Tweede Kamer der Siaten-Generaal. Avondzitting van Donderdag 16 December. In deze zitting zijn achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen: 1». het wets-ontwerp lot vaststelling der begrooling van de algemeene Landsdrukkerij; 2°. het wets-onlwerp tot regeling der ontvangsten en uit gaven van het pensioenfonds over 1859; 3°. het wets-ontwerp tot goedkeu ring van artikelen der overeenkomst met België tot wering van den nadruk; 4°. het wets-or.lwerp lot onteigening van percelen ten behoeve van der. aan leg eener straat in de gemeente 's Gravenhage5°. het wets-ontwerp tot bekrachliging van provinciale belastingen in Friesland. Bij het wets-ontwerp onder n°. 3 vermeld is door eenige leden voorgesteld om de 2dl: zinsnede van art. 3 mede op te nemen onder de artikelen der overeenkomst, aan de goedkeuring der wetgevende magl onderworpen. Die zinsnede luidt als volgt: De Hollandsche taal en de Vlaamsche taal wor den, met betrekking tot de toepassing der tegenwoordige overeenkomst, beschouwd als zijnde eene en dezelfde taal. De herdruk in de Hollandsche taal van een in de Vlaamsche taal uitgegeven werk, en de herdruk in de Vlaamsche taal van een in de Hollandsche taal uitgegeven werk, worden beschouwd als nadruk. Daarna is na eene korte beraadslaging de wet op de middelen tot dekking der uitgaven, begrepen in de staatsbegrooting voor 1859, mede aangenomen. Bij die gelegenheid heeft de minister van flnantiën verklaard dat hij geene verzekering kon geven van eene geheele, doch wel van eene gedeeltelijke herziening van de wet op het patent, ofschoon hij niet kon beloven, dat het kiesstelsel, die door omtrent 2000 personen werd aangehoord. Hij wederlcgde bij die gelegenheid zijne tegenstanders, vooral den Times. Te Dublin zal in de maand Januarij eene vergadering van grondeige naren worden gehoudenwaarin zij zullen beraadslagen over de maairegelen. die genomen kunnen worden om aan hunne eigendommen en personen eene voldoende bescherming te verkenentegen de aanslagen der geheime ge nootschappen. Volgens den Limerick Chron. heeft een heer, Patrick Kiernan, uit het graafschap Tipperary in Ierland, de voorgaande week alhier op 80jarigen leeftijd overleden, 40,000 aan verschillende liefdadige instellingen vermaakt, terwijl zijne grondbezittingen in Ierland door zijn neef worden geërfd. FRANKRIJK. PARIJS, 16 December. De Moniteur deelt ook het keizerl. besluit mede omtrent de organisatie van het keiz. hof in Algerië. Het is hoofdzakelijk op dcnzelfden leest ge schroeid als de hoven in Frankrijk. De Moniteur meldtdat de heer Caslelnau, Fransch consul te Bangkok, aldaar is aangekomenen geeft tevens eene uitvoerige beschrijving van de pleglige ontvangst, die onzen consul van wege den koning van Siam is ten deel gevallen. JViet alleen is hij bij het in acht genomen ceremonieel met de meeste onderscheiding behandeld, maar op een banket, hem door den koning aangeboden, heeft het ook niet ontbroken aan de meest bepaalde verzekerin gen van wederzijdsche vriendschap. De keizer van Rusland heeft aan onzen gezant te Konstanlinopelden heer de Thouvcnel, de ridderorde van den Witten Adelaar geschonken. Eene drukkerij van eene nieuwe soortdus leest men in le Lienis onlangs geopend le Zablagen in Wurtemberg. De oprigtcr, de heer T. Hil- geraldbegaan met het lol der doofstommenheeft zich afgevraagd of er geen middel was aan deze ongelukkigen een winstgevenden arbeid, als zetters in eene drukkerij, te verschaffen. Dit denkbeeld is thans door hem in uit voering gebragt en de nieuwe inrigting lelt 160 werkliedenwaaronder 11 vrouwen, alle doofstommen, die van den heer Hilgerald zeiven en op zijne kosten het vak van letterzetter geleerd hebben en dit op eene alle verwachting overtreffende wijze uitoefenen. De regering heeft gemeend dat eene onderneming, zoo stout en zoo weldadig in de gevolgen, aanmoe diging en belooning verdiende en de koning heeft aan den directeur der nieuwe en zwijgende drukkerij eene groote gouden medaille doen toekomen. --- In de vlakte Habra, in Algerië, is een grijze valk geschoten, met een koperen ring aan een der poolenwaaruit is gebleken dat het dier in 1850 heeft behoord aan den Koning der Nederlanden, die zich destijds op het Loo bevond. Te Algiers zal een observatorium worden opgerigt, en aan het hoofd daarvan een kweekeling van den heer Babinet worden gesteld. ITALIË. De wetgevende kamers van Sardinië zijn opgeroepen om op den 10dcn Januarij aanstaande tot het houden harer gewone jaarlijksche zitting bijeen te komen. Men verwacht dat de regering alsdan deze gelegenheid zal aan grijpen om hare inzigien te doen kennen omtrent den staat der politieke I aangelegenheden van Italië, waarop door de oorlogspellende geruchten, die in den laatsten tijd in omloop zijn gekomen, de aandacht weder geves tigd is. PRUIS SEN, BERLIJN, 16 December. De prins-regent heeft aan den prins van Wallis de Zwarte Adelaarsorde geschonken. Te Elbing had dezer dagen eene zeer noodlottige vergissing plaats. Een der stedelijke ambtenaren, vader van zeven kinderen, werd, terwijl hij zich naar zijne woning begaf, door een slagter aangevallen, die hem verscheidene messteken toebragt, zoodat de dood er spoedig op volgde. De dader werd gevat; hij beleed zijne misdaad en verklaarde, dat hij zich in den persoon had vergist en het plan had opgevat wraak te nemen op een der ambtenaren bij de stedelijke belasting, die hem korten lijd te voren op eene sluikerij had betrapt. Te Wurzburg heerscht eene groote opgewondenheid onder de studen ten, omdat zij gedwongen worden bij het bezoeken der collegiën toegang- kaarten te verloonen. Zij hebben reeds eene vergadering gehoudenten einde daartegen maatregelen te beramen. De toestand van 11. M. de keizerin-moeder van Rusland is iels gunstiger. TURKTE. Ali-Pachagouverneur van Damascusis thans benoemd lot gouverneur van Jeddah. fitj YOC/nuuiiug diij»c,ii vi tc Koubiar.tinopol allerlei geruchten omtrent eene ministeriële verandering in omloop. Op de vertoogen der mogendhedenwegens het binnenvaren in den Bosporus van een Amerikaansch oorlogsfregat, heeft de minister van bui- tenl. zaken aan hunne vertegenwoordigers te kennen gegevendat de bepa lingen dienaangaande, welke door hel Parijsche vredestractaat bevestigd zijn, voortaan sliptelijk zullen uilgevoerd worden. Uit Teheran wordt gemeld, dal Ferruck Khan aldaar op eene schitte rende wijze is ontvangen. Men verwachtte groote hervormingen in het burgerlijk en godsdienstig bestuur des lands. Het officiële dagblad bevat een artikel, waarin de voordeelen worden uiteengezet, die uit de betrek kingen met Europa zouden kunnen voortvloeijen. De Presse d'Orient zegt dat te Jeddah niet Namik-Pacha, maar de cadi der stad en tien voorname handelaars zijn gevangen genomen. Namik- Pacha had hen op een diner genoodigd, en bij hunne verschijning verklaarde hij dat zij zijne gevangenen waren. Ook dit berigt komt nog verdacht voor. Te Smyrna had onlangs eene gebeurtenis plaats, waardoor de Israë litische bevolking in verslagenheid werd gedompeld. Twee personen, niet bijzonder gunstig bekend, hadden in het vorige jaar de winstgevende tien den van het district Melcnen gekocht. Zij konden toen terstond den koop prijs niet voldoen en verzochten den bankier Barueh, een Israëliet, dat hij borg voor hen zou blijven, waarbij zij hem de bevoegdheid lieten lijfs dwang uit te oefenen op hunne personenvoor het geval dat hij in moeije- lijkheid mogl geraken. De heer Barueh aarzelde, daar hij de koopers maar al te goed kende, doch gaf eindelijk toe. Op den dag der betaling waren zij daartoe niet in staat; men sprak natuurlijk den borg aan en de heer Barttch werd genoodzaakt 200,000 piasters te betalen. Deze laatste maakte toen gebruik van het gesloten contract en liet zijne twee schuldenaars gij zelen. Twee dagen na hunne inhechtenisneming kwamen hunne vrouwen, vergezeld van een tiental negerinnen, in den laten avond voor het huis van Barueh. Deze, denkende dat de vrouwen van den harem van een zijner vrienden aan zijne vrouw een bezoek wilden brengen, opende de deur, en de geheimzinnige bezoeksters verspreidden zich in de kamers. Pas echter waren zij daar verschenenof zij haalden onder hare wijde klecderen stok ken en messen te voorschijn, wierpen zich op Baruchs huisgenoolen en mishandelden deze op de afschuwelijkste wijze. De vrouw des huizes werd op den grond geworpenhare kleinoodiën werden gebroken en met de voelen vertrapt. De negerinnen vielen toen den bankier zeiven aan; deze echter ontsnapte en vond eene wijkplaats in een belendend huis. Een vreemdeling, die zich in het huis van den lieer Barueh bevond, werd met wonden bedekt, en eenige geloofsgenooten van den bankier, die hem te hulp snelden, ondergingen hetzelfde lot, en eerst, nadat het gekerm, de tranende angst en schrik van dat arme gezin de wraakzucht en den bloed dorst dezer vrouwen hadden bevredigd, verwijderden zij zich van daar. hij die nog in deze zitting zou voordragen. Zitting van Vrijdag 17 December. Aan de orde was de behandeling van het wets-ontwerp tot herziening van de label, bedoeld in art. 99 der wet van 4 Julij 1850. Ir. art. 1 werden eenige wijzigingen voorgedragen, o. a. om Aalsmeer en Uithoorn van het district Leyden naar het district Amsterdam over te brengen, Zwammerdam en Alphen van het district Gouda naar het district Leyden, en Benthuizen en Hazerswoude van het district Delft naar het district Gouda. De voorgestelde wijzigingen werden echter verworpen, en het wets-ontwerp met 50 legen 4 stemmen aangenomen. Daarna zijn nog de conclnsiën der verslagen van eenige commissiën zon der beraadslaging goedgekeurd. De heer van Lynden heeft nog te kennen gegeven, dat het hem hoogst wenschelijk voorkwam, dat bij den terugkeer der leden in het toekomende jaar het wets-ontwerp betrekkelijk de emancipatie der slaven in West-Indië eene der eerste voordragten mogt zijn die aan het onderzoek der leden in de afdeelingen zouden worden onderworpen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. LONDEN, 16 December. De prins van Wallis is uit Berlijn alhier teruggekeerd. Men is hier ter stede thans begonnen om de wielen der rijtuigen, in plaats van met ijzeren, met gomelastieken banden te voorzien, waardoor het gedrttisch bij het rijden veel wordt verminderd. Het verslag der openbare vergadering te Manchester, waar dehh. Bright en Milner Gibson uitvoerig over het kiesstelsel spraken, dat in den Times zes kolommen uil eene zeer kleine letter besloeg, was aan dat dagblad geheel langs telegrafischcn weg geworden. Het eerste gedeelte werd des avonds ten 11 ure, het slot des nachts ten 1 ure 25 minuten aan het telegraaf bureau te Manchester bezorgd, en des morgens ten 3 ure was de Times, met het geheele verslag er inreeds ter perse. De gemiddelde snelheid bij het overseinen is 40 woorden in de minuut geweest en dit werk werd nage noeg geheel door jonge meisjes verrigt. De afstand tusschcn Manchester en Londen bedraagt 200 mijlen. Dc heer Bright heeft le Edimburg op nieuw eene rede gebonden over

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2