ketel op te vangen. De rum kwam echter in zulke mate toevloeijen, dat zijne kleederen overstroomd werden. Toen hij nu het licht liet vallen, stond hij oogenblikkelijk in brand, en vóór hij het dek van het schip had I bereikt, was hij reeds dermate gebrand, dat hij, in weerwil van de spoc- dig aangebragte hulp den volgcndeu avond onder vreeselijke smarten bezweek. De gevangennemingen in Ierland, wegens deelneming aan onwettige vereenigingenwaren in den jongsten tijd zeer talrijk. De gevatte perso- nen zijn meerendeels jonge lieden van Iageren stand. Uit de onderscheidene I berigten, daaromtrent ontvangen, kan men opmaken dat er in Ierland wer- I kelijk een plan tot gewapenden opstand legen het Engclsche gezag is j gesmeed, dat er in den laatsten tijd heimelijk wapenen aangeschaft, wa penoefeningen gehouden en andere aanstalten voor de uitvoering van dat j plan gemaakt werden, dat daarbij op gewapenden bijstand van de naar Noord-Amerika verhuisde Ieren werd gerekend, en dat er eene briefwisse- ling van landsverraderlijken aard met Iersehe schutlerscorpsen in de Ver- eenigde Staten is gevoerd. Als een voorbeeld van de stoutheid der deelnemers aan de geheime ge- j nootschappen wordt gemelddal zij te Tynagh de r. k. kerk des nachts in brand hebben gestokennadat de pastoor op den vorigen dag zijne hoorders ernstig had vermaand om zich van deelneming aan die onwettige vereeni gingen te onthouden. Het stoomschip Prince Albert heeft uit New-York den hoofdinhoud medegebragt van de aanspraak, waarmede de president der Vereenigde Stalen de zitting der volksvertegenwoordigers heeft geopend. Die aanspraak treedt omtrent het binnenland in uitvoerige bijzonderheden en is ten opzigte van het buitenland zeer vredelievenduitgezonderd in de verwikkelingen met Paraguay en Mexico. De president spreekt bevredigend over Engeland, om dat dit van het regt van seheeps-onderzoek heeft afgezien. Hij deelt mede, dat de nieuwe Spaansehe gezant van volmag! is voorzien tot het vereffenen van het geschil lusschen Spanje en Mexico. Hij geeft de hoop te kennen, dat de liberalen in Mexico de zege zullen behalenin het tegenovergestelde geval zouden de Ver. Stalen een gedeelte van Mexico in bezit moeten nemen, als schadeloosstelling voor de verliezen door de Amerikaansche burgers gele den. Bij beveelt aan om Cuba aan te koopen. De vereffening der geschil len met Paraguay was afhankelijk van de bemiddeling van Frankrijk en Engeland. Hij belooft overigens in Ccr.lraal-Amerika het stelsel van Monroe (wering van den invloed der oude wereld) te handhaven. De president stelt eindelijk voor, om in het aan te bieden tarief de heffing der tegenwoordige regteil naar de waarde te vervangen door een vast regt. Bij de regering der Vcr.-Stalen was berigt uit Japan ontvangendat in Mei of Junij van het volgende jaar een Japansch gezantschap te Was hington zou aankomen. Het zou met een Amerikaansch stoomfregat naar Panama overgebragt worden en van daar de reis over New-York voortzetten. Het blijkt uit statistieke opgaven dat van 1 Jan. tot 24 Nov. dezes jaars slechts 75,310 landverhuizers te New-York zijn ontscheeptzijnde 100,605 minder dan gedurende hetzelfde tijdvak in 1857. Te Rochester, in den staat van New-York, heeft een zware brand gewoeddie eene schade van 44,000 dollars veroorzaakte. De dagbladen van Australië zeggen, dat de heer David Hughes, aan wien het door allerlei bedriegerijen gelukt was met eene som van 200,000 uit Engeland te vluglen, in hechtenis genomen is. Hij was met de Eed Jacket in 80 dagen overgekomendoch het poststoomschip was 24 uren vroeger aangekomen, en oogenblikkelijk werden maatregelen lot zijne gevan genneming in het werk gesteldmen vond echter niet meer dan 500 bij hem. FSaAlVMUkSJ Ji. PARIJS, 19 December. De keizer heeft het fraaije Chinesche kanondat door den admiraal Rigault de Genouilly is overgezonden, aan het hotel der invaliden ten ge schenke gegeven. Het schijnt nu bepaald te zijn, dat het wetgevend Iigchaam zijne werkzaamheden op 7 Februari] zal hervatten. Men zegt dat er in de eerste zitting reeds eene zonderlinge zaak zal ter sprake gebragt wordennamelijk de verkiezing van een der leden onder eenen naam die hem niet toekomt. Op grond van de wel op de adelijke titels zouden er redenen kunnen ge vonden worden om die verkiezing te vernietigen. De grootvorst Constantijn is in den morgen van den 17dcn te Toulon aangekomen. Het eskader, dat hem vergezelt, bestaat uit 5 schepen, onder het bevel van den schout-bij-nacht Istomine. De grootvorst heeft de uit- noodiging van prins Troubelzkoï aangenomenom dien vorst op het kasteel van Bellefonds, nabij Fontainebleaueen bezoek te brengen. Graaf Tascher, oud-pair van Frankrijk en officier van het Legioen van Eer, is den I5den dezer in den ouderdom van bijna 79 jaren overleden. Gedurende 18 jaren was hij lid van den algemeenen raad der hospitalen en godshuizen alhier, en hij heeft de uitdrukkelijke bepaling gemaakt dal zijne ter aarde bestelling van geene andere dan godsdienstige plcgtigheden verge zeld mag gaan, en zooveel mogelijk aan de begrafenis der armen moet gelijken. De heer Babinet, de natuurkundige van zoo grooten naam, voorspelt in het Jonrn. des Débatsop weêrkundige grondendat er een strenge winter op handen is. Hij erkent echter volmondig, dal de weêrkunde nog niet ver gevorderd is en nog geenen grond voor stellige verwachtingen oplevert.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2