zou geen inbreuk maken op de voorstellen der regering ten aanzien der spoorwegen. De heer Wintgcns verlangde dat er lot amortisatie 10 millioen zouden worden bestemd. De minister verklaarde dat hij zich daartegen niet zoude verzetten. Hij bad op 22 millioenen voor de spoorwegen gerekend en de koloniale bijdrage op 30 millioenen geschat, waarvan reeds 25 millioenen waren gestort, zoodat er in de schatkist 12 a 13 millioenen zal overblijven, ruimte genoeg om 10 millioen tot amortisatie te bestemmen. Het amende ment van den heer Wintgens werd echter met 44 legen 16 stemmen ver worpen, en daarna de overige artikelen goedgekeurd. Ten slotte werd het hoofdstuk met algemeene (61) stemmen aangenomen. Bij de behandeling van hoofdstuk 1XB (Dep. van financiënwerd vooral gewezen op de wenschelijkheid om het lot van de lagere ambtenaren bij sommige adminislratiën te verbeterenvooral door inkrimping van liet per soneel en verhooging der bezoldiging van de overblijvenden. Ook dit hoofd stuk werd met 60 tegen ééne stem, die van den heer Schimmelpenninck aangenomen. Zitting van Zaturdag 11 December. De voorzitter deelt niede dat is ingekomen een ontwerp van wet hou dende bepalingen nopens den accijns op het gedistilleerd. Thans werd de beraadslaging aangevangen over hoofdst. X (Oorlog). De minister van oorlog hield eene uitvoerige redeten einde cenige opmerkin genin bet eindverslag voorkomende, nader toe te lichten. Na hem voerden de lib. Dommer van Poldersveldt, Storm van 'sGravesande, de Bieberslein Gevers Deynoot en Schimmelpenninck van der Oye het woord. Vooral kwam de aangekondigde wet op de legerorganisaliein verband met het hooge cijfer der begrooling, ter sprake en twee der genoemde sprekers beschouw den uit dien hoofde deze begrooting slechts als eene crediet-wet. BUITENLANDSCHE BERlfiTEtX. EIïG-JEliASi®. LONDEN, 9 December. Er is een zeker aantal vaische wissels in omloop, die op het vasteland schijnen vervaardigd te zijn. De betrokkenen zijn meestal Londensche hui zen. Vijf dier wissels, bij de bank aangeboden, vertegenwoordigden eene waarde van 50 tot 200 en daarop stonden firma's dezer stad als trek kers en endossanten. Lord Shaftsbury wederspreekt in de dagbladen het berigt van het ver moorden van zijnen zoon en twee andere Engelsche hceren in Canada. Het ombrengen van twee Canadezen door de Indianen schijnt tot dit gerucht aanleiding gegeven te hebben. Er zal eene nieuwe maatschappij worden opgerigt, de London district telegraph Company genaamdmet het doel de verschillende punten in de onmiddelijke nabijheid van de hoofdstad gelegenvan eene telegrafische ge meenschap te voorzien. Het plan is om de City en de voorsteden in 11 dis tricten te verdeelenwaarvan elk district een aantal stations zoude bevatten. Waar het mogelijk is zal de draad over de huizen loopenals zijnde het minst kostbare. Gisteren heeft alhier weder een buitengewoon zware mist geheerscht. In Ierland zijn 15 jongelingen van deftige afkomst, in hechtenis genomen en naar Cork gebragtals verdacht van deelneming aan de Riband- verecniging. FRANKRIJK. PARIJS9 December. Men verzekert dat de commissie door den keizer benoemd, om de zaak der aanwerving van negers te onderzoeken de wettigheid van dien handel heeft erkend. Naar men zegt zal de zaak van den heer de Monlalembert tusschen den 20stcü en 26,lc" dezer voor het keizerlijk hof behandeld worden. De procureur-generaal Chaix d'Est-Ange zou zelf daarbij het woord voeren en hieruit wil men afleiden dal de regering zal volhouden dat hel regt van gratie hooger staal dan hel regt van appel. Te Beziers is de generaal Raindrc overleden. Hij werd in 1779 te Ia Chapelle geboren cn liep als 12-jarige knaap van de school weg om als vrijwilliger in dienst te treden. Met zijn 14dc jaar was hij reeds fourier en later op het slagveld bij Hohenlinden werd hij lot officier bevorderd. Ilij woonde 26 groole veldslagen bij cn ontving 22 wonden. Volgens eene officiële opgave hebben in het jaar 1857 slechts 18,809 ingezetenen Frankrijk verlaten om zich elders neder te zetten7992 van die landverhuizers zijn naar Algcrië en 10,817 naar vreemde landen vertrok ken. In de laatste 10 jaren bedraagt de landverhuizing uit Frankrijk slechts 200,000 personen. De expeditie naar Cochin-China zal langer duren dan men verwacht hadwant de sterkte der hoofdstad vordert een regelmatig beleg. Reeds is een hoofd officier der genie derwaarts gezonden, en ook is er sprake om hem door een brigade-generaal te doen volgenten chide het bevel der troepen op zich te nemen. De admiraal Rigault de Genouilly maakt vele toebereidselen om de stad aan te vallen. ITALIË. Volgens een schrijven uit Turyn heeft de lieer Cavour eene circulaire aan de gezanten der Sardinische regering gezondenwaarin bij de in om loop zijnde oorlogzuchtige geruchten tegenspreekt, maar tevens aandringt op verbetering der politieke gesteldheid van de andere landen van Italië, als zijnde volstrekt noodig om de gemoederen aldaar weder lot rust te brengen cn de bron van bestendige onlustendie voor den wereldvrede hoogst gevaarlijk zijn, te sluiten. Sedert meer dan eene maand regent het te Rome onophoudelijk en de geheele stad staat dan ook onder water. De Tiber is buiten zijne oevers getreden; in sommige wijken staat het water anderhalve el hoog. Dezelfde regenachtige luchtgesteldheid neemt men waar op de meeste punten in het zuiden van Europa, in Spanje cn Portugal; op verschillende punten zijn dijken doorgebroken en landerijen overstroomd. Over het eiland Gozzo, in de Middellandsche zee, heeft een zwaar onweder gewoed. Te Casal-Sannat sloeg de bliksem in de kerk. Eene vrouw werd aldaar gedood, en de geestelijke, die de dienst verrigtte, was eenige oogenblikken geheel gevoelloos. TCRKÏE. De gezanten der onderscheidene mogendheden houden drukke bijeenkom sten, om over de gisting, die in de Vorstendommen heerscht, te beraadslagen. De toestand van 's lands financiën is nog weinig verbeterd. In weer wil dat een gedeelte der nieuwe leening reeds is ontvangen, blijven de troepen en de ambtenaren onbezoldigd. Van den Libanon zijn ongunstige berigten ontvangen. De verdeeldheid neemt aldaar toe en zwervende Arabieren hebben in een gevecht nabij Da mascus een vreeselijk bloedbad onder de inwoners aangerigt. STAOS-BEKICiTEAl. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Maandag den 13dcn December 1858, 's namiddags ten l j ure. Onderwerpen 1°. Bedenkingen op de Verordening op het gedistilleerd. 2°. Bedenkingen op de Verordeningen op het weegloon. 3". Rapport van de Commissie omtrent de levering der breukbanden ten behoeve der armen. 4\ Onderhandsche verhuring van de Stads-Gehoorzaal aan het muziekge zelschap Sempre Crescendo. 5°. Voordragt tot benoeming eener Raads-Commissie tot onderzoek naar de behandeling der zieke armen. 6°. Adres van Dr. W. G. Pluygers, om ontslag als prorector aan het Gymnasium, en verdere punten in het rapport van Curatoren vermeld. 7°. Bepaling van hel maximum van den onderstand voor 1859. 8°. Verordeningen tot heffing en invordering van bruggeld. 9». Voordragt tot. uitbetaling der jaarlijksche gratificatie aan den Claviger van het Stedelijk Gymnasium. 10°. Adres van de 4 jongste beambten aan bet hoofdkantoor der plaatse lijke belastingen tot verhooging hunner jaarwedden. 11°. Voordragt tot verhooging der jaarwedde van den Commiesroeijer P. J. van Sonderen. 12°. Adres van C. J. van Pijpen betreffende de bezoldiging vatt zijne ver vanging bij ziekte. 13°. Voorstel van het Bestuur van Rotterdam, aangaande de herziening van het bestaande beurlverdrag. 14°. Benoeming van 4 leden der plaatselijke Schoolcommissie, bij perio dieke aftreding. 15°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie lot het teekenen en afge ven der attesten voor de Nat. Militie. BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat wegens de invallende Feestdagen, de Beestenmarkt zal gehouden worden op Woensdag den 22stcn cn 29sten December aanstaande en de gewone Week markt, in plaats van des Zaturdagsop Vrijdag den 24sten en 31slcn dier maand. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 8 December 1858. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente-Bestuur van Leyden, doet te wetendat op heden ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, twee Kohieren, als: een van het Patentregl, invorderbaar verklaard op den lslen cn een voor de belasting op bet Personeelinvorderbaar verklaard op den 8slcn dezer maandbeiden over bet dienstjaar 1858 er. 1859, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 11 December 1858. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. AM AS5 S3MIE-WÏE IT WS PROMOTIE AAN DE CTHKCUTSCUE IIOOUESCIIOOL. Den 8i,cn December de lieer 11. C. Laalsman, pred. te Roermond, in de godgeleerdheid, na verdediging zijner dissertatie: de Novi Testamenti peri- copis ecclesiasticis earumque origine, indole ac pretio. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 8slcn December de lieer J. Meulemandocent aan het gymnasium te Assen, in dc Ietteren, na openbare verdediging van het eerste gedeelte zijner commentatio literaria de Zenoiie Citieo. HERRS1EIÏWS. ROTTERDAM, 10 December. Uil het bekende 6 tal predikanten is door den kerkeraad der Ncd. herv. gemeente thans het volgende 3-tal gekozen: Scheuer, te Leeuwarden; Laurillard, th. doet. te Leyden; en Adriani, te Utrecht. ADVERTENTIEN. [leden beviel voorspoedig van een ZOON, die kort na de geboorte over leed, J. HAMAKER, geliefde Eehtgenooie van Leiden, 11 December 1858. P. L. RIJKE. Heden overleed tol onze diepe droefheid, in den gezegenden ouderdom van bijna 76 jaren, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Ster venden, onze veelgeliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mejufvrouw MARIA JOHANNA GEERLOFF, Weduwe van den Heer J. Hoogenstuaten. J. II. HOOGENSTRATEN, 3 December 1858. Uit aller Naam. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2