drage over de theorie der bepaalde integralen en werd door den secretaris eene bijdrage gelezen van den heer van den Bosch, over eene bijzondere specie der varenswelke den overgang schijnt te vormen lot de mossen. Vervolgens gaf de heer W. Vrolik eene wetenschappelijke bijdrage over den paalworm en over de in den legenwoordigen tijd daardoor te Nieuwen- dam en elders veroorzaakte verwoestingen, opgehelderd door lal van voor werpen, aan den heer Vrolik verstrekt door de hh. Kaler, te Nieuwendam, en andere, waaronder een stuk van de sluisdeur te Nieuwendam, welke in April jl. nieuw was ingehangenen welk stuk in Aug. als eene spons is doorvreten. De heer Vrolik deed opmerken, dat het dier als klein wezen, als larve, van buiten af in het hout moet dringen; het volgt de rigtiug der houtvezelen; maakt een kalkachtigen koker, is steeds vergezeld van een ringworm, en deze weer van een schaaldierlje (smelt), elkanders vijanden en op elkander azende; de paalworm, als hij een kwast ontmoet, gaat er om heen; zoo ook, als hij stoot op den kalkachtigen koker van een makker; het dier doet zijne boring, als met een avegaar, door middel van twee lialfmaanvormige schelpen, met iets als een boorwerktuig, op den kop. De heer Vrolik houdt het er voor, dat de worm nietzooals men vroeger meende, van verre is aangebragt maar hier spontaan en periodiek voorkomt. De heer Vrolik hechtte aan zijne bijdrage het voorstel om eene commissie te benoemen tot het onderzoek der zaakwetenschappelijk en in den uitgebreidsten zinI door het verzamelen van feiten des betreffende, aan al onze kusten, en het aanvragen bij de regering om eene bijdrage, voorloopig van ƒ1,000, ten einde een onderzoek naar middelen tot wering van den paalworm te doen. aangekomen. Te Canton waren de zaken nog niet hervat. Omtrent den stormdie te Swatow en langs de kust heeft gewoedverneemt men treu rige bijzonderheden. 300 Chinezen moeten daarbij zijn omgekomen. Dezer dagen werd alhier eene vergadering in de open lucht gehouden om te beraadslagen over de hervorming van het kiesstelsel. Zij bestond uitsluitend uit handwerkslieden. Daarin is besloten dat elke hervorming, die het algemeen stemregt niet insloot, de ondersleuning der werkende klasse onwaardig was. De veroordeeling van den heer de Monlalembert heeft ook hier diepen indruk gemaakt. Er is eene algemeene inschrijving geopend tot dekking van het bedrag der geldboete door de regtbank aan hem opgelegd. In Fenchurchstreet heeft heden een hevige brand gewoed. Verschil-, lende percelen werden een prooi der vlammen, waaronder de kantoren van de heeren Whistier C".Johnston, Hillyer Fenwiek, Dronchet, Gard ner C°. en Hankey C°. De schade is zeer aanzienlijk. Voortdurend ontvangt men treurige beriglcn van de uitwerking der buitengewoon hevige stormen, die in den laatsten tijd in de noordelijke zeeën hebben gewoed; zoo zijn alleen in de vaart van Quebec op Engeland niet minder dan 8 schepen met hnnne kostbare ladingen en vele der op varenden verongelukt. FRANKRIJK. PARIJS, 29 November. Het vroeger reeds verspreide gerucht omtrent een bezoekdat door den keizer van Rusland in het aanstaande voorjaar aan ons hof zal gebragt wordenwordt thans door de ministeriële Patrie bevestigd. In de jongste dagen waren alhier allerlei oorlogzuchtige geruchten in omloop, voornamelijk ontleend uit den toestand van Italië. Men zag aldaar eene omwenteling en zelfs een oorlog met Oostenrijk te gemoet. De Consti- tutionnel bevat thans, waarschijnlijk op aanwijzing der regering, een artikel van den heer Am. Rene'e, waarin die geruchten worden gelogenstraft. Alhier zijn nadere beriglen uit Cochin-China ontvangen. De Fransche en Spaansehe strijdmagt heeft de stad Jouron en de forten van Jeupon in genomen terwijl niet minder dan 200 stukken geschut in hare handen ge vallen zfln. De Cochin-Chinezen hebben een aanzienlijk verlies geleden. Men zeide dat de laatsten een leger van 100,000 man om de hoofdstad bij- eentrokken. Tot dusverre hebben de Europesche troepen evenwel geen tegenstand van cenig belang ondervonden. Twee Franschendie in handen des vijands gevallen waren, zijn wreedaardiglijk mishandeld. De een werd onthoofd en de ander moest het hoofd van zijnen makker gedurende ver scheidene dagen door de straten der stad dragen. De Annales de la Propagation de la Foi deelen het volgende mede: Terwijl de protestanten kisten vol bijbels aan de nog in het duister des ongeloofs verkeerende volken toezenden, heeft de katholieke kerk in den korten lijd van 26 Julij jl. tot het begin der maand Sept. 37 priesters, j9 leden van geestelijke broederschappen en 38 zusters ten dienste harer zendingen afgevaardigd. Van die priesters, behoorende tot onderscheiden j orden of vereenigingenzijn 21 naar China, 4 naar de Vercenigde Staten; 1 naar Noord-Amerika, 2 naar de Sandwich-Eilanden3 naar Nieuw-Zee- Iand, 2 naar de eilanden in de Stille Zuidzee en 4 naar Nieuw-Caledonie scheep gegaan. Van de 19 broeders waren 6 voor de Vereenigde Stalen, 2 voor Otahcite, 2 voor Nieuw-Zeeland, 3 voor de eilanden in de Stille Zuidzee en 6 voor Nieuw-Caledonie bestemd. Van de 38 zusters zijn 10 naar de Sandwich-Eilanden, 3 naar Indiana (in de Vereenigde Staten), 2 naar Ica in Peru, 8 naar Lima, 5 naar Santiago, 2 naar Valparaiso, 3naar de eilanden in de Stille Zuidzee en 5 naar Nieuw-Caledonie vertrokken. ITALIË. TJit Milaan wordt gemeld dat aldaar eene groote gisting onder de be volking heerschte, waarin men de voorboden van onrustige bewegingen j meende te zien. Ongeveer 2000 personen hadden zich verbonden geene sigaren van de Regia meer te rooken. Des nachts hoorde men dikwijls de kreten: Viva Italia! Sterke pralrouilles doorkruisten de stralen ter be waring van orde en rust. Het berigt dat de Koning van Napels de goederen van hen, die aan den opstand van 1848 hadden deelgenomenzou hebben verbeurd verklaard wordt gedeeltelijk tegengesproken. De koning heeft, alvorens tot dien maatregel over te gaan, daarover het oordcel van eenige bekwame regtsge- leerden gevraagd. PRFISSEN. BERLIJN, 28 November. De uitslag der verkiezingen is thans volledig bekend. Van de 352 leden waaruit de kamer bestond, zijn er slechts 105 herkozen. Zooals de kamer der afgevaardigden thans is zamengesteld kan het ministerie op de onder steuning van 300 leden rekenen. De Hamburgsche regering heeft, na onderzoek der oorzaken, waaraan het verbranden van de Austria is toe te schrijven, besloten »om geene ver dere stappen legen de daarbij betrokken personen te doen, maar de zaak vooreerst te laten rusten." Uit Bern wordt gemeld, dat vier jonge lieden uit het kanton Waad- land dezer dagen zijn omgekomen bij de beklimming van den S'. Bernard, welken zij wilden overtrekken om zich naar Italië te begeven. Niettegen staande alle waarschuwingen hadden zij Martigny verlaten, nadat de storm had opgehouden in de vlakte te woedenmaar ter naauwernood halverwege in het gebergtewaren zij door koude bevangenwelke hen belette hun nen weg voort te zetten. Men heeft hunne lijken gevonden, op eenige honderd passen afstands van elkander. Uit Kopenhagen is het berigt ontvangen dat de stoomhoulzaagmolen der firma Halberstadt en C°. op 25 November is afgebrand. De schade wordt op 600,000 rijksd. geschat. ©OST-INDIE. BATAVIA, 9 October. Op den 4d™ dezer is alhier aangekomen Z. Exc. de luitenant-generaal J. van Swietenbenoemd tot bevelhebber van het Indisch leger. Het bevel is den 6dcn aan Z. Exc. door den luit.-generaaladjndant des konings in buitengewone dienst, jhr. F. V. A. ridder de Stuers, overgegeven. De af tredende bevelhebber heeft terstond de reis naar Nederland aanvaard. Aan boord van 'slands korvet Medusa, alhier ter reede liggende, is bij het exerceren een der stukken gesprongen. Daardoor zijn 4 personen gedood en 9 gekwetst. "Van deze laatsten een zeer gevaarlijk. Tot leden van het Balaviaasch genootschap van kunsten en weten schappen zijn benoemd de hh. mr. II. J. W. van Lawick van Pabst, resi dent van Rembang, mr. W. A. Henny, president van den raad van justitie te Makassar, mr. Th. H. van Rees, president van den raad van justitie te Amboina en G. R. Dorrepaalchef van de firma Dorrepaal en C°. te Sama- rang, en tot leden der natuurkundige vereeniging in Nederl. Indië de hh. mr. H. J. W. van Lawick van Pabst, resident van Rembang, F. Ketting Olivier, secretaris der residentie Rembang, H. A. Steyn Parve', adsistent- resident van Bodjonegoro, 11. A. F. de Vogel, controleur te Bodjonegoro, en radhen adhipati Tirlo Nolo, regent van Bodjonegoro. De berigten dan Djambiloopende tot den 24s,cn Sept. jl.behelzen onder anderen dat de bij de bevolking bestaan hebbende vreesachtigheid eenigzins is verdwenen, en op de hoofdplaats alles meer en meer de hou ding aanneemt van gerustheid en onderwerping. Een zeker gedeelte der inwoners, dat de vlugt had genomen, is den 6den Sept. teruggekeerd. De gevlugte zoogenaamde radja's of rijksgroolen houden zich steeds in het binnenland op, echter zonder kwade voornemens te koesteren. De sultan bevindt zich 4 of 5 marschdagen van Djambiontbloot van aanhang van eenige betcekenisen grootendeels verlaten door zijne vertrouwelingen. Voor het oogenblik vindt hij weinig of geen bijval. Volgens berigt van Deeima, van 29 Aug. 11., zijn tusschen Nederland en Japan en tusschen laatstgemeld Rijk en de Vereenigde Stalen van Noord- Amerika Iraelalen gesloten, welke van de Amerikaansche en Nederlandsche zijde te Jedo bereids geteekend zijn geworden. In den laatsten tijd zijn van de Japanschc regering belangrijke vergunningen verkregen. Ten ge- gevolge eener gemaakte schikking tusschen den Nederl. commissaris in Japan en den gouverneur van Nagasaki, kunnen advertentiën en verdere handels-aankondigingen in de Nederduilsche zoo wel als in de Japansche taal ter drukkerij te Decima gedrukt, aan de huizen te Nagasaki worden rond- gebragt. De gouverneur van Nagasaki heeft verder de toezegging gedaan dat de Nederlandsche kooplieden, bij gebrek aan pakhuisruimte te Decima, van het Japansch gouvernement pakhuizen in huur kunnen bekomenter wijl ten gevolge eener schikking tusschen den Ncderlandschen commissaris en den gouverneur voornoemddoor Nederlandsche kooplieden te Decima ook openbare veilingen kunnen gehouden worden, ten overstaan van de Onderscheidene leden namen aan de beraadslaging omtrent de bijdrage en over het voorstel deel. De lieer van der Boon Mesch amendeert het voor stel zoo, dat men ruimer som vrage en die voor de beide te benoemen commissiën bestemme. Alsnu wordt het voorstel van den heer Vrolik met algemeene stemmen aangenomen. Als leden der eerste commissie werden benoemd de hh. Vrolik, Harting, Storm Buysing en van Oordt. Bij de volgende vergaderingna ontvangst van het. antwoord der regering op de aanvrage der afdeeling, zal de tweede commissie worden benoemd. Ten slotte gaf de heer van Breda eene bijdrage omtrent wormen die slcenen doorborenen de heer Stamkart over eene nieuwe door hem gevonden theorie voor kompassen op ijzeren schepen. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 28 November. De berigten, uit Indië ontvangen maken slechts melding van onbe duidende voorvallen. Van een beslissenden slag wordt nog niet gesproken. Uit China wordt mede niets belangrijks gemeld. De Chinesche commis sarissen belast met de regeling van het tarief der regtenwaren te Shanghai'

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2