houden onderzoek is geblekendal hel museum als cenc gemengde instelling was te beschouwen. Ilij vleit zichdat de regeling zoo tot stand gekomen is, dat móeijelijkheden zullen worden voorgekomen. Daarna werd ook dit art. goedgekeurd. Na eene korte behandeling van de overige artikelen werd het geheele Yde hoofdstuk met atgemeene stemmen aangenomen. Zitting van Woensdag 8 December. Aan de orde was de behandeling van hoofdst. VI Herveeredienst enz.) der slaatsbegrooling. Onderscheidene sprekers namen daaraan deel en voer den het woord over de al of niet noodzakelijkheid van het behoud der beide departementen van eeredienstde opheffing der bezwaren welke de onder steuning der afgescheidenen van staatswege nog in den weg staan; de uit oefening door den slaat van eollatieregten en de bekende gebeurtenis te Bologna voorgevallen in het huisgezin van den Israëliet Mortara. De minister heeft op de onderscheidene aanmerkingen geantwoord en omtrent het laatstgenoemde punt gezegd, dat toen de hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten aan de regering een met waardigheid gesteld adres aanboodmet verzoek om de lusschenkomst der regering, en dat zij eenigen stap zou doenzoo al niet om het gezin te Bologna voldoening te verschaffendan toch 'om ten minste te zorgen, eene herhaling van zoodanig feit te voorko men deze zaak een onderwerp van gezette overweging bij de regering heeft uitgemaakt. De regering heeft er geenszins aan gedacht, hieromtrent een vertoog tot de Pauselijke regering te riglen. Zij stelt veel te hoogen prijs op de eigen onafhankelijkheid van de uitoefening van het staatsgezag, dan dat zij die niet in de eerste plaats bij anderen zou eerbiedigen. Daarom heeft de regering zich bepaalddoor den Nederl. gezant te Rome aan de bewindslieden der Pauselijke regering den indruk te doen kennendien het gebeurde hier te lande had te weeg gebragt. Aan die lastgeving is voldaan. Welk resultaat zij heeft opgeleverd, is hem nog niet bekend. Ten slotte is dit hoofdstuk met 49 tegen 4 stemmen en ook hoofdst. VII RK. eeredienst) met 51 tegen 5 stemmen aangenomen. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over hoofdst. VIII [Marine). De heeren van Franck en ter Bruggen Hugenhollz zijn in beschouwingen ge treden over den toestand onzer marine in het algemeen. Op morgen voortzetting. Zitting van Donderdag 9 December. In deze zitting werden de beraadslagingen over hoofdst. VIII voortgezet. De minister van marine hield eene uitvoerige rede, waarin hij, ter beant woording van de genoemde sprekers, in uitvoerige beschouwingen zoowel omtrent het materiëel als onurent hel personeel onzer zeemagt trad. Na den minister sprak de lieer van Hoëvell over het Oost-Indisch eskader en over het waken legen den zeeroof. Hij vroeg of het denkbeeld verwerpe lijk was om, even als Spanje en Engeland, eene expeditie uit te zenden naar de roofstaten in de nabijheid van den Piiiiippijnschen Archipel. De minister gaf te kennen dat de regering mede overtuigd was dat de zeeroof in die streken krachtig moest beteugeld worden, en dat het te verwachten is dat zij eerstdaags hieromtrent tot een bepaald besluit zal komen. De minister heeft ook de indiening eener wet op het loodswezen toegezegd. Hoofdst. VIII is ten slotte met 53 legen 6 stemmen aangenomen. Alleen is de post tot verhooging der pensioenen van lien die in Indië hebben ge diend ingetrokkenom dit punt nader bij de wet te regelen. BUITENLANDSCHE BERiGTEN. BËliCtlË. Te Antwerpen bad Zalurdag 11. een treurig voorval plaats. Een jon geling, uit Aken, die aldaar onlangs was aangekomen om in den handel te worden opgeleid, had zich door zijne buitensporigheden in schulden gesto ken. Zijne moeder werd daarvan verwittigden kwam naar Antwerpen om voor haren zoon te betalen en hem weder met zicli naar huis te nemen. Tusschen moeder en zoon viel natuurlijk eene hevige woordenwisseling plaats, en te midden daarvan ging de laatste naar zijn slaapvertrek. Eenige oogenblikken later kwam hij in de kamer zijner moeder terug en joeg zich in hare tegenwoordigheid een kogel door het hart. In de geschutgieterij te Luik zullen 52 stukken voor het Ned. Oost- Indisch leger worden gegoten. ESGiELAS». LONDEN, 7 December. Door de dagbladen wordt thans de benoeming aangekondigd van den heer II. Rumbald lot gezant te Peking. De alhier gevestigde maatschappijonder wier leiding de groote we reldtentoonstelling in 1851 gehouden is, heeft hare correspondenten in het buitenland verwittigd van haar voornemen om in het jaar 1801 alhier weder eene dergelijke tentoonstelling te houdenmet uilnoodiging om hiermede ieder in zijn land de kunstenaren en fabrikanten bekend te maken. Ten gevolge van het mistige weder hebben er op onderscheidene spoor wegen botsingen plaats gehad, waardoor eenige personen zijn gekwetst. Bij een koffijhnishouder in Oldslreet heeft een zware brand gewoed waarbij twee vrouwen het leven hebben verloren. Een brief uit Canada meldt dal drie Engelschcnzonen van den her tog van Devonshire, den markies van Westminster en den graaf van Shafts- bury, met hunne gidsen, door de Indianen zijn vermoord. Volgens berigten van de Kaap de Goede Doop van 9 Oct. heerschte de kinderziekte aldaar zeer hevig. Hel bevestigt zich dat de vrede tusschen den Oranje-Vrijstaat en het Kafïerhoofd Mosheh is hersteld. FKA1ÏHRMH. PARIJS7 December. Kapitein Renaud, bevelhebber van de Maurice, die zich door dc redding van een gedeelte der bemanning van de Austria verdienstelijk heeft ge maakt is tot ridder der orde van het Legioen van Eer benoemd. Aan 5 officieren en matrozen van zijn schip zijn eercblijken geschonken. Volgens gerucht zal liet wetgevend ligchaam eerst in liet begin van Februarij bijeenkomen. Onze regering heeft ook door haren gevolmagtigdc, baron Gros, een verdrag met Japan gesloten, op denzelfden voet als dat hetwelk tusschen dat rijk en Engeland is tol stand gebragt. De heer de Pcrsigny za naar men zegt, eene reis naar Italië onder nemen. Men gelooft dat, onder den schijn van uitspanning, aan deze reis een staatkundig doel is verbonden. Het Spaansche eskader, naar de Maroccaansche kust bestemd, is op 20 Nov. te Tanger aangekomen. Een onzer koopvaardij kapiteins, die zich te Canton bevond en aldaar voor Fransche reeders ecu kantoor zou oprigien, is door de Chinezen vergiftigd. Het dagblad le Pays deelt omtrent dén toestand der Christenen in Cochin-Chiua eenige bijzonderheden mede, getrokken uit een brief van de Philippijnscbe eilanden van 9 Oct. Sedert dc aankomst onzer troepen werd daar le lande de vervolging der katholieken met verschrikkelijke hevigheid voortgezet. Omstreeks het midden van de maand September had in de hoofdstad eene groote strafoefening plaats gehad aan inlandsche Christenen welke uit de onderscheiden provinciën van Cocbin-China door de gouverneurs gezonden, waren. Die ongelukkigen hadden langer dan 3 maanden op hun vonnis gewacht, en ondergingen den dood met bcwonderenswaardigen moed. Een van ben rigttc, toen hij door de beulen aangegrepen werd, het woord tot den broeder van den keizer Tu-duc, welke dc strafoefening bijwoonde, en voorspelde hem dat de verfoeijelijke regering van den keizer spoedig een einde zon nemen. Hij verkondigde dat de keizer en zijn geslacht weldra door de Goddelijke geregtigheid getroffen zouden worden. Naar het schijnt, maakte dit tooneel indruk bij de bevolkingniettegenstaande het gelier en gelach der trawanten van den prins. In het Conservatoire des arts et métiers is dezer dagen geplaatst de buste in marmer van Chaptal, aan vvien genoemde inrigting de groote uit gebreidheid, waarin zij zich mag verheugen, verschuldigd is. De buste is vervaardigd door den heer du Seigneur. Jean Anloiue Chaptal, geboren in 1756, gestorven in 1832, heeft zich groote verdiensten verworven door de nuttige maatregelen, in de betrekking van minister van binnenl. zaken, tot welke hij in 1800 geroepen werd, door hem ter bevordering van landbouw en nijverheid genomen. Na de herstelling van hel huis der Bourbons werd hij pair van Frankrijk. Hij heeft zich ook als scheikundige bekend gemaakt en eenige werken over de scheikunde, met name toegepaste, nage laten. Te Marseille werd dezer dagen een persoon, Gofie genaamd, gevan gen genomen. Deze man, die in 1855 bij het leger in de Krim diende, had aldaar in een twist een zijner makkers door verscheidene messteken zwaar gewond en was, om de gevolgen van zijne euveldaad te ontgaan, tot den vijand overgeloopen. Naar men wil maakten de Russen toen van zijne aanwijzingen gebruik, om eenige mijnen onder de voelen der Fransche sol daten te doen springen. Sedert dien tijd had men niets meer van den ver rader gehoord. Onlangs kwam eene Russische stoomboot te Marseille binnen. Aan boord van dien bodem bevond zich, als stoker, een Franschman, die van den kapitein een verlof kreeg van eene week om zijne famiile le gaan bezoeken. Doch daar de Franschman op den negenden dag niet was terug gekeerd, gaf de kapitein daarvan kennis aan de Fransche overheid, er. toen de Franschman twee dagen later tc Marseille aankwam, werd hij gevangen genomen. Het bleek nu weldra, dat de stoker niemand anders was dan Golle. Eene instructie in deze zaak is begonnen en weldra zal Gofie voor den krijgsraad moeten teregt slaan. ÏTTAESE. De koning van Napels heeft thans bevolen den verkoop van de geseques- treerde goederen der uitgewekenenwaarvan vroeger reeds is gesproken te staken. Naar men wil zou de koning stappen gedaan hebben om de betrekkingen met Frankrijk cn Engeland weder aan te knoopen. Engeland zou dit af hankelijk hebben gesteld van de regeling der amnestie. PSSEISSESI. BERLIJN, 7 December. Een onzer dagbladen meldt dat de graaf von Kocnigsmark zijn ontslag heeft gevraagd als gezant bij liet Nederl. hof. Men verzekert dat de wetgevende kamers tegen 12 Januarij aanst. zullen bijeengeroepen worden. De uiterste termijn volgens de wel is den ÏS^" van die maand. Aan de Israëlitische gemeentendie de lusschenkomst der regering hebben verzocht in de zaak van Mortara te Bolognais een afwijzend ant woord gegeven. Te Koningsbergen zijn dezer dagen valsche acceptaliën in omloop ge bragt. De bank had daarvan reeds voor eene waarde van 10,000 lli. aan genomen voor dat men het bedrog ontdekte. De schuldigen zijn reeds in hechtenis genomen. «OSTB1ÏR1IJK. WEENEN, 5 December. De commissie van beoordeelaren der ingekomen ontwerpen op de uit geschreven prijsvraag voor een plan tot uitbreiding dezer stad heeft hare laak volbragt. Aan den architekt prof. Försler is de eerste, aan prof. van der Null en prof. Siccardsburg de tweede, en aan den vervaardiger van het plan gemerkt met dc vijf klinkletters de derde prijs toegekend. TBRKÏE. Uit Jeddah heeft men weder tijdingen ontvangen. De instructie der zaak van de vermoorde consuls wordt met ijver voortgezet. De heer Sabalier schijnt in de algemeene achting te deelen. Eenige dagen na zijne aankomst heeft men in dc katholieke kerk eene dienst verrigt voor dc rust der zielen van den lieer Eveillard en zijne echtgenoot. De nieuwe gouverneur van Mekka is mede tc Jeddah aangekomen, vergezeld van 10 compagniën Egyp tische troependie de onder-koning heeft afgestaan om tot herstelling dei- orde in Arabië mede le werken. Hoewel er tusschen de Tiirksche troepen cn sommige Arabische stammen gevechten zijn voorgevallen, wordt dc loc stand van hel binnenland cenigzins beter.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3