LEYDSCHE C O U R A N". 1B2. MAANDAG 20 DECEMBER. 1838. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaltirdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad W°. 22. BINNMLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 18 December. In de zitting' van den gemeenteraad van Maandag jl. is medegedeeld dat door de leden Gevers, Ilubreclit en Taets van Amerongen een voorstel was ingediend, strekkende om met bet einde van den loopenden cursus het ste delijk gymnasium op te heffen en de voormalige Latijnsche school weder in het leven te roepen. De afdeeling Lcyden van de Hol!, maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag aanst. eene vergadering met dames hou den. waarin als spreker zal optreden de heer J. J. Cremer, uit 's Graven- i hage. Voor velen zal het een welkom genot zijn nogmaals den man te hooren, die in Februarij 11. wegens de voordragt van zijn verhaal »het Paauwen- veêrke" eenen zoo algemeenen lof mogt inoogstcn. Wij kunnen van goederhand mededeelen dat de belangrijke verzame ling brieven van den beroemden Petrus Wesseling, op Woensdag 15 dezer te Utrecht geveild en in ons nommer van 13 dezer besproken, voor een particulier hier ter stede is aangekocht. In den namiddag van eergisteren had eene dienstbode, J. J. Boekwijt genaamd, het ongeluk aan den Ouden Singel in het water te vallen. Haar angstgeschrei werd gehoord door David Nicuwenhuyzen een kleedermakers- gezel in de Tnrfsteeg woonachtig, die, ofschoon niet kunnende zwemmen, alleen aan zijn gevoel gehoor gaf en van den vrij Imogen wal in het water sprong. Met veel inspanning wist hij de reeds zinkende vrouw te naderen en zooveel mogelijk in de hoogte te heffen. Gelukkig echter dat toen nog eenige personen toeschoten en beiden uit het water haaldenwant anders zou ook Nieuwenhuyzen hel slagtoffer ziiner edelmoedigheid ziin eeworden liet is te verwachten dat ook deze daad van zelfopoffering niet onbeloond zal gelaten worden. Men schrijft uit Neuremberg, dat door de geleerden van Duitscbland, die het wetenschappelijk en raadgevend collegie uitmaken van hel door de bond staten geslichte Germanische Museum, tot medelid gekozen is de heer dr. L. J. F. Janssen alhier. Gemeld museum is de grootste instelling voor taal-, geschied- en oudheidkunde van Duitsehland, aan het hoofd waarvan de beroemde baron von Aufsess staat. Dagblc. 's Grav.) Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 lol 128 personen. Volgens berigten uil de Kaapstad begint zich ook daar cenig muzikaal leven te openbaren. Er heeft zich eene koraal-vereeniging gevormd, die reeds onderscheidene openbare uitvoeringen gaf. De heer Wetrens, vroeger te Leyden woonachtig, trad op die concerten herhaaldelijk en met het beste gevolg als violist op. N.R.C Woensdag 11. overleed te Utrecht, in den ouderdom van 72 jaren, de heer Mr. 1). J. van Ewyck van Ooslbroek en den Bildt, oud-commissaris des Konings in de provincie Noordholland van 24 Januarij 1848 lot 21 Maart 1857 curator der Leydsche, daarna president-curator der Utrechlsche hoo- geschool. liet llbl. deelt het volgende mede: De heer Beyma thoe Kingma, burgemeester te Engwirdum, ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt te Heerenveen, heeft zich, na de rede des ministers van jus titie, waarbij hem gemis aan de kennis van zijne ambtspligtcn ten laste ge legd is, omdat hij de processen-verbaal over onbeduidende overtredingen niet buiten vervolg liet, naar 'sGravenhage begeven, gewapend met een pak van 130 processen-verbaal door de rijksveldwacht opgemaakt, welke hij voor den minister heeft uitgespreid. Hieronder waren er, die legen kinderen opge maakt waren, omdat zij een handvol gras voor hunne konijntjes op den weg geplukt hadden. De heer Beyma moet hebben betoogddat in zijn kanton, even als ook in andere arrondissementende ambtenaar van hel publiek ministerie door den officier van justitie lot vervolging genoodzaakt wordt. Als de loopende geruchten waarheid behelzen, zou de minister van justitie voornemens zijn om eene circulaire uit te vaardigen, ten einde die onberadene vervolgzucht te beteugelen, en hoe noodig dit wordt, kan men ook uil een verslag van de zittingen van het kantongeregt te Zwolle ontwarenvoor komende in de Prov. Overijsselse/ie Courant en Zwolschc Courant van 10 Dec. 11. n». 99 luidende: D. G. P. landbouwer te Staphorst, hard ge- ilolen hebbende op den openbaren weg te Staphorst, vrijgesproken." Te Naarden had den 16den dezer een betreurenswaardig ongeval plaats de vrouw van zekeren B.sedert ecnigen tijd aan verstandsverbijstering lij- Mende, heeft in een aanval barer kwaal haar hijna 2-jarig kind, waarmede zij zich alleen te huis bevond, van het leven beroofd. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft uitspraak gedaan in de zaak van F. Heine en A. Bilstein, beschuldigd van verschillende diefstallen bij nacht, in bewoonde huizen, door middel van builen- en binnenbraak. liet hof heeft de beide beklaagden schuldig verklaard en hen veroordeeld den eersten beschuldigde tot. 15 en den tweede tot 10 jaren tuchthuisstraf. Hel vernieuwd onderzoek in de afdeelingen der tweede kamergehou den omtrent hel vvets-ontwerp lot herziening van het tarief van régten op den in-, uit- en doorvoer, heeft tol verschillende beschouwingen en bedenkin gen aanleiding gegeven. In al de afdeelingen heeft men in meerdere of mindere male van gedachte gewisseld, omtrent de tijdigheid van hare voordragt. Naar sommiger oordeel, bestond voor deze herziening op dit oogenblik hoe genaamd geen grond. Zeer vele leden waren echter van gevoelen, dat er altijd aanleiding voor eene herziening bestaat, die overeenstemming moet tot stpud brengen tusschen beleden beginselenen wettelijke bepalingen, indiende eerrle den toets hebben doorgestaan. En dit is hier het geval. Vrij alge meen kon men zich vereenigen met de vrijstelling en vermindering der regtenwelke op de grondstoffen voor de nijverheid en de levensbehoeften drukken. De vraag, in hoever ter bevordering van eenvormigheid de toe passing van een gelijkmatig regt van 5 pCt. der waarde, waarmede in den regel eene aanzienlijke verlaging der invoerregten gepaard gaat, aannemelijk is, werd op nieuw besproken, met het oog op de industrie, de consumenten en den handel. De tegenstanders dezer herziening bestreden de voordragt in dit Qpzigt met verdubbelde krachtomdat zij nog meer dan de vorige aan de nijverheid ten behoeve van den consument en den handelaar eenen gevoeligenja onoverkomelijken slag zal toebrengen. Met dit bezwaar kon den vele leden zich niet vereenigen. Vele leden verklaarden in de meening der regering te blijven dcelen, met opzigt tot de heffing der regten naar de waarde. De voorgedragen uitbreiding Gieu vrijen uitvoer vond over het «•'Or-» 1 u - 11 1 ...in.'.rpII is j111r iwl' liw/ipnitin. Kani. lingen omtrent de heffing van leges en de emolumenten ontvangen, 's GRAVEN11AGE 18 December. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond-regtbank te Dordrecht, mr. 11. W. de Graaf, thans kantonreglcr te Noordwijk. Bij kon. besluit van 14 dezer zijn benoemd tol bewaarder der hypothe kenenz. te Nijmegen, de heer mr. C. G. van Sandiek, thans inspecteur der registratie van de lslc k!.; tol inspecteur der registratie van de lsle kl de heer J. F. Roussean, thans inspecteur van de 2de kl.; tot inspecteur der registratie van de 2dc kl., de heer VY. Blaauwthans inspecteur van de 3de kl.; tot inspecteur der registratie van de 3dc kl., de heer G. E. Ter- maat, thans ontvanger der registratie te Vianenlot ontvanger der regis tratie te Vianen, de heer mr. B. II. Upmeyer, thans in die betrekking te Harderwijk; tol ontvanger der registratie te Harderwijk, de heer mr. J. Ileynvaan, thans in die betrekking te Gennep, en tol ontvanger der re gistratie te Gennep, de lieer B. G. J. van der Meer, thans surnumerair. Tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht is be noemd mr. A. J. W. Farncombe Sanders, schoolopziener in het 3dc school district dier provincie. Tot militie-commissaris in Noordbrabant is benoemd de majoor J. W. F. Knijff, van het 5de reg. infanterie. Door Z. M. is aan den heer T. G. van Lith de Jettdc, gewoon hoog leeraar in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht, die door het bereiken van den 70-jarigcn ouderdom emeritus is geworden, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, te rekenen van 1 October jl. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft gisterenals bevelhebber der reserve-brigade, eene inspectie gehouden in de caserne van het reg. grena diers en jagers. Heden geeft Z. K. II. prins Frederik, op zijne buitengoederen, weder eene groote jagtparlij, waaraan Z. K. H. de prins van Oranje benevens vele aanzienlijken deelnemen. De minister var, linaiilicn zal aanst. Donderdag geen gehoor verlcenen. Aanst. Dingsdag morgen ten 10 urezal de heer mr. C. M. van der Kemp als raadsheer in het prov. geregtshof van Zuidholland op eene plcg- tige wijze worden geïnstalleerd. De zaakwaarnemer v. 11., die dezer dagen was gevangen genomen, is bij vonnis der regthank in raadkamer, wederom op vrije voelen gesteld. Volgens het Dagbl. v. 's Grav. zal dezer dagen aan den gemeenteraad ingediend worden een request, onderteekend door een aanzienlijk getal ingezetenen, inhoudende het verzoek, tot den aanleg van eene overdekte markt, in den geest van soortgelijke gebouwen, in andere sleden van Europa voorhanden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1