der Dussen, cand.-notaris te Brummen en tot commissaris van politie te Venlo, de heer J. J. W. van der Grinten, aldaar. Tot controleur der directe belastingen in de provincie Friesland is benoemd de heer J. J. de Jongh, thans controleur te Leeuwarden, in de provincie Overijssel de heer A. van Tonderen, thans te Deventer en tot adjunct controleur in Limburg de heer W. van Konijnenburgthans surnumerair. Door Z. M. zijn benoemd bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tol kapitein van de 3de klasse de lslc luitenant G. Kuyper Hz., en lot lsten luitenant den 2dcn luitenant J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, beiden van het corps, en de officier van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt J. A. Visscher, bevorderd tol officier van gezondheid 2de kl. Het vertrek van Z. M. den koning en Z. K. H. den prins van Oranje naar het Loo is bepaald op aanst. Dingsdag. Het heeft Z. K. 11. den prins van Oranje behaagd, den grenadier D. Vogt, ridder van de Militaire Willemsorde, een gouden cilinder-horologie te schenken, wegens diens braaf gedrag, gedurende zijn' 45-jarigen diensttijd. Den leden van de eerste kamer der staten-generaal is aangeschreven om te vergaderen op Donderdag den 9dcn dezer. De minister van koloniën heeft in eene uitgebreide memorie van be antwoording de verschillende aanmerkingen en gevraagde inlichtingen voorkomende in het voorloopig verslag over het ontwerp tot regeling van het gebruik van hel koloniaal batig slot over 1856, beantwoord. Bij dit antwoord zijn gevoegd onderscheidene bijlagen waaruit o. a. blijkt, dat de sterkte van liet Indisch leger op 1 Januarij 1858 was 1043 officieren 25,195 manschappen en 1017 paardendat het bedrag der geraamde uit gaven voor het dep. van oorlog in Ned. Indie in 1858 bedraagt/17,157.295, en voor het depart, van marine 3 295.145voorts dat de ontvangsten we gens de verpachtingen over 1858 geraamd zijn op ƒ12,518,386 en die we gens belastingen enz. op ƒ10,075,818. De minister van binnenl. zaken zal op Zalttrdag a. s. geen gehoor verleenen. Op de voordragl van den staatsraad baron M. de KorfF, secretaris van staatbelast met de sectie voor de wetgeving der keiz. kanselarij en direc teur der keiz. bibliotheek te Petersburg, heeft Z. M. de keizer van Rusland besloten, dat aan de verschillende geleerde genootschappen en wetenschap pelijke inrigtingen van liet buitenland een exemplaar zal geschonken wor den van de nieuwe uitgave van het algemeen wetboek voor Rusland Code general de liussie)hetwelk bij keiz. besluit van den 24/12 Mei 11. is afgekondigd. Dien ten gevolge heeft dezer dagen de kon. bibliotheek alhier een exem plaar van dit werk mogen ontvangen. Ilet is in de Russische taal opgesteld, gedrukt in royaal 8°, bestaat uit 15 deelen en is gebonden in 21 fraaije marokijnen banden. Tweede amer der Stat en-Generaal. Zitting van Woensdag 1 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdst. IV Justitie en wel over afd. VI (kosten der gevangenissen). Door de hh. Godefroi en Storm van 's Gravesande is gesproken over de ondersteuning toegezegd aan het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, ter voldoening van een gedeelte der bezoldiging van onderwijzers in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam, welke ondersteuning men niet kon goedkeuren, als zijnde het bedoelde onderwijs een staatsbelang. De minister van justitie gaf daarop te kennen dat hij van gevoelen was dat men ten opzigte van de gevangenis te Rotterdam met vrijgevigheid moest te werk gaan, opdat het genooischap tot zedelijke verbetering der gevangenen nog meer zijne krachten zou kunnen wijden aan de verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen te Leyden. Door den heer Wintgens is het voornemen der regering geprezen om vooralsnog met de uitbreiding der gebouwen, voor gevangenissen bestemd, te wachten en voort te gaan daarin die verbeterin gen aan te brengen welke mogelijk zijn. Hij hoopt, dat de regering op den ingeslagen weg zal voortgaanom de veroordeelden ambachten te doen aanleeren, waardoor zij later misschien niet voor de maatschappij zijn ver loren. Deze afdecling werd vervolgens, even als afd. VII (gebouwen) en afd. VIII (pensioenen enz zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het geheele hoofdstuk werd daarop met 59 tegen e'éne stem (die van den heer Storm) aangenomen. Ten slotte werden nog na eenige beraadslagingen de drie eerste afdeelingen van hoofdstuk V Binnenlzakenkosten van het departement en van het bestuur der provinciën en nationale militie en schutterijen, goedgekeurd. De voortzetting der beraadslaging is bepaald op Vrijdag aanst. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden onderzocht de volgende wets-ontwerpenals: 1°. de gewijzigde begrooting van het departement van oorlog; 2°. de afschaffing van de slavernij in de O. Indiën; 3°. regeling van het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren voor 1859; 4". onteigening ten algemeenen nutte van eenige percelen in de gemeente 's Gravenhage; en 5°. vrijdom van tienden ter bevordering van landaanwinning. BUITKNLANDSCHE BEltiGTEN. BRLCIË. BPiUSSEL, 1 December. De schilder Louis Gaillaitalhier, heeft op last van den aartshertog Maximiliaan, de vervaardiging van twee groole schilderijen aangevangen. De onderwerpen zijn ontleend aan de geschiedenis van Karei V, te weten: de ontvangst, te Barcelona, van de afgevaardigden die hem het berigt bragten dat hij tot Duitsch keizer was gekozen, en de keizer in zijne cel te Yuste, eer.e processie van monniken voorbij ziende trekken. De gemeenteraad van Antwerpen heeft alle architecten uitgenoodigd om mede te dingen naar de uitgeloofde prijsvraag door hel inzenden van plannen voor de nieuwe beurs, welke op de plaats der vroegere zal worden gebouwd. Aan de ontwerpers der zes beste plannen zal eene geldelijke be looning van 500 fr. worden geschonken; aan het best gekeurde plan zal 4000 fr. worden toegewezen. ENGEL ABS®. LONDEN, 30 November. De Fransche majoor der artillerie Melchior, die het door keizer Napo leon aan onze koningin geschonken kanon herwaarts heeft begeleid, is tot honorair lid der Bath-orde 3de kl. benoemd. Een onzer dagbladen deelt mede dat de schout-bij-nacht sir Seymour, opperbevelhebber der Britsche zeemagt in Oost-Indië en China, om redenen van gezondheid, verzocht heeft om terug geroepen te worden. Door de regering is eene belooning van 100 uitgeloofd aan hem, die den moordenaar van den heer Ely, onlangs te Queens-County in Ierland omgebragt, kan aanwijzen. Door eenige voorname grondbezitters is daarbij nog 850 gevoegdmaar men heeft reeds meermalen de ondervinding ge had dat de uiLloving van dergelijke premiën tot niets leiden. Eene deputatie, vertegenwoordigende 300 aanzienlijke handelshuizen, j heeft aan graaf Derby kenbaar gemaakt het verlangen harer lastgevers dat het voorstel van sir James Brooke aangenomen en Sarawak onder bescher ming van Engeland gesteld moge worden. Door graaf Derby werd hierop een afwijzend antwoord gegeven, op grond dat door het bekrachtigen van ondernemingen als die van sir James Brooke een gevaarlijk antecedent zou worden gesteld; dat het twijfelachtig is in hoeverre Brooke zijne souvereine magt aan anderen kan overdragenen voorts dat hel Britsche bewind thans niet geneigd is het grondgebied des rijks in Indië te vergroolen. Bij lord Stanley, belast met de leiding der Indische zaken, is dezer dagen eene deputatie van de Anti-Opium-Vereeniging ten gehoore toegelaten. Zij overhandigde hem een adres, waarin zij, met het oog op de verschrikke lijke gevolgen van het opiumgebruikverzocht de aankweeking van die plant te verbieden. De minister kon natuurlijk het verzoek niet inwilligen, maar heeft slechts beloofd den opiumhandel geenerlei bijstand of aanmoediging te zullen verleenen. Gelijk te verwachten was, heeft de heer de Montalembert te kennen gegeven, dal hij de opbrengst der inschrijving, lot dekking van het bedrag Ider geldboete waartoe hij veroordeeld isniet kan aannemen. Bij gelegenheid van den verjaardag van de Poolsehe omwenteling in 1830 hebben de staatkundige uitgewekenen eene vergadering gehouden. Daarin werd door het meerendecl der leden de meening geuit, dat het voor Polen hetzelfde was of Nicolaas of Alexander keizer van Rusland was. Ook tegen de Fransche regering verhieven zich enkele stemmen. De maatschappijwelke een aantal knapen zonder bezigheid tot schoenpoetsers aanwendt, heeft door haar verslag doen blijken, dat binnen een jaar door minder dan 60 knapen 625.7 sh. is ontvangen, waarvan 391.10 sh. aan hen uitbetaald, 113 voor hen in de spaarbank geplaatst en 120.8 sh. aan verschillende uilgaven besteed is. Dezer dagen zijn alhier voor het Britsche museum 100 kisten met oudheden uit Knidus en Halikarnassusin Klein-Azie, aangekomen, beue vens 50 kisten met oudheden uit Carthago. De eerstgemelde bezending is eene vrucht van de opdelvingendie onder leiding van onzen vice-consul te Mylilene, den heer Newton, plaats gehad hebben; daaronder behoort een kolossaal beeld van eenen liggenden leeuw van Parisch marmer, 10 voeten lang, 6 voeten hoog en 160 centenaren zwaar. F SI A JVKR.UK. PARIJS, 30 November. De generaal Canrobert heeft in een brief aan den minister van oorlog, door den Moniteur medegedeeldde ongegrondheid aangetoond van het be werendat men uit het werk van generaal Niel, over het beleg van Sebas- topolheeft afgeleiddat die vesting bij de aankomst der verbonden mogend heden bij verrassing had kunnen ingenomen worden. De moeder van de hh. Odillon Barrot en A. Barrot, onlangs benoemd tol gezant le Madrid, is in den ouderdom van 93 jaren overleden. Zij was de echtgenoot van den heer Barrot, lid der nationale conventie, die legen de veroordeeling lot de doodslraf en voor de verbanning van Lodcwijk XVI heeft gestemd. Door het hof van assises te Puy de-Döme zijn Minder en Laurent, die reeds vroeger als makkers ven Graft en Pascal hebben leregl gestaan, ter dood veroordeeldwegens poging lol moord vroeger op een gendarme Guéi'in genaamdgepleegd. Van de Sandwich-eilanden zijn alhier zeer ongunstige beriglen ont vangen omtrent de walvischvangst. Naar gemeld wordt, hebben de meeste walvischvaarders, welke dit jaar de Noordpoolzeeën bezochten, niets gevan gen, en zijn twee Fransche walvischvaarders verongelukt, terwijl ook de Amerikaansche schepen zware averij bekomen hebben. Sedert eenige jaren gaat die visscherij aanhoudend achteruit, en men vreest dat het geslacht der walvisschen, althans in de wateren benoorden Amerika, eerlang geheel verdwijnen zal. ITALIË. ATolgens een schrijven uit Genua zou aldaar eene geheime bewaar plaats van wapenen ontdekt zijnhet aantal dier verschillende wapenen 6000 bedragen, en zouden zich daaronder soortgelijke granaten bevinden als door Orsini gebezigd zijn. I»KÜISSEJS. BERLIJN, 30 November. By het dep. van oorlog wordt ijverig gewerkt aan eene reorganisatie des legers. De nieuwe spoorwegbrug le Creuznach is door den ijsgang vernield. Uit Genève wordt gemeld, dat een der bedienden van een aldaar ge vestigd handelshuis, belast met hel ontvangen van 9000 fr.die gansche som aan de speelbank, welke in het hótel van den heer Fazy wordt ge houden, heeft verspeeld.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2