LEYDSCHE C O U11A l\ 1858. VRIJDAG 10 DECEMBER. N De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ijdng uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. ,t('i - li')} ijcq jgs;rj 14» A J li i'i J t3l Wi De Prijs der Courant is f 12 zm het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. Re;: y BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 9 December. PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening der Stembriefjesf//V.' re» behoeve der keuze van één Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft plaats gevonden den 8sten December 1858 in de Gemeente Ley den. Het bureau van stemopneming neemt in rle ter inlevering der stembriefjes be stemde laai op het Raadhuis plaats, 's middags len twaalf ure. Het is zamengesteld uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeck, Burgemeester, Voorzitter, en de Hceren G. H. Ysselsteyn cn Mr. C. IV. Hubrecht, Leden van den GemeenteraadStemopnemers. De lijst der Kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk besluit van den 9de" November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel voor bet bureau staande, ncdergclegd. De stembusna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Voorzitter van hel bureau, en de andere door den Heer Ysselsteynals oudste Stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de neveusgevoegdc lijst vermelde Kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Ten twee ure wordt door den Voorzitter verklaarddat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is. Onmiddellijk daarop is de stembus gesloten op de daartoe voorgeschrevenc wijze. De bus wordt vervolgens geopend en bevonden te bevatten negen en veertig stembriefjes. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldig uitgebr'agtc stenirnèn iV mitsdien gew eest negen en veertig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren J. van Heukeloin 31 stemmenP. van Geer 18. Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen de Heer J. van Heukclom. Is derhalve verkozen tot Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken de Heer JAN van IIEUKELOM, Fabriekant alhier: En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Levden den 8stcD December 1858. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. G. 11. YSSELSTEYN, I C. W. HUBRECHT. f Stemopnemers. Op liet laatst gebonden Ncderlandsch landhuishoudkundig congres te Nijmegen is besloten, dat het volgende congres te Winschoten zal vergade ren, en zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren dr. R. Wester- lioff, te Warffttm, president; G. A. Vencma, te Winschoten, vice-presi dent; C. Ilömelingh te Westerzand eerste secretaris; dr. J. Bosman Tresling, te Winschoten, tweede secretaris, J. F. Zijlker, te Nieuw-BecrtaT. Iior- gesius, te Oude Pekela; mr. W. Woldringh, te Winschoten; mr. B. Hail- zema Victor, te Winschoten; mr. W. R. Emmen, te Winschoten, jonkhr. mr. J. D. Lewe Quintus, te Winschoten, thesaurier. Het aldus zamenge- stelde bestuur heeft bekend gemaakt dat het XlVdc Nerierlandsch landhuis houdkundig congres te Winschoten zal gehouden worden van Dingsdag den 21sl™ tot Zaturdag den 25slc" Junij 1859en verzoekt beleefdelijk de voor stellen of vraagpuntendie men in het programma der werkzaamheden gaarne opgenomen zag, elk op een afzonderlijk papier geschreven, te mogen ont vangen vóór den 15deD Jannarij 1859, onder het adres van den tweeden secre taris dr. J. Bosman Tresling, te Winschoten. De minister van finanliën heeft bij herhaling bekend gemaakt dal met den laatsten December aanst. de termijn zal eindigen binnen welkenkrach lens de wet van 24 December 1856, bij 's rijks schatkist worden ingewis seld de oude muntbillettennamelijk die welke zijn uitgegeven volgens de wetten van 18 December 1845 en 17 September 1849. De Delftsche Courant meldt dat het door haar medegedeeld berigt der terugkomst van mevrouw de wed. Storm onjuist en dat het berigt door eene dwaling ontstaan is. Uit een schrijven van mevrouw Storm, dezer dagen bij hare familiebetrekkingen ontvangenblijkt dat zij gedurende dezen win ter nog te New-York zal verblijven. Zij houdt zich aldaar onledig met het uitgeven van een werk, bevattende eene beschrijving van hare reizen en beschouwingen over de ontwikkeling van industrie, handel en landbouw in Amerika, in verband tot de door haar voorgenomen kolonisatie in Te- nessee. Omlren den tijd harcr terugkomst wordt niets gemeld. Te Rotterdam werd eergisteren door de policie in de krib van een paardcstalling, aan de Vest, een stervend man gevonden, die zich minstens sedert Vrijdag 11. aldaar moet hebben ncdcrgelegdhoogst vermoedelijk met het doel om den hongerdood te sterven. Naar het ziekenhuis vervoerdis hij spoedig overleden. Te Hoorn cn omstreken neemt de handel in paardcnvlecsch zeer toe, en het slagten van paarden heeft op groote schaal plaats. Voor oude afge leefde paarden vindt men daar steeds koopers. Het vleesch wordt meestal gerookt. Men is zeer ongerust over het lot van hel ijzeren sehroefstoomschip Noord-Hollandvan de Nederl. stoomboot-maatschappij te Amsterdam welk schipvoor ongeveer 4 weken met eene lading ijzer uit Stockholm naar Amsterdam vertrokken, vermoedelijk is vergaan; althans heeft men sedert niets van dit schip vernomenterwijl die reis door deze boot gewoon lijk binnen 3 dagen werd afgelegd. De equipage bestaat uil 15 man, allen gehuwd eii hebbende te zanten 60 kinderen. In een briel uit Ermelo, in de Arnh. C. opgenomen, wordt een om standig verhaal gegeven van het gebeurde tneL ds. Wilteveeu aldaar. Daar uit blijkt dat er tusschcn den predikant cn den kcrkeraad verschil bestond over de gelden op de catechisatiën ingezameld. De predikant gebruikte die ter bevordering der zendingszaakterwijl de kerkeraad beweerde dat ze aan de armen toekwamen. De voorzanger en koster, een geacht man, die in deze zaak had gesproken, werd door den predikant, met medewerking van slechts eenen ouderling, gecensureerd. Door classicale en provinciale kerkbesturen uitgenoodigd dit onregl te herstellenheeft hij zulks gewei gerd en daarop werd hij voor een half jaar geschortst. Daar het bleek dat hij evenwel den kansel wilde beklimmenzoo waren een 8-tal rijksveld wachters in en nabij de kerk geplaatst om dat te verhinderen. De predi kant, hoe zonderling zijne handelingen mogen zijn, heeft toen geen weêr- stand geboden, maar nam plaats onder de toehoorders, terwijl de consulent de dienst verrigtte. Naar men verneemt zullen in het aanstaande voorjaar eenige niet ge heel onbemiddelde gezinnen uil de omstreken van Zutphen zich naar Port- Natal begeven. Omtrent hel model voor het standbeeld van den dichter Tollens, door den heer Slrackée vervaardigd, deelt de A. K. en L. Bode o. a. het vol gende mede: Depose, door den kunstenaar voor het beeld gekozen is hoogst eenvoudig. Tollens staat, blootshoofds en in een gewoon modern huisgewaad met een lossen das om den hals, en met het hoofd eenigzins voorover ge bogen. De houding is die van nadenken met een zweem van inspiratie. De regterhand, die zoo even nog langs het lijf nederhing, schijnt zich onmerk baar en onwillekeurig op te heffen, als om met de stift, die er in rust, eene gedachte, een wordenden kunstvorm op te teeltenen. De linkerhand steunt op de hoogte van de heup op een afgeknolten boomstam. De gelij kenis van het gelaat is hoogst gelukkig en herinnert aan den dichter op den leeftijd, toen zijne gaven in den vollen bloei der ontwikkeling verkeerden. De geheele opvatting van den heer Stracke'e is waardig en edel; zijn beeld, eenvoudig, maar noch stijf noch levenloos van houding, is eene zuivere afspiegeling van de kalme bezieling des dichters. Juist daardoor, dat er uitdrukking, persoonlijk gemoedsleven in die vormen is weergegeven, om zeilde de kunstenaar de gevaarlijke klippen, waarop het modern kostuum, het realisme, dat men in onze dagen ook in de beeldhouwkunst verlangt, hem zoo ligt had kunnen doen stranden. De uitvoering beantwoordt aan de opvatting, de teekening van hoofd en handen is correct, de plooijen van de kleeding zijn zuiver cn juist, het mouvement natuurlijk. De Indép. Beige berigt dat Z. BI. de koning den vermaarden heel meester Jobert de Lamballe, te Parijs, tot groot-officier van de Eikenkroon heeft benoemd. Bij gelegenheid van het verblijf van H. M. de koningin heeft die heer haar in het Hotel-Dien rondgeleid. Men berigt ons uit Suriname het navolgende: De curator en wees meester van dit gewest, de heer L., een Israëliet van 60 a 65 jarigen ouder dom, heeft een deficit van ƒ30 a 40,000 in zijne kas. Na de ontdekking daarvan, heeft hij getracht zich door worging van hel leven te beroovcn. Zijn toestand is zorgelijk, zoodat hij niet naar de gevangenis is kunnen gebragt worden, maar door twee politie-agenten in zijn huis bewaard wordt. Dit voorval heeft eene algemeene verontwaardigingvooral bij de Israëliti sche bevolking, te weeg gebragt. (II. C 's GRAVENHAGE 9 December. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heeren: II. T. Krabbe, hoofdcommies bij het depart, van koloniën en T. J. Wilier, laatstelijk resident van Riouw. Z. BI. heeft dr. I. J. de Hollander, aan de kon. mil. akademie, den rang verleend van lector der lstc kl.met bepaling dat die benoeming gere kend zal worden te zijn geschied den 8ilen Oct. ji.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1