De vroeger opgegeven vredelievende verklaring van den Constitutionnel heeft het gevolg niet gehad dat men zich daarvan voorstelde, in tegendeel, het publiek gaf daaraan eene uitlegging geheel in strijd met de bedoeling des schrijvers en der regering. Uit dien hoofde zijn thans ook in den Mo- niteur eenige regelen opgenomenten einde de gemoederen omtrent de be trekkingen tusschen Frankrijk en de overige mogendheden gerust te stellen. De nota luidt als volgt: Eene door verscheidene dagbladen van Parijs met eene betreurenswaardige volharding volgehoudene polemiek schijnt eene groote ongerustheid veroorzaakt té hébben, welke door onze betrekkingen met de vreemde mogendheden volstrekt niet geregtvaardigd wordt. De keizerlijke regering acht het van haren kant pligt, de openbare meening te waarschuwen tegen de gevolgen eener discussie, waardoor onze goede verstandhouding met eene bevriende Europesche mogendheid verstoord zou kunnen worden. De fabrieken te Lyon hebben tegenwoordig overvloed aan bestellingen. Er is zelfs zoo groot gebrek aan werkliedendat onlangs een der voor naamste fabriekanten van eene tot het regtsgebied der stad behoorende ge meente eene verhooging van werkloon bij trommelslag heeft laten bekend maken. Uit Cochin-China zijn nadere berigten ontvangen. De slaat Tonking, ten noorden van Anam gelegen, is in opstand gekomen tegen den aldaar rege- renden vorst, die zich reeds sedert lang den haat der bevolking op den hals had gehaald. Reeds vroeger hadden in dien staat bewegingen plaats gehad, die slechts door tusschenlcomst der soldaten van den sultan van Anam kon den bedwongen wordendoch deze heeft nu zijne krijgsmagt naar zijne eigene stalen terug ontbodenten gevolge waarvan de in Tonking uitgebro ken revolutie, in welke het Christelijk element eene hoofdrol speelt, zich beter ontwikkelen kan, terwijl tevens de Fransch-Spaansche expeditie in Anam daarin een wezenlijken steun vindt. De vice-admiraal Rigault de Genouilly heeft twee kanonneerboolen naar de kust van Tonking gezonden. Op een dezer vaartuigen bevindt zich een Spaansch zendeling, pater Rivas, die niet alleen met hel land ten volle bekend en met de landtaal volkomen vertrouwd is, maar bovendien zeer uitgebreide betrekkingen met de Christe lijke bevolking heeft aangeknoopt. Bij de afzending van het hiervan ont vangen berigt, bevond zich Rigault de Genouilly met zijne gezamenlijke strijdkrachten reeds zoo nabij het leger van Cochin-China, dat men binnen kort een treffen kon verwachten. Volgens de laatst ingekomen berigten bestond het vijandelijke leger slechts uit 10 a 12,000 man. Het blijkt uit de Gazelte des Tribunauxdat verscheidene wijnhan delaren zijn veroordeeld, omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan ver- valsching der door hen verkochte waren. SPAKJR MADRID, 4 December. Uit de aanspraakwaarmede de koningin dezer dagen de cortes heeft geopend, blijkt dat de gezant te Rome instructiën heeft ontvangen om de geschillen met den Paus uit den weg te ruimen. Voorts dat de regering nog rekent op eene voldoende oplossing der moeijelijkheden met Mexico, maar dat zij tevens maatregelen heeft genomen, om in een tegenovergesteld geval eene schitterende voldoening te verkrijgen, eri dat Marocco eene schadevergoeding voor de plundering van een Spaansch schip door de Riff bewoners heeft aangeboden. H. M. drukte den wensch uit, dat de Maroc- caansche regering voortaan zulke daden mogt weten voor te komen. De koning van Portugal is door de mazelen aangetast. Men geloofde te Lissabon dat het kabinet zich niet tegenover de oppositie zou kunnen handhaven, omdat de laatste in het gebeurde met de Charles George een middel zal vinden om het met hevigheid aan te vallen. ITALIË. Men verzekert dat de Pauselijke regering reeds meer dan eens op de terugroeping van den generaal Goyon, bevelhebber der Fransche troepen, heeft aangedrongenmaar zonder eenig gevolg. Uit Turin wordt gemeld dat men met veel ijver arbeidt aan de ves tingwerken van AllessandriaGenua en Spezziazoodat deze nog in den loop dezer maand voltooid zullen zijndat overigens in de tuighuizen niet minder dan 200,000 geweren voorhanden zijn, met eene daaraan geëvenre- digde hoeveelheid andere wapenen. Uit Napels schrijft men dat de Vesuvius, die sedert ruim een jaar altijd min of meer uit een zijner kraters lava wierp, sedert een paar dagen in volle werking was en gedurende den nacht een prachtig schouwspel op leverde. De koning was voornemens eerstdaags een reisje door sommige provinciën te doen. rituissEiv. BERLIJN, 5 December. Volgens een officieël verslag van den oogst in dit jaar, is die minder gunstig dan in 1857 uitgevallen. Er is niet één gewas, waarvan de op brengst in dit jaar het bedrag van een middelmatigen oogst heeft bereikt. Men kan die opbrengst over hel gansche rijk aldus in cijfers uitdrukken: de tarwe heeft 0.73, de rogge 0.83, de erwten 0.37, de gerst 0.65, de ha ver 0.62 en de aardappelen 0.90 van eenen middelmatigen oogst opgebragt. Men verneemt dat er te Keulen eene polytechnische school zal geves tigd worden. Een der burgers van die stad, heeft tot dat einde de aan zienlijke som van 100,000 th. geschonken. Ook 5000 th. door het bestuur van den Aken-Mindener spoorweg, tijdens het huwelijk van prins Frederik Wilhelm tot een nuttig doel geschonken, zullen voor de oprigting van die school gebezigd worden. De akademie van Giessen heeft een gevoelig verlies geleden door den dood van dr. Friedrich Osannhoogleeraar in de oude letterkunde aldaar en dezer dagen in den ouderdom van 64 jaren overleden. Deze geleerde is bekend als uitgever eer.er verzameling Grieksche en Latijnsche opschriften Sylloge inscriptionum antiquorum Graecarum et Latinarum) en van eenige werken van klassieke auteurs, verder als schrijver van belangrijke akade- mische verhandelingen en meer andere geschriften. 23£ste {Staats-EoteriJ. Trekking der Derde Klasse. l5lt Trekking. N°. 7843 een prijs van ƒ25,000. Nos. 1335, 6470, 11610 en 14602 ieder een prijs van ƒ1,000. 2dc Geene. Namens de afdeeling Leyden en omstreken der Nederl. maatschappij tot bevordering der Geneeskunst zijn wij verzocht uit den Schat der Gezond heid, 1858 N°. 11, het volgende over te nemen: EEN REGTRATIG VERZOEK. Loopen ook de meeningen nopens de waarde der geneeskunst voor de maatschappij en voor het individu zeer uitéén, toegeven moeten allen, dat de geneeskunstoe/e««rar een moeilevol en slaafsch beroep heeft. Onder alle klassen van geleerden is de gemiddelde levensduur van den geneesheer de allerkortste; dit bewijst ontegenzeggelijk dat het beroep van den geneeskun dige aan eigenaardige bezwaren en gevaren onderhevig moet zijn. Het staat echter in de magt van het publiek die bezwaren aanmerkelijk te verminderen. Wie geneeskundige hulp inroept, trachle zich eenigermate te verplaatsen in de omstandigheden van den man, die wel is waar, omdat hij geneeskunstoefenaar is, dag en nacht ten dienste van het publiek moet staan, maar die toch ook vermoeid wordt als hij zich den ganschen dag inspant, die toch ook gaarne rust wil hebben wanneer het voor andere menschen slapenslijd is: men zal dan gemakkelijk inzien, dal het voor den geneesheer een groot verschil moet uitmaken op welken tijd van den dag hij ontboden wordt. Men haaste of jage derhalve niet in gevallen die geen spoed vereischen, en zij er op bedacht den doctor zoo veel mogelijk liefst des ochtends tijdig te ontbieden. Men moet zelf geneesheer zijn om regt te kunnen beseffen hoeveel noodeioos heen en weêr gaanhoeveel tijdverlies, zoo doende uitgewonnen wordt. Dat hier alleenlijk ligte ongesteldheden, gevallen die geen spoed vereischen bedoeld worden, begrijpt wel ieder. Wanneer men inderdaad vermeent dat er onverwijlde hulp noodig is, dan is het natuurlijk dat men den doctor onverwijld tot zich roept, maar in verre weg de meeste gevallen bestaal geen voldoende grond om van den ge neesheer buitengewonen spoed te vergen of hem ten ontijde te ontbieden. Gelijk het uit het morele oogpunt beschouwd de pligt van den prac- liserenden geneesheer is om wanneer ook ontboden aan de oproeping te voldoenzoo is het daartegenover de pligt van het publiek den genees heer zijn moeitevol leven niet noodeioos nog moeijelijker te maken. Maar wat spreek ik bier van pligt des publieks! 't Belang des publicks gebiedt hetzelfde, gelijk niet moeijelijk te bewijzen zou zijn. Er zijn menschen die nooit om den doctor zenden zonder de zaak als hoogst dringend voor te stellen. Terwijl men het alzoo zijnen geneesheer lastig maakt, behartigt men zijne eigene belangen al zeer slecht. Bij onder vinding wetende, dat de familie X altijd spoed maakt, zal de doctor zich voortaan stellig niet meer haasten bij de dringende aanvragen van dit gezin. Nu kan het toch eenmaal zoo treffen dat bij de familie X oogenblikkelijke hulp noodig is, en bijaldien in zoodanig geval het gunstige oogenblik onge bruikt voorbijgaat, aan wien ligt dan eigenlijk de schuld? De familie IJ daarentegen is niet gewoon baast te makenin den regel ontbiedt zij haren geneeskundige des ochtends; komt er nu eens eene dringende boodschap van die familie, dan is hel natuurlijk en pligtmatig, dat de doctor alles ter zijde laat om zich daarheen te spoeden, en de U's mogen er te voren op staat maken dat hij dit doen zal, want hij kent en waardeert ze. Inde familie Z gaat men, als er iemand ziek is, weer anders te werk. Wel verre van over eene geringe ongesteldheid terstond groot alarm te maken, zal men het eerst »nog eens aanzien." Dat «eerst eens aanzien" kan dagen achter een duren, soms tot groot nadeel van den lijder, die in den beginne welligt met een enkelen goeden raad of met een enkel geneesmiddel ware te helpen geweest: eindelijk wordt men eensklaps door vrees bekropen; dan moet cito cito de doctor komen, bijna altijd op een voor den doctor ongelegen tijdstip. Dat afwachten duurt evenwel niet altijd zóó lang; veelal maar een enkelen dag; in den laten avond begint men zich ongerust te maken, »men durft den nacht zóó niet ingaan;" dan gebeurt het wel dat de ge plaagde doctor in allerijl ontboden wordt als hij juist naar bed is gegaan. Maar waarom zou de familie Z ook complimenten maken? t Is immers de man zijn affaire." Doch dit daargelaten. Meent men door eerst te wachten en dan ten onlijde te zenden het belang van den patient goed te beharti gen? Het tegendeel is waar. Ook des avonds Iaat de doctor niet in de verlegenheid zoo men zijne komst begeert, maar hij is dan in meerdere of mindere mate vermoeid van zijn dagwerk, zoo al niet ontstemd door het ontijdige uur waarop men zijne hulp inroept; des ochtends daarentegen is hij versch man, hij voelt zich meer opgewekt, zijn geest is helderder en kalmer, hij ziet beter dan na een werkzaam doorgebragten dag. Daarbij komt nog en dit is mede een punt van gewigt dat bij dag alles wat de doctor aanraden of voorschrijven mogt, gemakkelijker uit te voeren, gereed te krijgen en bijeen te brengen is, dan in den laten avond of in de uren van den nacht. Mijn billijk verzoek is alzoo: dat waar gij, o lezer van den Schat dei- Gezondheid.1 ook wonet en wie ook uw doctor zij, gij hem in gevallen die geen spoed vereischen, niet haast en hem, zoo de omstandigheden zulks toelaten, liefst des ochtends ontbiedt vóór den tijd waarop hij gewoon is uit te gaan. Dr. G. A. N. ALLEBÉ. KERKNIEUW». Te Delft is lot predikant bij de Waalsche gemeente beroepen D5. Nolst Trenilé, pred. te Utrecht.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3